Ceturtdiena, 2. maijs Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ko iesākt, ja uzņēmums nespēj pildīt savas saistības?

Uzņēmuma saistību nepildīšana termiņos var bojāt attiecības gan ar finanšu sniedzējiem, gan ar piegādātājiem, taču, veicot stratēģisku plānošanu un proaktīvus pasākumus, var novērst šādu situāciju rašanos. Apskatīsim ieteikumus, kas palīdzēs saprast kā rīkoties konkrētajā situācijā, tajā skaitā, ja nepieciešams, saņemt aizdevumu biznesam:

Ko iesākt, ja uzņēmums nespēj pildīt savas saistības?
Foto: Publicitātes
26.02.2024 08:27

Apmaksāta informācija

1.Iedziļinieties saknē, izprotot iemeslus

Svarīgi ir izprast iemeslus, kas ir pamatā uzņēmuma nespējai pildīt savas saistības. Iedziļinieties finanšu dokumentos – rūpīgi analizējiet bilanci, peļņas un zaudējumu pārskatu un naudas plūsmas pārskatu. Naudas plūsmas problēmu pamatcēloņu identificēšana ir ļoti svarīga, lai sarunās ar kreditoriem piedāvātu dzīvotspējīgus risinājumus.

Ir būtiski veikt visaptverošu pārskatu ne tikai par finanšu datiem, bet arī par darbības aspektiem. Vai ražošanas procesos ir neefektivitāte? Vai ir problēmas ar cenu veidošanas stratēģiju? Varbūt problēma ir apmaksu kavējošos debitoros? Atklājot īstos cēloņus, var iegūt visaptverošu situācijas redzējumu, kas ļauj pieņemt labāk pamatotus lēmumus.

2.Risinājuma identificēšana

Kad problēmas ir apzinātas, ir pienācis laiks izstrādāt restrukturizācijas plānu. Izstrādājiet visaptverošu rīcības darbību secību, lai izkļūtu no finansiālajām grūtībām. Tas varētu ietvert daudzpusīgu pieeju, tostarp:

  • Izmaksu samazināšana: Izvērtēt jomas, kurās var samazināt izdevumus, neapdraudot pamatdarbību. Tas var ietvert ”vēlamu”, bet ne ”kritisku” izdevumu nogriešanu vai darbinieku skaita samazināšanu.
  • Ieņēmumu optimizēšana: Identificēt nerentablus pasūtījumus, produktus vai filiāles. Optimizējot ieņēmumu struktūru, bieži vien var ātri ietaupīt naudu un uzlabot rentabilitāti.
  • Aktīvu pārvaldība: Apsveriet iespēju pārdot neizmantotos pamatlīdzekļus, liekos krājumus vai nepietiekami izmantotos resursus. Papildus finansējums uzņēmumam ļoti noderēs šādā situācijā. Ja uzņēmumam pieder nekustamais īpašums, apsveriet ideju to pārdot, paturot nomas tiesības no jaunā īpašnieka.

Attiecībā uz kavētiem debitoru parādiem izpētiet iespējas, piemēram, iesaistīt parādu piedziņas aģentūras vai piedāvāt atlaides klientiem apmaiņā par ātrākiem maksājumiem. Turklāt pārskatiet un pilnveidojiet debitoru parādu kontroles politiku, lai novērstu kavētu vai norakstāmu rēķinu atkārtošanos nākotnē.

3.Proaktīva saziņa

Saskaroties ar finansiālām problēmām, ļoti svarīga ir komunikācija. Tiklīdz kļūst skaidrs, ka uzņēmums varētu neizpildīt savas saistības, sāciet proaktīvu saziņu ar kreditoriem un piegādātājiem. Agrīna brīdināšana liecina par apņemšanos atrisināt situāciju. Izprotiet, ka sarunu laikā ir ļoti svarīgi sniegt labi formulētu situācijas analīzi kopā ar ierosinātajiem risinājumiem. Kamēr notiek produktīva komunikācija ar kreditoriem, tie parasti ir pretimnākoši, gatavi pagaidīt un atrast risinājumu saistību dzēšanai.

Kāpēc uzņēmumiem var rasties situācija, kad vairs nespēj pildīt savas saistības?

Uzņēmumi var saskarties ar finansiālām grūtībām dažādu iemeslu dēļ:

  • Slikta finanšu pārvaldība: Neefektīva budžeta plānošana un izdevumu uzraudzība. Tas var arī notikt, ja uzņēmums ir saņēmis aizdevumu biznesa attīstībai, bet nav pratis to pareizi izlietot.
  • Pārmērīga paļaušanās uz aizņēmumiem: Liels parādu slogs var apgrūtināt naudas plūsmu un ierobežot elastību, it sevišķi situācijā, ja uzņēmums saskaras ar straujām un negaidītām darbības izmaiņām (piemēram, apgrozījuma kritumu).
  • Pārdošanas apjoma samazināšanās: Izmaiņas patērētāju pieprasījumā vai pieaugoša konkurence.
  • Darbības neefektivitāte: Izšķērdīgi uzņēmējdarbības procesi un augstas ražošanas izmaksas.
  • Tirgus svārstīgums: Preču cenu vai valūtas maiņas kursu straujas svārstības.
  • Tehnoloģiskie traucējumi: Iekārtu defekti vai remonti, kuru laikā rodas dīkstāve.
  • Globālie ekonomiskie faktori: Ekonomikas lejupslīde vai ģeopolitiski notikumi.
  • Vadības kļūdas: Nepareizi stratēģiski lēmumi un rīcības.
  • Dabas katastrofas: Tādi notikumi kā pandēmijas vai dabas katastrofas, kā arī citi ārēji apstākļi.

Noslēgumā

Veiciet pamatīgu situācijas analīzi, izklāstot saistību neizpildes iemeslus un piedāvātos risinājumus. Ar saviem kreditoriem uz aizdevējiem esat gatavi apspriest alternatīvus maksājumu plānus vai vienošanās, kas var mazināt tūlītēju finansiālo spriedzi. Grūtībās gan kreditoru, gan uzņēmuma vadības intereses ir vienotas – kā pēc iespējas ātrāk nostādīt biznesu atpakaļ uz stabiliem pamatiem. Izlēmīga darbība apvienojumā ar efektīvu saziņu un proaktīvu plānošanu var palīdzēt uzņēmumiem pārvarēt saistību neizpildi, un turklāt no situācijas izkļūt vēl stiprākiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz