Trešdiena, 22. maijs Emīlija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Stāvēt – nestāvēt? Maksāt – nemaksāt?

Stāvēt – nestāvēt? Maksāt – nemaksāt?
07.07.2006 02:53

0

Kāda izveidojusies situācija ar maksas un bezmaksas autostāvvietām…

Daiga Borska, Ita Cērmane
“KV”, 30.06.2006

Automašīnu pilsētas ielās mazāk nepaliks. Tā ir aksioma. Tagad, 21.gadsimta sākumā, neviens vairs nebrīnās ne par jaunām tehnoloģijām, ne tehnikas iespējām un tās daudzumu. Tikai kā mums ērti sadzīvot? Tā, lai gājējiem, māju iedzīvotājiem nebūtu lieku problēmu automašīnu dēļ. Tā, lai autobraucēji varētu ērti atstāt savus braucamos. Vērojot situāciju pilsētā šodien, rodas iespaids, ka dažādu nebūšanu un abu pušu pretenziju ik dienu ir vairāk nekā pietiekami. Mēģinājām analizēt situāciju, kāda izveidojusies ar maksas un bezmaksas autostāvvietām.

Maksas stāvvieta – tā ir kārtība

Liepājā, galvenokārt pilsētas centrā, ir vairāk nekā 10 maksas stāvvietu, kurās var novietot 400 automašīnu. Pašvaldības SIA “Liepājas Autostāvvietas”, kurā strādā pieci darbinieki, ik dienas stāvvietās apkalpo no 800 līdz 1000 automašīnu. Kā  sacīja uzņēmuma administrators Konstantīns Stankevičs, viņaprāt, ja nebūtu maksas stāvvietu, pilsētā varētu vērot diezgan lielas jukas. Naudiņa, kas jāatstāj automātā, šoferus tomēr organizē un novērš patvaļības, kādas vērojamas tur, kur auto var atstāt par brīvu.
Kontrolēt kārtību maksas stāvvietās ir pašu šā uzņēmuma darbinieku pienākums. To viņi veic sadarbībā ar Pašvaldības policijas Transporta daļas speciālistiem. Stāsta K.Stankevičs: “Par pārkāpumiem, kas izdarīti maksas stāvvietā, piemēram, pārkāpts stāvēšanas laika ilgums, šoferi vispirms brīdinām, atstājot informācijas lapiņu. Varam arī uzlikt riteņu bloķētāju. Par notikušo informējam Pašvaldības policijas Transporta daļas policistus. Ja bloķētāju esam uzlikuši mēs, vainīgajam jāmaksā naudassods 2 lati un 36 santīmi, ja policisti – 10 latu.” Pašvaldības SIA “Liepājas Autostāvvietas” arī apsaimnieko visas savas stāvvietas, rūpējoties, lai tajās tīrs būtu visos gadalaikos.
Par to, ka autovadītāji prot radīt jukas un nekārtības bezmaksas stāvēšanas vietās, lieliski var pārliecināties Rakstvežu ielā pie Valsts policijas bijušās administratīvās ēkas. Tagad tur gan var iebraukt, gan atstāt auto, bet par kārtību (tās trūkumu) var tikai pabrīnīties. Apkārtne un situācija ar automašīnu novietošanu ap Pētertirgu vispār ir gana problemātiska.

Kur novietot auto?

Tā kā Pētertirgū katru dienu valda liela rosība un netrūkst ne pircēju, ne pārdevēju, autovadītāji jau zina, ka, tuvojoties tirgum, būs grūti atrast vietu, kur novietot automašīnu. Tirgus tuvumā ir gan maksas, gan bezmaksas stāvvietas, bet pēdējo krietni vairāk, kas pēc būtības paredzētas pircēju transporta novietošanai. Taču arī tirgotājiem kaut kur automašīnas jāatstāj, un, tā kā viņi ierodas jau ap pulksten pieciem, sešiem no rīta, tad veiksmīgi atrod brīvas vietas saviem braucamajiem. Tie tur rāmi, neizkustoties no vietas, stāv līdz vakaram. Pircējiem brīvu vietu nav. Vai arī jāizmanto stāvēšana par maksu. “Man pat brīžam pietrūkst padoma, kā šajā gadījumā varētu līdzēt,” piebilst K.Stankevičs. “Mūsu aprūpē tikai un vienīgi maksas stāvvietas, un uz iedzīvotāju sūdzībām par problēmām bezmaksas stāvēšanas vietās mēs lēmumus pieņemt nevaram. Tikai mans personīgs vēlējums ir atrisināt problēmu, kāda veidojas ar Siena ielas šķērsošanu pie tirgus, jo tur nepatīkamus brīžus katru dienu piedzīvo kā gājēji, tā braucēji.”
Kurās vietās, kuros pilsētas ielu posmos ierīkot jaunas maksas stāvvietas, ir tikai pašvaldības kompetence. Zināšanai: automāti, kuros pērk stāvēšanas biļetes, pirkti Vācijā, gada laikā jauni iegādāti un uzstādīti pieci. Kā zina stāstīt SIA “Liepājas Autostāvvietas” darbinieki, stāvvietās esošie automāti piedzīvojuši tādus huligānu uzbrukumus, ka atliek tikai pabrīnīties par dažu ļautiņu izdomu.

Nekaunīgie sāk un uzvar?

Jā, tāds komentārs varētu būt par šoferu rīcību dažādās stāvvietās. Izrādās, nekauņu un noteikumu ignorētāju mums netrūkst. Lai tikai pašam un auto būtu labi. Bieži ir gadījumi, ka šoferi apzināti neievēro ne stāvēšanas vietu ierobežojošās līnijas, ne ar dzeltenu krāsu iekrāsotās vietas. Piemēram, Kuršu laukumā, kur pie aptiekas ir speciālas stāvvietas tikai un vienīgi aptiekas klientiem. Par to informē ceļa zīmes. Taču netrūkst gudrīšu, kas gribētu savu braucamo tur atstāt visu dienu. Viņiem jārēķinās ar naudassodu. Līdzīga situācija ir Lielajā ielā netālu no “Hansabankas”.
Kur nu vēl braucēji, kas automašīnas pamet, kā pagadās centra māju pagalmos un jebkurā laukumiņā, kurā vien var iebraukt. Kā viņu nekaunību ierobežot? Jautājums paliek atklāts.

Izdzen no pagalmiem pašus saimniekus

Protams, katrs vispirms vēlas atrast vietiņu, kur par auto stāvēšanu nav jāmaksā. Bezmaksas stāvlaukumu pilsētas centrā ir maz, tādēļ vadītāji auto novietošanai mēģina izmantot namu pagalmus, par ko savukārt pamatoti sašutuši māju iedzīvotāji. Piemēram, pie Lielās ielas 12.nama, kur atrodas veikals “Drogas”, iebrauktuves pagalmā jau sen ir zīme, kas atļauj iebraukt tikai nama iemītniekiem, kuriem izdotas tam nepieciešamās atļaujas. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes inspektore Rita Seļezņeva stāsta, ka vadītāji, lai nemaksātu par auto novietošanu maksas stāvlaukumā pie akadēmijas, cenšas spēkratus novietot minētās mājas pagalmā. Veidojas nepatīkama situācija. Pirmkārt, mājas iemītnieku automašīnām vietu nav. Otrkārt, pagalmā novietotās daudzās automašīnas negadījuma – ugunsnelaimes vai citas nelaimes laikā – traucētu operatīvajiem dienestiem sniegt palīdzību, jo apgrūtināta piekļūšana namam. Līdzīga situācija ir arī Graudu ielas 43.nama pagalmā, kur atļauts iebraukt tikai ar atļaujām.
Bet Jūras ielas 3. un 5. nama iemītnieki caurbraucamās sētas dēļ nejūtas droši. Iedzīvotāji satraucas gan par savu, gan īpaši par bērnu dzīvību, jo pagalmā ne tikai iebrauc mājas iemītnieki, bet kursē arī svešas mašīnas. Gan kravas automobiļi, kas pieved preces veikalam “Pokers”, gan arī veikala “Juta” klienti. “Nedod, Dievs, ja ceļā trāpīsies bērns. Tādēļ baidāmies viņus laist sētā,” sacīja kāda no mājas iedzīvotājām. Viņa ar skumjām atceras, ka iepriekš, saskaņojot ar vajadzīgajām institūcijām, pie iebrauktuves sētā atradusies ceļa zīme, kas atļauj iebraukt tikai vietējiem iedzīvotājiem un preču piegādātājiem, taču zīme drīz vien nolauzta.

Zīmes domātas respektēšanai!

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas priekšnieka vietnieks Ingus Ukstiņš “Kurzemes Vārdam” paskaidroja, ka likumsargi nepieskata ne maksas stāvlaukumus, ne arī bezmaksas laukumus. Par maksas stāvlaukumiem mūsu pilsētā rūpējas SIA “Liepājas Autostāvvietas” darbinieki. Šoferim, apstājoties šajā stāvlaukumā, automātā jāsamaksā un spēkrata logā jāieliek čeks. Tad viss būs kārtībā. Pretējā gadījumā stāvvietas apsaimniekotāji spēkrata ritenim uzliks bloķētāju. To noņems pēc soda samaksas.
Bezmaksas stāvlaukumos viss atkarīgs no vadītāju savstarpējās sapratnes. I.Ukstiņš gan atgādina vairākas lietas, pirmkārt, iebraucot stāvlaukumā, jāvadās pēc labās rokas likuma. Otrkārt, spēkratu nedrīkst novietot tā, ka tas traucē citiem satiksmes dalībniekiem: šķērsām pa vairākām vietām, braucamajā zonā un tamlīdzīgi.
Policija kontrolē tikai tās vietas, kur automašīnu novietošanu vai aizliegumu to darīt regulē ceļa zīmes. Visbiežākie pārkāpumi ir automašīnu novietošana zīmes “Apstāties aizliegts” darbības zonā, iepretī iebrauktuvēm, kā arī pārāk tuvu krustojumiem.
Ja spēkrats atstāts neatļautā vietā – zīmes “Stāvēt aizliegts” un “Apstāties aizliegts” darbības zonā, uz brauktuves tuvāk par 5 metriem no krustojuma, uz gājēju pārejām un tuvāk par 5 metriem no tām – vadītājam izsaka brīdinājumu vai uzliek naudassodu 10 latu apmērā. Bargāks sods paredzēts, ja auto novieto šķērsām brauktuvei, tādējādi paralizējot satiksmi. Šādā gadījumā piemēro naudassodu 20 latu apmērā. Bet tos, kuri, nevēlēdamies maksāt par auto novietošanu stāvlaukumā, mēģina iešmaukt pagalmā, kas paredzēts tikai mājiniekiem, piemērojams naudassods 40 latu apmērā.
Ingus Ukstiņš skaidro, ka pagalmos, kur izvietotas nama apsaimniekotāja zīmes ar ķieģeli, iebraukt var tikai ar apsaimniekotāja izsniegtām atļaujām. Katram dzīvoklim paredzētas divas atļaujas – viena saimniekiem, bet otra – viesiem. Pretējā gadījumā draud naudassods. Apsaimniekotājs vēršas policijā, kas vainīgo soda. I.Ukstiņš neslēpj, ka policija bieži saņem šādas sūdzības. Tiem iedzīvotājiem, kuriem svešinieku dēļ pašiem pagalmā nav vietas, I.Ukstiņš iesaka vērsties pie nama apsaimniekotāja, lai tas parūpējas par zīmēm un caurlaidēm. Pretējā gadījumā nevienu svešinieku prom dzīt nevar: ja nav zīmes, kas liedz iebraukt, tad tas ir atļauts.
TABULA

Maksas stāvlaukumi
Pie Liepājas Pedagoģijas akadēmijas, arī F.Brīvzemnieka ielā līdz Graudu ielai.
Radio ielā iepretī Sv.Trīsvienības baznīcai.
Graudu ielā.
Pasta ielā.
Pie Rožu laukuma un Latviešu biedrības nama, arī A.Pumpura ielā.
Lielajā ielā posmā no Ludviķa līdz Katoļu ielai un Peldu ielai.
Kuršu ielā.
Peldu ielā 5.
Siena ielā.
E.Veidenbauma ielā pie Sv.Annas baznīcas.
Kungu ielā no Zivju līdz Lielajai ielai.
Laukums no Peldu ielas līdz veikalam “Lielie logi”.

Bez maksas transportu var notietot
Kārļa Zāles laukumā.
Radio un Pasta ielā pie bijušajām aviobiļešu kasēm.
Pasta ielā pie skaistumkopšanas salona “Lagūna”.
Graudu un Jūras ielas stūrī.
F.Brīvzemnieka ielā pie veikala “Melodija”.
Kūrmājas prospektā.
Iepretī Peldu ielai 3.
Pie veikala “Lielie logi”
Pie veikala “Saulīte” Siena ielā.
Siena tirgus laukumā.
Blakus Pilsētas domes stāvlaukumam.
Lielveikalu (“RIMI”, “Sala XL” u.c.) stāvlaukumos un citur.

Pagalmi, kuros atļauts iebraukt tikai ar atļaujām
Lielajā ielā 12
Graudu ielā 50
Graudu ielā 43
F.Brīvzemnieka ielā 38/40

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz