Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tārpi apsēduši gan kokus, gan ēkas

Tārpi apsēduši gan kokus, gan ēkas
03.07.2008 13:23

Atslēgvārdi

“Kas notiek ar mūsu bērziem?” ne bez pamata ir satraukušies liepājnieki, kas dzīvo netālu no Reģionālās slimnīcas – Grīzupes, Kārklu, Aisteres un citās ielās. Lai gan vasara ir pašā plaukumā, bērziem lapas paliek melnas, un koki nokalst. Mežs, kas turienes iedzīvotājiem ir iemīļota pastaigu vieta, visai strauji pārvēršas nokaltušā rēgā, bet māju sienas, kas ir kā aplipušas ar tārpiem, atgādina seriālu par “X failiem”. Aisteres ielas 7.mājā dzīvojošā Anita Kārkliņa dīvaino parādību pamanījusi jau pērn.

“Pirms Jāņiem gribējām ienest istabā bērzu zarus, izgājām pa mūsu ierasto pastaigu taku un aiz pārsteiguma palikām ar vaļējām mutēm – koku lapas kāds bija nograuzis tā, ka palikuši gandrīz tikai kaili zari,” viņa stāstīja. Šopavasar Anita ievērojusi, ka pa balkonu rāpo mazi melni tārpiņi, kas vēlāk izauga par lieliem, gaļīgiem jāņtārpiņiem līdzīgiem tārpiem. Ja durvis paliek vaļā, tie ielavās arī istabā. Šo tārpu uzbrukumu izbaudījuši arī citi gan tā paša nama, gan apkārtējo māju iedzīvotāji. Viņi arī novērojuši –  tieši tādi paši tārpi nograuž bērziem lapas tā, ka tie paliek kaili. Turklāt šis process noris ātrā tempā.

Par situāciju šajā mikrorajonā ir informēti gan Liepājas Reģionālās vides pārvaldes speciālisti, gan domes Vides nodaļas speciālisti. Arī Komunālās pārvaldes meža meistars Aigars Gāliņš, kurš sarunā ar “Kurzemes Vārdu” skaidroja, ka pirmie un galvenie vaininieki bērzu bojāejā esot bebri, kas uzcēluši dambjus un aizsprostojuši notekgrāvjus šajā vietā, un tādēļ, ka pavasarī bija stipras lietavas, ievērojami cēlies ūdens līmenis. Bērzi un arī citi koki atrodas ūdenī. “Ja melnalkšņi tādu situāciju pārcieš vieglāk, tad bērzi pret slapjumu ir jūtīgi,” skaidroja A.Gāliņš.

Tie koki, kas ir jau nokaltuši, ir pagalam, viņš sacīja. Lai glābtu pārējos, ir jātīra gadiem netīrītie grāvji un jāliek caurtekas. Pie tā strādājot Komunālās pārvaldes speciālisti. Un, protams, ir jāmēģina tikt vaļā no bebriem, dzīvniekus medījot vai izķerot. Meža meistars gan skaidroja, ka līdz 1.augustam iznīcināt bebrus nav atļauts, vēlāk gan būšot jāmēģina to skaitu samazināt.

Runājot par postu, ko bērziem nodara minētie tārpi, Liepājas domes Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece sacīja: “Diemžēl tās ir sekas mūsu pēdējo gadu siltajām ziemām.” Kaitēkļi salā neizsalst un vairojas vēl straujāk nekā iepriekš. Koku lapas ir to iztikas avots. Vides nodaļas speciālistes šonedēļ bija aizbraukušas, lai apskatītu notiekošo, un salīdzināja šo situāciju ar to, kad pirms vairākiem gadiem tinējs uzmeties ievām. Vai šo procesu iespējams regulēt, par to viņas šaubījās, taču solīja par notiekošo informēt speciālistus no Augu aizsardzības dienesta.

Šī dienesta speciāliste Gaļina Kļejenkova, apskatījusi “Kurzemes Vārda” sagatavotās fotogrāfijas, atzina tās par patiešām iespaidīgām un nosūtīja izvērtēšanai laboratorijas speciālistiem, kas atbildēja, ka attēlos redzamie kaitēkļi ir ozolu mūķene. Savairoties masveidā Latvijas apstākļos tiem neesot raksturīgi. G.Kļejenkova skaidroja, ka jau pavisam drīz tie iekūņosies un augustā izšķirsies tauriņi, kas atkal dēs jaunas oliņas. Šo tārpu dabiskie ienaidnieki ir putni, kas varētu ierobežot to izplatību. Vēl to varot iespaidot šiem kaitēkļiem nelabvēlīgi laika apstākļi, piemēram, ja nākamā ziema būs auksta, tie varētu izsalt. “Tas ir līdzīgi, kā citus gadus ar kaitēkļiem ievām – vienu gadu tās ir pilnas ar tinējiem, bet, piemēram, šogad šie koki ir tīri,” sacīja G.Kļejenkova. Viņa pagaidām neredzot vajadzību ar ķīmiskiem līdzekļiem iejaukties, lai situāciju risinātu, taču pieļāva iespēju – ja domes Vides pārvaldes speciālisti atļautu teritoriju miglot ar insekticīdiem, viņa varētu ieteikt, kādus lietot. Citas metodes, kā pasargāt koku un mājokļus no tārpiem neesot. Vēl vienīgi neturēt atvērtus logus.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Tārpi apsēduši un nograuzuši lapas ne tikai bērziem, bet arī citiem kokiem.

Nelūgtie ciemiņi rāpjas uz augšu arī pa tuvumā esošo daudzstāvu māju sienām un pa logiem lien iekšā dzīvokļos.

Bērzus, kārklus un citus kokus no apakšas slīcina ūdens, bet no augšas bojā tārpi. Skats ir visai baiss – zaļā zālē rēgojas kaili koki.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz