Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Foto: Riepas ezerā, spilveni copes vietās, būvgruži mežā. Piedrazoto vietu skaits gadu no gada nemainīgs

Tīrs ir nevis tur, kur uzkopj, bet tur, kur negružo. Senā teiciena patiesums ik gadu apstiprinās pavasarī, kad jāsteidz sakopt apkārtni, pirms gruži ieaug zālē. Kļūst nedaudz labāk – tā saka gan pašvaldībās, gan apliecina Lielās talkas rīkotāji.

Foto: Riepas ezerā, spilveni copes vietās, būvgruži mežā. Piedrazoto vietu skaits gadu no gada nemainīgs
Meldru ielas galā izmestas ne tikai riepas, bet arī daudzas tukšas eļļas un citu smērvielu kannas, tāpēc aizdomas krīt uz pagrīdes autoservisu, kuram attiecīgi nav līguma par bīstamo atkritumu utilizēšanu. (Foto: Egons Zīverts)
Meldru ielas galā izmestas ne tikai riepas, bet arī daudzas tukšas eļļas un citu smērvielu kannas, tāpēc aizdomas krīt uz pagrīdes autoservisu, kuram attiecīgi nav līguma par bīstamo atkritumu utilizēšanu. (Foto: Egons Zīverts)
26.04.2024 06:20

Linda Kilevica, Ilze Ozoliņa, Agrita Maniņa

"Kurzemes Vārds"

Ar uzsvaru uz “nedaudz” to var apliecināt arī “Kurzemes Vārds”, jo pirms Lielās talkas, kas būs 27. aprīlī, devāmies pārbaudīt vietas, kuras iepriekšējos gados atzītas par piegružotākajām.

Ūdeni jau var saskatīt

Pērn rakstījām par pamestu stūrīti Liepājā, Kaiju ielā pretī Vecajiem kapiem, kur lielgabarīta atkritumi un sīkāki gruži bija samesti biezā slānī.

Diemžēl pēc gada nekādus uzlabojumus neredz. Acīmredzot netīrā vieta kā magnēts pievelk tādus cilvēkus, kam izgāzt publiskā vietā savas nolietotās drazas nesagādā sirdsapziņas pārmetumus.

Par gružošanu plašajā zaļajā teritorijā aiz Oskara Kalpaka vidusskolas bieži sūdzas iedzīvotāji.

Staigājot pa taciņām, netīrība acīs nekrīt. Taču atliek iegriezties fortifikācijas būvju drupās, lai uzdurtos kaudzei sadzīves gružu, kurā dominē pārtikas iepakojums un vienreizējās kafijas krūzītes.

Mūros iestiepts matracis, kas liek domāt, ka šeit nakšņo bezpajumtnieki, savukārt daudzie ķēpājumi un grafiti rāda, ka šī varētu būt arī apkaimes jauniešu iecienīta vietiņa.

Pirms trim gadiem Liepājas pašvaldība iztērēja ap 1200 eiro, lai izvāktu pilsētas apjomīgāko nelegālo izgāztuvi, kāda bija radusies Meldru ielas galā pie Liepājas ezera.

Tas bija darbs trīs dienu garumā desmit algoto pagaidu darbu strādniekiem, kuri izvešanai uz poligonu piekrāva četrus lielos 10 kubikmetru tilpuma konteinerus.

Pašlaik tik milzīgs gružu lērums tur nav, ja neskaita kaudzi ar dzelzsbetona blokiem, tomēr

nomaļā vieta kļuvusi par kapsētu vairākām nolietotu autoriepu kravām, viena no kurām iegāzta ūdenī.

Arī degradētā teritorija Kungu ielas galā pie ezera pašvaldības īpašā redzeslokā nonāca 2021. gadā. Tobrīd aiz gružu kalniem un džungļiem ūdeni knapi varēja saskatīt.

Šodien var teikt – ir daudz, daudz labāk. Pa taku var aiziet līdz pašam ezeram. Arī šeit daudz smago dzelzsbetona bloku, bet no sīkiem gružiem tikai pa kādai pudelei vai plēves gabalam.

Brīdinājuma zīmes palīdz

Katru gadu pirms Lielās talkas Liepājas domes Vides daļa lūdz informāciju pašvaldības policijai, aģentūrai “Nodarbinātības projekti” un Komunālajai pārvaldei, lai norāda, kur Liepājā visvairāk piecūkots.

Šogad apbraukātas 37 vietas, pastāsta izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens. Citu gadu esot vairāk, bet mazāk nav bijis.

“Kopumā iespaids kļūst labāks,” viņš secina.

“Pagājušajā gadā pašvaldība uzlika ap 40 zīmēm, ka notiek videonovērošana un nekādā gadījumā nevajadzētu gružot. Zīmes strādā, jo potenciālais gružotājs nezina, kur atrodas kamera, kas piefiksēs automašīnas numurzīmi.

Protams, ja cilvēkam bijis tāds ļauns nodoms, viņš gružus var izmest citur. Piefiksējām, ka tie rodas jaunās vietās, līdz ar to būs jāpieliek vēl brīdinājuma zīmes.”

Šīs vietas piedāvās sakopt Lielajā talkā. Teritorijas, kuras savākt neviens nepieteiksies, savedīs kārtībā “Nodarbinātības projekti” sadarbībā ar Komunālo pārvaldi.

Vides daļas vadītāja Dace Liepniece-Liepiņa pastāsta, ka pamatā gružo vienās un tajās pašās vietās – nomaļajos Karostas mežos, kur izgāzti gan būvgruži, gan arī sadzīves atkritumi.

“Vecliepājas puse un Dienvidrietumi, arī ezera piekraste – tur faktiski vairs nav nelegālo izgāztuvju.

Tas noticis, pateicoties arī regulārai apsekošanai,” viņa atzīmē.

Aģentūras “Nodarbinātības projekti” direktors Vairis Šalms stāsta, ka Karostas situāciju vienā vārdā raksturot grūti.

“Ir vietas, kur mazāk notiek gružu izmešana, bet atkal parādās jaunas. Mežos pie mazdārziņu kooperatīviem nekas neuzlabojas,” viņš stāsta.

Paši kooperatīvi uz talkas laiku pasūtot konteinerus, tātad savus atkritumus savāc, tomēr to tuvumā veidojas nelegālas izgāztuves.

Latgales ielā tikko gruži bijuši savesti ar maisiem.

Vienu brīdi šķitis, ka tiešām kļūst labāk. “Taču pēdējos gadus ļoti sadārdzinājušās izmaksas poligonā. Rēķināju, ka lielgabarīta atkritumu nodošana par kādiem 37 procentiem. Tāpēc matrači un dīvāni tiek izmesti ļoti bieži,” saka V. Šalms.

Visbiežāk sūdzas pavasarī

Liepājnieki par dažādām nebūšanām aktīvi ziņo mobilajā lietotnē “Liepājas pilsēta”.

Laikā no 2023. gada 1. aprīļa līdz 2024. gada 31. martam kopumā saņemti 213 ziņojumi par nekoptām teritorijām un nesavāktiem atkritumiem.

Par minēto tēmu vidēji mēnesī saņem 15 līdz 22 ziņojumus, informē Liepājas pašvaldības pārstāve Zita Lazdāne.

Novērots, ka saņemtajiem ziņojumiem ir sezonāls raksturs – pavasarī šādu sūdzību ir biežāk.

Vairākkārt iedzīvotāji sūdzējušies par konkrētām nesakoptām adresēm Oskara Kalpaka ielas, Grīzupes un Latgales ielas, Beberliņu un Laboratorijas ielas, Liepājas ezera apkārtnē, piejūras teritorijā, Klaipēdas, Vaiņodes ielas, kā arī Tiesu un Strazdu ielas apkaimē.

Pēc tam, kad lietotnē saņemta sūdzība, Liepājas domes Klientu apkalpošanas un pakalpojumu centra darbinieks noskaidro, kam attiecīgā teritorija ir īpašumā vai valdījumā.

Tālāk sūdzību nodod risināšanai atkarībā no teritorijas piederības.

Attiecīgi, ja nekopta ir pašvaldības teritorija, tad tas jārisina Komunālajai pārvaldei vai “Nodarbinātības projektiem”, ja šmuce konstatēta SEZ teritorijā, tad par tāds sakopšanu jārūpējas SEZ pārvaldei. Ja nekoptā teritorija ir pie daudzdzīvokļu ēkas, tad sūdzība tiek nodota apsaimniekotājam risināšanai utt.

Secinot, ka nekoptais īpašums pieder juridiskai personai, ar kuru ir iespējams sazināties, ziņojums tiek nosūtīts pēc piederības.

Lielākajā daļā gadījumu uzņēmumi ir atsaucīgi un iespēju robežās sakopj teritoriju, atzīmē pašvaldībā.

Citos gadījumos, piemēram, ja pēc saņemtās informācijas nav iespējams noteikt nesakoptās teritorijas atrašanās vietu, piederību vai arī, ja īpašums pieder fiziskai personai, tad ziņojums aizceļo līdz pašvaldības policijai, kura pārbauda īpašuma piederību un risina problēmu.

Pagastos noliks konteinerus

Dienvidkurzemes novada pašvaldība plāno sestdien nolikt lielos konteinerus pagastos, kuros paredzams, ka kolektīvi talkos. Tie būs domāti tikai tajā dienā salasītajai drazai, uzsver izpilddirektors Uldis Vārna.

“Mēs esam saskārušies ar ne tik labu tendenci, ka šo konteineru izlikšanu cilvēki saista ar savu garāžu vai pagrabu iztīrīšanu.

Taču Lielās talkas mērķis nav tas, ka pašvaldība bez maksas aizved privātos atkritumus.

Talkas ideja ir sakopt kopīgu teritoriju – mežu, upmalu, jūrmalu, pludmali,” U. Vārna atgādina, ka privātie nederīgie lielgabarīta priekšmeti jāved uz šķirošanas laukumiem vai jānogādā atkritumu poligonā.

Turpat arī noliks gružu maisus, kas ir galvenais talkas iepakojums. Pašvaldība gādās arī par to aizvešanu no ceļmalām, kur parasti tiek atstāti pielasītie.

Lai neveidotos situācija, ka talka beigusies, maisi palikuši, un putni tos pārknābj, izvazā saturu, centīšoties aizvest ātri, lai nebūtu tā, ka gruži jāvāc otrreiz.

Savulaik Grobiņas novadā bijusi prakse, ka pašvaldība nolika lielos konteinerus arī sadzīves priekšmetiem ar domu, ka labāk, lai mēbele nenonāk pie gružkastēm.

Nācās šo atbalstu ierobežot, jo cilvēki braukuši ar mikroautobusiem pat no Liepājas un veduši pēc remonta palikušās vecās flīzes un citus atkritumus.

Gružus atstāj pie ūdens

Ir dzirdēts, ka makšķernieki piegružo ūdenstilpju krastus. Aizbraucot no copes vietas, atstāj savus gružus turpat, nevis aizved līdzi.

“Kurzemes Vārds” nedēļas nogalē aizbrauca apskatīt, kāda situācija ir iecienītā makšķernieku vietā – pie Bārtas upes Nīcas pagastā. Krastos pie tilta abās pusēs stāvēja vīri ar makšķerēm.

Tieši ap viņiem zemē nomesti gruži nebija redzami, taču citviet tie bija. Lielākoties – pudeles, kādā vietā – ar pārtikas produktu iesaiņojumiem piebakāts autoriepas disks. Nedaudz nostāk ceļmalā bija izmesti spilveni.

Vedējs bijis tik slinks, ka pat nav centies tos paslēpt turpat blakus krūmos.

Jautājām Dunalkas, Vecpils, Durbes, Tadaiķu pagastu un Durbes pilsētas apvienības pārvaldes vadītājam Vilnim Kārkliņam – kā uzvedas makšķernieki ap Durbes ezeru?

Viņš stāsta, ka īstā rosība sākšoties 1. maijā, jo drīkstēs makšķerēt arī no laivas, tā ka būs potenciālo gružu atstājēju pieplūdums.

Bārtas krastos makšķernieku atstāto gružu nebija ļoti daudz, taču uz pērnās zāles izcēlās labi. Foto: Dainis Ģelzis

“Pēc atpūtniekiem un makšķerniekiem gruži paliek, bet Komunālā pārvalde regulāri tos aizved un uzkopj atpūtas vietas. Līgutos vasaras sezonā biežāk izvedam gružus, citā laikā – retāk. Un vietām ziemas periodā gružkastes noņemam, jo tās nepildās.

Ir arī gadījumi, ka kāds atbrauc speciāli izmest savus gružus,”

zina V. Kārkliņš.

Viņš redzējis, ka arī autobusu pieturās šosejas malā nolikti privāti gružu maisi. Vēl, bieži braucot pa autoceļu, kas no Liepājas–Rīgas šosejas ved uz Priekuli, manījis, ka katru gadu ceļa malā no automašīnas izmet piecus sešus maisus drazas, pat bijis nolikts televizors.

Par gružiem informēja “Latvijas autoceļu uzturētāju”, un uzņēmuma strādnieki aizbrauca vietu sakopt.

“Nesen ceļa malā, kādus 500 metrus no privātmājas, bija nolikti pieci maisi ar būvgružiem. Kas to izdarījis, tā arī neuzzināsim.

Tā ir privāta teritorija, bet netālu no pašvaldības ceļa, tā ka palīdzējām maisus savākt,”

V. Kārkliņš turpina.

Viņam nav saprotams, kāpēc cilvēks ar automašīnu ved gružus uz vietu, kur tos nedrīkst izmest, bet neieved tos Grobiņā atkritumu poligonā, kas tikai pāris kilometru no šosejas. Protams, būtu par gružu nodošanu jāsamaksā.

Talka ir absolūta vērtība, kuru gaida

Vita Jaunzeme, Lielās talkas projekta vadītāja

Lielās talkas popularitātes mazināšanās daļēji varētu būt taisnība, jo pirmos piecus gadus bija milzīgs emocionāls uzplaiksnījums, tāpēc ka viss tiešām bija ļoti piesārņots.

Tas bija tik uzskatāmi, ka cilvēki saprata – vajadzīgas palīdzīgas rokas.

Laikam ejot, vājprātīgais piesārņojums ir stipri mazinājies. To redzam arī pēc izvesto tonnu skaita – ir mazāk. Braukājot pa Latviju, redzams, ka tiešām ir ļoti sakopts.

Nesakoptais tagad ir dziļāk mežā, jo cilvēki atkritumus ieved tālāk no acīm, un tas rada sajūtu, ka viss jau ir tīrs un vai tad talkotāju palīdzība vairs ir vajadzīga.

Talka mainījusi formātu, atkritumi vairs nav prioritāri.

Tagad labprāt apzaļumo, labiekārto, taču tas jau ir cits stāsts, jo tas nedeg, nav vairs tādi zvani pēc palīdzības, kādi bija pašā sākumā.

Tomēr nevar teikt, ka talkas aktivitāte būtu kritusies. Nē, tā iet viļņveidīgi – uz leju un uz augšu. Ir bijušas piļu un muižu parku sakopšanas, latvāņu talka, šogad jaunums ir pagrabu talkas.

Entuziasms, iespējams, ir mazinājies, jo vairs nav tik liela nepieciešamība, bet

talka ir palikusi absolūta vērtība, kuru gaida.

Kartē mēs uzskatāmi redzam, ka talkošanas vietu skaits katru gadu palielinās, bet atgriezeniskās saites parāda, ka šajās vietās vairs nav tūkstošiem cilvēku. Tie, kam talka ir tradīcija, uz to iet. Vietās, kur iepriekš nekas nenotika, uzrodas kāds, kas organizē un kopienu saved kopā.

Iespējams, daudzi talkotāji noveco, bet vietā nāk jauni. Šogad ļoti aktīvas ir skolas.

Izglītojam sabiedrību un vēlamies, lai cilvēki vairāk saprot dabas nozīmi mūsu dzīvē. Vismaz lai nemēslo, arī tas jau būs gana daudz.

Uzziņai

Lietotne “Liepājas pilsēta”

Ziņojumi par nekoptām teritorijāmZiņojumi par atkritumiemVisi ienākošie ziņojumi kopā
Aprīlis 2023156113
Maijs 2023105121
Jūnijs 202375107
Jūlijs 2023 148137
Augusts 2023710189
Septembris 2023610189
Oktobris 20231210162
Novembris 20231210223
Decembris 202383247
Janvāris 20241011223
Februāris 2024810167
Marts 2024166161
Kopā125882014

Pašvaldības policijas konstatētās nesakoptās vietas Liepājā:

Katedrāles iela 7/13; Laboratorijas ielas un Volhovas dīķa apkārtne; Lībiešu iela 18; Sūkņu iela 12b; Kuldīgas iela 19; Atmodas bulvāris 37; Aisteres iela 1; Aisteres iela 2; 14. novembra bulvāris; Vānes iela 23; Kviešu iela 53; Medņu iela 9a; Rubeņu iela 23; Jūrkalnes iela 2; Piltenes iela 7a; Augustes iela 13; Meldru iela 3; Kaiju iela 48; Kaiju iela 42; no Kungu ielas līdz Jaunajai ielai, Liepājas ezera mala; Rožu laukums ¼; Loču iela 3.

Es domāju tā: Vai esat piedalījies talkās?

Agata Babina – docente:

– Jā, vairākās. Karostā, Jūrmalas parkā un citviet. Šķiet, ka talku aktivitāte iet mazumā, jo brīvprātīgais darbs kaut kā zaudē aktualitāti. Visā Eiropā. Latvijā vispār brīvprātīgā darba kultūra nav īpaši attīstīta, bet žēl, jo šādas aktivitātes rada ļoti vērtīgu dzīves pieredzi. Var būt tā, ka augošā labklājība mazina vēlmi strādāt brīvprātīgi, talkot.

Arta Dobele – medicīnas māsa:

– Tikai mācoties skolā, kad manā jaunībā talkas notika brīvprātīgi piespiedu kārtā. Talkas nebūtu nepieciešamas, ja cilvēki savās ģimenēs sāktu ar mazumiņu, cienītu savu zemi un nebūtu vienaldzīgi par to, kas notiek aiz paša namdurvīm. Jāieslēdz sava galva un pašam ikdienā jārūpējas par kārtību, tīrību, nevis jāgaida laimes lācis, kurš visu izdarīs tavā vietā.

Gunta Golde – pensionāre:

– Jā, vairākas reizes Siguldā. Lielajā talkā kolektīvā izdomājām un piedalījāmies kopā ar ģimenēm, bērniem. Tīrījām arī savas darbavietas apkārtni. Tas bija mums svarīgi. Bijām lepni par to, ka piedalījāmies. Talkošana liek uz tīrību paskatīties citām acīm un realitātē bērniem iemāca, ko īsti nozīmē savākt gružus. Protams, cilvēka dabā ir slinkot!

Dace Dēliņa-Lipska – māksliniece:

– Daudzas reizes. Sākot jau no skolas gadiem, kad septembrī to vien darījām, kā braucām strādāt uz saimniecībām. Piemēram, vākt bietes vai kartupeļus. Vēl arī tīrījām skolas apkārtni. Skolai bija dārzs, kuru vajadzēja ravēt. Nāk prātā kopīgās talkas pie radiem laukos. Esmu piedalījusies vairākās lielajās talkās. Varbūt tāpēc grūti paiet garām nomestiem gružiem. Paceļu un izmetu.

Kārlis Dobelis – liepājnieks:

– Esmu piedalījies vairākas reizes. Vienā no pēdējām reizēm tīrīju Liepājas Reģionālās slimnīcas apkārtni. Talkām ir jēga. Arī tāpēc, ka tās vieno, saliedē cilvēkus. Ja pareizi noorganizē, tad ir patriotisks pienesums. Manuprāt, būtu svarīgi, lai cilvēki uzzinātu talkas reālos rezultātus, piemēram, saskaitītos ar gružiem pielasītos maisus. Katram pasākumam ar laiku iestājas rutīna. Tad vajag jaunu impulsu, lai viss turpinās.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz