Piektdiena, 3. maijs Uvis, Gints
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Apstiprināti jauni saistošie noteikumi par sociālo pakalpojumu sniegšanu Liepājā

4. aprīlī stājušies spēkā Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes apstiprinātie jaunie saistošie noteikumi ”Liepājas valstspilsētas pašvaldības sociālo pakalpojumu saņemšanas un samaksas kārtība”, kas nosaka pašvaldības pilnībā vai daļēji finansēto sociālo pakalpojumu veidus, saņemšanas, izbeigšanas kārtību, personu loku, kurām ir tiesības saņemt sociālos pakalpojumus, kā arī pakalpojumu samaksas un finansēšanas kārtību.

Apstiprināti jauni saistošie noteikumi par sociālo pakalpojumu sniegšanu Liepājā
Foto: Publicitātes
22.04.2024 11:22

"Katram Liepājniekam"

Ņemot vērā to, ka likums ”Par pašvaldībām” zaudējis spēku, spēku zaudējuši arī Liepājas pilsētas domes 2010. gada 21. janvāra saistošo noteikumu Nr.2 ”Par Liepājas pilsētas pašvaldības sociālajiem pakalpojumiem” izdošanas tiesiskais pamatojums, bija nepieciešams izdot jaunus saistošos noteikumus. 

Līdz ar to veikta esošo saistošo noteikumu optimizācija, lai tos pilnveidotu un padarītu saprotamākus iedzīvotājiem. Ja līdz šim saistošajos noteikumos bija 26 sociālie pakalpojumi, tad tagad noteikti 15 sociālo pakalpojumu veidi, apvienojot un precizējot vairākus noteikumus pēc to sniegšanas mērķa un pakalpojumu saņēmēju vajadzībām.

Aprūpes mājās pakalpojums tiks nodrošināts neatkarīgi no personas materiālā stāvokļa. Nosakot samaksu par pakalpojumu, tiks vērtēta personas maksātspēja, paredzot līdzekļu apmēru, kādam jāpaliek personas rīcībā pēc pakalpojuma samaksas. 

Noteikts, ka pašvaldības administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām personām, kurām ar Sociālā dienesta lēmumu piešķirts grupu dzīvokļa pakalpojums, aprēķinot ar mājokļa ekspluatāciju saistītos izdevumus, piemēros pašvaldībā noteiktos sociālā dzīvokļa atvieglojumus.

Labvēlīgāka samaksas kārtība paredzēta par ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā – noteikts, ka personas apgādnieka ienākumi, kas nosaka apgādnieka pienākumu maksāt par personai nodrošināto pakalpojumu, netiek vērtēti. Prioritārā kārtībā ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojums institūcijā tiks nodrošināts personām, kurām nav apgādnieku.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā sociālās aprūpes pakalpojums ietver pakalpojumus tikai personas dzīvesvietā, tāpēc saistošie noteikumi paredz nodrošināt tikai sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus dzīvesvietā vai sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, turpmāk neparedzot nodrošināt ar veselības aprūpi saistītos pakalpojumus ārstniecības iestādē. 

Saistošie noteikumi precizē naktspatversmes pakalpojuma saņemšanas nosacījumus, nosakot, ka, sākot ar 61. pakalpojuma sniegšanas dienu, persona par pakalpojumu maksā līdzdalības maksu 1% dienā no iepriekšējā mēnesī gūtajiem ienākumiem.

Nakts patversmes pakalpojums tāpat kā līdz šim netiks nodrošināts personām, kuras pakalpojuma saņemšanas laikā ir alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.

Noteikumos vairs nav paredzēta zemākā līmeņa patversme, jo iereibušajiem bezpajumtniekiem ir pieejama pašvaldības finansētā fonda ”Agape” atskurbtuve Bāriņu ielā 11, tālr. 22365767.

Ģimenēm, kurās audzina bērnus ar īpašām vajadzībām, saistošajos noteikumos apvienoti sociālās rehabilitācijas pakalpojumu dzīvesvietā veidi, paredzot, ka sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzēju var izvēlēties bērna vecāks, likumiskais pārstāvis vai psihologu reģistrā reģistrētu pakalpojuma sniedzējs, ja personai ir tiesības saņemt  psihologa pakalpojumu.

Lai veicinātu sociālās rehabilitācijas pakalpojuma pieejamību plašākam saņēmēju lokam, nodrošinātu Deinstitucionalizācijas plāna ietvaros sniegto pakalpojumu pēctecību, noteikts, ka sociālās rehabilitācijas pakalpojums tiek nodrošināts atbilstoši individuālajam sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas plānam, neatkarīgi no diagnosticētās saslimšanas un mājsaimniecības materiālā stāvokļa.

No pašvaldības budžeta līdzekļiem tiek segtas pakalpojuma izmaksas līdz 400 eiro kalendārajā gadā.

Ģimenēm, kurās pastāv riski bērna drošībai vai attīstībai, kā arī vecākiem, kuriem pārtrauktas aizgādības tiesības, plānots nodrošināt iespēju par pašvaldības budžeta līdzekļiem saņemt sociālās rehabilitācijas pakalpojumus dzīvesvietā psihologa konsultāciju veidā – no pašvaldības budžeta līdzekļiem tiek segtas pakalpojuma izmaksas līdz 200 eiro apmērā kalendārajā gadā.

Lai veicinātu sociālā mentora pakalpojuma pieejamību un noteiktu vienkāršākas administratīvās procedūras, noteikts, ka sociālā mentora pakalpojums jauniešiem tiek nodrošināts līdz 100 stundām kārtējā gadā. Sociālā mentora pakalpojums tiek nodrošināts bērnam no 10 gadu vecuma

Sociālie pakalpojumi tiek finansēti no pašvaldības budžeta līdzekļiem, un to apjoms ir atkarīgs no pašvaldības finansiālajām iespējām. Finansējums saistošo noteikumu īstenošanai ik gadu tiks paredzēts pašvaldības budžetā, nepārsniedzot kārtējā gada pašvaldības budžeta ietvaros šim mērķim paredzētos finanšu līdzekļus. Pašvaldības plānotais budžets sociālo pakalpojumu nodrošināšanai 2024. gadā ir 3 377 950 eiro.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz