Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts

Latvija sāk rakstīt “EuroBasket 2025” stāstu ar lielu uzvaru Saragosā

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība ceturtdien, 22. februārī, Saragosā uzvarēja Spāniju ar 79:75. Nākamā “EuroBasket 2025” kvalifikācijas spēle notiks 25. februārī Rīgā pret Slovākiju.

22.02.2024 23:13

Lukas Banki, Jāņa Gailīša, Artūra Visocka-Rubeņa un Oskara Ernšteina trenētā komanda nepilnu pusgadu pēc debijas Pasaules kausā izcīnīja vēl vienu spožu uzvaru. Latvieši izbraukumā apspēlēja divkārtējo pasaules un četrkārtējo Eiropas čempioni.

”Trīs zvaigžņu” ierindā bija septiņi spēlētāji no Džakartas un Manilas sastāva – Artūrs un Rodions Kuruci, Dairis Bertāns, Artūrs Strautiņš, Klāvs Čavars, Andrejs Gražulis un Kristers Zoriks.

Viņiem pievienojās Jānis Timma, Toms Leimanis, Rihards Lomažs, Kārlis Šiliņš un Mārcis Šteinbergs.

Pirmajai spēlei netika pieteikti Ojārs Siliņš, Krišs Helmanis un debitants Roberts Blūms. Spāņu sastāvā tika pulcēti Pasaules kausa dalībnieki – Viktors Klavers, Alberto Diass, Dario Brizuela, Huančo Ernangomess un rezervists Žoels Parra.

Banki otro reizi pēc kārtas apspēlēja labu draugu – Pasaules kausa ieguvēju (Ķīna 2019) un četrkārtējo Eiropas čempionu (2009, 2011, 2015, 2022) Serdžo Skariolo.

Spānijas valstsvienības stūrmanis iepriekš trenēja Boloņas ”Virtus”, taču zaudēja darbu neilgi pēc sezonas sākuma.

Saragosa 2016. gadā uzņēma Pasaules U17 kausu puišiem un meitenēm – šajā turnīrā debiju piedzīvoja Latvijas kadetes.

”Zaragoza” sieviešu komanda ar Aleksu Gulbi sastāvā debijas sezonā iekļuvusi FIBA Eirolīgas izslēgšanas spēlēs.

Latvijas valstsvienība kopš neatkarības atjaunošanas ar Spānijas komandu tikās desmito reizi. Pirmajās astoņās cīņās tika piedzīvoti zaudējumi – Latvija līdz šim vienīgo uzvaru izcīnīja 2023. gada Pasaules kausā, Džakartā svinot panākumu ar 74:69. Saragosā tika pievienots vēl viens panākums.

Starta piecinieki

Spānija: Rubio, Lopess-Arostegi, Parra, Pradija, Huančo Ernangomess
Latvija: Zoriks, Dairis Bertāns, Rodions Kurucs, Gražulis, Čavars

Skaistais Lukas Banki basketbols bija atpakaļ. Lieliska bumbas kustība ar daudzām piespēlēm un augstu metienu precizitāti – latvieši Saragosā uzņēmās iniciatīvu.

Mājinieku superzvaigzne Rikijs Rubio pēc vairāku mēnešu nespēlēšanas un garīgās atveseļošanās vēl nebija sportiskajā formā, pirmajā puslaikā netrāpot nevienu metienu no spēles.

Andrejs Gražulis, Rihards Lomažs, Rodions Kurucs un Mārcis Šteinbergs izcēlās ar trīspunktu metieniem, bet viesi izrāvās vadībā ar 23:14.

Dario Brizuelas tālmetieni nedaudz sapurināja ”Sarkano fūriju”. Mājinieki disciplinēti spēlēja uzbrukumā, taču iniciatīva palika Latvijas rokās.

Kārļa Šiliņa bumbas trieciens grozā no augšas un pārējo garo spēlētāju daudzpusīgais sniegums palīdzēja vairākas reizes panākt divciparu pārsvaru – 36:25 un 40:29.

Spānijai nozīmīgākais pretuzbrukums izdevās puslaika beigās. Sekmīgas Rubio darbības, izprovocēta piezīme un Ksavi Lopesa pārķertā bumba pabeidza 0:8 izrāvienu – 40:37.

Lielākās problēmas Latvijai sagādāja agresīvā spāņu aizsardzība – viesi pirmajā puslaikā sakrāja 14 kļūdas.

Spāņi no bumbas tādā veidā šķīrās tikai četras reizes, kompensējot zemāku metienu precizitāti. Noķert pretiniekus viņiem neizdevās.

”Trīs zvaigznes” trešo ceturtdaļu sāka ar 6:0 ofensīvu un trīskāršoja pārsvaru – 46:37. Eiropas čempioni sev labvēlīgāku spēles ritējumu panāca tikai pusstundas beigās, izlīdzinot rezultātu pēc Brizuelas garāmgājiena – 57:57.

Iniciatīva atgriezās latviešu rokās. Lukas Banki vīri ceturtās ceturtdaļas pirmajā pusē atkal diktēja noteikumus, pēc Rodiona Kuruca danka un Riharda Lomaža trīspunktnieka atjaunojot piecu punktu pārsvaru – 66:61.

Tāda notikumu gaita lika spāņiem nervozēt. Mājinieki visu spēli pavadīja iedzinēju lomā, bet laiks strauji tuvojās beigām.

Par ķirsi uz tortes kļuva Jāņa Timmas tālmetiens vienu minūti un 10 sekundes pirms finālsvilpes – 73:68. Rikijs Rubio iemeta trīspunktnieku, taču Rihards Lomažs atbildēja ar to pašu – 76:71.

Lomažs perimetrā pārkāpa noteikumus pret Rubio, bet pēdējais trāpīja tikai otro un trešo brīvmetienu – 76:73.

Spāņi sita piezīmi, Kristers Zoriks ”nopūdelēja” abus mēģinājumus un mājinieki izcīnīja atlēkušo bumbu. Skariolo izmantoja minūtes pārtraukumu, lai sagatavotu pēdējo uzbrukumu.

Zoriks uzsita piezīmi, taču ”El Mago” neizmantoja iespēju – Rubio, līdzīgi latvietim, netrāpīja nevienu no diviem metieniem. Lopess-Arostegi bija spiests sist sodu.

Dīvainā sērija turpinājās ar Daira Bertāna netrāpīto metienu, taču otrais kapteiņa mēģinājums bija precīzs – 77:73!

Rodions pārkāpa noteikumus, Lopess realizēja pirmo un otro no trīs mēģinājumiem. Uzvaras punktu pielika Jānis Timma.