Trešdiena, 15. maijs Sofija, Taiga, Airita, Arita

Latvijas basketbola izlase pirmajā pārbaudes mačā Liepājā uzvar Zviedriju

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība trešdien, 2. augustā, pirmajā pārbaudes spēlē Liepājas Olimpiskajā centrā uzvarēja Zviedriju ar 87:77. Rolands Šmits sameta 17 punktus, Artūrs Strautiņš pievienoja 14 punktus. Sestdien plkst. 18:00 Rīgas arēnā spēle pret Gruziju.

02.08.2023 21:09

”Trīs zvaigznes” ceturto reizi kopš 2012. gada aizvadīja pārbaudes spēli ārpus Rīgas, turklāt trīs reizes tas noticis Lukas Banki vadībā. Pēdējo 20 vasaru laikā ārpus galvaspilsētas notikušas tieši 20 spēlēs, tai skaitā 2004.-2005. gadā septiņas cīņas Ventspilī.

Liepājas Olimpiskais centrs vīriešu valstsvienību uzņēma ceturto reizi. Trijos gadījumos – divreiz īsi pēc centra atklāšanas 2008. gadā un šodien – latviešu pretinieku lomā iejutās Zviedrija, savukārt 2016. gadā Vēju pilsētā viesojās Tunisijas izlase.

Kristaps Porziņģis trešdien atzīmēja divdesmit astoto dzimšanas dienu. Bostonas ”Celtics” garais spēlētājs četras stundas pirms spēles informēja, ka šoreiz laukumā nedosies. Atpūtu saņēma Dāvis Bertāns, Anžejs Pasečņiks un Jānis Timma, bet pieteikumā tika iekļauts Mārcis Šteinbergs.

Slaids puisis milzīga valsts karoga fonā – LBS prezidents Raimonds Vējonis apsveica gaviļnieku, pasniedzot viņam foto veltījumu. Spēles informators pieteica vēl divus dzimšanas dienas svinētājus – 1. augustā dzimušo Luku Banki un šīsdienas jubilāru Žani Peineru.

Spēlei tika norīkota iespaidīga tiesnešu brigāde – FIBA kategorijas soģi Oskars Lucis, Mārtiņš Kozlovskis un Gatis Saliņš. Pēdējie divi saņēmuši izsaukumus uz Pasaules kausu. Dziedātājs Rodrigo Fomins sāka dziedāt valsts himnu, ierasti ļaujot to turpināt sestajam spēlētājam.

Latvija: Žagars, Dairis Bertāns, Strautiņš, Šmits, Mejeris.

Pirmā pārbaudes spēle sākās ar atbrīvotību uzbrukumā un mazu spiedienu aizsardzībā. Pirmajās piecās minūtēs komandas gandrīz nemeta garām – 19:17. Latvijas uzbrukumu ar diviem tālmetieniem iedarbināja Artūrs Žagars un Artūrs Strautiņš.

Pretinieki parādīja, ka brīvos metienus realizē ar augstu precizitāti, tāpēc rezultāts auga strauji. Treneri aktīvi veica maiņas, jau pirmajās 11 minūtēs laukumā sūtot 11 spēlētājus. Starta ceturtdaļa beidzās ar plus četri – 26:22.

Nākamajās 10 minūtēs latvieši piebremzēja zviedrus, vairāk neļaujot pretiniekiem katrā uzbrukumā tikt pie brīviem metieniem. Uzbrukumā komanda nodemonstrēja plašu arsenālu un iespaidīgu precizitāti.

Mājinieki 16 no 18 groziem guva pēc rezultatīvām piespēlēm, labi atrodot partnerus. Latvija realizēja 8 no 15 trīspunktu metieniem, strauji palielinot pārsvaru – 54:35. Rolands Šmits sakrāja 12 punktus. Artūram Strautiņam deviņi un Andrejam Gražulim – astoņi punkti.

Trešajā ceturtdaļā zviedri sasparojās, uzrādot ļoti labu precizitāti metienos no spēles. Viesi iemeta 6 no 10 trīspunktu metieniem, turklāt Denzels Andešons grozā raidīja visus trīs mēģinājumus.

Zviedrija uz brīdi pietuvojās četru punktu attālumam, bet viņus ar trešo precīzo tālmetienu atvēsināja Latvijas kapteinis Dairis Bertāns – 65:58. Abas komandas pirmajās trīs ceturtdaļās realizēja pa 10 tālmetieniem, bet mājinieku vadība netika apdraudēta – 69:61.

Pēdējās desmitminūtes intriga – vai Rolandam Šmitam izdosies sasniegt jaunu rezultativitātes rekordu? ”Žalgira” spēka uzbrucējs pirmajā pusstundā sameta 17 punktus, tikai par punktu atpaliekot no 2017. gada 11. augustā sasniegtā rekorda.

Ceturtajā ceturtdaļā Rolis gan nespēlēja, tāpēc punktu krājumus papildināja viņa kolēģi. Artūrs Strautiņš un Artūrs Kurucs perimetrā atjaunoja divciparu pārsvaru – 84:71.