Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts

Latvijas basketbola meitenes iesoļo ceturtdaļfinālā

Turcijā notiekošajā Eiropas U18 basketbola čempionāta astotdaļfinālā Latvija sacentās ar Vāciju un uzvarēja ar 72:59 (11:21, 20:10, 13:17, 28:11). Uzvara mūsējām nodrošināja vietu ceturtdaļfinālā, kur vakar vēlu vakarā pretī stājās Francija.

Krista Lukašēvica un Adelīna Urtāne. (Foto: FIBA)
07.07.2023 06:12

Liepājas trenera Rūdolfa Rozīša trenētā komanda izcīnīja trešo vietu C grupā, bet Vācija palika otrā D grupā, kur pārliecinoši uzvarēja Slovēnija.

Līdzīgi kā apakšgrupas pēdējā cīņā pret Serbiju latvietes gaidīja smaga spēkošanās zem groziem, jo arī vācietes turnīrā atrodas vadošajās pozīcijās cīņā par atlēkušajām bumbām.

Spēle sākās bez lielas izlūkošanas, straujā tempā ar ciešu segšanu un agresīvu aizsardzību. Mūsējās akcentu lika uz metieniem no distances, jo groza tuvumā pretiniecēm bija ievērojams auguma pārsvars. Kombinācijā ar kustīgām ārējās līnijas spēlētājām latvietēm tas dzīvi vieglu nesolīja.

Pēc nospēlētām piecām minūtēm vācietes sekmīgāk izmantoja savas iespējas un izvirzījās vadībā ar 11:5, turklāt mūsējo aktīvā spēle tika bargi sodīta – šajā brīdī latvietes iekrāja septiņas komandu piezīmes, bet oponentes tika tikai pie viena soda.

Otro ceturtdaļu Latvija uzsāka ar desmit punktu deficītu un turpināja krāt personiskās piezīmes. Mūsējās gan neatkāpās no piekoptā stila un 14 minūtē pietuvojās divu punktu attālumā. Vācietēm neiekrita vieglie metieni, bet latvietes jaudīgāk devās caurgājienos, un tas deva rezultātu.

Turpmākie uzbrukumi arī latvietēm iestrēga, bet tad izlases rezultatīvākā basketboliste liepājniece Madara Šmite iemeta divus soda metienus, realizēja caurgājienu un pirmo reizi mačā izvirzīja Latviju vadībā (26:24). Pretiniecēm talkā nāca īsā laika sprīdī pieprasītie divi minūtes pārtraukumi, un mūsējo izrāviens tika piebremzēts.

Jau pēc nospēlētām 20 minūtēm Madara Šmite bija iekrājusi 14 punktus un izcīnīja 6 atlēkušās bumbas.

Otrā puslaika sākumā latvietes turpināja spēlēt azartiski, droši un panāca 39:33. Lai gan pretinieces bija pārākas zem groziem, tomēr metienu precizitāte labāka bija latvietēm, un tas deva mūsējām nelielu pārsvaru. Kopumā cīņa bija fiziska un nepiekāpīga, daudz bija strīda bumbu.

Trešās ceturtdaļas vidū krīzes brīdis ielavījās Latvijas izlases apcirkņos, kad piecas minūtes groza tīkliņš nodevīgi klusēja, bet oponentes, veicot 13:3 izrāvienu, atguva ne tikai vadību, bet arī pārliecību.

Spēle kā pa viļņiem aizritēja arī ceturtās ceturtdaļas ievadā – iniciatīva mainījās no rokas rokā un komandas rezultāta izteiksmē turējās joprojām līdzās.

Piecas minūtes līdz finālsvilpei tablo vēstīja neizšķirtu, bet tad mūsējās guva sešus punktus pēc kārtas un Vācijas izlases trenere pieprasīja minūtes pārtraukumu. Pēc apspriedes latvietes kala dzelzi, kamēr tā vēl kvēloja, un 150 sekundes līdz mača izskaņai ieguva solīdāku handikapu (63:54).

Sekoja vēl vairāki minūtes pārtraukumi, tomēr mūsējās iniciatīvu neatdeva un iesoļoja ceturtdaļfinālā.

Madara Šmite guva 20 punktus un izcīnīja 10 atlēkušās bumbas, bet pārējās liepājnieces Sanija Brikmane un Adelīna Urtāne izcēlās attiecīgi ar 11 un četriem punktiem.

Izlases galvenais treneris Rūdolfs Rozītis pirms ceturtdaļfināla mača pret Franciju atzīst, ka vienība mēģinās rast risinājumu, kā pretinieces apspēlēt.

“Nebūsim favorīti, laika ir maz, tomēr mēģināsim izdomāt, ko likt pretī franču atlētismam,” pēc uzvaras astotdaļfinālā pār Vācijas izlasi par nākamajām pretiniecēm izteicās Rozītis, informē aģentūra LETA.

“Tagad Francijas izlases treneriem būs jāpārtaisa gatavošanās plāns, jo viņi jau bija sākuši gatavoties cīņai ar Vāciju. Mums ir nesenās pārbaudes spēles skarbā pieredze.”