Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts

Latvijas basketbolisti iekļūst Pasaules kausa ceturtdaļfinālā

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība svētdien, 3. septembrī, Džakartā uzvarēja Brazīliju ar 104:84 un nodrošināja vismaz otro vietu L grupā, kā arī ceļazīmi uz Pasaules kausa ceturtdaļfinālu. Andrejs Gražulis guva 24 punktus.

03.09.2023 14:46

Uzvara pār Spāniju un Brazīlijas panākums pret Kanādu mainīja situāciju L grupā. Pirms pēdējās kārtas visām komandām bija uzvaru un zaudējumu attiecība 3-1, tādēļ svētdienas cīņu uzvarētāji nebija atkarīgi no citu spēļu iznākumiem.

Lukas Banki, Jāņa Gailīša un Artūra Visocka-Rubeņa trenētie vīri paveica trešo lielo darbu Džakartā. Pirms nedēļas izcīnītā uzvara pār Franciju nodrošināja izkļūšanu no H grupas un ceļazīmi uz Parīzes spēļu kvalifikāciju, savukārt panākums pret Brazīliju atvēra ”play-off” vārtus.

Trešdien, 6. septembrī, latvieši Manilā spēlēs pret Vāciju un Slovēniju (L1-K2, L2-K1). Abas komandas pašlaik Okinavas salā cīnās par pirmo vietu K grupā. Latvijas tālākais ceļš turnīrā iezīmēsies pusseptiņos vakarā, pēc Kanādas un Spānijas divkaujas.

Pasaules kausā tiek sadalītas septiņas automātiskās ceļazīmes uz Parīzes spēlēm – pa divām labākajām Eiropas un Ameriku komandām, pa vienai labākajai vienībai no Okeānijas (Austrālija), Āzijas (Japāna) un Āfrikas (Dienvidsudāna). Francija kvalificējās kā spēļu rīkotāja.

Nākamās 16 vienības nopelnīja tiesības piedalīties Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, kur tām pievienosies vēl astoņas komandas no priekškvalifikācijas. Divdesmit četras vienības tiks sadalītas četrās grupās pa sešām komandām katrā – grupu uzvarētājas brauks uz Parīzi.

Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīri notiks 2024. gada 2.-7. jūlijā. Olimpiskais turnīrs vīriešiem risināsies 27. jūlijā – 10. augustā, sievietēm 28. jūlijā – 11. augustā. Priekšsacīkstes notiks Francijas ziemeļu pilsētā Lillē, izslēgšanas spēles ”Accor” arēnā Parīzē.

Starta piecinieki

Brazīlija: Jagu Santušs, de Paula, Meindls, Kabuklu, Suarešs.
Latvija: Žagars, Šķēle, Rodions Kurucs, Dāvis Bertāns, Šmits.

Līdzjutēju saucienu ”Latvija, Latvija” pavadīti, latvieši pirmajās 24 sekundēs neļāva brazīliešiem tikt pie metiena. Rolands Šmits guva pirmos četrus punktus, Rodions Kurucs izprovocēja piezīmi uzbrukumā un Artūrs Žagars realizēja pirmo tālmetienu – 9:3.

Lielākais pārsvars pirmajā puslaikā tika panākts septītajā minūtē, kad izcilai bumbas kustībai un daudzām piespēlēm sekoja Andreja Gražuļa metiens no groza apakšas – 13:6.

Brazīlija sasparojās pēc Marselinju Uertasa uznākšanas laukumā. Dienvidamerikāņi dažās minūtēs sameta 14 punktus, kamēr latviešu rindās ar ”floater” metienu un garāmgājienu izcēlās Aigars Šķēle – 19:20.

Pirmo desmitminūti pabeidza Artūra Kuruca trīspunktu metiens pēdējā sekundē – 22:20!

Nākamās ceturtdaļas pirmajās divās minūtēs latvieši sameta visus metienus. Artūrs Strautiņš realizēja pirmo tālmetienu, Kristers Zoriks izcēlās ar 2+1 gājienu, Andrejs Gražulis sasniedza 10 gūto punktu robežu – 32:22.

Brazīlieši pēc otrā minūtes pārtraukuma atbildēja ar 2:10 izrāvienu, kuru iesāka divi Lukas Diaša tālmetieni – 34:32. Pretinieki izmantoja zonas aizsardzību, provocējot ”Trīs zvaigznes” uz tālmetieniem, kamēr Jago Santušs samazināja starpību līdz viena metiena tiesai.

Brāļi Kuruci no trīspunktu līnijas atjaunoja sešu punktu pārsvaru – 40:34. Bezbailīgais Jago un perimetrā perfektais Diašs izlīdzināja rezultātu – 40:40. Pēdējo vārdu puslaikā teica latvieši, Dāvim Bertānam labajā stūrī saņemot Žagara piespēli – 45:42.

Latvija turpināja pirmajās četrās spēlēs uzņemto ritmu, puslaikā realizējot 60% divpunktu metienu – grozā lidoja 12 no 20 mēģinājumiem.

Trīspunktu metienu precizitāte bija pat augstāka par ierasto – 6 no 13 jeb 46%. Brazīlieši perimetrā nebija tik sekmīgi (5/16), taču divpunktu metienos neatpalika, trāpot 12 no 19 mēģinājumiem.

Pretinieki ieguva pārsvaru atlēkušajās bumbās (13-18, uzbrukumā 3-6), tiekot pie lielāka skaita otrās iespējas punktu. Deviņi latvieši atklāja rēķinu, punktu guvēju augšgalā nonākot Andrejam Gražulim (10), Rodionam (7) un Artūram (6) Kuruciem. Diašs sakrāja 13 punktus, viņam sekoja Jago Santušs (10) un Brunu Kaboklu (8).

Otrā puslaika sākumā brazīlieši pēc 20 minūšu pārtraukuma izvirzījās vadībā – 47:45. Artūrs Žagars atbildēja ar 10 punktiem pēc kārtas. Saspēles vadītājs guva punktus no visām pozīcijām, tai skaitā iemeta divus tālmetienus pēc kārtas – 55:49!

Gražulis 23. minūtē trieca bumbu grozā no augšas, liekot Gustavo Konti saukt vīrus malā – 57:49. Tas līdzēja arī šoreiz, Giļermo un Jago Santušiem samazinot deficītu uz pusi – 57:53. Brazīlieši atkal izmantoja zonu, taču to pēc pacietīgas izspēles cauršāva Dāvja Bertāna tālmetiens – 60:53.

Divdesmit ceturtās minūtes beigās Žagars tika nomainīts, latvieši sasniedza komandas piezīmju normu un pretinieki atkal sāka tuvoties – 60:57.

Dāvja Bertāna trešais tālmetiens dubultoja pārsvaru – 63:57. Nākamajā uzbrukumā Zoriks realizēja tālmetienu pāri pretinieka rokai, nopelnot četrpunktu gājienu – 67:57.

Latvieši sešās minūtēs sameta 26 punktus, panākot plus četrpadsmit – 71:57.

Pusstundas beigās iniciatīvu uzbrukumā pārņēma garie vīri, Rolandam Šmitam un Andrejam Gražulim sekmējot tālāku izrāvienu. Latvieši trešajā ceturtdaļā uzbruka ar fantastisku precizitāti, neatkarīgi no laukumā esošā virknējuma.

”Trīs zvaigznes” sameta 36 punktus, pirms pēdējām 10 minūtēm iegūstot 18 punktu pārsvaru – 81:63.

Artūra Kuruca trešais tālmetiens panāca plus divdesmit viens – 84:63. Brazīlieši turpināja cīnīties, taču trešajā ceturtdaļā saņemties trieciens lika viņiem traukties pakaļ aizejošam vilcienam.

Ceturtās ceturtdaļas vidū astoņiem latviešiem bija vismaz septiņi punkti katram, bet Andrejs Gražulis tuvojās 20 punktu atzīmei – 91:67. Koknesietis atkārtoja personīgo rekordu valstsvienībā – 22 punkti – trīsdesmit piektās minūtes sākumā no kreisā stūra trīs punktos pārvēršot Aigara Šķēles piespēli – 94:72.

Atlikušajā laikā krita arī 100 punktu robeža. “Dar`, ko var, dar`, ko var, Latvijai ir jāuzvar,” pēc uzvaras signāla skanēja “Indonesia arena” skaļruņos.

Latvijas fani Lukam Banki pasniedza simbolisku lidmašīnas biļeti uz Manilu.