Latvijas basketbolisti PK priekškvalifikācijas otrajā spēlē grūtā cīņā uzvar Baltkrieviju

Latvijas vīriešu basketbola izlase svētdien “Arēnā Rīga” 2023.gada Pasaules kausa (PK) priekškvalifikācijas otrajā spēlē ar rezultātu 92:83 (21:20, 24:24, 20:23, 27:16) uzvarēja Baltkrieviju.

08.08.2021 23:31

LETA/sportacentrs.com

Ar 20 punktiem rezultatīvākais Latvijas izlases rindās bija Dairis Bertāns, kurš guva par punktu vairāk nekā viņa jaunākais brālis Dāvis Bertāns. Abi brāļi katrs iemeta pa četriem tālmetieniem. Vēl 14 punktus pievienoja Rihards Lomažs, desmit punkti un piecas rezultatīvas piespēles bija Kristeram Zorikam, bet deviņas bumbas zem groziem izcīnīja un sešus punktus guva Mārtiņš Meiers.

Baltkrievijas izlasē ar 16 punktiem, septiņām atlēkušajām bumbām un trīs bloķētiem metieniem atzīmējās Artjoms Parahausks, bet 14 punkti bija Kirila Sitņika kontā.

Latvijas basketbolisti ar divām uzvarām divās spēlēs tikpat kā jau nodrošinājuši vietu kvalifikācijas turnīrā.

Abas komandas spēli sāka ar rezultatīviem uzbrukumiem, bet nedaudz vēlāk Kristera Zorika tālmetiens deva jau četru punktu pārsvaru (7:3). Tuvojoties pirmās ceturtdaļas vidum, divus trīspunktniekus grozā raidīja arī Dāvis Bertāns – 16:8. Ceturtdaļas otrajā pusē uzbrukumā atraisījās arī pretinieki un pēc desmit minūtēm komandas šķīra tikai viens punkts – 21:20.

Otro ceturtdaļu ar precīzu “trejaci” atklāja Mareks Mejeris un ar tālu divpunktnieku Rihards Lomažs panāca 26:20. Ceturtdaļas piektajā minūtē Kirils Sitņiks jau vadībā izvirzīja baltkrievus (31:29), tomēr Dāvis Bertāns atbildēja ar trīspunktu gājienu – 32:31 Latvijas izlases labā. Turpinājumā ļoti tāls Vašingtonas “Wizards” uzbrucēja tālmetiens deva jau +4 punktus (35:31).

Arī šoreiz baltkrievi atspēlējās. Pēc Zorika nesportiskās piezīmes pretinieki ieguva vadību, ko vēlāk ar precīzu metienu nostiprināja Artjoms Parahausks (39:35). Divas minūtes pirms puslaika beigām aizsardzībā nospēlēja Dāvis Bertāns un pēc ātras pārejas uzbrukumā Mārtiņš Meiers atguva vadību (41:40). Puslaika pārtraukumā latvieši devās ar punkta pārsvaru (45:44).

Otrā puslaika sākumā Latvija vēlreiz zaudēja vadību un pēc Artūra Kuruca kļūdas nonāca iedzinējos ar mīnus pieciem punktiem (48:53). Pēc Jāņa Strēlnieka iesaistīšanās spēlē ātri izdevās izlīdzināt rezultātu, taču baltkrievi atguva vadību. Vairāku minūšu pakaļdzīšanās noslēdzās ar Andreja Gražuļa tālmetienu un Strēlnieka caurgājienu – jau 65:62 Latvijas izlases labā. Ceturtdaļas pēdējā sekundē vadību pretiniekiem atguva Andrejs Stabrovskim, baltkrievam ar tālmetienu panākot 67:65.

Ceturtās ceturtdaļas otrajā minūtē Baltkrievijas izlase ieguva savu līdz tam lielāko pārsvaru spēlē – septiņus punktus (74:67). Gražuļa precīzie metieni zem groza un Zorika raidījums četras minūtes pirms pamatlaika beigām deva vadību jau mājiniekiem (78:77), bet pēc Daira Bertāna “trejača” jau plus četri punkti (83:79).

Sākoties pamatlaika pēdējai minūtei, Latvija bija vadībā ar 85:82, turklāt divus “sodiņus” pēc kārtas neiemeta Parahausks. Atbildes uzbrukumu ar nekļūdīgu tālmetienu noslēdza Dairis Bertāns – 88:82 46 sekundes pirms finālsvilpes. Ar ciešu spēli aizsardzībā izdevās noturēt pretinieku uzbrukumu, bet pēc tam tika pārkāpti noteikumi pret Strēlnieku, kurš no soda metienu līnijas bija aukstasinīgs – 90:82.

Septiņas sekundes pirms beigām ar piezīmi Baltkrievijas uzbrukumu apturēja Gražulis, pretiniekiem iemetot tikai vienu no diviem soda metieniem. Otrā laukuma galā divreiz precīzs bija Dairis Bertāns, uzrādot galarezultātu 92:83.

Jau ziņots, ka pirmajā turnīra spēlē Latvija sestdien sagrāva Rumāniju ar 108:72, maču sākot ar 21:0 izrāvienu.

Sacensību turpinājumā “Arēnā Rīga” Latvijas valstsvienība 11.augustā sacentīsies ar Rumāniju un 12.augustā – ar Baltkrieviju.

Pēc divu apļu turnīra divas labākās komandas novembrī turpinās cīņu par ceļazīmi uz Pasaules kausa finālturnīru.

Pārējās trijās grupās sacensības sāksies 12.augustā.

Pasaules kausa finālturnīrs 2023.gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās.

Pēc četru gadu pārtraukuma Latvijas valstsvienībai atkal pievienojies Dāvis Bertāns, pēc divarpus gadu pauzes – Jānis Strēlnieks. Trim spēlētājiem – Rinaldam Mālmanim, Anrijam Miškam un Verneram Koham – oficiālu cīņu pieredzes valstsvienības sastāvā nav bijis, un viņi tika atstāti rezervē pirmajā cīņā pret Rumāniju.

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienībā turnīram pieteikti 15 spēlētāji. No 16 basketbolistiem, kuri piedalījās treniņprocesā, priekškvalifikācijas turnīrā nepiedalīsies Oskars Siliņš, kurš mikrotraumu dēļ nevar trenēties un spēlēt ar pilnu jaudu. Iepriekš savainojumu dēļ no kandidātu saraksta tika svītrots Rolands Šmits un Aigars Šķēle.

Baltkrievijas izlase, kas ieņem 51.vietu Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) rangu tabulā, uz Rīgu atbraukusi 14 spēlētāju sastāvā. Latvija šajā reitingā ir 27.vietā, Rumānija – 55.vietā.

Pazīstamākais kluba pieraksts ir 25 gadus vecajam uzbrucējam Maksimam Salašam – Spānijas Burgosas “San Pablo”, kura sastāvā aizvadītajā sezonā viņš vidēji spēlējis 11 minūtes, guvis 3,4 punktus un izcīnījis divas atlēkušās bumbas.

Ierindā ir arī 2011.gada sezonā “VEF Rīga” spēlējušais centrs Artjoms Parahovskis. Seši basketbolisti pērn spēlējuši Baltkrievijas labākajā komandā Minskas “Cmoki”.

Latvijas un Baltkrievijas vīriešu valstsvienības līdz šim tikušās piecas reizes, un allaž uzvarējuši latvieši. Eiropas čempionāta kvalifikācijā 1993.gadā pretinieki pieveikti ar 83:79, 2001.gadā – ar 115:91 un 2002.gadā – ar 65:63, bet pārbaudes mačos 1992.gadā – ar 89:69 un 2007.gadā – ar 84:52.

Latvijas vīriešu valstsvienība gatavoties 2023.gada Pasaules kausa izcīņas priekškvalifikācijas turnīram sāka jūlija vidū.

Sagatavošanās posmā Latvijas komanda aizvadīja pa vienai pārbaudes un treniņspēlei ar Šveices un Slovākijas izlasēm. Pārbaudes mačos izcīnītas uzvaras attiecīgi ar 85:66 un 91:84, treniņspēlēs latvieši bija pārāki ar 84:49 un 85:81.