Dāvana Lāčplēša dienā: Latvijas vīri pirmo reizi spēlēs Pasaules kausā

Latvijas uzvara Krētas salā pār Grieķiju (80:60) un Turcijas panākums pret Beļģiju (86:52) piektdien, 11. novembrī, atvēra jaunu lappusi “Trīs zvaigžņu” vēsturē. Lukas Banki trenētā vīriešu valstsvienība 2023. gadā debitēs FIBA Pasaules kausā.

11.11.2022 21:03

Vēl vienu platu soli pretī FIBA Pasaules kausa finālturnīram spērusi Lukas Banki vadītā Latvijas vīriešu basketbola izlase, kas izbraukumā Hēraklejā līderu duelī ar rezultātu 80:60 sagrāva Grieķijas izlasi.

Sākumpiecinieki:

Grieķija: Moraitis, Gikass, Rogavopuloss. Calburis, Godikass.
Latvija: Strēlnieks, Bertāns, Timma, Mejeris, Čavars.

Rezultatīvākais ar 19 punktiem bija Grieķijas AEK aizsargs Jānis Strēlnieks, 17 punktus pievienoja Grieķijā savulaik spēlējušais un šobrīd bez kluba esošais Jānis Timma, bet Dairis Bertāns sakrāja 15 punktus.

Latvijas lielākais pārsvars bija 25 punkti (70:45), bet Grieķija vadībā nebija ne reizi.

Latvija jau šovakar var kvalificēties Pasaules kausa finālturnīram, ja Beļģija zaudēs Turcijā vai Serbija – Lielbritānijā.

Simto spēli Latvijas izlases kreklā aizvadīja Mareks Mejeris, bet pirmo valstsvienības maču vairāk nekā pusotra gada laikā spēlēja Timma.

Latvija spēli sāka ar septiņiem punktiem pēc kārtas un pirmo grozu ielaida tikai 200. sekundē.

Neskatoties uz trīsreiz vairāk kļūdām (9:3), pirmajā puslaikā saimniekoja Latvija, kas izmantoja grieķu slikto precizitāti metienos (2p. 38%, 3p. 15%, 1p. 67%) un pēc Strēlnieka tālmetiena pēdējās sekundēs pārtraukumā devās ar 36:28.

Otrā puslaika sākumā Latvija trāpīja piecus tālmetienus un pārslēdza ātrumus, strauji attālinoties no sāncenšiem, un ceturtā ceturkšņa ievadā Klāvs Čavars no groza apakšas pirmoreiz panāca 20 punktu pārsvaru (65:45).

Grieķijas izlasi tomēr vadīja galvenais treneris Dimitris Itudis, kura “Fenerbahce” Eirolīgā spēlēja vakar, taču viņa kluba saspēlnieka Nika Kalatesa laukumā nebija. Grieķijas rindās bija tikai viens Eirolīgas spēlētājs – “Olympiacos” rezervists Mihalis Lundzis.

Nākamo spēli Latvija aizvadīs pirmdien, plkst. 19.30 “Arēnā Rīga” uzņemot grupas pastarīti Lielbritāniju.

Grieķija – Latvija 60:80 (13:16, 15:20, 17:27, 15:17).

Grieķija: Godikass 11 (7ab), Gikass 11 (3p. 3/6), Calburis 8, Rogavopuloss 8, Haralabopuloss 6, Moraitis 6 (2p. 1/6, 3p. 1/5), Cairelis 4, Lundzis 2 (3p. 0/7), Muratoss 2, Jannapuloss 2, Nedzipoglu, Kaklamanakis.
Latvija: Strēlnieks 19 (3p. 4/5), Timma 17 (3p. 3/7), Bertāns 15 (3p. 3/5), Gražulis 8 (8ab), Zoriks 8, Lomažs 7 (3p. 0/5), Čavars 4, Mejeris 2 (8ab), Laksa, Šteinbergs, Ate.

“Mērķis un plāns bija skaidri – kontrolēt spēli no aizsardzības visu 40 minūšu garumā. Centāmies ierobežot Grieķijas komandu un paņemt atlēkušās bumbas, īpaši otrajā puslaikā,”

pēc uzvaras Krētas salā preses konferencē teica Latvijas vīriešu basketbola valstsvienības galvenais treneris Luka Banki.

”Šis ir īpašs vakars, jo uzvarējām spēli nozīmīgā (basketbola) valstī pret konkurētspējīgu komandu,” ievadrunā teica Banki. ”Kā itālietim, tas ir sarežgīti, taču Latvijas valstsvienība dara apbrīnojamas, atmiņā paliekošas lietas. Esam ārkārtīgi tuvu, lai pirmo reizi vēsturē kvalificētos Pasaules kausam (vīriešu basketbolā).”

Latvijas valstsvienības līderi – saspēles vadītājs Jānis Strēlnieks, uzbrūkošais aizsargs Dairis Bertāns un uzbrucējs Jānis Timma – piektdien aizvadīja lielisku spēli. ”Mūsu līderi nospēlēja neticami. Viņi ir īpaši spēlētāji un cilvēki. Dairis un abi Jāņi ļoti vēlas spēlēt valstsvienībā un pārstāvēt valsti. Tam tika veltītas pūles divu gadu garumā.”

”Esmu ļoti priecīgs par uzvaru – tās dēļ šeit ieradāmies,” teica Jānis Strēlnieks. ”Treneris jau visu pateica – patiesībā šī ir pirmā reize, kad varu pārstāvēt valstsvienību sezonas laikā. Esmu ļoti priecīgs un lepns par savu komandu.”

”Domāju, ka aizvadījām lielisku pirmo puslaiku,” turpināja galvenais treneris. ”Komanda bija ļoti koncentrējusies, uzbruka ar augstu precizitāti. Mūsu aizsardzība viens pret vienu spēra soli uz priekšu, kontrolējām cīņu par atlēkušajām bumbām un sameklējām brīvus metienus snaiperiem. Viņu precizitāte ļāva visiem justies drošāk. (Smaidot) esam labās rokās.”

Latvijas valstsvienība Krētā ielaida tikai 60 punktus. ”Puslaika pārtraukumā pievērsāmies aizsardzības jautājumiem – kā labāk aizsargāties viens pret vienu, neatrauties tālu no saviem sedzamajiem. Mūsu aizsargi labi palīdzēja garajiem spēlētājiem, nedodot pretiniekiem otrās iespējas.”

”Spēlētāji lieliski izpildīja spēles plānu,” noslēgumā teica Banki. ”Tas attiecas ne tikai uz viņu pieredzi – spēlētāji nospēlēja ārkārtīgi disciplinēti. Varam būt lepni – katrā sabraukumā mums ir citāds sastāvs, taču dodamies tajā pašā virzienā, saglabājot savstarpēju sapratni. Runājam par KOMANDU.”

Sieviešu valstsvienība Pasaules kausam kvalificējās, izcīnot sesto vietu ”EuroBasket Women 2017” finālturnīrā Čehijā. Vīriešu izlasei līdzīga uzdevuma paveikšanai vajadzēja iekļūt starp 12 labākajām Eiropas valstsvienībām jeb finišēt ”Top 3” Pasaules kausa kvalifikācijas grupā.

Lukas Banki, Jāņa Gailīša un Artūra Visocka-Rubeņa trenētā komanda uzdevumu izpildīja ar uzviju, kvalificējoties trīs kārtas pirms grupu turnīra beigām. Pieskaitot priekškvalifikāciju un cīņas pret Slovākiju, Latvijas valstsvienība izcīnījusi 12 uzvaras 13 spēlēs un turpina cīņu par pirmo vietu I grupā.

Vienpadsmitais novembris ir īpaša diena Latvijas vēsturē. Pirms 103 gadiem Latvijas armija atbrīvoja Pārdaugavu no vācu-krievu karaspēka, ieliekot pamatus Kurzemes un Latgales atbrīvošanai. Tagad 11. novembrī pievienota liela sportiska uzvara.

Finālturnīrā, sākot no 2019. gada, spēlē 32 valstsvienības. Pavasarī gaidāmajā izlozē komandas tiks ielozētas astoņās grupās pa četrām vienībām katrā. A, B, C un D grupu turnīri tiks izspēlēti Filipīnu galvaspilsētā Manilā. E un F grupu komandas sacentīsies Japānas piektajā lielākajā salā Okinavā, savukārt G un H grupu dalībnieces gaida ceļojums uz Indonēzijas galvaspilsētu Džakartu.

Katras grupas divas labākās komandas kvalificēsies otrajai kārtai. A un B grupu divnieki izveidos I grupu, C un D grupas kvartets spēlēs J grupā, E un F grupas līderi spēkosies K grupā, bet G un H grupu labākās komandas cīnīsies L grupā. Katras grupas līderu duets kvalificēsies ceturtdaļfinālam.

Pirmais grupu turnīrs notiks 25.-30. augustā, savukārt otrais grupu turnīrs risināsies no 31. augusta līdz 4. septembrim – arī Manilā, Okinavā un Džakartā. Ceturtdaļfināli 5.-6. septembrī, pusfināli 8. septembrī un medaļu spēles 10. septembrī tiks izspēlētas Filipīnu galvaspilsētā Manilā.

Septiņas komandas, tai skaitā divas labākās Eiropas vienības, automātiski kvalificēsies 2024. gada Parīzes spēlēm. Vairākums pārējo komandu iegūs tiesības piedalīties olimpiskajos kvalifikācijas turnīros. Gaidāms, ka Parīzes spēļu saimniece Francija iegūs ceļazīmi, neatkarīgi no Pasaules kausa rezultātiem.

Ergina Atamana trenētie turki ”Sinan Erdem” arēnā nospēlēja ļoti pārliecinoši, nevienā ceturtdaļā neielaižot vairāk par 14 punktiem. ”Divpadsmit milži” pirmajā puslaikā panāca 16 punktu pārsvaru (43:27), bet nākamajās 20 minūtēs bija pārāki ar 43:25. Summā 86:52 (23:13, 20:14, 17:13, 26:12).