Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kristers Tobers četrās sienās pie Baltijas jūras mācās poļu valodu

Kristers Tobers četrās sienās pie Baltijas jūras mācās poļu valodu
Kristers Tobers Gdaņskas kluba "Lechia" sastāvā ir aizvadījis 6 spēles Polijas čempionāta augstākajā līgā. (Foto: lechia.pl)
17.04.2020 06:00

Andris Sudmalis

"Kurzemes Vārds"

Viens no Latvijas futbola jaunās paaudzes talantīgākajiem un daudzsološākajiem spēlētājiem KRISTERS TOBERS šogad 19 gadu vecumā devās leģionāra gaitās un pievienojās Polijas čempionāta augstākās līgas klubam “Lechia” no Baltijas jūras piekrastes pilsētas Gdaņskas. Pēc dažām spēlēm savas jaunās komandas rindās Kristers, gluži tāpat kā lielākā daļa pasaules sportistu, ir devies dīkstāvē un savā nelielajā Gdaņskas divistabu dzīvoklītī gaida vīrusa beigas.

Pārbaudījums, kas jāiztur

Kristers “Kurzemes Vārdam” stāsta, ka diennakts lielāko daļu viņš pavada savā samērā nelielajā divistabu dzīvoklī, kas Gdaņskā atrodas netālu no Baltijas jūras piekrastes.

Dīkstāves laikā profesionāliem sportistiem fiziskās aktivitātes neviens nav atcēlis, bet pārējā laikā ir jācenšas nodarbināt sevi visos iespējamos veidos, lai šo ieslodzījumu izturētu vispirms jau emocionāli. K. Tobers stāsta, ka viņš ik dienu cenšoties laiku aizpildīt kvalitatīvi un mācoties poļu valodu. Tāpat jaunietis skatoties filmas, spēlējot “PlayStation”, kā arī sazinoties ar saviem draugiem. “Ik dienu sēdēt četrās sienās nav viegli. Tas ir pārbaudījums, kas jāiztur,” saka sportists.

Savu mājokli viņš pametot tikai vienreiz dienā, lai dotos paskriet, bet veikalu apmeklējot vienreiz nedēļā, kad sapērk pārtiku ilgākam laika posmam. Kristers saka, ka Polijā iedzīvotāji pret vīrusu pamazām sāk izturēties aizvien nopietnāk un stingrāki kļūstot arī valsts noteiktie ierobežojumi: “Polijā ir jau vairāk par septiņiem tūkstošiem inficēšanās gadījumu (vakardienas dati vēstīja, ka Polijā ir 7771 inficētais – A.S). Ja pareizi saprotu, tad veikalos tagad vienlaikus drīkst atrasties tikai līdz divpadsmit cilvēkiem. Ielās cilvēku kļūst aizvien mazāk, bet aizvien vairāk tie, kuri tomēr pārvietojas ielās, ir redzami ar sejas aizsargmaskām. Sākumā gan jutu, ka cilvēki draudus neuztvēra pārāk nopietni, bet pēdējās pusotras – divu nedēļu laikā attieksme ir mainījusies. Kad sākās ierobežojumi, tad devos skriet uz jūrmalu vai parku. Vēlāk to vairs nedrīkstēja darīt. Es to nezināju, un policija man aizrādīja par skriešanu parkā un padzina no turienes. Runāju ar saviem komandas biedriem, kuri teica, ka divi futbolisti pat ir sodīti par sportošanu publiskās vietās. Dzīvoju tuvu jūrai, tāpēc it kā varētu skriet pa pludmali, bet tur regulāri patrulē policija, kas seko līdzi ierobežojumu ievērošanai.”

Divi futbolisti pat ir sodīti par sportošanu publiskās vietās.

Trenējas mājās

Gdaņskas “Lechia” savu pagaidām pēdējo spēli aizvadīja 11. martā, kad kausa izcīņas ceturtdaļfinālā savā laukumā tukšu tribīņu priekšā ar 2:1 pieveica Polijas ekstraklases 2. vietā esošos Glivices “Piast”. Kristers šo panākumu sekmēja ar laukumā pavadītām 90 minūtēm.

Tā līdz šim ir pēdējā oficiālā spēle ar Polijas čempionāta augstākās līgas klubu līdzdalību līdz sacensību pārtraukšanai Covid-19 dēļ. Šobrīd nenotiek oficiālie mači, un komandas arī nedrīkst kopīgi trenēties. Tomēr profesionāliem sportistiem ir jāuztur sevi formā, un tas notiekot individuālos treniņos: “Mums notiek četras vai piecas nodarbības nedēļā. Divreiz nedēļā ir skriešana, bet divreiz ir paredzēti treniņi svaru zālē. Turp, protams, nedrīkstam doties, tāpēc trenējamies mājās, izmantojot savu svaru. Tāpat visiem spēlētājiem ir pulsometri, un katrs savus mērījumus sūta treneriem. Notiek arī spēļu analizēšana. Mums atsūtīja video no pēdējā mača. Vispirms katram bija jāanalizē savs sniegums, pēc tam savu komandas biedru sniegums un visbeidzot bija jāvērtē, kā ir iespējams uzlabot komandas sniegumu. Mums atsūtīja arī komandas psihologa videolekciju, bet to es īsti neskatījos, jo lekcija ir poliski un man vēl ir grūti to saprast.”

Taču, kā jau K. Tobers iepriekš sacīja citiem medijiem, poļu valodas apguvei viņš velta daudz laika un uzmanības, jo Polijā tas ir būtisks jautājums. Valsti ar 38 miljoniem iedzīvotāju var saukt gan par ārkārtīgi patriotisku, gan par pašpietiekamu, un to apstiprina arī mūsējā sacītais: “Poļi ļoti labi saprot un runā angliski, taču viņi uz angļu valodu nekoncentrējas un prasa poļu valodas zināšanas. Pašā sākumā ar mani poliski runāja arī komandas fizioterapeits, kuru es īsti nesapratu.”

Līdz ar to Kristera intervijās vairākkārt pieminētā poļu valodas apgūšana faktiski tiešām ir nepieciešamība, nevis labas gribas žests, kā tas bieži vien ir reizēs, kad latviešu valodu apgūst Latvijā mītoši vai strādājoši ārzemnieki, tai skaitā arī profesionāli sportisti. Kristers Tobers sākotnēji mācījies futbola terminus, kuru apguvē palīdzējis tas, ka, piemēram, “pa labi” un “pa kreisi” poliski skanot gandrīz tāpat kā krieviski. Savukārt pēc futbola terminoloģijas pieveikšanas no Dobeles un Rucavas nākušais liepājnieks jau ķēries klāt vārdu krājumam, kas ir noderīgs ikdienas lietošanai.

Gdaņskas komandā poļu valoda noder ne tikai laukumā, bet arī saziņai ārpus zālieniem, jo poliski komunicējot lielākā daļa no “Lechia” leģionāriem, stāsta Kristers: “Poliski runā gandrīz visi ārzemnieki – serbi, slovāki, vācietis (serbu izcelsmes Vācijas pilsonis Zlatans Alomerovičs – A.S.), portugāļu kapteinis (Flāvio Paiksao – A.S.). Sākotnēji poliski nerunājām tikai mēs ar brazīlieti (Konrado – A.S.), bet vēlāk komandai pievienojās arī afgānis (Omranam Haidari ir Afganistānas un Nīderlandes pilsonība – A.S.) un Izraēlas-ASV dubultpilsonis (Kenijs Saiefs – A.S.). Tāpēc treniņos angļu valoda skanēja biežāk.”

Algu samazinājums

Kad Kristers Tobers no futbola kluba “Liepāja” pārcēlās uz Gdaņskas “Lechia”, Latvijas vadošais sporta medijs sportacentrs.com Liepājas rucavnieka jauno darbavietu dēvēja gan par vienu no Polijas futbola bagātniekiem, gan par klubu, kam ir finansiālas grūtības. It kā tieši to dēļ centra pussarga un centra aizsarga pozīcijā spēlējošais jaunietis Polijas vienībai tika nevis pārdots, bet izīrēts.

Tobers pats par šīm problēmām neko nezinot, bet par tām esot ieminējies spēlētāja aģents, kurš skaidrojis, ka kluba problēmas radušās sekmīgajā iepriekšējā sezonā, kad “Lechia” uzvarēja gan Polijas čempionātā, gan kausa izcīņā. Klubs paaugstinājis futbolistiem algas, bet kritusies spēlētāju atdeve un snieguma kvalitāte. Vairāki futbolisti klubā nevēlējušies palikt, un viss beidzies ar līgumu laušanu un kompensāciju izmaksu, neiedziļinoties detaļās skan Kristera aģenta skaidrojums par iemesliem, kāpēc Gdaņskas vienībai pērnā gada novembrī un decembrī radušies sarežģījumi ar finansēm. Situāciju esot nomierinājusi 2 miljonus eiro vērtā (“Transfermarkt” dati – A.S.) slovāka Lukaša Haraslina pāreja uz Itālijas A sērijas vienību “Sassuolo”.

Pasaules ekonomiku šobrīd torpedē Covid-19 pandēmija, un cieš arī profesionālais sports. Kristers stāsta, ka Polijas Futbola asociācija ir atļāvusi savas valsts klubiem samazināt algu spēlētājiem par 50 procentiem, un Gdaņskas klubs šo iespēju izmantoja.

Jautājumam par to, cik ilgi K. Tobers saņems samazināto atalgojumu, ir vismaz divas šķautnes. Viena ir saistīta ar to, ka oficiāli viņš Gdaņskā atrodas īrē līdz šī gada vidum. Īres līgumā esot bijis atrunāts, ka noteikta spēļu skaita gadījumā “Lechia” ir tiesības izpirkt Latvijas futbola talantu. Pagaidām tas arī ir viss, ko K. Tobers šajā sakarībā drīkst izpaust.

Otra šķautne varētu būt saistīta ar Covid-19 situācijas normalizēšanos un spēļu atsākšanos. Daudz skaidrības ar Polijas čempionāta atsākšanu šobrīd gan neesot. Kristers stāsta, ka šonedēļ “Lechia” kapteinis komandas kopējā čatā dalījies ar kāda žurnālista rakstu, kurā teikts, ka optimistiskākā scenārija gadījumā 25. maijā varētu atjaunoties kausa izcīņa, bet 30. maijā rīkotāji varētu restartēt Polijas ekstralīgu. Tā, protams, ir neoficiāla informācija, bet medijs it kā atsaucoties uz drošiem avotiem Polijas Futbola asociācijā (PZPN).

Vairāk skaidrības tika gaidīts no šonedēļ paredzētās futbola dzīves vadītāju apspriedes. Asociācijas interneta vietnē publicētā informācija liecina, ka PZPN prezidenta Zbigņeva Boneka un Polijas vojevodistu futbola asociāciju prezidentu videokonferencē norunāts, ka lēmums par pašreizējās sezonas turpināšanu vai izbeigšanu tiks pieņemts, vēlākais, līdz 2020. gada 11. maijam.

Ja nākamā mēneša beigās atsāksies Polijas čempionāta sezona, tad būšot gana daudz laika, lai atgūtu sportisko formu, spriež K. Tobers: “Nav jau tā, ka mēs tagad to vien darām, kā sēžam mājās, skatāmies filmas un audzējam svaru. To nedrīkst darīt, jo pēc tam liekais svars tik un tā būs jādzen nost. Uzturam sevi formā. Domāju, ka līdz sezonas atsākšanai man pietiktu ar trim treniņu nedēļām.”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz