Pirmdiena, 14. jūnijs Saiva, Santis, Sentis, Tija, Saivis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Motokross kļūst arvien populārāks. Rosība trasē nav apstājusies ne uz brīdi

Motoparks ”Lauma” Liepājā ir tā vieta, kur pulcējas visi, kas aizrāvušies ar motokrosu. Spītējot pandēmijai, trasē rosība nav apstājusies ne uz brīdi – trenera Laura Freiberga vadībā savu meistarību visa gada garumā slīpē gan bērni iesācēji, gan pieredzējuši motobraucēji un profesionāļi, kuri cer, ka šogad izdosies savas iemaņas demonstrēt arī sacensībās.

Motokross kļūst arvien populārāks. Rosība trasē nav apstājusies ne uz brīdi
12 gadus vecais liepājnieks Ričards Cinkus ar motokrosu nodarbojas tikai pusgadu, taču jau prasmīgi brauc ar motociklu. (Foto: Egons Zīverts)
12 gadus vecais liepājnieks Ričards Cinkus ar motokrosu nodarbojas tikai pusgadu, taču jau prasmīgi brauc ar motociklu. (Foto: Egons Zīverts)
28.04.2021 06:00

Miks Kuncītis

"Kurzemes Vārds"

Uz mocīša kāpj pat piecgadīgie

Savulaik izcilais motobraucējs Lauris Freibergs, kurš savu profesionāļa karjeru prestižākajā MX1 klasē beidza 2009.gadā, jau septiņus gadus oficiāli vada savu motokrosa treniņa skolu.

”Nu jau 30 gadus esmu motokrosā, un pēc karjeras beigām vēlējos savu iekrāto pieredzi nodot tālāk. Nokārtoju trenera licenci un izveidoju savu skolu. Ja pērn pie manis trenējās ap 40 audzēkņu, tad tagad ir jau ap 50. Pārsvarā liepājnieki, taču ir arī jaunie censoņi no apkārtējiem novadiem. Ik pa laikam pie manis trenēties atbrauc puiši no Saldus un Kuldīgas puses. Trenējamies trīs reizes nedēļā pa vairākām stundām. Arī ziema nebija šķērslis – sportisti tāpat kāpa uz motocikliem un brauca. Pauzi paņēmām tikai neilgu brīdi, kad trase bija pamatīgāk piesnigusi un gaisa temperatūra turējās lielos mīnusos,” pastāsta L. Freibergs, uzsverot, ka motoparkā ”Lauma” vēl pirms pandēmijas trenējušies arī motosportisti no ārzemēm – Somijas, Zviedrijas, Igaunijas, Lietuvas un Krievijas.

Motoparks izveidots tā, lai tā četrās trasēs ar motobraukšanu varētu nodarboties gan bērni no piecu gadu vecuma, gan pieaugušie, kuri startē profesionāļu sacensībās.

Tradicionāli pirms jaunās sezonas pavasarī ”Laumas” trasē L. Freibergs rīkoja treniņsacensības ”Moto karuselis”. Šogad tās visiem labi zināma iemesla dēļ izpalika, taču, kā saka treneris, ja mazinās valstī izsludinātos epidemioloģiskos ierobežojumus, tad vēl varētu arī saorganizēt. Vienīgais – trases specifika esot tāda, ka vasarā tā ir grūtāk izbraucama sauso smilšu dēļ. Pagaidām trase esot labā stāvoklī.

Pēdējās sacensībās L. Freiberga audzēkņi gandrīz visās motokrosa klasēs piedalījušies pērn rudenī, kad Jūrkalnē notika Nacionālā kausa izcīņa.

”Par saviem puikām varu teikt, ka ir braucēji, kuri ļoti gaida mačus, bet ir arī tādi, kas vēl nav gatavi un to labi apzinās.

Protams, kā jau jebkuram sportistam, sacensības ir pārbaudījums un papildu adrenalīns, bet galvenais tomēr ir vispirms iemācīties pareizi braukt un pieņemt pareizos lēmumus, esot trasē,” skaidro L. Freibergs.

Savulaik viens no vadošajiem motosportistiem Latvijā Lauris Freibergs izveidojis savu treniņu skolu, kurā motobraukšanu apgūst bērni jau no piecu gadu vecuma. Foto: Egons Zīverts

Viss ir uz vietas

”Mums motoparkā ir viss nepieciešamais, lai jaunie censoņi varētu izaugt par augsta līmeņa sportistiem. Ir atbilstoša trase, treneris, pieci īres moči mazajiem iesācējiem, nekas nav uzreiz jāpērk. Vispirms var pamēģināt un tad saprast, vai šis sporta veids patīk vai ne. Tāpat ir mehāniķis un iespējas iegādāties nepieciešamo tehniku, ekipējumu,” stāsta L. Freibergs, kurš neuzskata motokrosu par ļoti dārgu sporta veidu.

Viņaprāt, salīdzinājumā ar citiem tehniskajiem sporta veidiem tas vēl ir lēts. ”Protams, viss ir atkarīgs no tā, cik nopietni motobraukšanai pieiet. Var braukt ar dažādu firmu motocikliem – ir lētāki un ir dārgāki,” piebilst treneris.

Lai motosportistiem būtu interesantāk, L. Freibergs trasi bieži pārveidojot, piemēram, izmainot līkumus. ”Motoparkā izveidotajās četrās trasēs sportisti var braukt atbilstoši savām prasmēm, spējām. Bērni brauc pa viņiem paredzēto trasi, lielākie jau pa citu, kurai ir augstāka sarežģītības pakāpe.

Pašam arī sanāk treniņos noskrieties. Visu laiku jāseko līdzi, jo kādam vajadzīgs padoms braukšanā, citam jāpalīdz risināt tehniskus jautājumus. Mēs treniņos ar ātrumu tik dikti neaizraujamies, galvenais ir iemācīties pareizi braukt, lai var savaldīt motociklu.

Daudzi mazie ir ļoti centīgi. Tie, kuri māk savaldīt mocīti, arī brauc arvien labāk un ātrāk. Man kā trenerim ir pienākums redzēt, cik ātri katrs ir gatavs braukt, lai nepiedzīvotu kritienus,” turpina L. Freibergs, kurš pats uz motocikla tagad kāpjot reti.

Dienas viņam paskrienot tik dinamiski, ka vienkārši neatliekot laika. Tāpat lielāku vērtību treneris saskata laikā, kas veltīts audzēkņu izaugsmei. Tas sniedzot lielāko gandarījumu. ”Ir bijušas reizes, kad puikas grib redzēt treneri trasē uz motocikla, un viens otrs jau ir redzējis, bet tas tiešām ir reti.”

L. Freibergs savos audzēkņos saredz potenciālu un uzskata, ka nākotnē no kāda varētu sanākt arī lietaskoks – augsta līmeņa sportists, kurš MX1 klasē startē pasaules līmenī. Tēva pēdās gājis arī 14 gadus vecais Uldis Freibergs, kurš jau piedalījies Eiropas čempionātā jauniešiem.

”Tā viņš uzauga, braucot man līdzi uz sacensībām. Motocikla mazgāšana, riepu maiņa, atslēgu kaste, benzīns – ja tas viss ir apkārt agrā bērnībā, tad laikam loģiski, ka puika kļūst par motosportistu.

Man nevajadzēja viņu mudināt, pats gribēja, es tikai apsolīju, ka palīdzēšu,” atceras L. Freibergs, kura motobraukšanas pirmsākumi meklējami tieši ”Laumas” trasē.

Motoparks ”Lauma” atrodas Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas teritorijā, taču apsaimniekošanā nodots L. Freibergam.

”Man trase visu gadu jāuztur ideālā kārtībā, ko arī daru. Ir uzstādītas tualetes, izveidots stāvlaukums, kur ērti piebraukt. Tāpat pēc stiprākiem vējiem jāsavāc nolauztie koku zari un nereti arī atkritumi.

Žēl, ka mums ir tādi liepājnieki, kuri mototrases teritorijā atbrauc ar mašīnām, patusējas, atstāj gružus un aizbrauc. Vēl kāds izdomā trasē izmest vecu riepu čupu,” atklāj L. Freibergs.

Vairāk informācijas par apmācībām Laura Freiberga motokrosa treniņu skolā interesenti var atrast vietnē Facebook vai zvanot pa tālruni 29249322, kā arī rakstot uz e-apstu laurisfff@inbox.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz