Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Papildināts (18:55) – Pavļuts: kreditori varētu vērsties pret LM akcionāriem par nodarītajiem zaudējumiem

Papildināts (18:55) – Pavļuts: kreditori varētu vērsties pret LM akcionāriem par nodarītajiem zaudējumiem
Foto: Egons Zīverts
05.06.2013 13:11

BNS

Pastāv iespēja, ka grūtībās nonākušā Liepājas metalurģijas uzņēmuma “Liepājas metalurgs” (LM) kreditoru klubs likuma ietvaros vērsīsies pret kompānijas akcionāriem par uzņēmumam nodarītajiem zaudējumiem, žurnālistiem trešdien sacīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Viņš uzsvēra, ka līdz šim akcionāri nav veikuši nepieciešamās darbības, lai glābtu uzņēmumu, tā vietā vilcinot laiku un savas intereses uzstādot augstāk par LM darbinieku un valsts interesēm. “Valdība jau 16.aprīlī izvirzīja kreditoriem nosacījumus. Diemžēl līdz pat šim laikam viņi nav darījuši neko, lai situāciju uzlabotu. Valdība un kreditori izvirzītos nosacījumus – katram no akcionāriem ieguldīt desmit miljonus latu vai atdot savas akcijas kreditoriem par vienu latu – nemaina. Visas bumbas šobrīd ir akcionāru pusē,” klāstīja Pavļuts.

Tāpat viņš informēja, ka likumdošana paredz iespēju šādā gadījumā kompānijas kreditoriem vērsties pret akcionāriem par uzņēmumam nodarītajiem zaudējumiem. “Šāda iespēja pastāv, un pašreiz tā tiek vērtēta,” teica ministrs.

Arī kreditora kluba piesaistītā konsultanta “Prudentia” valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš sacīja, ka LM akcionāriem jāmaina pašreizējā nostāja un no vārdiem jāķeras pie darbiem. “Mēs šobrīd darām visu viņu vietā. Pašreiz nepieciešama drosmīga rīcība no akcionāru puses – lai viņi iet pie uzņēmuma darbiniekiem un skaidro, ka nav naudas, ko ieguldīt uzņēmumā, vai arī nav vēlmes. Pašlaik notiek tikai laika vilcināšana,” stāstīja Krastiņš.

Savukārt LM akcionāra Kirova Lipmana it kā Krievijā atrasto investoru viņš raksturoja kā blefu. “Mēs paši tagad runājam ar potenciāliem investoriem. Nopietns investors pašreiz nevienu no kompānijas akcionāriem neuzskatītu par vērā ņemamu sadarbības partneri un netērētu ar viņiem laiku, bet gan vērstos pie mums,” teica “Prudentia” vadītājs.

Viņš arī atzīmēja, ka pašreiz nopietnas sarunas ar investoriem ir ļoti apgrūtinātas neziņas dēļ, kas pašreiz valda ap uzņēmumu. “Kamēr akcionāri neko nedara, ir grūti nopietni runāt ar potenciālajiem investoriem. Kā zināms, tagad ir ierosināts tiesiskās aizsardzības process, un cerams, ka līdz tā beigām jau būs panākta kāda vienošanās ar akcionāriem. Pašreiz strādājam pie [akcionāru] Iļja Segala un Sergeja Zaharjina atsūtītajiem vienošanās papildinājumiem,” klāstīja Krastiņš.

Tāpat viņš piebilda, ka LM ir potenciāls strādāt ar peļņu un uzņēmums ir pievilcīgs investoriem, ko apliecinājuši arī pieaicināti eksperti no Anglijas.

Krastiņš norādīja, ka pašreiz uzņēmumā nepieciešams ieguldīt 30-40 miljonus latu, lai tas pilnvērtīgu spētu atsākt darbu. “Tāpēc arī bija tāds uzstādījums akcionāriem – desmit miljoni katram. Pašlaik arī skatām alternatīvus risinājums, kā kreditoru klubam glābt uzņēmumu, ja neizdosies ar akcionāriem panākt vienošanos. Iespējams, tas varētu notiks maksātnespējas procesa ietvaros,” teica “Prudentia” valdes priekšsēdētājs.

Savukārt finanšu ministrs Andris Vilks pauda neizpratni par to, kā uzņēmuma akcionāri var tik ciniski izturēties pret uzņēmumu un tā darbiniekiem.”Var redzēt, ka akcionāriem nav vēlmes glābt uzņēmumu,” sacīja ministrs.

Savukārt finanšu ministrs Andris Vilks pauda neizpratni par to, kā uzņēmuma akcionāri var tik ciniski izturēties pret uzņēmumu un tā darbiniekiem. “Var redzēt, ka akcionāriem nav vēlmes glābt uzņēmumu,” sacīja ministrs.

Vienlaikus Lipmans aģentūrai BNS sacīja, ka izteikumi, ka uzņēmumam neesot piesaistīti nopietni investori, liecina par vēlmi atbrīvoties no LM akcionāriem, lai pārņemtu uzņēmumu un vēlāk to pārdotu.

Lipmans arī norādīja, ja valsts būtu vēlējusies glābt uzņēmumu, tad to būtu jau izdarījusi. “Jau sen varēja to izdarīt,” viņš sacīja.

Komentējot Pavļuta pausto, ka kreditoru klubs varētu vērsties pret uzņēmuma akcionāriem par nodarītajiem zaudējumiem, Lipmans sacīja, ka atbildība būtu jāuzņemas Segalam un Zaharjinam. “Vai tiešām viņi [valdība] nesaprot, ka vainīgi ir tie akcionāri, kas bija pie stūres [Segals un Zaharjins]. Vajadzētu pievērst ļoti nopietnu uzmanību šiem diviem akcionāriem,” teica Lipmans.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka trešdien Ekonomikas ministrijā notika, kurā tika spriests par tālāko rīcību saistībā LM, kā arī par rīcības plāna izstrādi, lai samazinātu kompānijas situācijas radīto negatīvo sociālekonomisko ietekmi uz Liepājas pilsētu un tās iedzīvotājiem.

Darba grupā ietilpst Pavļuts, Vilks, labklājības ministre Ilze Viņķele, Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kā arī Ministru prezidenta padomniece Sandra Bukane.

Jau rakstīts, ka LM patlaban ir nonācis finanšu grūtībās. Kompānija plāno par samazināt darbinieku skaitu, turklāt pamatražošana apgrozāmo līdzekļu trūkuma dēļ ir pārtraukta. Savukārt uzņēmuma lielākie kreditori, tostarp Valsts kase, meklē risinājumus, kā grūtībās nonākušo kompāniju glābt. Liepājas tiesa ir ierosinājusi LM tiesiskās aizsardzības procesa lietu.

Vēstīts arī, ka visiem trijiem LM lielākajiem akcionāriem un kreditoriem, kas vienojušies par sadarbību kreditoru kluba ietvaros, maija otrajā pusē tika nosūtīta vienošanās, kas nepieciešama Ministru kabineta lēmuma izpildei un LM situācijas stabilizācijai un darbības turpināšanai. Dokumentā ir noteiktas veicamās darbības uzņēmuma finanšu situācijas stabilizācijai, tostarp attiecībā uz akciju pārdošanu, saistību restrukturizāciju un uzņēmuma vadības nomaiņu. Vienošanās akcionāriem bija jāparaksta līdz 31.maija pulksten 23.59.

Nedēļas nogalē “Prudentia” informēja, ka LM akcionāri Kirovs Lipmans, Sergejs Zaharjins un Iļja Segals noteiktajā termiņā nav parakstījuši vienošanos par pasākumiem uzņēmuma izvešanai no krīzes. “Lipmans valdības noteiktajā termiņā “jumta” vienošanos par veicamajiem pasākumiem LM izvešanai no krīzes, kas kalpotu par pamatu turpmākam darbam pie līgumu izstrādes, saskaņošanas un parakstīšanas, nav parakstījis,” informēja kompānijā, norādot, ka arī pārējie divi lielākie LM akcionāri Sergejs Zaharjins un Iļja Segals Finanšu ministrijas nosūtīto vienošanās versiju nav parakstījuši, bet ir atsūtījusi vienošanos ar saviem labojumiem un precizējumiem, ko juristi izvērtēs.

LM ir lielākais darba devējs Liepājā – tas nodarbina aptuveni 2300 cilvēku. Uzņēmuma akcijas kotē “NASDAQ OMX Riga” otrajā sarakstā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz