Trešdiena, 29. janvāris Valērijs, Aivars

Papildināts – Pie slēgtās “PNB bankas” Liepājas klientu centra pulcējas satraukti klienti

Papildināts – Pie slēgtās “PNB bankas” Liepājas klientu centra pulcējas satraukti klienti
Foto: Egons Zīverts
16.08.2019 10:17

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Piektdienas rītā pie  “PNB bankas” (iepriekš “Norvik banka”), kuras darbība apturēta ceturtdienas vakarā, Liepājas klientu centra laiku pa laikam pulcējas satraukti klienti. Kādam šajā bankā palikusi visa alga, citam pensija, vēl kāds atnācis noskaidrot, kāpēc viņš šodien veikalā nevar norēķināties ar savu maksājumu karti.

Liepājnieki, kuri par “PNB” likstām uzzinājuši šorīt, steidzas un banku, lai noskaidrotu, kas notiks ar viņu naudu. Daļa pie bankas sastapto klientu atzina, ka bankā “iesaldētā” nauda ir viņu vienīgie iztikas līdzekļi. Viņi neslēpa izmisumu par to, kā tagad nomaksās rēķinus un iegādāsies pārtiku.

Bankas klientu centra durvis gan ir slēgtas, telpās valda tumsa un nekāda rosība tur nav manāma. Pie durvīm izvietots paziņojums, ka šobrīd ir apturēti visi bankas sniegtie pakalpojumi un ka klienti īslaicīgi nepiekļūs saviem naudas līdzekļiem. Norādīts arī tālruņa numurs sīkākas informācijas iegūšanai. Liepājnieki, pēc šī paziņojuma izlasīšanas, turpat pie bankas durvīm cenšas zvanīt uz norādīto numuru, taču uz to neviens neatbild.

”PNB Bankas”klienti jau dienas pirmajā pusē steidz uz Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūru, lai rakstītu iesniegumu par pensiju vai pabalstu izmaksas iestādi. Kāda Liepājas seniore portālam atzina, ka vēlas, lai pensiju viņai turpmāk izmaksā pastā, jo bankām vairs neuzticoties.

Šobrīd VSAA Liepājas reģionālajā nodaļā veidojas lielas rindas. Liels klientu pieplūdums vērojams arī bankās, kurās iedzīvotāji vēlas atvērt kontu.

Priekules novada domei ir konts “PNB bankā”, bet “tur nekā nav”, kā izteicās pašvaldības vadītāja Vija Jablonska, “tur iedzīvotāji maksāja nekustamā īpašuma nodokli”. Līdzīgi ir Rucavas novadā, kur naudas atlikums domes kontā esot niecīgs, teica pašvaldības izpilddirektors Edgars Bertrams, konta atlikums ir 202 eiro.

Grobiņas novada domes finanšu nodaļas vadītāja Ilva Markus-Narvila apstiprina, ka pašvaldībai konti šajā bankā ir, bet satraukuma par to neesot: “Tur tiešām neglabājās lielas summas, turklāt, kā solīts, gaidām naudas atmaksu, lai varam turpināt darbu netraucēti.”

Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons saka: “Paldies Dievam konta “PNB bankā” vairs nav. Sešus gadus atpakaļ gan bija, bet toreiz, kad “Norvik Banka” sāka grozīties, mēs laikam intuitīvi jutām, ka nekas labs tur nebūs. Dažiem darbiniekiem gan šajā bankā bija saglabājušies bankas konti.”

Aizputes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Jankovskis, Durbes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Radzevičs, Vaiņodes novada domes izpilddirektors Normunds Pāvils un Nīcas novada domes priekšsēdētājs Agris Petermanis informē, ka šīs pašvaldības “PNB bankas” bankrots nekādi neskar, jo pašvaldību finanses šajā bankā netika glabātas.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) 15. augusta vakarā paziņoja, ka apturēta “PNB bankas” darbība. FKTK lēmums paredz, ka bankai pilnībā jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu. Tas nozīmē, ka “PNB bankas” karšu, internetbankas maksājumu un bankomātu darbība ir apturēta.

Komisijā informēja, ka, ievērojot Eiropas Centrālās bankas un Eiropas Vienotā noregulējuma valdes lēmumus, aptur finanšu pakalpojumu sniegšanu “PNB bankā” un pieņem lēmumu par noguldījumu nepieejamību.

“Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs, 15.augustā lēmusi atzīt to par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Savukārt Eiropas Vienotā noregulējuma valde ir pieņēmusi lēmumu neveikt “PNB bankas” noregulējumu, kas nozīmē neveikt pasākumus, lai bankas darbību stabilizētu. Ņemot vērā minēto un rūpējoties par bankas klientu noguldījumu aizsardzību, FKTK padome ārkārtas sēdē ir pieņēmusi lēmumu apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu “PNB bankā” un lēmusi par noguldījumu nepieejamību,” pauda komisijā.

Eiropas Centrālā banka kā “PNB bankas” tiešais uzraugs pieņēmis šādu lēmumu, konstatējot, ka banka nav ievērojusi regulējošās prasības un izvērtējot bankas finansiālo situāciju. 

“PNB bankas” klientiem garantēto atlīdzību izmaksu veiks AS “Citadele banka”, piektdien žurnālistiem sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Noregulējuma un garantiju fondu daļas vadītāja Jeļena Ļebedeva.

“Citadele” garantēto atlīdzību izmaksu mehānisms jau ir noregulēts, kā arī tika piedāvāti vislabvēlīgākie nosacījumi, sacīja Ļebedeva.

Viņa piebilda, ka vienas-divu darbadienu laikā vēl tiks precizēts izmaksu mehānisms un FKTK cer, ka garantēto atlīdzību izmaksa sāksies ātrāk nekā 27.augustā.

No Noguldījumu garantiju fonda “PNB bankas” klientiem varētu tikt samaksāti aptuveni 279 miljoni eiro, kurus saņems tie, kam noguldījumu apjoms nepārsniedz 100 000 eiro, kā arī valsts un pašvaldību uzņēmumi un iestādes ar budžetu līdz 500 000 eiro. Patlaban Noguldījumu garantiju fondā ir noguldīti 206 miljoni eiro, bet pieejamā naudas summa ir 506 miljoni eiro, informēja Ļebedeva.

Tie klienti, kam noguldījumu summa pārsniedz valsts noteiktās garantētās atlīdzības griestus – 100 000 eiro, varēs pieteikt kreditora prasību par atlikušo summu bankas likvidācijas vai maksātnespējas procesa ietvaros.

Kopumā no 99 600 “PNB bankas” klientiem 91 400 ir iekšzemes klienti, no tiem 38% ir ar nulles konta atlikumu.

FKTK priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale norādīja, ka jau tuvākajās dienās 99,2% bankas klientu tiks izmaksātas garantētās atlīdzības. Pērējiem 0,8% klientu bankā noguldīti kopumā 135 miljoni eiro, un viņi varēs pretendēt uz naudas atgūšanu kā kreditori.

Savukārt tiem aptuveni 40 000 Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) klientiem, kuri patlaban pensiju un pabalstus saņem “PNB bankā”, nepieciešams atvērt kontu citā bankā un sazināties ar VSAA. Pašlaik norit FKTK sarunas ar VSAA, lai klientiem piedāvātu iespēju nākamo pensiju vai pabalstu izmaksu saņemt garantēto atlīdzību izmaksu kontā. Par to FKTK un VSAA informēs tuvākajā laikā.

Savukārt pensiju un pabalstu saņēmējiem, kuriem ir konts citā bankā, nepieciešams paziņot VSAA par citas bankas kontu, uz kuru turpmāk pārskaitīt pensiju vai pabalstu.

“FKTK izstrādātais mehānisms paredz ne tikai garantēto atlīdzību saņemšanu, bet arī nodrošinās, lai iespējami ātrāk klienti varētu piekļūt pabalstiem. Ja kādiem “PNB bankas” klientiem būs radušās būtiskas finanšu problēmas bankas darbības apturēšanas dēļ, FKTK aicina viņus vērsties pie sociālajiem dienestiem vai saviem tuviniekiem,” norādīja Černaja-Mežmale.

Savukārt pensiju plānu līdzekļus pārvalda “PNB bankas” meitasuzņēmums – ieguldījumu pārvaldes sabiedrība “PNB Asset Management”, kas ir atsevišķa juridiska persona un pensiju plānu līdzekļu turētājbanka ir nevis “PNB banka”, bet “Swedbank”, kurā šie līdzekļi tiek turēti šķirti no citiem līdzekļiem. “PNB Banka” darbības apturēšana nekādā veidā neietekmē pensiju plānu līdzekļu pārvaldīšanas un turēšanas procesu. “Swedbank” turpina veikt turētājbankas funkcijas un līdzekļu pārvaldītājs turpina līdzekļu pārvaldīšanu. Ja kādu iemeslu dēļ pārvaldītājs vairs nevarēs veikt pārvaldīšanu, tad pārvaldīšanu nodod citam līdzekļu pārvaldītājam vai to uz laiku pārņem turētājbanka – šajā gadījumā “Swedbank”.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli