Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“SEB bankas” valdes locekļi: Uzņēmēji Latvijā – bailīgāki un piesardzīgāki

Pagājušonedēļ Liepāju apmeklēja “SEB bankas” valdes locekļi Ints Krasts un Māris Larionovs. Intervijā laikrakstam “Kurzemes Vārds” viņi dalās ar pārdomām gan par Liepājas sasniegumiem, gan Latvijas uzņēmēju kūtrumu jeb ambīciju trūkumu.

“SEB bankas” valdes locekļi: Uzņēmēji Latvijā – bailīgāki un piesardzīgāki
Latvijas uzņēmējiem jābūt atvērtākiem un vairāk uz sadarbību vērstiem. Ir jāiet ārā no komforta zonas, vērtē "SEB bankas" valdes locekļi Ints Krasts (no kreisās) un Māris Larionovs. (Foto: Egons Zīverts)
Latvijas uzņēmējiem jābūt atvērtākiem un vairāk uz sadarbību vērstiem. Ir jāiet ārā no komforta zonas, vērtē "SEB bankas" valdes locekļi Ints Krasts (no kreisās) un Māris Larionovs. (Foto: Egons Zīverts)
27.03.2024 05:20

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

– Kāda šobrīd ir ekonomikas temperatūra Liepājā?

I. Krasts: Liepāju ir grūti izdalīt atsevišķi no pārējās valsts. Es teiktu, ka visā valstī uzņēmējos atgriezies optimisms.

Pirms desmit mēnešiem vai gada vairāku apstākļu dēļ – pieaugošās procentu likmes, nenoteiktība Latvijas galvenajos eksporta tirgos, ģeopolitiskā situācija, karš – bija tendence, ka uzņēmēji attīstības un izaugsmes plānus lika uz pauzes.

Viņiem bija vēlme nogaidīt un paraudzīties, kā situācija attīstīsies tālāk. Tagad jūtam mazu signāliņu attīstības atsākšanai.

Arī skaitļi liecina par zināmu stabilitāti, piemēram, kredīta portfelis, ko mēra visas bankas, ir stabils – pērn attiecībā pret 2022. gadu tas bijis ar mazu plusiņu.

Liepāja ir viena no ekonomiski aktīvākajām pilsētām Latvijā ārpus Rīgas. Tas saistās ar pilsētas labo pārvaldību un attieksmi pret investoriem.

Ražošana attīstās Liepājas Speciālajā ekonomiskajā zonā (SEZ) un ostā. Ārvalstu kapitāls šeit ir bijis un joprojām ir.

M. Larionovs: Liepāja noteikti ir tā pilsēta, uz kuru mēs Latvijas kontekstā liekam lielas cerības. Liepāja un Valmiera ir divi svarīgi punkti, ar ko rēķināmies un kur redzam, ka attīstība var turpināties.

Šeit tiešām ir laba pārvaldība gan no pašvaldības, gan SEZ puses.

Investīcijām Liepājā ir pietiekami laba vide – ģeogrāfiskais novietojums, osta, visa nepieciešamā infrastruktūra.

Droši vien jautājums ir, kā piesaistīt jaunus investorus šajā ģeopolitiski sarežģītajā laikā, kurā riski ir gana lieli. Svarīgi, lai investoru kustība uz šejieni būtu.

– Tomēr izdevuma “Financial Times” pētījumā “Eiropas nākotnes pilsētas un reģioni 2024” labāko ārvalstu investīciju piesaistes topā iekļautas tikai divas Latvijas pilsētas – Ventspils un Jelgava.

M. Larionovs: Šeit būtu jāparaugās dziļāk uz to, kas veido tās investīcijas. Domāju, ka Liepājā ir daudz vairāk investoru, taču viņi ir mazi.

Patiesībā dažus mēs pat ne pārāk labi zinām, jo šeit viņi atver savu ražotnīti, darbojas, produkciju atdod Rietumu tirgiem un šeit nekas nepaliek.

Liepājai būtu jādomā par to, kā darbaspēku padarīt vēl kvalificētāku.

Darbaspēka problēma ir visas Latvijas jautājums. Tas ir viens no izaicinājumiem mūsu valstij. Taču no infrastruktūras un pārvaldības viedokļa Liepājai ir tiešām laba perspektīva.

Arī ostām ir jāpārprofilējas. Ja kādreiz ostas būvēja, koncentrējoties uz tranzītu, tad nu tas laiks ir pagājis. Jādomā, kā šeit precēm pievienot vērtību un izveidot pavisam citu kravu aprites ciklu.

I. Krasts: Manuprāt Liepājai veiksmīgs attīstības modelis ir osta kombinācijā ar iekšostas ražotnēm.

To Liepājai vajag tikai vairot uz priekšu, jo, kā jau Māris teica, ģeopolitiskā situācija arvien vairāk sarežģīs Latvijas kā tranzītvalsts nozīmi.

– Kā Liepājai pietrūkst, lai tā attīstītos vēl straujāk?

I. Krasts: Domāju, ka iesāktais ceļš ir ļoti pareizs un labs balanss atrasts ekonomiskajā zonā. Vecais mantojums ir atstāts vēsturei, uz tā pamata būvēts kaut kas jauns un veiksmīgs.

Paši esam izmantojuši Liepāju kā piemēru citām pašvaldībām – par to, kā sadarboties un veidot attieksmi pret biznesu.

Iesāktais darbs gan ar pašmāju, gan ārvalstu investoriem tikai jāturpina.

Nevajag kautrēties izvirzīt augstus mērķus un ambīcijas, lepoties un stāstīt par sasniegto.

–  Arī Skandināvija piedzīvo ekonomikas sabremzēšanos. Vai bankām tas liek raudzīties piesardzīgāk uz tiem Latvijas uzņēmumiem, kuriem galvenais eksporta tirgus ir, piemēram, Zviedrija?

I. Krasts: Ekonomika attīstās cikliski, un attiecīgi viens no bankas pienākumiem ir raudzīties cauri tam ciklam.

Pat, ja šajā ciklā vērojama ekonomikas sabremzēšanās un pieprasījums krities, ir jāskatās uz nākamo ciklu.

Jā, Skandināvijas tirgus tāpat kā citu Eiropas valstu tirgi ir sabremzējušies, taču agrāk vai vēlāk tie atkopsies.

Redzam, ka inflācija jau būtiski samazinājusies, kas savukārt var nozīmēt procentu likmju kritumu un attiecīgi ekonomiskās aktivitātes atjaunošanos.

Varbūt pēc ilgu gadu laba skrējiena bija vajadzīga pauzīte pirms nākamā cikla. No tā nav jābīstas – tas vienkārši tā ir.

Arī uzņēmumu finanšu plūsma attiecīgi jāplāno. Mēs vairāk raugāmies uz to, lai uzņēmēji nezaudētu vēlmi investēt kapacitātē un produktivitātē, lai brīdī, kad ekonomikas atkal attīstās, mēs nenokavējam to iespēju.

“SEB bankā” redzam, ka Latvijas uzņēmumi var būt aktīvāki. Lietuvas uzņēmēji šajā laika periodā, kad ekonomika ir sabremzējusies, ir ļoti aktīvi tieši uz investīcijām.

M. Larionovs: Tieši tā! Noteikti mums pašiem jābūt lielākām ambīcijām. Mēs latvisko piesardzību esam noturējuši – bija pandēmijas laiks, tad nāca dažādi ģeopolitiskie riski.

Jautājums ir, vai mēs nākamo investīciju ciklu neaizvelkam tiktāl, ka ar esošajiem ražošanas līdzekļiem jau vairs nespēsim kvalitatīvi saražot pieprasītās preces, vai mēs nenokavēsim, nebūsim gatavi lēkt atpakaļ iekšā, lai būtu konkurētspējīgi.

“SEB bankas” piešķirtā finansējuma kopsumma Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem pērn sasniedza gandrīz 300 miljonus eiro.

Šie uzņēmumi ekonomiku var dzīt uz priekšu, un uz to mums arī ir jābalstās.

– Tomēr dzirdēts, ka bankas ļoti kūtri izsniedz kredītus. Arī finanšu ministrs paudis, ka banku kreditēšanas apjoms ir nepietiekams.

I. Krasts: Es tam negribētu piekrist. Vēlreiz akcentēšu, ka ekonomika iet cauri ciklam. Iepriekšējā periodā nenoteiktības dēļ vienkārši bijis zems kredītu pieprasījums.

Projektu daudzums, ar kuru strādāt, ir samazinājies būtiski. Mēs to vairāk redzam kā dabisku vēlmi iepauzēt ar investīcijām, nogaidīt, lai gūtu labāku skaidrību ekonomikā, eksporta tirgos.

Ar uzņēmumiem, kuru projekti ir dzīvotspējīgi, ir saprotama un skaidra naudas plūsma, nav parādi, vienmēr esam atraduši kopsaucēju.

Sektors, kurā neietu neviena banka un arī investors to darītu nelabprāt, ir tāds, kurā valda kaut kāds ēnu ekonomikas īpatsvars.

Projektos, kuri varbūt ir nekvalitatīvi sagatavoti, balstīti tikai uz nodrošinājumu, nevis naudas plūsmu, neviena banka vai investors nepalīdzēs.

– Kāpēc, jūsuprāt, Latvija ekonomiski atpaliek no kaimiņvalstīm?

I. Krasts: Tas ir ļoti interesants un dziļi pētāms jautājums. Šajos mēnešos pieķērāmies tieši kreditēšanas jomai – papētīt, kāpēc attiecībā pret kaimiņiem mūsu saistību īpatsvars ir vidēji mazāks gan iedzīvotāju, gan uzņēmumu ziņā. Arī kaimiņi atpaliek no Eiropas vidējā līmeņa.

Apstākļu un iemeslu ir daudz. Varbūt minēšu dažus. Viens ir saistību uzņemšanās risku tolerance.

Latvijā uzņēmēji ir bailīgāki un piesardzīgāki, mazāk skatās pāri robežām.

Ir tādi kā lokālpatrioti. Labāk pieturas pie tā, kas jau ir, nekā riskē, lai potenciāli iegūtu lielāku peļņu vai vairotu savu biznesu. Tas pats ir attiecībā uz privātpersonām.

Salikām kopā pēdējo trīs gadu visu Latvijas uzņēmumu bilances – peļņu un zaudējumus. Redzam, ka saistību līmenis attiecībā pret pelnītspēju ir ļoti krities.

– Varbūt bankas pašas cilvēkus sabiedējušas, tāpēc arī ir bailes uzņemties saistības.

I. Krasts: Respekts pret bankām arī ir viens no iemesliem. Tāpēc arī bankām savs mājasdarbs darāms, lai mainītu viedokli par sevi. Iespējams, kaut kas jāpamaina attieksmē un pretimnākšanā.

M. Larionovs: Mums Latvijā tomēr nedaudz ir tāds ambīciju trūkums. To redzam, kad vietējam uzņēmējam pajautājam: kā tu aizsniedz savus klientus Vidzemē, Latgalē, Rīgā? Un kā Baltijā?

Uzņēmēji labprātāk paliek savā komforta zonā.

Mēs pazīstam komūnu, kaimiņu, kas ir tepat blakus, un pietrūkst ambīciju iet tālāk.

Ja salīdzina ar Igauniju un Lietuvu, tad tur ambīcijas ir lielākas. Ja kāds uzņēmums tur tiek pārdots, tad īpašnieki naudu investē tālāk.

Mēs varbūt tiekam līdz pārdošanai, bet tālāk nezinām, ko darīt. Gribētos, lai uzņēmēji spertu arī nākamo soli.

– Kāpēc tad igauņi un lietuvieši var, bet mēs ne?

I. Krasts: Šeit būtu nepieciešams sociāli antropoloģisks pētījums. Taču ir vairākas teorijas.

Viena no tām, ka Latvijā vēsturiski pārāk ilga bijusi austrumu kaimiņa ietekme, līdz ar to, lai darbotos biznesā, nebija nepieciešamība rīkoties ļoti radoši.

Otra lieta ir izglītības sistēma, kas kā konservu bundža spārdīta uz priekšu, lai tajā veiktu reformas. To mēs redzam arī tagad, kad katrs sargā savu teritoriju, sakot, ka viss ir labi, lai gan neviena Latvijas augstskola nav iekļauta pasaules 500 labāko vidū.

Interesanti arī, ka 70% no Latvijas uzņēmumiem ir tikai viens īpašnieks vai vadītājs.

Proti, mums ir ļoti daudz uzņēmumu, kuros lēmumu pieņēmējs ir tikai viens cilvēks. Iespējams, viņš ir ar lielu pieredzi, bet varbūt ar nelielām ambīcijām un mazāku vēlmi sadarboties ar citiem, kuri ir atvērtāki investīcijām kapitālā vai gatavi apvienoties, lai sasniegtu augstākus mērķus. Tā ir problēma.

Latvijai uzņēmējiem jādomā par to, kā apvienot spēkus ar uzņēmumiem vai investoriem, lai attīstītos. Jābūt vairāk uz sadarbību vērstiem.

Vēl viena problēma ir ēnu ekonomika, kuras īpatsvars valstī joprojām ir liels. Mēs kā bankas nevaram finansēt uzņēmumu, kas darbojas ēnu ekonomikā.

Tāpat ir jautājumi par uzticību valstij, par motivāciju maksāt nodokļus utt.

Šī tēma ir plaša, varu minēt vēl vairākus jautājumu blokus, taču ļoti liels īpatsvars ir tajā, vai spējam domāt globāli, izvirzīt ambiciozus mērķus.

Tāpēc man vienmēr patīk iegriezties Liepājā, jo šeit spēj domāt pāri robežām. Liepājnieki nekautrējas, un viņi ir lepni.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz