Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Aizrunājos, apdzinu, nesajutu” – ātruma kontroles maratonā taisnojas pārkāpēji

Seši atļautā ātruma pārkāpēji, pieci no tiem – ārpus apdzīvotām vietām, tāda ir četru stundu bilance vienai Valsts policijas (VP) ekipāžai 24 stundu ātruma kontroles maratonā, kas šodien norit Eiropas valstīs. Ātrums, ar kādu brauca pieķertie autovadītāji, – no 116 līdz 126 kilometriem stundā.

“Aizrunājos, apdzinu, nesajutu” – ātruma kontroles maratonā taisnojas pārkāpēji
Foto: Linda Kilevica
21.04.2023 16:00

liepajniekiem.lv

Latvija ik gadu piedalās Eiropas ceļu policijas tīkla ROADPOL akcijā ”Atļautā braukšanas ātruma kontroles nedēļa”.

No 17. līdz 23. aprīlim VP papildu ikdienas ceļu satiksmes noteikumu ievērošanas kontrolei pievērš pastiprinātu uzmanību tieši atļautā braukšanas ātruma ievērošanai, bet 21. aprīlis pasludināts par ātruma kontroles maratona dienu.

Kopā ar VP amatpersonām netrafarētā automašīnā arī portāls liepajniekiem.lv dodas uz Grobiņu un tālāk pa Ventspils šoseju.

Par ātruma kontroles akciju ziņots plašsaziņas līdzekļos, un ”mēs neko ne no viena neslēpjam”, uzsver likumsargi.

Jau nedēļas laikā policija sniegusi ziņas par vairākiem pieķertiem autovadītājiem, kas ievērojami pārsnieguši atļauto braukšanas ātrumu.

Ziemā cilvēki tomēr braukuši piesardzīgāk, ņemot vērā, ka ceļi var būt slideni. Taču šodien saulīte ripo pa zemes virsu, šoseja tīra un sausa. ”Nepamanīju, nejutu, ka ir tik ātri,” tieši tā atzina policistu apturētie vadītāji.

Šoferu zināšanai: ātruma kontroles radars ”redz” gan pretimbraucošās automašīnas, gan tās, kas atrodas priekšā un brauca tai pašā virzienā, gan arī tās, kas tuvojas no aizmugures. Un to ļaužu zināšanai, kuri domā, ka policisti speciāli ”kaut ko uzgriež, lai tikai sodītu”, – mērierīces rādījumus cilvēks nekādi ietekmēt nevar. Radara iekārtai reizi gadā veic verifikāciju, lai rādījumi būtu precīzi.

Pēc satiksmes ekspertu datos balstītiem pētījumiem visvairāk pārkāpumu notiek ceturtdienās un piektdienās, bet vismazāk – pirmdienās. Ir piektdiena, šoseja dienas vidū visai patukša, taču, pēc likumsargu novērojumiem, tieši tukšs ceļš reizēm pamudinot skriet, jo neviens netraucē.

Un tā arī notiek. Ar 117 km/h uz Liepāju dodas kāds ventspilnieks.

”Aizrunājos pa telefonu par darba jautājumiem,” viņš godīgi atzīstas, kāpēc nav pieskatījis pārvietošanās ātrumu.

Saruna notika brīvroku sistēmā, šeit pārkāpuma nav. ”Jums te ir tik labs ceļš, salīdzinot ar to, kas darām pie Rīgas! Tāpēc arī var aizpļāpāties un aizdomāties,” skaidro vīrietis. Tā kā analoģisku pārkāpumu šogad šim vadītājam nav, viņš tiek daļēji atbrīvots no soda naudas, t. i., 40 eiro vietā 15 dienu laikā jānomaksā puse šīs summas.

Tāpat likumsargi rīkojas vēl vairākos gadījumos. Ja vadītājam nav pārkāpumu, nav nenomaksātu sodu, viņš sadarbojas ar policijas amatpersonām, nekļūst rupjš un agresīvs, nav nekādas nepieciešamības likt uzreiz maksimālo sodu.

Cita lieta, ja ātrums pārkāpts pie skolas vai kādā bīstamā vietā, izraisot riskantu situāciju, tad žēlastības nav.

”Vienkārši apdzinu mašīnu, kura lēni brauca, ar kādiem 80. Nāca līkums, pretī brauca mašīna, gribēju ātrāk tikt atpakaļ,” skaidro braucējs, kurš bija ieskrējies pāri 120 kilometriem stundā. Ikdienā viņš tā nebraucot, cenšoties nepārkāpt noteikumus.

Jūrkalnē, apdzīvotā vietā, jauna sieviete traucas ar 73 km/h.

”Braucu pēc omes uz slimnīcu. Izgriezos no benzīntanka, negribēju būt pārāk lēna un uzbraucu ātrāk. Tas nebija tīšām, bet, jā – tas nebija prātīgi,” viņa atzina.

Neprātības cena – 80 eiro. Turklāt pārkāpumu vēsture rāda, ka ”pasteigties” sanācis arī agrāk.

Tikko pagūstam ar policistiem pārrunāt, ka uz šosejas neredz motociklistus, laikam brauks vizināties vakarpusē, tā kāds no viņiem traucas pretī ar 116 km/h. ”Nesajutu ātrumu,” puisis atzīstas, ”tas nebija apzināti. Tikko sezona atklāta – iespējams, taisnā gabalā bišķiņ sanāca. Diezgan jaudīgs tas aparāts ir.”

Vēl kāds puisis ļoti steidzas uz darbu, taču 120 km/h nepalīdz tikt tālāk par priekšā braucošo policijas auto. Vadītājs atzīst, ka ikdienā tā nedarot, taču datu bāze ir nepielūdzama – pa reizei dara gan. Aizdomīgs aromāts no automašīnas liek izpakot alkometru, tomēr šī grēka stūrētājam nav – viss pa nullēm.

Sieviete, kura traucas ar 122 km/h, arī stāsta, ka viņai nepiemītot ieradums skriet un šī esot pirmā darīšana ar policiju. ”Man tiesības ir nesen, necenšos baigi steigties.

Bija tāds taisns gabals, arī uz darbu steidzos… Neesmu superpašpārliecinātais šoferis,” pastāsta sieviete.

Par ātruma kontroles maratonu viņa pat bija lasījusi, bet nu – kā ir, tā ir. Pārkāpumu vēstures vadītājai patiešām nav.

VP Kurzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Resursu un krīzes vadības nodaļas vecākais inspektors Leonīds Tarabans saka: ”Labums no ātruma kontroles nedēļas ir tāds, ka sabiedrība tiek informēta.”

Tāpat datu analītiķiem tā piegādā statistiku par pārkāpējiem, lai izdarītu secinājumus.

Arī ikdienā patruļas kontrolē braukšanas ātrumu, taču VP pienākumos ir dažādas prioritātes. Piemēram, maijā pastiprināti sāks kontrolēt elektroskrejriteņus.

Siltā sezona tikko sākusies, bet to vadītāji jau pamanījušies gan iebraukt sienā, gan vizinoties divatā krist un gūt kaulu lūzumus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz