Kā filmēt bez spiegošanas

"Kurzemes Vārds"
Pagājušajā nedēļā Nacionālo bruņoto spēku darbinieki Liepājā aizturējuši kādu personu, kura virs ostas 84. piestātnes bija palaidusi bezpilota lidaparātu jeb dronu, un tas bija ielidojis militārā objekta lieguma zonā. Par notikušo ziņots Valsts policijai, pavēstīja Aizsardzības ministrijas pārstāve Aiva Kokoriša.
“Pagaidām varu pateikt vien to, ka pret bruņoto spēku aizturēto 1985. gadā dzimušo vīrieti ir uzsākta administratīvā lietvedība,” teica Valsts policijas pārstāve Madara Šeršņova.
“Kurzemes Vārds” noskaidroja, ka aizturētais vīrietis ar dronu filmējis materiālu ostas vajadzībām uzņēmuma “Robyworks” uzdevumā.
“Šī ir jau otrā reize, kad rodas problēmas, filmējot ostā. Pirms aptuveni gada šādā situācijā nokļuvu es pats,” pastāsta “Robyworks” īpašnieks Roberts Vītols, piebilstot, ka toreiz problēma esot atrisināta bez policijas iesaistes, proti, bruņoto spēku darbinieki noskatījušies nofilmēto materiālu un sapratuši, ka nekāda spiegošana attiecībā uz militāriem objektiem netiekot veikta. Tāpat viņš atzina, ka esot lietas kursā par likumu saistībā ar dronu izmantošanu un zina, ka tie nedrīkst atrasties tuvāk par 500 metriem no militārā objekta.
“Likums ir likums, taču, to ievērojot, mums vienkārši nebūtu iespējams nofilmēt ostā notiekošo darbu, ko prasa pasūtītājs – Liepājas Speciālā ekonomiskā zona. Mums ir filmēšanas atļaujas un caurlaides, taču ar to, šķiet, ir par maz un tagad jādomā, kā šo situāciju risināt,” pastāsta R. Vītols.
Bezpilota gaisa kuģu lidojumus regulē Ministru kabineta noteikumi. Tajos noteiktas pamatprasības dronu lidojumu veikšanai, drošības prasības, kā arī teritorijas, virs kurām aizliegts veikt lidojumus. Piemēram, virs militārajiem objektiem un to tuvumā, virs lidlaukiem un citās kritiskās infrastruktūrās.
Saskaņā ar normatīvajiem aktiem bezpilota gaisa kuģi lidojumus veic noteiktā attālumā no militārās infrastruktūras objektiem, kuri tiek izmantoti Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, izņemot gadījumus, kad lidojums ir saskaņots ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Bezpilota gaisa kuģa lidojumus veic ne tuvāk par 500 metriem no karakuģiem ostas akvatorijā un jūrā un neveic gaisa telpas aizliegtajās zonās, īslaicīgi rezervētajās un īslaicīgi norobežotajās zonās, kas izveidotas Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām to aktīvās darbības laikā.
“Lai saskaņotu bezpilota lidaparātu izmantošanu militāro objektu tuvumā, jāsūta oficiāls pieprasījums Aizsardzības ministrijai, pamatojot drona izmantošanas mērķi, kā arī norādot filmēšanas vai fotografēšanas teritoriju un bezpilota lidaparāta tehniskos parametrus. Šis pieprasījums tiks izvērtēts, un droni militāro objektu teritorijā var tikt izmantoti tikai gadījumos, kad šī atļauja ir saņemta,” izteicās A. Kokoriša.