Sestdiena, 6. jūnijs Ingrīda, Ardis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bildes, kurās nekā nav “falša”

Bildes, kurās nekā nav “falša”
14.04.2010 10:02

Alfrēds Niedols. Viens no rosīgākajiem Liepājas Tautas fotostudijas “Fotast” veterāniem.

Pirmajā fotoizstādē viņš piedalījās tālajā 1958. gadā. Tai sekojušas daudzas izstādes Latvijā un aiz mūsu valsts robežām.  Saņemtas nozīmīgas balvas, kā arī starptautiska mēroga pagodinājumi. Alfrēda darbi publicēti katalogos, bukletos, kalendāros, grāmatās. Tie greznojuši atklātnītes un aizceļojuši uz daudzēm valstīm visā pasaulē.

Līdz šim sarīkojis trīs personālizstādes. Tās notika Liepājā un rajonā 1979., 1999. un 2004. gadā.

Izjusti fotografē cilvēku dzīvi laukos, latviešu tradīcijas un valsts mēroga norises, kā arī apkārtējo dabu un faktūru. Daiļradē viņu visnotaļ atbalsta sieva Elga, kas beigusi Liepājas Mākslas vidusskolu un arī pati aizrautīgi fotografē.

Abi mākslinieki saskanīgi dzīvo Nīcas novada Otaņķos. Tur viņiem pieder sertificēta bioloģiskā zemnieku saimniecība “Žūrnieki”, kur audzē dažādas zāļu tējas un gatavo ārstniecisku augu maisījumus.

“Mums bildēs nekas nav jāizdomā,” viņi saka. “Daba ir vissuperīgākais modelis, mēs iedvesmu smeļamies tuvākajā apkārtnē, joprojām cenšamies izprast, visu mūžu mācāmies zemes valodu.”

Atdzimst brīnumjauki mirkļi

Patlaban Tautas fotostudijā var izsekot, kā no sen fotografētiem filmu negatīviem, kas izvilkti no atvilktnēm un citām glabātuvēm, datora ekrānā secīgi top fotomākslinieka Alfrēda Niedola ceturtā krāsaino un melnbalto fotogrāfiju soloizstāde. Bija interesanti tur iegriezties un pavērot, kā tas mūsdienās notiek. Bija fantastiski sekot, kā krietni saskrāpētie un apsūbējušie attēli atkal spēj atgūt kādreizējo spožumu un iezaigojas no jauna. Izrādās, ka nekas nav zudis uz neatgriešanos, pateicoties fotoshopa rīkiem, brīnumainus un jau šķietami zudušus mirkļus ir iespējams atsaukt atpakaļ.

“Mana fotofilozofija ir diezgan vienkārša – ir jābūt pareizajam ekspozīcijas laikam, pareizajam apgaismojumam, kas krīt attiecīgajā leņķī, pareizajam rakursam un atspīdumam. Kad visi šie faktori sakrīt, iznāk laba bilde,” klāstīja fotomeistars, rādot kāda kaukāzieša portretējumu. Šis lepnais kalnietis uzņemts pirms daudziem gadiem Čečenijā. Alfēds nezina, kāds ir viņa varoņa tālākais liktenis. Taču nešaubās, ka negodā tas nav kritis, jo zinot, ka uz šādiem vīriem var paļauties. Ne mazāk izteiksmīgi liekas uzņēmumi, kuri tapuši 1991. gada janvārī barikāžu ugunskuru piedūmotajā Rīgā un pēc tam izstādīti Liepājā Graudu ielas skatlogos, lai mūsu pilsētas iedzīvotāji redzētu, kas notika galvaspilsētā. Alfrēds bija to dienu notikumu tiešs dalībnieks, tādēļ viņa tvertie kadri ir patiesi. Tāpat kā neaizmirstamā bilde, kurā atainota līgava ar māti. Kaut gan daudz laika aizritējis, kopš mirklis tverts kādās kāzās, tā brīža izjūtas nav zudušas. “Tālas noskaņas zilā vakarā,” savulaik rakstīja Rainis. Te, rau, tās ir! Arī Niedola tvertās izjūtas strāvo joprojām, satraucot skatītāju, ielaužoties cilvēku dvēselē. “Un tas jau arī ir fotomākslas pamatuzdevums,” sprieda autors, kurš nekad nav laidis garām iespēju izteiksmīgi nofotografēt bērnus. Arīdzan to, kā tas viņam ir izdevies, varēsim vērot izstādē.

Jauni darbi piešķirs svaigumu

Mēdz sacīt, ka patiesība dzimst diskusijās. Protams, ka,  gatavojoties soloizstādei, tas ir ņemts vērā. Ieklausoties kolēģu spriedumos, autors vēl un vēlreiz pārcilāja savu bilžu nodzeltējušās kopijas, izvēloties no to lielās kaudzes eksponēšanai paredzētos darbus. Tikai četrus desmitus bilžu nolemts ietvert ekspozīcijā, taču  tajās pilnībā jāatklājas fotogrāfa darbības tematiskajai daudzveidībai. Alfrēds vēloties, lai izstādē netrūktu labu portretuzņēmumu un, Atmodas barikāžu notikumos piedaloties, uzņemtu reportāžas attēlu. Taču vienlaikus tur tāpat jāatrod vieta dabas ainavām, dažādām gadalaiku noskaņām un obligāti arī faktūrai, kas uzskatāmi liecina par senlietām un to pievilcību.

Agrāk izstādēs demonstrētos darbus viņš šoreiz nolēmis ierobežot. Tādējādi izdošoties vairāk vietas atvēlēt līdz šim vēl nerādītām bildēm. Kontrolkopijas, ja kāds vēlēšoties vēsturē ielūkoties, viņš nolēmis izkārtot izstādes priekštelpā. Bet jaunu darbu klātbūtne piešķiršot ekspozīcijai svaigumu. Alfrēds uzver, ka tas viņam liekoties ļoti svarīgi. Izstādē nekas nebūs samākslots. Tur atspoguļosies dzīve visā savā daudzveidībā un patiesīgumā. “Jau daudzus gadus abi ar sievu saimniekojam savās lauku mājās Otaņķu pusē, un turpat, tuvākajā apkārtnē, ciešā sasaistē ar dabas norisēm top mani fotodarbi. Ko bildēt netrūkst – rasas atspīdums ziedos un zāles stiebros, gadalaiku maiņa, mājdzīvnieki – tas viss, kas liekas ikdienišķs un tomēr ir tik īpašs un jauks,” viņš sacīja, atgādinot, cik svarīgi ir mīlēt pasauli ap sevi.

Kad žēlsirdībai nav vietas

Tomēr reizēs, kad jāgatavojas izstādei, viss ir nedaudz  citādāk. Šādos gadījumos jāsaņem sevi rokās un jākļūst maksimāli cietsirdīgam pret paša uzņemtajiem attēliem. “Nekādai žēlsirdībai pret mīļbildītēm un nekādām paviršībām nav vietas,” atzina autors. Visam, kā mēdzot sacīt fotogrāfi, jābūt ar glanci. Arī fotolaboratorijā pasūtītās un jau izgatavotās kopijas ne vienmēr viņu apmierinot.   Alfrēds bija satraucies, ka dažām nedaudz pietrūcis kontrasta, citām turpretī tas, viņaprāt, par stipru un pārlieku nomāc skatienu. Tāpēc daļa no tām, lai tas maksājot ko maksādams, vēl jākopē par jaunu.

Jātiek skaidrībā arī par to, kāda izskatīsies personālizstādes  reklāma. Fotomākslinieks iecerējis, ka afišā, ko rotās Elgas uzņemts un ļoti izteiksmīgs Alfrēda portrets, parādīs arī visus fotoaparātus, ar kuriem viņš savā mūžā ir strādājis, sākot no primitīvā, bet uzticamā “Ļubiteļa” un “Smenas” līdz modernajai “Minoltai” un “Olimpus”. “Tā ir visnotaļ atbalstāma iecere. Fotoaparāts taču ir fotomākslinieka palīgs un draugs,” saka studijas vadītājs Varis Sants.

Arī Elga šajās dienās ir mobilizējusies palīdzēt vīram, gatavojoties viņa dzīves astoņdesmitajai jubilejai veltītajai izstādei,   cenšas turēties Alfrēdam blakus un dzīvo tam līdzi kreņķīgajā darbu izvēles procesā. Viņa apgalvo, ka naktīs vairs nevarot mierīgi nogulēt, jo laika līdz ekspozīcijas atklāšanai nav palicis vairs nemaz tik daudz. Tas esot gluži kā pirms eksāmena, kad vienmēr kādas dienas var izrādīties par maz. Jau zināms, ka durvis apmeklētājiem Latviešu biedrības nama vestibila zālē izstāde vērs 5. maijā un būs aplūkojama līdz 24. maijam, bet liepājnieku un pilsētas viesu tikšanās ar autoru ir paredzēta 6. maija pēcpusdienā.

Pēteris Jaunzems,

Pētera Jaunzema foto

Jubilejas izstādei gatavojoties, Elga uzņēmusies būt par Alfrēda konsultanti.

Alfrēda Niedola foto

Čečens.

Mazā pianiste.

Fotomākslinieks un realitāte.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz