Sestdiena, 11. jūlijs Svens, Leonora
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzejas dienu buķete jau kārtojas

Dzejas dienu buķete jau kārtojas
Foto: Publicitātes
22.08.2016 11:07

Daina Meistere

Lai kā Latvijas īsā vasara mudināt mudina laiskoties, rakstniekiem un dzejniekiem jāatrod vieta arī darbam. Jo tūlīt pēc vasaras nāk rudens, kas iezīmē literātu ražas laiku – Dzejas dienas.

Par literātu vasaru, kas iemin taciņu uz Dzejas dienām, saruna ar Rakstnieku savienības Liepājas biroja vadītāju Sandru Vensko.

“Kas ir Dzejas dienas? Tās savā ziņā ir tāda kā prove, kas palīdz apzināt, cik sacerēt, klausīties, lasīt ir elitāri vai sadzīviski. Tāpat allaž aktuāls paliek jautājums: kuru var saukt par Liepājas dzejnieku un kā viņš iekļaujas pārējo Latvijas autoru vidū. Un kas ir septembris? Tā ir viena krāsaina buķete Latvijā, kurā mēs visi tā skaisti kopā esam – katrs savas lietas turētājs ieliek savu nosacīto ziedu, lai buķete iznāk slāņaina un bieza.”

Sandra Vensko

– Cik laika atpūtai un cik laika radošam darbam paliek literātiem, kad apkārt viss zied, zeļ un rit īsā Latvijas vasara?

– Nenoliedzami, arī rakstniekiem un dzejniekiem gribētos laiskoties, taču aktīvākie un radošākie gan strādā, gan piedalās dažādos pasākumos. Kā, piemēram, mūsējie piedalās dziesminieku saietā Lielkrūzēs, tāpat arī mūspusē, Ziemupē, būs tikšanās, kurā skanēs gan dzeja, gan dziesma. Mūslaiku literārā vidē šobrīd ir tendence sapulcēties kopā domubiedriem, kuri dzied un runā dzeju. Tāpat vēl aizvien literātiem aktuāli izdot savus darbus. Dažiem jau grāmatas gatavas, kā, piemēram, Guntai Šnipkei, kuras darbu ļoti labi novērtējis Jānis Rokpelnis, tāpat zinu, ka Janai Eglei top prozas darbs. Tātad literāts nevar nolikt sānis manuskriptu, jo katru dienu ir jāstrādā. Man pašai būs dzejoļi latviešu dzejnieku kopkrājumā “Garā pupa”. Literatūrā pastāv divi varianti: vai nu tu pats raksti, vai kaut ko literāru organizē. Man prieks, ka Liepājas autori tā kārtīgi iegājuši Latvijas apritē.

– Neapturami tuvojas Raiņa dzimšanas mēnesis septembris, kad notiek Dzejas dienas.

– Šoruden Liepājas Dzejas dienu vadmotīvam izvēlētas Olafa Gūtmaņa  dzejas rindas “Mēs balti. Kas mūs nomazgājis tādus?” Tāpēc, ka šogad Liepājā notiks Kurzemes Dzejas dienas, kas sakrīt ar Baltu vienotības dienu.  Man visu laiku šķita, ka, lai nu ko, bet mūsu Olafu Gūtmani jau visi pazīst. Bet jāatzīst, ka tomēr esam tālu no Rīgas, tālu no Latgales, Latvijas vienā malā. Varu teikt, ka Olafa Gūtmaņa dzejas teksti vienmēr bijuši pateicīgi, lai apjaustu to, kas  raksturīgs Lejaskurzemei un Liepājai. 

–  Ik rudentiņ’ mainās Dzejas dienu atklāšanas sarīkojuma vieta. Pagājušā gadā dzejas maratons aizsākās tradicionāli – laukumā pie Mirdzas Ķempes pieminekļa…

– Šogad atklāšana paredzēta tāda klusāka, intīma, vairāk vērsta uz to auditoriju, kas raksta un kas pazīst dzeju. Un notiks 8. septembrī  kafejnīcā “Darbnīca”. Tajā piedalīsies jaunā autore Madara Gruntmane, un tā būs tāda kā viņas atgriešanās ar saviem darbiem savā dzimtajā pilsētā.

– Vai tik intīma vieta varēs uzņemt visus piedalīties gribētājus?

– Dzejas pazinējiem ir jāizaug. Mēs literātu un lasītāju audzināšanā strādājam kopā ar augstskolu, mums aug spēcīga un spējīga Liepājas Universitātes Rakstniecības studiju maģistrantu grupa. Nu esam panākuši, ka mums ir jauniešu auditorija, kas klausās. Jo visā pasaulē dzejas klausītāju auditorija nav skaitliski liela un masveidīga. Šogad Dzejas dienas startē ar pasākumiem, kas vērsti uz jauniešu auditoriju. Jau nākamajā dienā pēc atklāšanas sāksies dažādi pasākumi un sarīkojumi, kuros savīsies vairākas mākslas – jo būs ne tikai tikšanās un lasījumi, būs videoinstalācijas, būs mūzika. Daina Vanaga rīko pasākumu “Sirds uz perona”, kurš pulcē jaunos cilvēkus ne tikai no mūsu pilsētas, ne tikai no visas Latvijas, bet ieguvis jau starptautisku raksturu. Notiks “Nakts dzejas velobrauciens”, kas faktiski ir nakts dzejas jaunais variants. Šogad vispār daudz tādu novitāšu. Tāpat notiks  dzejas slams, kas arī vairs nav nekas nepazīstams, jo bija jau pagājušajā gadā.

– Dzejas dienu apmeklētāji parasti vēlas uzzināt, kādi viesi gaidāmi.

 – Vairākas dienas notiks Ineses Zanderes tāds kā desants, viņai būs autorvakars “Dzejas atmiņā” Hikes zālē, viņa piedalīsies  tradicionālajā Liepājas Universitātes seminārā “Autors. Teksts. Lasītājs”, kā arī lasīs savu bērnu dzeju. Zanderes pasākumus, kas notiks ļoti dažādās vietās,  kuplinās un papildinās dziesminiece Maija Kalniņa. Būs Rutas Štelmaheres autorvakars. Ruta ir Latvijā pazīstama dzejniece, vairākkārt bijusi Liepājā. Man prieks, ka pasākumos, kurus rīko Centrālā zinātniskā bibliotēka, izvēlēti tie autori, kas  mums pazīstami, kurus klausās. Starp viesiem būs jaunais dzejnieks Toms Treibergs. Ciemos brauc arī Eduards Aivars, viņš Liepājā svinēs savu jubileju un grāmatas atvēršanas svētkus. Sākot no “Sirds uz perona”, kas ir tāds interaktīvs pasākumus, iezīmējušās pirmās starptautiskā dzejas festivāla iezīmes. Liepājas Universitātē būs tikšanās un diskusija ar domātāju un mākslinieku Bernāru Sordē par tēmu “Kā aizstāvēt un kopīgiem spēkiem rekonstruēt Eiropu?” Bernārs Sordē Liepājā viesojies jau vairākkārt. Dzejas dienās pirmizrādi piedzīvos Latvijas un Francijas mākslinieku kopprojekts – intelektuālā meditācija “Da.zA-2”.

– Pagājušā gadā iesākās tāds interesants pieteikums – “Dzejas vertikāle”, kur liriskas notis izskanēja dievnamu torņos…

–  … šogad “Dzejas vertikāle” notiks Svētās Trīsvienības katedrāles tornī, kur arī noritēs tikšanās ar Eduardu Aivaru un kur dzeja savīsies ar videoinstalācijām, otra vertikāle būs man –  “Sandra Vensko un draugi”, kura arī iecerēta kā performance.

– Vēl viena iezīme, kas iziet Latvijas mērogā, ir rakstnieka Egona Līva piemiņas balvas “Krasta ļaudis” pasniegšana.

–  Balvu “Krasta ļaudis” pasniedz jau sesto gadu, tā ieguvusi Latvijas mēroga atpazīstamību. Šogad piedalās visi Latvijas lielākie grāmatu apgādi, pieteiktas 12 grāmatas, pasniegšanas ceremonija notiks 17. septembrī.

Dzejas dienas Liepājā

– notiks no 8. līdz 24. septembrim.

– Rīkotāji – Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas birojs, Centrālā Zinātniskā bibliotēka, Liepājas Universitāte, Liepājas Kultūras pārvalde.

Baltu dienā kurzemnieki izies caur sidraba birzi

Liepājā šogad svinēs Kurzemes Dzejas dienu. Tā notiks 24. septembrī un pulcēs radošos kurzemniekus – cilvēkus, kuri raksta dzeju, prozu, dzied un komponē dziesmas ar pašu radītajiem tekstiem. Dzejas dienas moto veido Olafa Gūtmaņa dzejas rindas – “Caur Kurzemi kā caur sidraba birzi…”, tā noslēgs šī gada Dzejas dienu pasākumu ciklu Liepājā un iezīmēs Olafa Gūtmaņa atceres gada aizsākumu.

Kurzemes Dzejas dienas organizatores – Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas biroja vadītāja Sandra Vensko un Liepājas Universitātes asociētā  profesore  Zanda Gūtmane mazliet pavēra iecerēto notikumu priekškaru:

– Dzejas lasītāji aicināti uz pasākumiem vairākās Liepājas vietās. Liepājas muzejā notiks Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārā institūta grāmatas “Kurzemes rakstnieku silueti” un Kurzemes autoru grāmatu ceļojošās izstādes “Bibliobuss” atklāšana. “Bibliobusā” vienkopus varēs aplūkot Kurzemē izdotās jaunākās grāmatas un klausīties autorlasījumus. Liepājas Valsts 1. ģimnāzijā būs radošās rakstīšanas meistardarbnīcas, kuras vadīs literātes Jana Egle un Guna Roze. Savukārt pēcpusdienā būs iespējams klausīties autoru dzejas lasījumos,  kas vienlaikus notiks vairākās pilsētas vietās – Liepājas muzejā, “Pop/Rok skolā”, Tējas istabā. Šo lasījumu vienojošā tēma – jūra.

Kurzemes dzejas dienas laikā Liepājā notiek arī starptautiskais Latvijas un Lietuvas sadarbības pasākums – Baltu vienības diena, tāpēc dzejniekiem būs iespēja apmeklēt arī Baltu dienas amatnieku tirgu Promenādē un baudīt plašu kultūras programmu, kurā paredzētas gan deju kolektīvu un folkloras kopu uzstāšanās, gan filmu demonstrācijas. Kurzemes Dzejas dienas dalībnieki aicināti piedalīties Liepājas Universitātes rīkotajos “Baltu lasījumos”, kuros uzmanība tiks pievērsta latviešu un lietuviešu dzejas tulkošanas jautājumiem.

Dzejas dienas vakarā koncertzālē “Lielais dzintars” varēs klausīties Olafa Gūtmaņa dzejas lasījumus un skatīties tautisko tērpu parādi, bet noslēgumā Liepājas Promenādē tiks iezīmēta nākamās Kurzemes Dzejas dienas norise Ventspilī.

Kurzemes Dzejas dienu organizē Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas birojs, Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultāte un Kurzemes Humanitārais institūts, atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar kultūras iestādēm un organizācijām Liepājā un Lejaskurzemē.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz