Trešdiena, 25. novembris Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Katrīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzejnieka dzīve ir dzejā

Dzejnieka dzīve ir dzejā
23.01.2007 17:57

0

Atslēgvārdi

10.janvāri Goda liepājnieks, rakstnieks, dzejnieks un publicists OLAFS GŪTMANIS atzīmēja ievērojamu dzīves jubileju – viņam apritēja astoņdesmit gadu. Kaut Dzejnieks ir raižpilnu pārdomu pilns par šo laiku, kurā materiālā labklājība ir ņēmusi pārsvaru par garīgo, viņš pauž cerību, ka garīgā labklājība cilvēkiem kļūs par nepieciešamību. Tā kā O.Gūtmanis ne reizi vien ir uzsvēris, ka viņa dzīves norises, uztvere un domas ir ietvertas viņa daiļradē, “Kultūras Pulss” lasītājiem piedāvā ieskatu jubilāra dzejā ar viņa paša personīgajām piezīmēm par dzejoļa tapšanas laiku un izjūtām.

Pacelsim tostu par airētājiem

“Pacelsim tostu par airētājiem
iedomu smailītēs, vienkocenēs un platdibenēs,
dzīves laiviņās iroties bangotnēm pret,
krāču mutuļos cīnoties, pārvarot pretstraumes, pretvējus,
strāvas, kas atsviež atpakaļ sēkļos,
triec pret krantīm un klintīm.

Pacelsim tostu par airētājiem
kopš kuršu, līvu, vikingu laikiem,
kopš airus žņaudz rokas,
irkļi satverti plaukstās kā spīlēs,
vēzienos atliecas stāvi, kāju muskuļi saspringst –
dzelme aiz dzelmes, jūra aiz jūras.

Pacelsim tostu par airētājiem
svešzemju pirogās, kajakos laužoties ledājiem cauri,
džonkās un kanoe, pārslīdot gludenām virsmām,
iegrimstot laivām dziļi līdz lūpai,
un olimpiskajos kanālos, traucoties finišam pretī.

Pacelsim tostu par airētājiem
sapņu gondolās vieglās kā paijas,
kā šūpoles laiviņās, līgojot uz ūdeņa,
sirēnām dziedot, nagažām vilinot tumsnējās dzelmēs
un – galerās, piekaltiem liktenim,
tulznainām saujām, svelmē kaltušām rīklēm,
aprepušiem ar sāli – vergiem pakļautiem vienīgai kustībai –
airēt, airēt, airēt un…

Pacelsim tostu par airētājiem,
jau griezušiem laivu pret pēdējo – mūža devīto vilni,
plosoties šīs zemes pēdējai vētrai,
līdz iebraukt pazemes upju tumsnējos ūdeņos,
aizsaules ezeros, mūžības jūrās, kosmosa okeānos,
un arī tur, arī tur, vēzējot airus,
kas zin, kādiem krastiem, vēzējot irkļus,
kas zin, kādām ostām un valgumiem pretī.
Pacelsim! Pacelsim tostu par airētājiem!

2002

Atsperoties tālu pagātnē, atvēzējoties pasaules plašumā, liekot lietā visu, kas paša pieredzēts, saspringstot pēdējam izvirdumam par šo tēmu, kādam, kas izjūt sevi par airētāju. Esot tādā liktenī, ka šo dzejoli un arī abus iepriekšējos nemaz nevarēja neuzrakstīt. Varbūt, ka vēlēšanās – liecināt par dzejoļu tapšanu – ir tikai iedomīga iedoma, atskaite pašam sev, taču dažbrīd liekas – šie trīs dzejoļi ir tik būtiski manā dzejnieka un cilvēka mūžā, ka apstāstāmi un atkārtojami arī nelielā apcerē.

Variācijas I – III
(krājums “Saulgrieži”, 1985)
III

Mēs tie, kas ilgi tumsā dzīvojuši
Un dziedājuši sauli debesīs,
Kad tā no mēness blāvi atstarojas,
Kad citas tālas zvaigžņu saules viz.

Tā dziedājuši, it kā mūžam
Mēs saulē sildījušies būtu,
It kā ne nakts un saltie spīdekļi,
Ne smagās ēnas, tumsas grūtums.

It kā mēs būtu iecelti tai gaismas lokā,
Kas pat ar blāzmu nav mūs skāris,
It kā mēs ne ar skaliem rokās,
Bet trejdeviņām saulēm mirdzot pāri.

Tā dziedājuši savu mīļo sauli,
Ka vēl ikvienā mazā dziesmā viz
Ar gara gaismu apstarotās
Tās mūsu tumšās debesis.

Padomju laikā ar būtisku zemtekstu rakstīts dzejolis. Tajā it kā iešifrēts tautas liktenis. Akcents, dominante krājuma, kas togad tika atzīts par labāko republikā, kopnoskaņā. Ciklu komponējis Imants Kalniņš (dzied Uģis Roze). Viena no pašām tuvākajām kompozīcijām, kas rakstītas ar maniem tekstiem.

* * *

Raustu virves zvanu spēlē –
Klau, kā mani zvani dimd,
kā tie apskurbušām mēlēm
Pieskandina apvārsnim,
Kā palēnām iešūpojas
Aizvien straujāk, kamēr gaiss
Dun un šķind, un dreb, un virmo,
Kamēr pašā jūsma paist,
Jau par vilni, noplīst bangā –
Zvani rēc un kauc, un kliedz
Zvani grauj un zvani dangā
Un, cik jaudas, mēles triec
Lējumos – un dobji čuguns,
Sudrabs smilkst un gaudo varš;
Plaukstas svilst no spēles uguns,
Zvanu cīniņš, zvanu karš –
Pārkliegt pašiem sevi – pāri
Zemes ārēm pārdimdēt.
Kāda traka zvanītkāre
Prātu jauc un mūžu ēd
Zvaniķī, kad zvani sitas
Viens caur otru – šķind un dimd,
Pieskandinot vēl bez mitas
Debesīm un apvārsnim.

2005

No vairākiem cikliem “Zvani” šis, šķiet, vistuvākais, kas izsaka radošo procesu, kad zvaniķis ieķēries virvēs, izrausta zvanus, atlietus no dažādiem metāliem. Sajūta, ka pārlasot šo dzejoli, esmu ierauts radīšanas procesā. Liekas, ka padevusies dzejoļa forma, kas atdarina zvanu spēli.

* * *

Piedod, mans Sargeņģel,
Ka Tavu spārnu vēdas aiz sevis
Nesaklausīju brīžos,
Kad Tu man stāvēji klāt,
Kurls vēl biju pret skaņām,
Kas dievišķās trīsās saviļņo gaisu,
Stulbs vēl biju – ieraudzīt brīnumu,
Truls pret smalkajām sajūtām.
Piedod, ka nesapratu,
Kas notur augstāk par saprašanu,
Paceļ pašam sev pāri,
Savienot spēj ar strāvām,
Kas atrauj no zemes smaguma.
Izjust dvēseli augšuptieksmē.
Piedod, ka tik lēni
Apjēdzu, ka Tu esi
Tas, kas stāvējis klāt
Liktens bargajās stundās,
Sargeņģel mans!

2007

Dzejolī abstrakta izjūta, ko tiecos izteikt pēdējā laikā rakstītos dzejoļos. Pamatā ticība Dievam. Saturs ļoti grūti komentējams. Dzejoli var pieņemt tikai tie, kam līdzīgas izjūtas, kas iedarbojas uz dvēseli augšuptieksmē, pasaules garīgās daudzveidības apjautā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz