Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gribas neapgūtus laukus

Gribas neapgūtus laukus
21.03.2012 10:21

Ziemassvētkos mākslinieks Kristaps Štobis savai sievai Elīnai teica: “Nevajag mums mājās nekādu egli!” Šoziem Liepājas svētku rotājumus vējš tā pluinījis, ka vai ik vakaru un ik rītu vajadzējis kaut ko remontēt un atjaunot.

Brāzmās cilvēkiem, kuri lika rotājumus pie laternu stabiem, vajadzējis drošības labad pieāķēties pie tiem ar karabīnēm. Maza eglīte tomēr mājās bija – rotāta ar spilvena dūnu spalviņām. Kristapa Štobja darbi ir redzami katram liepājniekam lielākajā daļā svētku pēdējos četrus gadus pilsētas ielās. Pēc darbiem par viņu katrs var spriest pats.

Dara, ko vēlējies

Iepazīstoties Kristaps uzreiz saka: “Esmu Liepājas patriots. Mīlu Liepāju. Esmu braukājis šur tur, bet vienmēr ātri velk atpakaļ. Citās pilsētās neesmu dzīvojis.” Dzimis, audzis un skolojies Liepājā, ar profesiju – vides dizainers – pelna maizi jau gadus desmit, un tas ir tieši tas, ko vēlējies darīt, jau mazs puika būdams.

“Visā, ko daru, ieķeros ar nagiem. Cik vien sevi atceros, zīmēšana man bija numur viens. Mani vecvecāki bija radoši cilvēki, taču diplomētu mākslinieku radurakstos nav. Visu, kas man ir tagad, jau biju izdomājis pamatskolā, savu ceļu gāju pilnīgi apzināti. Šajā ziņā esmu ļoti laimīgs cilvēks. Zināju, ka man vajag savu darbnīciņu, biroju, nodarboties ar to, ko mīlu, radīt, zīmēt. Neplānojot viss ir noticis pats no sevis. Tas ļoti priecē tagad, kad tuvojas brieduma gadi,” stāsta Kristaps. “Dzīvoju Jaunliepājā, pār tiltu gāju kājām uz skolu un skatījos ar respektu un ieinteresētību, kā pilsētā tika izliktas dekorācijas, bija sapnītis, ka es arī kādreiz kaut ko tādu varētu. Pianisma zvaigžņu festivālam tagad 20 gadu – spilgti atceros, manuprāt, Ainars Alžāns bija taisījis milzīgus klavieru taustiņus, Rožu laukumā tie bija izlikti,” viņš atceras.

Stiprais izaicinājums

Dažādos vides reklāmas darbos Kristaps ir jau no Liepājas Mākslas vidusskolas mācību gadiem, taču nākamajā dienā pēc izlaiduma viņu gaidīja liels izaicinājums – viņš bija apņēmies izstrādāt un realizēt dizaina projektu naktsklubam “Big 7”. “Mani ieveda tukšā telpā ar plikām pelēkām sienām: “Mums šeit jābūt naktsklubam!” Man atbilde “Nē!” nepatīk. Teicu: “Jā, protams, varu!” Tikai pēc tam domāju, vai varu. Tas gads virpulī aizgāja. Rīgā, Lietuvā, skatījāmies pieredzi. Tā bija stipra skola. Ar gaismas kompānijas “Pro 1″ speciālistiem kopā strādāju, skaņa, gaisma, striptīzs, savdabīgas tās prasības. No kurienes jānāk iekšā apmeklētājam, lai citi justos labi, kā tiek pasniegti dzērieni, kur būs bārs, kāpēc tur, cik augsta būs lete, vai būs ērti vai ne, kur būs ventilācija. Neskatoties uz smukuma lietām, pamatā ir ergonomika un tamlīdzīgas lietas. Pēc objekta pieņemšanas uzslava no Būvvaldes Vecliepājas arhitektes Guntas Šnipkes man bija liels pagodinājums. Tā bija bagāta pieredze. Pēc tam tik stipra izaicinājuma man vairs nav bijis. Tas man ļoti patika.”

Tagad Kristapa maizes darba lielākā  daļa ir vizuālās reklāmas ražošana. “Dizainers.LV” izpilda vizuālās reklāmas pakalpojumus uzņēmumiem “Lattelecom”, “Cido grupa”, “Vega 1”, “Čili pica”, “RD Electronics”, “Top!” veikalu tīklam un citiem uzņēmumiem Latvijā. Viņš atzīst – šie darbi dod profesionālo pieslīpēšanos, tiem vajag meistara mākas. “Ļoti ciena meistarus, jo tādu nav daudz,” saka dizainers, tomēr atzīst, ka šajā darbā vairāk ražošanas, mazāk radošuma.

Pēc “Big 7” dzīves skolas Kristaps devās studēt uz Liepājas akadēmiju. Vienlaikus strādāja, pasūtījumi bija visu laiku. “Visu pats darīju. Cik nopelnīju, tik bija. Varbūt tā bija tāda sevis pierādīšana. Liepājas mācībspēki Aldis Kļaviņš, Andris Millers, Jānis Slaidiņš, Herberts Erbs neatpaliek no mācībspēkiem Rīgā. Liepājā studēt ir daudz lētāk, tuvāk. Paliku šeit.”

Idejas – svētkiem

Liepājas greznošana svētkos aizņem varbūt kādu desmito daļu no visa, ko dara Kristaps, taču tieši tad var realizēt pats savas idejas gan viņš, gan arī citi pilsētas mākslinieki. Viņa sadarbība ar pilsētas galveno mākslinieci Agitu Ansuli, kuru satiek ikviens, kuram jāsaskaņo ar Būvvaldi kāda reklāma, aizsākusies pirms gadiem četriem. Liepājas Universitātes diplomdarbā Kristaps izstrādājis ideju Latvijas 90. gadu jubilejai. “Biju par to aizdedzies. Gribēju Rožu laukumā izvietot tādu kā kinolentes virpuli, kur būtu vecas fotogrāfijas no Brīvības cīņu laikiem un kustīgs karogs. Bet viss vienmēr atduras banālā lietā – nauda. Galvenā māksliniece teica – par traku, varbūt kaut ko piezemētāku.”

Paša sirdij viens no tuvākajiem darbiem ir Zivju tirgus promenādē. Viņa veikums ir Liepājas dzimšanas dienas vējdzirnavas Rožu laukumā, Zivju tirdziņš promenādē, “putenis” un gaismas bumbas pie universitātes, eņģeļi Tirdzniecības kanālā, ziedu vilnis Jūras ielā. “Nemīļo darbu nav. Kad ir izdarīts, vaktējam, dzīvojam līdzi. Viens es to nevarētu izdarīt, man ir komanda. Ik pa brīdim Liepājas māksliniekus aicina izteikt idejas, un tās Būvvaldē profesionāli vērtē. Kāda no tām gūst atbalstu. Neesmu vienīgais Liepājā. Reizēm kooperējamies ar citiem. Kad sevi pierādi, kad ir prakse, tā kļūst par priekšrocību. Ļoti labi, ka bērni visā tajā tiek iesaistīti ar zīmējumiem plakātos, autobusu pieturās. Ja mans zīmējums skolas gados kaut kur tā tiktu izlikts, tas dotu milzīgu stimulu, kad tiec novērtēts.”

Liepājas stils

“Liepājas stils ir oriģinalitāte,” uzskata dizainers. “Ir savs raksturiņš Liepājai. Gaumīgs pamatīgums. Citas pilsētas lielākoties interneta katalogā pasūta sintētiskas zvaigznītes un pārsliņas. Piemēram, egle, kāda šogad bija Palangā, tāda pati bija arī Rīgā pie “Spices”,  Tallinā un vēl citās pilsētās. Ziemassvētki tomēr ir gada galvenie, man tie ir mīļākie svētki. Liepājas rotājumi ir tikai vienā eksemplārā, Liepājai sintētiskā klonēšana nepiestāv. Arī ķīnieši ir uztaisījuši simpātiskas lietas – bet miljonos eksemplāru, un tad tas kļūst banāli, tāda popkultūra. Paldies pilsētas vadībai un Būvvaldei, kas to nepieļauj. Esmu pragmatisks, namsaimniekiem naudas ir tik, cik ir. Gribētos Liepājā vairāk ziedu, smaidīgākus cilvēkus. Katru gadu Lāčplēša ielā pie savām durvīm karinu puķu podus. Tas man izmaksā 15 latu visai vasarai. Puķupodus nezog. Adventes vainagus gan – regulāri.

Jā, gribas kaut kādus neapgūtos laukus. Radošajā darbā pārsteigumu nevar būt par daudz. Gribētos nolikt kādu īpašu objektu kādā īpašā ielā ar stāstu, ka tur ir bijis tas un tas, ka tas mums ir bijis vēsturiski nozīmīgi vai arī būs. Un liepājnieki saņemtu šo ziņu, un teiktu, skat, visu mūžu dzīvoju Liepājā un nezināju, ka mums ir tāda iela. Būtu izaicinājums, noformēt, piemēram, Karostā. Būtu ļoti interesanti.”

Vizītkarte

Kristaps Štobis

30 gadu.

Mākslas bakalaurs.

Vides dizainā strādā vairāk nekā desmit gadu.

Pirmā darbavieta: a/s “LPB” (Top! veikalu tīkls), mākslinieka palīgs. Kopš 2002. gada strādā patstāvīgi, izveidojis uzņēmumu “Dizainers.LV”.

Darbi: izklaides centra “BIG7” interjera un dizaina koncepcija (2002), Liepājas Universitātes centrālās ēkas fasādes gaismojums un krāsojuma dizains (2008), “Pasta nama” (Pasta ielā 4, Liepājā) fasādes gaismojuma un krāsu dizains (2008), Zivju tirgus Liepājas promenādē, projekta izstrāde un realizācija (2010), “Ziedu vilnis” Jūras ielā – projekta izstrāde un realizācija (2011) un citi.

Ģimene: sieva – Elīna Štobe, stiliste, studijas “Uniq” īpašniece, dēls Kristians (6 gadi).

Nora Driķe,

Egona Zīverta foto

“Ja katrs otrais izliktu pie savas mājas puķupodu, tas būtu fantastiski. Kāpēc tā nav? Jocīgi,” domā vides dizainers Kristaps Štobis.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz