Trešdiena, 28. oktobris Ninona, Ņina, Antoņina, Oksana
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunas vēsmas un augsti mērķi

Jaunas vēsmas un augsti mērķi
24.06.2007 12:49

0

Atslēgvārdi

Šajā nedēļā Pāvilostā notika Liepājas Mākslas vidusskolas 33 audzēkņu kvalifikācijas darbu eksāmens dizaina profesijā no skolas 8 nodaļām. Šogad centralizēto profesionālās kvalifikācijas eksāmeni jeb diplomdarbu un pirms tam arī to projektu aizstāvēšana notika citādāk nekā līdz šim. Skolas direktore Smaida Rubeze kopā ar radošajiem direktoriem un pedagogiem ir izvirzījusi augstu mērķi – ieviest modernas izglītības programmas, kas sagatavo mūsdienu darba tirgū akūti pieprasītas profesijas, un kļūt par Mākslas koledžu.

Skolas direktore audzēkņu veikumu vērtēt aicināja neatkarīgu komisiju, augstas raudzes profesionāļus: Latvijas Mākslas akadēmijas prodekāni, dizaineri Barbaru Ābeli un mākslinieku konstruktoru Arvīdu Endziņu, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas izglītības programmas vadītāju, dekoratīvās mākslas mākslinieci Inesi Pētersoni, reklāmas aģentūras “Parnass” direktoru, mākslinieku Jāni Bankoviču, SIA “Velve+” radošo direktori, modes dizaineri Sonitu Pāvuliņu, modes dizaineri Elitu Patmalnieci un Liepājas galveno arhitekti Ivetu Jansoni.

“Diplomdarbu aizstāvēšanā jauno izglītības koncepciju mēs realizējām tādējādi, ka visi abiturienti savus kvalifikācijas darbus gatavoja, tos konkrēti saistot ar vienu pasūtītāju un vienam objektam – viesu namam “Vēju paradīze” Pāvilostā. Un šie profesionāļi, kas bija eksāmenu komisijā ir tie, kuri reāli redz un var pateikt, cik gatavi ir mūsu audzēkņi darba tirgum. Tas ir arī mūsu skolas svarīgākais uzdevums un mērķis,” skaidro Smaida Rubeze.

Diplomdarbu radīšanas process tika izspēlēts ciešā saistībā ar uzņēmējdarbību. Proti, audzēkņiem bija piedāvāts šis viens kopējais objekts, kuru audzēkņi, uzklausot un konsultējoties ar īpašnieku, apdzīvoja un iekārtoja. Diplomdarbu tēmas stāsta pašas par sevi: dekoratīvi funkcionālā nojume “Bura”, objekti interjerā “Caur smiltīm uz jūru”, gaismas ķermeņi “Brīdis atpūtai”, trauku komplekts, dārza mēbeles, sauļošanās krēsls, galda klājums “Saules ritenis”, tērpu kolekcija ” Sagūstītais gaiss”, pludmales somas – paklājs, atpūtas zona “Akmens stāsts” un tamlīdzīgi.

“Citu gadu audzēkņiem piedāvāsim aizvien sarežģītākus objektus,” turpina Smaida Rubeze, “iespējams, ka tā varētu būt slimnīcas bērnu vai dzemdību nodaļa, bērnudārzs, “Liepājas metalurga” administrācijas ēka, ceļa posms Liepāja – Rīga, kur dizaina darbi, piemēram, taptu gan autobusā, gan pieturās, vienā stilā tiktu darinātas ceļasomas, ceļojuma tērpi, ceļa norādes utt. Jo sarežģītāks uzdevums jaunajiem dizaineriem, veidojot attiecīgo vidi, kas jāapaudzē ar apģērbu, koka un metāla, keramikas, ādas, tekstila un rokdarbu izstrādājumiem, jo lielāks darbs jāiegulda, lai atrastu savus piedāvājumus un to pielietojumus šim vienam objektam. Jaunais diplomdarbu izstrādē bija tas, ka visiem audzēkņiem bija viena starta līnija. Pirms sākt darbu, viņi laikus tika aizvesti uz šo viesu namu, iepazīstināti ar objektu un īpašnieku – pasūtītāju. Notika intervijas ar klientu, viņa vēlmju izzināšana, ideju piedāvājums, tāmes sastādīšana utt., tas viss, lai audzēkņus maksimāli pietuvinātu reālai situācijai dzīvē un uzņēmējdarbībai. Lai, aizverot skolas durvis, jaunais mākslinieks neapjuktu un skaidri zinātu, kā šīs lietas notiek, un spētu integrēties darba tirgū. Līdz šim kaut kas tāds Liepājas Mākslas vidusskolā nebija īstenots. Audzēkņiem strādājot viesu namā, tā īpašnieks atzina, ka šajā laikā tikpat kā otrreiz ir pabeidzis mākslas skolu,” smej direktore.

Smaida Rubeze neslēpj, ka līdz ar jauno pieeju gan darbu izstrādē, gan arī projektu aizstāvēšanā nemaz negāja tik gludi, jo saprast jaunās prasības un tās izpildīt nebija tik vienkārši ne audzēkņiem, ne arī visiem pedagogiem. Radošie direktori, metodiķi un izglītības programmu vadītāji gluži kā partizāni nemitīgi sekoja, kā darbs veicas, vai viss top stingri pēc prasībām un atbilstoši tēmai. “Mēs kontrolējām situāciju, pārbaudījām skices, jo negribējām piedzīvot kaunu, ka nespējam ieviest jauno koncepciju,” direktore ir atklāta. “Un grūtības bija, tā paša iemesla dēļ, ka ne visi spēja saprast, ka nav kaut kas jātaisa tikai taisīšanas pēc, bet jāstrādā citādi, jārada noteiktai vajadzībai un noteiktam mērķim. Bija situācija, kad vienai nodaļai komisija projektu darbus noraidīja kā tēmai neatbilstošus. Tas bija ļoti smags brīdinājums, kas lika saprast, ka joku nav un nebūs. Bērni saņēmās un nedēļas laikā kļūdas izlaboja.”

Pērn Liepājas Mākslas vidusskolu beidza 12, bet šogad jau 33 audzēkņi. Tiek plānots, ka turpmāk vidēji gadā jābūt apmēram 80 abiturientiem. “Mēs konsekventi ejam uz mērķi – kļūt par Mākslas koledžu, tas ir, pirmās pakāpes mākslas augstskolu. Ne velti blakus galvenajai ēkai celsim jaunu piebūvi, kam tehniskais projekts jau izstrādāts,” pārliecinoši saka Smaida Rubeze.  “Koledža – tas ir pilnīgi reāli, jo ir gan nepieciešamais audzēkņu skaits, gan sekmīgi ieviešam jaunas izglītības programmas, gan arī mācību spēkus spējam piesaistīt kā no vietējiem pilsētas speciālistu resursiem, tā arī no galvaspilsētas augstākajām mācību iestādēm.”

Smaida Rubeze gada laikā, kopš stājusies direktora amatā, ir jau ieviesusi vienu jaunu izglītības programmu “Audiovizuālā māksla un mediju māksla”, kuru vada Aina Kupča un kurā daudz strādā Uldis Rubezis. Cik lielā mērā tas bijis laikā un sekmīgi, liecina pirmais nozīmīgais panākums Latvijas mērogā. Proti, valsts Vides ministrijas un Lielbritānijas vēstniecības Rīgā sadarbībā ar valsts SIA “Vides projekti” un mākslas izglītības centru “Trīs krāsas” organizētajā atklātajā plakātu konkursā  “Klimata pārmaiņas – visas pasaules vides problēma” savā vecumā grupā (15 – 25 gadi) ar darbu “Pasaule raud” uzvarēja Liepājas Mākslas vidusskolas šīs izglītības programmas 1.kursa audzēkne Karīna Stefanišina. Viņa pārspēja visas Rīgas spicās mākslas skolas un Mākslas akadēmijas studentus un no Lielbritānijas vēstnieka Iana Bonda, vides ministra Raimonda Vējoņa un mākslas zinātnieces Ramonas Umblijas rokām saņēma balvu.

Nākošajā, 2007./2008.mācību gadā jau tiek uzņemti audzēkņi vēl divām jaunām izglītības programmām – “Arhitektūras tehniķis” un “Vizuālā tēla stilists”. Darbs notiek arī pie trešās programmas “Mākslas menedžments un kurators”, kas praktiski būs 1.pakāpes mākslas zinātnieks. To paredzēts ieviest 2008./2009.mācību gadā. Visām jaunajām izglītības programmām ir izstrādāts pirmais augstākā līmeņa valsts standarts, tas ir, atbilstoši koledžas prasībām.

“Protams, ka otrajam, trešajam un tālākiem kursiem šajās programmās mums pašiem uz vietas mācību spēku trūkst,” skaidro Smaida Rubeze, “tādēļ izmantosim sen zināmu praksi, ka aicināsim vieslektorus no Rīgas – rozentāļiem, Mākslas akadēmijas, profesionāļus-praktiķus no uzņēmumiem u.c. Stundas sakārtosim tā, lai noteiktu mācību programmas bloku apgūtu, teiksim, vienā nedēļā. Darbs padarīts, lektors aizbrauc un var ķerties pie nākošā.”

Ko jauniešiem sniegs izglītības programma “Arhitektūras tehniķis”? “Esam savas pilsētas patrioti un tagad rosāmies, lai jaunos speciālistus izaudzinātu un saglabātu paši. Ne par kapeiku neredzam, ka mēs nevarētu dot labu pirmā līmeņa izglītību šeit uz vietas,” strikti saka Smaida Rubeze. “Šī mūsu piedāvātā programma, kam vadītāja būs Indra Ķempe, dos jaunietim tehnisko izglītību, ar kuru viņš varēs strādāt jebkurā arhitekta birojā vai citos uzņēmumos, jo tādu ļoti trūkst. Pēc šīs programmas nākošais pakāpiens – koledžas līmenī – jau ir arhitekta palīgs, bet akadēmiskajā – arhitekts.”

Ļoti pieprasīti speciālisti tiks sagatavoti programmā “Vizuālā tēla stilists”, par kuru jau tagad ir ārkārtīga interese. Tās  vadītāja būs Irisa Buliņa. Tā ir imidža veidošana, vadītājiem, rokgrupām, uzņēmējam, politiķim. Būtībā šim speciālistam ir jāpārzina vairākas profesijas, lai varētu veidot šo tēlu. “Mēs sagatavosim skaistuma kopšanas speciālistus, kas veido klienta individuālo vizuālo tēlu,” paskaidro direktore. “Sniedz savus priekšlikumus, veido klienta individuālo krāsu paleti, modelē, iesaka frizūru, grimē, zīmē tērpu skices, veido mulāžu. Sadarbībā ar citu profesiju pārstāvjiem, veido klienta tēlu reklāmas klipiem, modes kolekciju šoviem, strādā kultūras un mākslas uzņēmumos, dekoratīvās kosmētikas salonos. Pārliecība, ka ejam pareizo ceļu, rada arī tas, ka ir jau pieteikušies uzņēmēji, kas gatavi maksāt topošajiem perspektīviem speciālistiem stipendijas,” gandarīta Smaida Rubeze. “Ideju mums ir daudz, bet par tām pastāstīšu, kad atkal būsim ko konkrētu paveikuši.”

Indra Imbovica,

Diplomdarba aizstāvēšana šogad Liepājas Mākslas vidusskolā notika citādak nekā līdz šim.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz