Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunie nāk ar nepareizo mākslu

Jaunie nāk ar nepareizo mākslu
Foto: Publicitātes
23.10.2013 10:28

Anda Pūce, "Kultūras Pulss"

15. starptautiskais jauno mediju kultūras festivāls “Māksla+Komunikācija 2013”, kas ieguvis starptautisku ievērību ar tēmu novatorismu, tradicionāli piedāvā aktivitātes ne vien Rīgā, bet arī Liepājā, kur jau piekto gadu pēc kārtas novembra sākumā notiks jauno mediju mākslas nedēļa “iWeek”.

Atklāj ar koncertiem un konferenci
Ik gadu festivāls pulcē ap simt dalībnieku no Latvijas, Eiropas un citām pasaules valstīm, lai diskutētu par jaunākajām idejām un nākotnes attīstības tendencēm mākslā, sabiedrībā, zinātnē un tehnoloģiju attīstībā. Tomēr šogad – pēc kārtas jau piecpadsmitajā festivālā – nākotnes vīziju vietā vēlamies doties vēsturiskā ceļojumā, lai ieskatītos digitālo tehnoloģiju mākslas vēl pavisam nesenajā pagātnē.

Šogad festivāla aktivitātes notiks līdz 17. novembrim, un Rīgas Ekonomikas augstskolā jau notikusi 5. starptautiskā mediju mākslas, zinātnes un tehnoloģiju vēstures  konference “RENEW”, kas bija pirmais šāda veida akadēmisks notikums Latvijā. Pirms tam šī konference norisinājusies arī Berlīnē, Melburnā, Banfā un Liverpūlē.

Festivāla atklāšanas programmā savukārt skaņu un mediju mākslinieki Šū Lī Čenga no Francijas un Martins Hauzs no Lielbritānijas piedāvāja neordināru audio tīkla mākslas performanci “Kompostējot pilsētu. Kompostējot tīklu”, kas akcentēja urbānās vides ekoloģijas jautājumus.

Tāpat laikmetīgās mākslas centrā “kim?” tika atklāta starptautiska mediju mākslas izstāde “Save As”, kas uzdod jautājumus par laikmetīgās mediju mākslas saglabāšanu. Kurators Raitis Šmits stāsta, ka izstādē apskatāmi interaktīvi mediju mākslas darbi, kuru autori ir starptautiski atzīti tīkla mākslas pionieri, kas turpina aktīvi darboties mūsdienu mediju mākslas laukā. Izstādes mākslinieki pārstāv dažādas Eiropas valstis, arī Krieviju un Latviju. Izstāde būs apskatāma līdz 17. novembrim, tajā apmeklētājus sagaidīs arī gidi.

Vēl “RIXC” mediju telpā norisinājās eksperimentāli avangardisks elektroniskās mūzikas koncerts “Rund-Funk-Empfangs-Saal” – vides radio mūzika īpaši gariem viļņiem, kurā uzstāsies šobrīd vieni no aktuālākajiem skaņu un starpdisciplinārajiem māksliniekiem Eiropā – Edvīns van der Heide no Nīderlandes un Jans Pēters E. R. Zontāgs no Vācijas. Bet Spīķeru koncertzālē notika audiovizuālas performances un elektroniskās mūzikas koncerts, kas attiecības starp skaņu, telpu un attēlu risināja no visdažādākajām, radikāli atšķirīgām perspektīvām. Vakara īpašais viesis bija komponists, pianists un akordeonists Maikls Senšerijs no ASV, kas akordeona spēli paspilgtināja ar ritmiskām elektroniskās mūzikas pulsācijām. Savukārt pazīstamie kanādiešu elektroniskās mūzikas mākslinieki Metjū Bīdermans un Alens Tibols savā performancē akcentēja skaņas un telpas fizikalitāti. Savukārt daudzsološais britu skaņu mākslinieks Teo Bērts radīja dinamisku un kontrastējošu skaņas un attēla divdimensionālu izspēli. Bet pavisam atšķirīgu skaņas un apkārtējās vides skanējumu piedāvāja itāļu izcelsmes šveiciešu komponists Luka Forkuči, kurš savās kompozīcijās ievērojami paplašina skaņas ilustratīvo nozīmi. Savukārt latviešu skaņu un video mākslinieki Irīna Špičaka, Krišjānis Rijnieks un Platons Buravickis piedāvāja reālā laikā ģenerētu 3D audioreaktīvu performanci.

Liepāja vēl iesaistīsies

No 3. līdz 9. novembrim Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijā, Kūrmājas prospektā 13, notiks festivāla “Māksla+Komunikācija” satelītpasākums – 5. starptautiskā jauno mediju mākslas nedēļa “iWeek” ar radošajām darbnīcām, publiskām lekcijām, jauno mākslinieku prezentācijām, izstādēm un audiovizuālām performancēm.

Festivāla organizatoru pārstāve Anna Trapenciere stāsta, ka Liepājas vidē nozīmīgākais jauno mediju pasākums, kuram ir arī starptautiska nozīme, piesaista aizvien vairāk interesentu, tā atpazīstamība ir augusi. “Pērn pie mums viesojās topošie mākslinieki no Krievijas un ASV, kas uz festivālu ieradās paši pēc savas iniciatīvas, jo bija dzirdējuši atsauksmes par “iWeek”,” viņa stāsta. Anna uzskata, ka Liepājai ir būtiski arī tas, ka festivāls ienes pasaules garšu pilsētā. “Mūsu mērķauditorija, protams, ir gados jauni cilvēki, bet tas nav kāds ierobežojums, vienkārši jaunās tehnoloģijas parasti vairāk interesē jauno paaudzi. Anna uzsver, ka festivāls nav domāts tikai jauno mediju mākslas studentiem, un viņa ievērojusi, ka vietējā publika sāk aizvien vairāk interesēties par šo mākslas virzienu un līdz ar to, apmeklējot “iWeek” paplašina savu redzesloku, un tādējādi mainās arī mākslas uztvere. “Vakara pasākumi mums ir diezgan apmeklēti, tajos vidēji ir ap simt dalībnieku, bet, ja ir performances, tad līdz pat 300 cilvēkiem,” norāda Anna. Kā vēl vienu festivāla ieguvumu viņa noteikti min arī starptautisko sadarbību gan institucionālā, gan individuālā līmenī, ko “iWeek” nostiprina. Tā šogad festivālu kuplinās arī “ERASMUS” studentu apmaiņas programmas dalībnieki – ap 40 topošo jauno mediju mākslinieku no dažādām Eiropas augstskolām, kuri 6. novembrī prezentēs savu veikumu par tēmu “Mediju kultūra 2020. gadā”.

Piecu gadu laikā “iWeek” kļuvusi par nozīmīgāko un apmeklētāko nozares pasākumu ciklu Liepājā. Šīgada jauno mediju mākslas nedēļā 3. novembrī notiks “iWeek” atklāšana: studentu un jauno mākslinieku izstāde, performances un meistarklases. 4.–8. novembrī norisināsies radošās darbnīcas, no 8. līdz 10. novembrim darbnīcu laikā tapušo mākslas darbu izstādes būs apskatāmas dažādās vietās Liepājā, bet 4. līdz 7. novembris atvēlēts ikvakara “TALK and SHOW” mākslinieku lekcijām, prezentācijām un performancēm, tāpat 8. novembrī paredzēts seminārs “Māksla|Zinātne|Inovācijas: izglītībā un pētniecībā”. Tajā Latvijas un ārvalstu mākslinieki un pētnieki diskutēs par mākslas izglītības problēmām no dažādiem skatupunktiem. Bet 5. novembrī Andris Vētra rīko tradicionālo “Atvērto ideju telpu”, kurā šoreiz galvenā tēma ir “Kā ar radošumu pelnīt naudu?”.

Anna stāsta, ka radošās darbnīcas norisināsies par bioeleketroniku un skaņu mākslu, tāpat būs nodarbība par virtuāli radītu trīsdimensionālu objektu iekļaušanu video un studijas ar 3D printēšanu noslēgumā, kā arī “glitch art” jeb datorkļūmju mākslas veidošana. “Mēs izvēlamies aktuālas darbnīcu tēmas un aicinām pasaulē ievērību guvušus māksliniekus, kas var sniegt pilnvērtīgu skatījumu uz attiecīgo tehnoloģiju vai arī inspirēt jaunos māksliniekus, jo ir darbnīcas, kas vairāk vērstas uz tehnisko prasmju apgūšanu, gan arī tādas, kas orientētas uz ideju attīstīšanu un saturu,” skaidro A. Trapenciere.

Vairāk informācijas atrodams www.iweek.mplab.lv, pieteikšanās darbnīcām iespējama līdz 28. oktobra pulksten 23.59. Dalība darbnīcās ir bez maksas, bet vietu skaits ir ierobežots!

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz