Otrdiena, 14. jūlijs Ritvars, Oskars, Anvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kalpaka vārdā

Kalpaka vārdā
Foto: Ieva Vilmane
05.03.2019 16:35

Ieva Vilmane, "3K"

“Dižens cilvēks vienmēr ir kā pērkona negaiss. Viņš brāzmo debesīs, kamēr citi vēl gaida, kad tiks satricināti,” teicis skotu filozofs Tomass Kārlails. Neatkarības kara jeb Brīvības cīņu atceres 100. gadā esmu pieķērusies ne mana laikmeta un tautas publicista atziņai. Pamazām rimst grandiozās Latvijas valsts simtgades svinības un ar labpatiku var filozofēt par pagātni. Ko tā dod manai un nācijas pašapziņai?

Varoņa laukumā

Saldus pusē samērā bieži pieminam neatkarīgo latviešu pirmo militāro komandieri Oskaru Kalpaku, jo viņu nošāva Neatkarības kara sākumā, 1919. gada 6. martā, pārpratuma kaujā Airītēs, Zirņu pagastā. Kad iestājās miera laiks, Kalpaka nāves vietā viņam uzcēla pieminekli un muzeju. Piemiņas zīmes, plāksnes un pieminekļus varonim atklāja arī citur. Atmodas gados Kalpaka piemērs stiprināja ticību neatkarīgas Latvijas idejai. Vidzemnieka īsajā biogrāfijā joprojām atrodam trāpīgus vārdus Lāčplēša dienai.

Saldeniekiem Kalpaka vārds ir klātesošs ikdienā, jo viņa vārdā nosaucām Saldus centrālo laukumu. Tā ir mūsu vieta randiņiem, svētkiem un greznībai rāmi vērot pilsētu. Bērni O. Kalpaka laukumā spēlē ķeriņas un skrituļo – par simtgadīgiem notikumiem domā retais.

Datu bāzes “Lursoft” adrešu katalogs uzrāda, ka Saldus nav unikāla pilsēta, – Kalpaka vārdā nosaukts laukums arī Jēkabpilī. Pulkveža vārdu nes iela Skrundā, Kuldīgā, Liepājā, Rīgā, Daugavpilī un vēl deviņās pilsētās. Ar Kalpaka vārdu papildināts Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas nosaukums, vēl nesen tas piešķirts arī Skrundas novada Rudbāržu pamatskolai. Nesvarīga cilvēka piemiņai nebūtu tik daudz nesēju.

Mīts un realitāte

“Pulkvedis Oskars Kalpaks ir mitoloģizēts Neatkarības kara simbols, jaunas nācijas varonis. Viņa personības izpēte ne vienmēr bijusi zinātniska, taču ir arī neapstrīdama patiesība: par Kalpaka garu runājam tāpēc, ka bezcerīgā situācijā viņš uzņēmās atbildību par neatkarīgas Latvijas ideju. Tolaik lielākā daļa sabiedrības viņam neticēja,” skaidro saldenieks Klāvs Zariņš, Latvijas Kara muzeja Starpkaru vēstures nodaļas vadītājs. Janvārī Latvijas Kara muzejā Rīgā atklāja viņa kolēģu veidotu ekspozīciju, kas skaidro notikumus un procesus Latvijā no 1918. līdz 1920. gadam. Ne miņas no atmodas daudzinājuma un ulmaņlaiku slavinājuma – pulkvedis pieminēts dažās epizodēs. “Varonis nav gāzts, taču Neatkarības kara izšķirošajos notikumos viņa loma nebija tik liela. Pulkveža ieguldījums netiek apstrīdēts, pavisam vienkārši – kolēģi viņa devumu nav pārspīlējuši. Neatkarības karš ir ļoti sarežģīts, tajā ir daudz varoņu,” skaidro topošais vēstures doktors K. Zariņš. Viņaprāt, teiksmainie nostāsti par cara armijā rūdīto profesionāli iedvesmo, tāpēc ir vērtīgs resurss nacionālai pašapziņai, tomēr nedrīkst zaudēt mēra izjūtu.

“Man visnozīmīgākā mācība, ko atrodu no Kalpaka personības, – esi uzņēmīgs un drosmīgs arī bezcerīgā situācijā. 1918. gada 18. novembrī Latvija ir tikai gribas izpausme uz papīra, nevis reāla valsts. Sabiedrība netic neatkarīgai Latvijai, par kuru runā Latvijas Pagaidu valdība jeb Ulmaņa alternatīva. Vairākums gaidīja no Krievijas atgriežamies savus brāļus, vīrus, dēlus – sarkanos strēlniekus – un viņu aizsargātos lieliniekus. Ulmaņa valdības sabiedrotos, vāciešus, neieredzēja. Kalpaks tik un tā sargā savas nācijas augstāko gribu. 1905. gada revolūcijā latvieši guva apziņu, ka viņiem izdodas iestāties par savām tiesībām, savukārt Pirmajā pasaules karā un Brīvības cīņās ieguvām pašapziņu, ka varam iestāties par valsti. Uz lielu impēriju drupām radās vairākas nacionālas valstis, taču ne visas saglabāja neatkarību,” turpina vēsturnieks.

Karoga spēks

Latviešu naids pret vāciešiem ķēra visus kalpakiešusviņus apsaukāja par līdzskrējējiem, marionetēm un Ulmaņa mopšiem. Pagaidu valdība ar neatkarības lozungiem pulcināja brīvprātīgos. Atsaucās 226 studenti un inteliģenti. Pēc diviem mēnešiem, kad Kalpaks krita, sabiedrība sāka cienīt kalpakiešus, un Neatkarības kara beigās zem viena karoga gāja 76 000 karavīru. Vecākajam bija 89 gadi, jaunākajam – 10.

Karoga tēma neiziet no prāta pēc sarunas ar Aivaru Tēraudu, vienu no pirmajiem O. Kalpaka piemiņas fonda biedriem, šīs organizācijas un Airīšu muzeja bijušo vadītāju, Druvas vidusskolas skolotāju. Viņaprāt, varoņi vajadzīgi visos laikos, jo viņi nacionālai kopienai norāda, kam līdzināties un pēc kā tiekties.

“1918. gada pavasarī Kalpaku demobilizēja no cariskās Krievijas armijas, jo bija jukas. Viņš bija viens no tiem, kuri iedomājās sava pulka dokumentus un karogu nogādāt pulka bāzē Kostromā, dodoties ļoti garā un bīstamā ceļā. Pastāv nerakstīts likums, ka bez pulka karoga nav arī pulka, tāpēc par šādu rīcību viņš būtu pelnījis cara armijas apbalvojumu. Kalpaks bija pienākuma cilvēks,” uzsver A. Tērauds. Pulkvedim Latvijā nebija oficiāla karoga un reputācijas, tomēr tik un tā viņš divos mēnešos mainīja vēstures gaitu un nākamajam paaudzēm atstāja svarīgu atskaites punktu izturībai un nacionālai drosmei.

Vilnis saplok

Pulkveža radiniece Jūlija Faltena pārliecina, ka drosmīga sirds nav dzimtas ģenētiskais mantojums, citādi būtu arī viņai, Kalpaka brāļa mazmazmeitai. “Zinu, ka man tādas drosmes nav. Man vienmēr jādomā, kur viņam tāda radās… Latvijas ziemā salstu, tāpēc apbrīnoju mūsu brīvības cīnītājus, kas jebkuros laika apstākļos varēja dzīvot, karot, ārstēties, ticēt…” aizdomājas J. Faltena.

Viņai Kalpaku dzimtas pamatvērtības saistās ar vecmāmiņu Olgu Lizeti Drinkenu. “Vecmāmiņa nekad nenogura, strādājot no rīta līdz vakaram. Kalifornijā vienā ielā dzīvoja gandrīz visa latviešu kopiena. Vecmāmiņa rīkoja svinības – viņai pietika enerģijas visu izdarīt, būt pret katru viesmīlīgai, uzturēt sarunas. Vecmāmiņas mājā vienmēr bija viņas onkuļa Oskara bildes. Uzaugu ar stāstiem par viņu un teiksmaino, tālo Latviju,” atceras Jūlija.

Senča nopelnus Amerikas latviete izprata, kad bija sakrājusi gana daudz zināšanu par vēsturi. Tā notiek ar daudziem, tāpēc bērni regulāri jāved kopā ar vēstures aculieciniekiem – uzskata Dzintars Strauts, bijušās O. Kalpaka Rudbāržu pamatskolas direktors un pērn “Jumavas” izdotās grāmatas par pulkvedi autoru kolektīva dalībnieks.

Savulaik Rudbāržu pamatskolā, vienā no Kalpaka vienības mītnes vietām, notikuši vērienīgi piemiņas pasākumi, kuros piedalījušies ievērojami mākslinieki. “Rudbāržu pamatskolā bijām izredzēti, jo dzīvojām uz Kalpaka viļņa. Tas noplok divu iemeslu dēļ: mūžībā aiziet paaudze, kura ulmaņlaikos bija mācījusies par Kalpaku, un netālu no Lēnām nīgrandnieks Jānis Blūms uzcēla kalpakiešiem, arī savam tēvam, pieminekli. Tagad tur tiekas sirmie vīri, bet jaunsargi dod svinīgo zvērestu,” skaidro Dz. Strauts. “Gars neattīstās no viena cilvēka. Tas rodas tur, kur pulcējas daudzi ar kopēju apziņu un apņemšanos. Nevaru Kalpaka garu formulēt vārdos (tas būtu jādara filozofam), taču skaidri zinu: esmu to izjutis. Patriotisms ir tikai kā virsskaņa tam visam. Kaut kas līdzīgs mostas, kad latvieši gūst lielus panākumus sportā, mākslā, notiek Dziesmusvētki. Līdzīgas izjūtas man raisa saruna ar vecu cilvēku, jo saskaros ar latvisku domāšanu, tikumiem un cēlām īpašībām. Kalpaka gars man asociējas ar militāro jomu, tāpēc tas saistās ar pārliecību: Latvija ir. Latvija būs. Latvija bija, jo kāds par to cīnījās. Kalpaka gars mīt kolektīvajā atmiņā,” uzskata Dz. Strauts.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz