liepajniekiem.lv
Sajūtas skatītājam
“Janvāra sākumā vēl nemaz nebija plānota, nemaz iecerēta,” stāstot par izstādi svinīgajā atklāšanā, sacīja I. Deģe, notikuma iniciatore.
“Janvāra sākumā izdevās aiziet uz vairākām izstādēm, atklāšanām, kuras notika gan šeit, gan Mākslas skolas zālē.
Nācu mājās un pie sevis domāju, ka es arī kaut ko varu rādīt, jo man ir, ko rādīt!
Tikai vēl nevarēju saprast – tā ir laba doma vai ne pārāk. Bet nolēmu mēģināt. Skatīšos, kā tas viss izdosies.”
Ivetas vīzijā izstādē bija jābūt arī fotogrāfijām, tādēļ pieaicinājusi Vinetu. Vieta atrasta, arī atbalstītāji – ieceri izdevies novest līdz galam.

“Es nedomājot piekritu par kopizstādi. Jo man taču tik daudz bilžu!” sacīja V. Jaunzeme. Tomēr, sākot pārskatīt arhīvu, secinājusi, ka tik viegli nemaz nebūs.
“Skatījos uz košiem saulrietiem, košām krāsām, bet tad sapratu, ka ar Ivetas maigajām kleitām manas bildes neies kopā. Tad nu ilgi šķirstīju arhīvu, meklējot gaišas, mierīgas bildes.
Es meklēju arī tādas, lai bildē ir kaut kas aiz bildes. Lai skatoties vari ieraudzīt kaut ko vēl,” par atlases procesu stāstīja V. Jaunzeme.
Fotogrāfijas autore ir papildinājusi ar aprakstiem, ko tajā brīdī piedzīvojusi, kādas sajūtas grib nodot skatītājam.
“Esmu pārliecināta, ka jūs katrs fotogrāfijā ieraudzīsiet kaut ko savu. Kādu bērnības dienu atmiņa, kādu ceļojumu…”
Izstādē eksponētie dabas foto ir par mirkļa burvību un īstumu.

Lai precīzi saglabātu tā brīža noskaņu un sajūtas, fotogrāfijās nav mainītas dabiskās krāsas: “Ir bijis arī tā, ka fotografējot uz brīdi jāaiztur elpa, lai maģiskais mirklis būtu garāks. Tās ir vārdos nenoformulējamas sajūtas, kas piefiksētas fotogrāfijā,” saka V. Jaunzeme.
Aizraušanās no bērnības
Tautas fotostudijas “Fotast” dalībniece V. Jaunzeme ar fotogrāfiju aizrāvusies jau bērnībā. Šķirstot vecos, melnbaltos bilžu albumus, viņai paticis analizēt kompozīciju, sižetu, sajust noskaņu.
Foto gēns ir no tēta, jo viņš prata fotografēt, attīstīt bildes visādās ķimikālijās, un tumšajā istabā tapis, kā saka Vineta, īsts brīnums.
“Liepājas Lietišķās mākslas vidusskola man deva labus pamatus kompozīcijas un krāsu izjūtā. Rīgā pabeigtās augstskolas studijas RTU deva pārliecību un pašpaļāvību savai varēšanai un jaudai.”
V. Jaunzeme nemitīgi papildina zināšanas un pilnveidojas dažādās foto meistarklasēs.
“Mani iedvesmo ne tikai daba, bet arī visi līdzās esošie cilvēki, jo, fotografējot cilvēkus, gūstu vienreizēju enerģijas apmaiņu un radošu piepildījumu no šī procesa.”
I. Deģe, runājot par rokdarbiem, arī teic – tie interesējuši jau no bērnības. Adīt iemācījusi mamma, un pirmais darbiņš tapis piecu gadu vecumā.
Tekstilmākslas radošās saknes meklējamas Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolā, bet mākslas bakalaura grāds un izglītības zinātņu maģistra grāds pedagoģijas teorijā un vēsturē iegūts Liepājas Universitātē.
Pēs studiju beigšanas I. Deģe pievienojusies universitātes mācībspēku pulkam.
I. Deģe kopš 2007. gada ir tautas lietišķās mākslas studijas “Kursa” dalībniece. Sveicot zīmīgajā notikumā, izstādes atklāšanā studijas vadītāja Ilma Rubene par savu kolēģi sacīja: “Tu esi interesanta un netradicionāla māksliniece.
Man patīk tie tavi periodi – tad šalles, tad kaklasaites, tad ķisenīši, par ko pat saņēmi gada dizaina balvu.
Tu pat tādam tradicionālam materiālam kā linam proti atrast netradicionālu risinājumu.” Tā norādot uz izstādē skatāmajām kleitām.
Par saviem “periodiem” I. Deģe skaidroja: “Tāpēc, ka man kaut kādā brīdī kaut kas ir interesanti. Un, kad ir interesanti, tad to dari. Kad tas beidzas, – sākas jauns posms.
Vienmēr atnāk jaunas idejas, ar kurām atkal vari strādāt. Nav tā, ka visu laiku jādara viens un tas pats.”
Un lapu nospiedumu radīšana uz auduma (ekoprint) ir tas, ar ko Iveta pēdējā laikā aizrāvusies.

Izstādē aplūkojamais ir pagājušās vasaras darbs, daudz un dikti eksperimentējot, kā viņa pati izteicās.
“Rezulāts ir neparedzams, neprognozējams. Ja kādreiz kaut kas veiksmīgi ir sanācis un liekas, ka to varētu atkārtot, man nesanāk. Un tā visu laiku,” par procesu smaidot saka I. Deģe.
Dabas iedvesmotā kopizstāde “Sajūtu nospiedumi” Latviešu biedrības namā aplūkojama līdz 31. maijam.
Eksponāti rada mijiedarbību, un tai pašā laikā katrs ir pašpietiekams.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.