Pirmdiena, 17. februāris Konstance, Donats

Klavieres ikviena priekam

Klavieres ikviena priekam
Foto: "Jauniešu māja"
01.08.2018 07:00

"Kurzemes Vārds"

Spēlēt klavieres zem klajas debess ar iedvesmojošu skatu uz jūru. Tās nav tikai kāda jauna vai jau pieredzējuša pianista fantāzijas. 1. augusta vakarā uz visu mēnesi tās kļūs par īstenību – skatu laukumiņā aiz stadiona “Daugava” palīglaukuma tiks atklātas muzicēšanai brīvi pieejamas klavieres.

Ideja par brīvdabas klavieru projektu pieder liepājniekam uzņēmējam Andrim Lankam, kurš to nolūkojis pērn Kanādā. “Mēs pagājušogad viesojāmies pie mana brāļa Vankūverā. Ievēroju, ka vairākās publiskās vietās ir pieejamas klavieres,” viņš pastāstīja. Visvairāk A. Lanka ievērojis šādu brīvi pieejamu klavieru efektu. To spēlētāji ir prasmēs dažādi, bet reizēm mēdz būt tiešām negaidīti skaisti koncerti. Cilvēki apstājas un klausās. “Redzēju, ka tas ir forši,” liepājnieks dalījās iespaidos un minēja, ka ir pat globāla kustība “Pianos on the streeet” jeb “Klavieres uz ielas” un šādas iniciatīvas iepriecina cilvēkus visā pasaulē, turklāt viņš lasījis pētījumus, ka klaviermūzika samazina stresu. Un Andris ar brāli Jāni, kurš jau desmit gadus dzīvo Kanādā un šogad uz diviem mēnešiem viesojas Latvijā, nolēma brīvdabas klavieru projektu īstenot arī Latvijā. Projekts ir nekomerciāls, un viņi to īsteno par saviem līdzekļiem.

Ar sociālo tīklu starpniecību cilvēki bija aicināti dāvināt klavieres, kuras tie vairs neizmanto, dažas tika arī iegādātas. Šajā projektā savu dzīvi gandrīz nokalpojušām klavierēm tiek dota pēdējā elpa. A. Lanka sacīja, ka daudzi piedāvājuši pazīstamās klavieres “Rīga”, taču viņi no tām atteikušies. “Gribējās cakainākas,” viņš atzinās. Aicināts arī speciālists, kas instrumentu uzskaņojis. Lai klavieres labāk varētu pamanīt, tās nokrāsotas vai apgleznotas. Lai instrumentu pareizi sagatavotu brīvdabas apstākļiem, brāļi konsultējušies ar starptautiskās kustības “Pianos on the street” pārstāvjiem un saņēmuši ieteikumus, kā klavieres pareizāk krāsot, kuras daļas nenoklāt ar krāsu un kā mēģināt tās pasargāt no lietus.

Liepājas klavieres nokrāsotas oranžas. Tās krāsot atsaukušies Liepājas “Jauniešu mājas” padomes aktīvie jaunieši, kas pie tā strādājuši brīvprātīgi vairākas dienas. Brīvdabas klavieres Liepājā tiks atklātas 1. augustā pulksten 19 aiz stadiona “Daugava” palīglaukuma pie veloceliņa Jūrmalas ielas galā, skatu laukumiņā, no kura paveras skats uz jūru. Atklāšanā piedalīsies mūziķe Anete Kozlovska, A. Lankas meita Annika Lanka un, iespējams, kāds jauns un talantīgs pianists. Pēc tam tās līdz augusta beigām spēlēt un sevi un citus iepriecināt varēs ikviens gribētājs un pratējs.

Liepāja nav vienīgā vieta, kur brāļi Lankas īsteno ideju par brīvas pieejas klavierēm. Kuldīgā kopš jūlija otrās puses klavieres var atrast un spēlēt pie Ventas. Bet drīz tādas atklās arī Jūrmalā. A. Lanka pastāstīja, ka šo ieceri viņi turpinās un cilvēkus šādi iepriecinās arī nākamgad. Izveidota arī mājaslapa klavieresuzielas.lv, kas pamazām tiek papildināta, arī ar fotogrāfijām no projekta vietām. Bet sociālajos tīklos dokumentējot sevi vai citus pie klavierēm, var izmantot mirkļbirku #klavieresuzielas.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli