Sestdiena, 11. jūlijs Svens, Leonora
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nebijis gadījums ar pipariem

Nebijis gadījums ar pipariem
Foto: Egons Zīverts
13.12.2017 07:06

"Kurzemes Vārds"

“Melni, balti, druskās malti, slaidi, lunkani un stalti, tumši sarkani un zaļi kopā sanāk piparčaļi,” atklājot savu personālizstādi “Nebijis gadījums” Liepājas muzejā, dziesmu ar paša vārdiem dziedāja mūziķis un mākslinieks Igo. Izstādē galvenajā lomā ir čili pipara tēls asprātīgos un filozofiskos grafikas darbos, taču nozīmīgu vietu ieņem arī skudras motīvs un agrākos gados tapuši darbi.

“Es mēģinu katrā darbā izdomāt kustību, darbību, notikumu,” par saviem vizuālās mākslas darbiem sacīja Igo. Pirmo pieredzi grafikas mākslā viņš ieguvis, kopā ar savu mammu grafiķi un fotogrāfi Irinu Tīri dodoties brīvdabas plenēros un grafiski attēlojot Liepājas ielas un pagalmus. Taču nopietnāk vizuālajai mākslai Igo pievērsies samērā nesen. Kopš 2010. gada viņš piedalās grafiķes Neles Zirnītes meistarklasēs, un viņa darbi top kologrāfijas un oforta tehnikā. Grafikas darbus Igo izmanto savās dzejoļu un eseju grāmatās, kā arī dizaina priekšmetu sērijās. Bet laiku pa laikam viņš ar saviem darbiem iepriecina izstāžu apmeklētājus. Igo darbu personālizstādes notikušas Sanktpēterburgā, Rīgā, Līgatnē, Jūrkalnē, Lielvārdē, Ādažos, Jūrmalā, Ventspilī, Saldū, Alūksnē, Lūznavā.

“Nebijis gadījums” ir Igo otrā personālizstāde Liepājas muzejā, pirms trim gadiem tika atklāta “Debesis karstas”. “Man tas likās gluži vai neticami,” viņš atminējās šajā reizē un pastāstīja, ka šoreiz izstādē piedāvā lielākoties šogad radītas grafikas kologrāfijas tehnikā un arī koka grebumus. Taču, pirms doties atklāt izstādi, mūziķis un mākslinieks vispirms viesus, starp kuriem bija arī krietns pulciņš Igo klasesbiedru, pulcināja muzeja foajē, kur iepriecināja ar pāris dziesmām. Kopā ar mūziķi un komponistu Jāni Strazdu pie muzeja klavierēm Igo nodziedāja pirms dažiem mēnešiem tapušu jautru dziesmiņu par pipariem, izskanēja arī pirms gada radītā dziesma Ziemassvētku noskaņās “Vējš sola lapai debesis”. Dāvinot kalendāru ar savām grafikām un dzejoļiem, Igo pateicās J. Strazdam un muzeja darbiniekiem Dacei Lankai, Dainim Jursonam un Ievai Likai, ar kuru palīdzību personālizstāde iekārtota. Un tad jau autors visus aicināja uz izstāžu zāli.

Tur Igo turpināja sanākušajiem sagādāt pārsteigumus. Vispirms viņš aicināja pacelt glāzītes ar piparu šņabi, ko darinājis Alvils Elksnis no Kuldīgas. “Ideja par piparu šņabi radās jūlijā vai augusta sākumā, kad bija skaidrs, ka būs vairākas izstādes, kurās pipari būs dominējošā tēma,” Igo paskaidroja. Kad dzēriens bija nodegustēts un atzīts par labu, viņš aicināja ieklausīties pirmatskaņojumā – Igo un Tomasa Kleina radītajā dziesmā “Divpadsmit”.

Anfilādē izkārtotajās izstāžu zāles telpās izvietoti dažādu gadu darbi, kuru centrā dabas motīvi. Zāles goda vietā – 2014. gadā radītā grafika “Nebijis gadījums”, kuras centrā čili pipars un kas devusi nosaukumu izstādei. Darbs radīts, un vairāk mākslinieks šai tēmai neesot pievērsies. Līdz šai vasarai, kad savas izremontētās lauku mājas “Pipari” Jūrkalnē Igo vēlējies apgleznot ar pipariem. “Sāku taisīt skices, bet vienu brīdi sapratu, ka dēļi ir salikti tā, ka es nevaru apgleznot,” viņš pastāstīja. Pamazām radušās asprātību un filozofisku motīvu pilnas grafikas un arī koka pipari. “Sapratu, ka gribu vēl arī zāģēt, man no remonta pārpalikumiem bija palikuši dēlīši, un ar šķību, līku, pilnīgi ļurkainu zāģīti, kāds man tur laukos bija, izzāģēju pirmos piparus,” mākslinieks atminējās. “Pagāja stundas un dienas, kamēr tiku centrā, kā to vispār dara. Bet soli pa solim tu saproti un iemācies. Un, kad kaut ko esi izdarījis, tas pavelk jau uz nākošo darbu.” Piparu tematikas grafikas un kokgrebumi līdz ar dizaina priekšmetiem – šņabja pudeli un glāzītēm ar piparu motīvu – sapulcināti tālākajā telpā.

Visjaunākais izstādē ir skudru cikls vidējā telpā. Igo to sauc par skudru pūzni. Skudras tēls un tēma ir pēdējā, ar ko viņš aizrāvies. “Apmēram no septembra vidus vai beigām,” viņš precizē un pastāsta, ka dizaina zīmols “Igo. Akcents personībai” piedalījies Ķīpsalas dizaina izstādē. Pēc pāris dienām kāds apmeklētājs uzrakstījis e-pasta vēstuli ar vēlmi pasūtīt krūzītes ar skudras motīvu. “Man tādas krūzītes nebija, es domāju, kāpēc ne. Man ir pāris dienu, lai papētītu, kādas ir skudras, kā tās izskatās, kā kustas, ko dara,” Igo stāsta, kā viss aizsācies. Nu skudras tēls viņu aizrāvis, un izstādē iekļautas arī pavisam jaunas skudru skices. “Šeit, Liepājā, radušies pēdējie skicējumi ar skudrām, gaidot, kad no Rīgas atbrauks mani darbi, lai varētu sākt izlikt pie sienām,” atklāj mākslinieks. “Es gudroju, ko tā skudra vēl darīs, varbūt pasniegs tasi kafijas, varbūt būs dusmīga un mēģinās nobaidīt kādu.” Skicei, kurā skudras, saķērušās cita aiz citas, ar rāvējslēdzēju velk ciet zemeslodi, jau top klišeja, drīz varētu tapt lielais darbs.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz