Pirmdiena, 6. jūlijs Anrijs, Arkādijs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Māksla ir tas pats, kas elpot!

Māksla ir tas pats, kas elpot!
24.10.2012 14:51

“Mēs neatdarinām, mēs radām,” par cilvēka uzdevumu mākslā saka Jauno mediju mākslas programmas 2. kursa students rīdzinieks Mārtiņš Eņģelis. Nesen atklāta viņa pirmā personālizstāde “Redzes sajūta”. Drīz arī noslēdzas pirmais posms viņa radītās audiovizuālās komandas “VADi” darbībā.

“Kultūras Pulss” Mārtiņam vaicāja, ko nozīmē būt māksliniekam mūsdienās.

– Kā tu nonāci Liepājā?
– Tas nebija pēkšņs pavērsiens, tas bija likumsakarīgs – šeit bija tā programma, kuru es vienīgo vēlējos apgūt, tas arī mani atveda uz šejieni. Lai gan es Liepājā uzturos tikai ap 40 līdz 70 procentiem sava laika, šeit tomēr ir manas mantas, manas grāmatas un mana gulta. 

– Vai tā jau ir māju definīcija?
– Jā. Mājas ir tur, kur ir manas grāmatas un gulta, protams, tās ir īpašas grāmatas un īpaša gulta. 

– Vai vietai vispār ir nozīme?
– Protams. Atrašanās vieta deponē to, kas ir apkārt. Nevis cilvēki, bet vieta. 

– Un kāda ir Liepāja?
– Sākumā man likās, ka šī vieta varētu būt ļoti jauka un iedvesmojoša, bet tad es sapratu, ka šai vietai trūkst enerģijas. Saproti, tas ir tā kā “Gredzenu pavēlniekā”. Tie cilvēki, kuriem ir tas potenciāls, tāpat kā gredzeni, ir izmētāti pa pilsētu, bet paši nespēj savienoties kopā un radīt šo enerģiju. 

– Bet kaut kāda enerģijas savienošanās taču ir notikusi?
– Protams. Es mācos Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas programmā, tur cilvēkiem nekas cits neatliek, kā sadarboties. Un tur rodas, manuprāt, aktuālākie projekti Liepājā. Ir cilvēki, kuri ņem dalību vienā, otrā aktivitātē, vienā festivālā, otrā. Taču sliktākais, ka tas lielākoties ir domāts tirgum ārpus pilsētas.

– Vai tiešām šeit piedāvājums nekad nesaslēdzas ar to patērētāju?
– Reizēm jau saslēdzas. Bet, ja man būtu jāsaka, kad es pēdējo reizi darīju kaut ko Liepājā… Lai gan pašlaik es pieteikšu vienu darbu Liepājas mākslinieku kopizstādei, kas būtībā ir “VADu” galarezultāts.

– Kāds ir darbs, ko pieteiksi izstādei?
– Tas ir audiovizuāls darbs, kuram nesen radās arī nosaukums – “Kosmoss sadega meža ciemā”. Tas sastāv no lauka ierakstiem, tur praktiski nav ģenerētas skaņas. Vienīgā ģenerētā skaņa ir tā, ko esmu iespēlējis uz sintezatora. Pārsvarā tie ir vidē ierakstīti fragmenti, kaut kāda dabas ainava. Tāpēc nav vajadzīgas nekādas ierīces, kas rada skaņu. Es esmu reducējis savu atkarību no apstākļiem līdz minimumam. Tas viss ir manā prātā, kā es to sakombinēju.

Un, klausoties skaņu, tev nav jāzina, kas ir skaņas avots. Tā ir psihosonoloģija, kas vairāk interesējas par to, kā cilvēks to uztver. Pirmais iespaids, bez kādiem priekšstatiem ir tas tīrākais. Tāpēc, klausoties darbu, paša apmeklētāja, klausītāja rokās ir izšķirt sev derīgas, patīkamas skaņas. Katrs uztver kaut ko citu. Tāpat arī ar digitāli radīto vizualizāciju, ko radīja Reinis Naļivaiko. Skatoties uz to materiālu, cilvēkam arī rodas kaut kādas asociācijas. Bet tas viss ir atkarīgs no tevis.

– Bet kas ir audiovizuālā komanda “VADi”?
– Tas ir ilglaicīgs projekts, kas laika gaitā ir pārvērties par manu solo projektu, kuram es ik pa laikam kādu pieaicinu. Tagad ir noslēdzies tā pirmais posms. Darbu iesniegšana Liepājas izstādē, lai cik tas būtu grandiozi vai negrandiozi, tas tomēr ir pirmā posma nobeigums. Tālāk jau būs citi projekti, ideja ir doties tālāk sadarbībā, mēģināt veikt kaut kādas disciplīnas teātrī, dejā, kino. Lai gan šobrīd audiomateriāls “VADiem” ir primārais.

“VADi” ir tā kā bagātināšanas projekts. Jo ir tas, kas ir pabeigts, bet daudz ko no tā var izmantot. Es varu izjaukt savu šī brīža kompozīciju pa fragmentiem, pievienot jaunus klāt un radīt jaunu darbu. Ir neiespējami apgalvot, ka es neizmantošu neko no vecā. Tas ir tāpat kā ar notīm, cik tās mums ir, tik ir.

– Bet tad jau nekas principiāli jauns nav iespējams, vai tas nozīmē, ka mākslā viss ir viens?
– Ja tu saki, ka viss ir viens, tad jau, protams, nekas nav jauns. Piemēram, runājot par šaujampulveri, var teikt, ka tas jau nebija nekāds jaunums – cilvēka radīta, līdz šim nebijusi, kombinācija no jau pieejamā. Bet mums ir jāmeklē kaut kas jauns, nevis jāmodelē iespējamie visumi. Tāpēc es esmu pilnīgi pārliecināts, ka cilvēks jau var gatavoties doties uz citiem līmeņiem.

– Māksla tev ir mērķis vai līdzeklis?
– Māksla ir dzīve, viss ir māksla. Tas ir tas pats, kas elpot. Latviešu valodā vārdam “māksla” ir ļoti šaura nozīme. Bet man šķiet, ka māksla mūsdienās ir jebkāds radošs process, kas liek mums kļūt labākiem vai attīstīties. Un es nedomāju, ka labāks nozīmē arī attīstītāks. Cilvēks var būt arī truls, bet, ja viņam parāda skaistu bildi ar skatu uz Kilimandžaro, tad, pirmkārt, viņš redzēs, kas ir Kilimandžaro, tātad kļūs gudrāks. Un, otrkārt, viņš redzēs, ka pasaulē ir kaut kas skaistāks, citādāks. Tas viņu padarīs labāku. Protams, tas veidos viņa attīstību, bet tur nav gudrības.

Cilvēks elpo, mīl, iespējams, nīst, iespējams, mirst un dzīvo, un rada mākslu. Jebkura radīšana ir māksla. Lai gan māksla var būt arī iznīcināšana, jo tajā brīdī tu radi haosu. Radīt un iznīcināt jebkurā mirklī var apgriezties otrādi.

Marija Leščinska,

Annas Silāres foto

Nedēļas nogalē Valmierā notika Mārtiņa Eņģeļa personālizstādes “Redzes sajūta” atklāšana. “”Redzes sajūta” ir nopietnāko, acīm tveramo sprakšķu kompilācija pēdējā pusgada laikā, kur ietilpst gan parastu fotogrāfiju sērija, gan instalāciju dokumentējumi, gan tehniskas un digitālas manipulācijas,” izstādi raksturo autors.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz