Piektdiena, 8. decembris Gunārs, Vladimirs, Gunis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cilvēka balss vistuvāk dvēselei. Diriģents Jēkabs Ozoliņš enerģiju sasmēlies arī Dziesmu un deju svētkos

Kordiriģents un Liepājas simforoka tēvs Jēkabs Ozoliņš augusta nogalē atkal vadīja kopkori tautas iemīļotajās grupas “Līvi” dziesmās, kuru maģijai jau kuro gadu ļāvās ļaudis no malu malām. Enerģiju viņš sasmēlies arī Dziesmu un deju svētkos, izbaudot Goda virsdiriģenta titulu. Jādzīvo katrs mirklis, kas ir dots, zina pieredzējušais diriģents un aranžētājs.

Cilvēka balss vistuvāk dvēselei. Diriģents Jēkabs Ozoliņš enerģiju sasmēlies arī Dziesmu un deju svētkos
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
11.09.2023 00:00

liepajniekiem.lv

Pastāstiet, kā gāja “Līvu” dziesmu svētkos? Jūs tur esat klāt katru gadu.

– “Līvi” ir leģendāra Latvijas rokgrupa. Viņi aktīvi koncertē un katru gadu rīko “Līvu” dziesmām svētkus. Beidzamos trīs gadus par svētku vietu izvēlēts vecais alus brūzis pie Pāvilostas.

Programma ir ļoti plaša, un pirmajā koncertā piedalās kori, solisti un pavadošā grupa, kas perfekti zina “Līvu” dziesmas.

Liels slavinājums šiem puišiem, varu pateikt varbūt sūri, ka brīžam viņiem skan precīzāk un foršāk nekā pašiem “Līviem”.

Programmu gatavo jūsu vadībā?

– Jāatlasa dziesmas, jāsataisa grāmata, lai dziedātājiem būtu parocīgi. Dziedam grāmatiņu no viena gala uz otru. Šogad iekļāvām arī paša senākā līva Jura Pavītola dziesmu “Vairogi”.

Viss dzīvē mainās, un “Līvus” ir skārušas gan ļoti lielas un slavenas lietas, gan arī diezgan traģiskas, kad puiši ir aizgājuši mūžībā. Bet viņi joprojām spēlē, un koru koncerts pierāda, ka cilvēki dziesmas zina, priecīgi un jaudīgi dzied līdzi.

Ko dziesmām piešķir kora izpildījums? Nāk klāt kāda pievienotā vērtība?

– Dziesma iegūst lielu jaudu caur daudzu ļaužu enerģiju, kļūst spēcīgāka. To ļoti var izjust Dziesmu svētkos.

Izej priekšā korim, un tur ir tāds enerģētiskais lauks.

Cits jautājums ir, kā tie enerģijas nesēji ir uzvedušies nedēļas garumā. Vai ir pietiekami gulējuši, vai pēc ēdiena bija jāstāv divas stundas. Ja noguruši sāk dziedāt, tas uz dziesmu atstāj iespaidu, dziesma paliek nenesoša, nav tajā tik daudz visa tā, kas ieprogrammēts.

Bet tagad jau mums viss būs ļoti labi – Sadales tīkli būs vērtīgāki, sadalīs elektrību labāk un mums vienmēr būs lampiņas spožākas, nedzisīs.

Katrā ziņā “Līvu” svētkos bija ļoti daudz cilvēku, likās, ka no izraktās Liepājas visas mašīnas bija tur, simtu simtiem. Es tur tik ilgi nebiju, bet mani Nīcas dziedātāji un “Līva” gan kādos trijos naktī startēja no turienes.

Tas arī ir viens no svētku uzdevumiem – būt kopā, sakomunicēties, sadraudzēties un atpūsties.

Vai dziesmu aranžijas papildināt, vai arī tās ir nemainīgas?

– Te jāatceras, kā sākās mana sadarbība ar “Līviem”. 2000. gadu sākumā Liepājas Simfoniskais orķestris sāka sadarboties ar populārās mūzikas komponistiem. Kopā ar Ainaru Virgu izveidojām “Līvu” dziesmu programmu ar simfonisko orķestri, nospēlējām festivālā “Bildes” un pēc tam operā. No abiem koncertiem ir DVD, kur to var redzēt un dzirdēt.

“Līvi”, manuprāt, bija pirmā grupa Latvijā, kas nospēlēja simforoku.

Pēc tam izveidojām tādu programmu ar grupu “Tumsa”, daudzos veidos uzstājāmies ar Raimondu Paulu, Imanta Kalniņa dziesmas izskanēja foršā piegājienā.

Dziesmas tiek simfonizētas un aranžētas citādās formās un izpildījumos nekā tad, ja izpilda tikai grupa. Kori “Līvu” dziesmām pievienojās tikai spožākās vietās vai piedziedājumos, taču nu jau ar katru gadu vairāk cenšamies darīt tā, lai koristi dzied līdzi visur.

Rodas arī kāda jauna dziesma. Ainars uzrakstīja par mīlestību, mūza viņam atlidoja un pačukstēja, lai paņem tekstu no Svētajiem rakstiem. Šogad Ainars laikam bija Jāņos kaut kur bijis, dziedājām dziesmu par to, ka Jānītis pīpo zaļu zāli.

Tomēr jādzied ir tās dziesmas, kas zināmas, jo, lai kaut ko jaunu un pārgudru klausītos, ir speciāli jāsapucējas un jāiet uz koncertzāli, lai tev iestāsta, ka tas būs super. Un tu klausies un saki, ka tas ir super, jo tev tā teica…

Tā jau ir, ka, klausoties jaunu simfoniju, viens raud, jo tik laba mūzika, bet cits brīnās – kas tur vispār notiek?

Katrs jau mūziku sadzird citādi.

– Un tad rodas jautājums, kas ir skaņa? Vārdam pamatā ir informācija, ar to var arī iznīcināt. Ar skaņu ir tāpat. Kāds spēlē, tu sēdi un kaut ko saproti vai arī ne. Reizēm jau tā notiek traģiskas lietas.

Franču komponists Žoržs Bizē sacerēja operu “Karmena”, paņēma par galveno varoni meiteni no Spānijas pāri pār kalniem. Martā nospēlē frančiem, visi kā viens saka, ka nekam neder, nepieņemami mūsu sabiedrībai. Bizē droši vien bēdīgs. Pēc trim mēnešiem nomirst no infarkta.

Novembrī Spānijā nospēlē “Karmenu”, visi spāņi pa gaisu – super! Un tagad šis ir viens no ideālākajiem skaņdarbiem pasaules mūzikas vēsturē.

Sanāk, uz to daudz nevar klausīties, kas patīk un kas nepatīk publikai.

– Bieži gadās, ka komponists sacer labu darbu, bet diriģents ar to netiek galā, nav sapratis. Tie ir baigie sitieni pa pašu komponistu.

Latvju mūzikā vistraģiskāk bija Emīlam Dārziņam. Kaut kādi bāleliņi diriģē viņa simfonisko skaņdarbu, neko nemāk. Sāk ķengāties, apmelot, un komponists sadedzina visus savus simfoniskos skaņdarbus.

Es te aizplūdu augstumos, bet to pašu rokmūziku var izpildīt tā, ka liekas, ka nekas dižs jau tur nav, bet cits var publiku pārliecināt, ka tas ir labi.

Domāju, ka “Līvu” dziesmas ir spēka dziesmas un viss ir gaumīgi.

Vai jums kā diriģentam nav tās bailes nodarīt pāri komponistam? Ja nu kaut ko neesmu pareizi sapratis…

– Katrs komponists par 90 procentiem ir pārliecināts, ka viņa mūzika ir vislabākā. Grūti izprotams, kā klasiskās mūzikas pīlāri, kurus sauc par ģēnijiem, to visu dabū gatavu, kā viņi to sacer.

Bēthovens jaunībā braukāja pa Eiropu, vienam vajag korporatīviņu nospēlēt, otram… Spēlē klavieres, visi priecīgi. Mūzika dzīvoja iekšā, skanēja, vajadzēja to izlikt uz papīra.

Kad Bēthovens zaudēja dzirdi, ļoti to pārdzīvoja. Pievērsās tikai komponēšanai. To ir grūti iedomāties, ka cilvēks nedzird neko no pasaules, bet iekšā viņam viss skan.

Diriģentam ir jāpapēta, kas par putnu ir komponists.

Mūzikas valodā jau ir visi tie aspekti, kas norāda, par ko ir runa, ko viņš vēlējies ar šīm skaņām pateikt. Arī dabā skaņas nav nejaušas, tām ir sava informācija.

Diriģentam un izpildītājam jāmēģina saprast skaņdarba vēstījums un jāveido stāsts. Var nospēlēt tā, kā Daugava pie Jēkabpils iet no krastiem ārā, un to pašu mūziku var spēlēt kā mazu tērcīti.

Reizēm dzirdi, kā tik smuki dzied, bet – par ko? Ja mūzikas dramaturģiju neiztaisa tā, lai atstāj pārliecinošu vēstījumu, tad arī nepārliecina.

Sevišķi tas attiecas uz cilvēka balsi, kas visspožāk var izteikt stāstu, jo tuvu dvēselei tā ir. Konkrēti vārdus nesaukšu, jo tad var būt tiesu darbi. Vai feisbukā uzrakstīs – kas tu tāds esi, ka vispār vari runāt? Tādā ziņā man raibi ir gājis un brīžam nesaprotami.

Kāds tā ir pateicis?

– Liepājas Mūzikas vidusskolas jauktais koris 80. gados gatavojas republikas mūzikas skolu konkursam. Kā sagadījās, kā ne, teica, ka man tas jāizdara. Iemācāmies programmu, rīt jābrauc uz Rīgu, un kolēģi grib paklausīties, kā tur ir.

Kolēģu vērtējums bija ne par labu. Nemuzikāli, baigi švaks vokāls, programma izvēlēta reti neveiksmīgi, katastrofa. Varētu nebraukt, ja nebūtu apmaksāts autobuss.

Aizbraucam, deviņi kori nodzied, žūrija saliek punktus, saraksta diplomus, sasauc visus kopā. Nosaukt sāk no “zemākā gala”. Sauc un sauc, Liepāja neuzrādās. Beigās pirmā vieta Jāzepa Mediņa mūzikas skolai. Nu, un Grand Prix Liepājas mūzikas vidusskolas jauktajam korim!

Vēl zvanīja un prasīja, vai varētu pa radio laist, jo kvalitāte esot tāda kā studijā.

Kas tur bija – vai mūzikas neizpratne? Pēc tam mani palūdza aiziet no mūzikas skolas, teica, ka nevarot kopā strādāt.

Arī uz Dziesmu svētkiem skatās un vērtē dažādi, nenorimst spriest, vai vajag dziedāt tikai vecās, zināmās dziesmas vai jāraksta jaunas un sarežģītākas. Kādā virzienā mums vajadzētu doties?

– Nu jau viss ir salāgots. Šajos Dziesmu svētkos bija pietiekami daudz jaunu skaņdarbu. Bija divas lielas programmas, katrā daudz jaundarbu.

Kopkora enerģija ne vienmēr bija pietiekama, tās dziesmiņas it kā slīd. Neviens jau neko sliktu negrib, bet vienkārši nav jaudas nodziedāt tā, kā būtu jābūt.

Un tad jau sākās latvju melanholisms augstākajā pakāpē – visi dzied, visi bimbā.

Es te tagad ne tā kā savējais, bet neko sliktu jau nesaku. Komponisti ir atraduši savu piegājienu un to, uz ko latviešu dvēseles paķert. Taču ir jaundarbi, kas diezgan nepamatoti ielikti programmā, jo koristi nav iejutušies.

Jēkabs Ozoliņš mēģinājumā ar Nīcas vīriem. Foto: Ģirts Gertsons

Dziesmām būtu jāiziet cauri sietam, lai procentuāli lielākā daļa dziedātāju tās atzīst. Problēma, ka daudzi no šiem skaņdarbiem ir “vienreizējās dziesmas”. Nodzied un nekad vairāk nedzied.

Centrālais jautājums ir par to, kas tie latvieši tādi ir. Principā reāli pajoliņi.

Kā tad tā?

– Eiropā vācieši ir mēģinājuši dziesmu svētkus rīkot, igauņi. Piemēram, zviedri pandēmijas laikā nedarīja neko. Kas nomira, tas nomira. Un tad iedomājieties, ka visu zviedru nāciju varētu piespiest piecus gadus zaurēt vienas un tās pašas dziesmas? Viņi pasūtītu visus rīkotājus pie velna. Vācieši tāpat. Igauņi taisa tādus demokrātiskākus dziesmu svētkus, bāleliņi dzied, publika staigā ar aliņiem.

Bet šitāda dīvaina tauta latvieši – paklausīgi iet, dzied skatēs, pucējas tautas tērpos, stāv divas stundas pēc gurķa un makaroniem. Dievs dod, lai tas mums saglabātos!

Svarīga ir arī socializēšanās, jo nakts jau nav priekš tam, lai gulētu. Nīcas vīri jau sarunājuši sešus sievu korus, kur mēs varētu ciemos braukt. Taču galvenais – jaunajām paaudzēm arī ir jādzied.

Tās vēlas dziedāt?

– Liepājā visās vidusskolās bija jauktie kori. Tagad ir tikai Valsts 1. ģimnāzijā, un es nezinu, vai 1. septembrī, kad aiziešu, koris būs vai nebūs.

Kad pateicu, ka mums ir iespēja aizbraukt nodziedāt Dziesmu svētku noslēgumā, uzreiz radās 60 jaunie, pāri par 20 puikām. Bija arī tie, kas dziedājuši 2018. gadā. Tā būtu normāla lieta, ka pievienojas arī tie, kas necik sen skolu beiguši. Ja šitādā veidā, tad ir ok, viss aizies.

Tomēr, kad Dziesmu svētku gājiena diasporas kolektīvi –

mamma mia, tas bija vairāk nekā visa Kurzeme kopā! Tie visi ir latvieši spēka gados, kas grib piedalīties, bet viņi dzīvo citur.

Lielais globālais jautājums ir – mēs varam saturēt savus cilvēkus? Tātad kaut kas nav riktīgi valstī, ja nevaram, ja ir jābrauc prom, lai varētu dzīvot.

Lielajos koros būs dziedātāji, ir sasparojušies pēc Dziesmu svētkiem?

– Jā, tie, kas dziedāja, būs, plāni ir. Bet, sasaucoties ar to, ka ekonomisku grūtību dēļ aizbrauc prom, – kurš normāls džeks, kam ir sieviņa, divi bērniņi, darīšanas, nāks divreiz nedēļā vakarā dziedāt korī? Nu, ir jau dulli.

Pirms Dziesmu svētkiem atnāca pieci vīri spēka gados uz Nīcas vīru kori. Lielie kori nepajuks, bažas ir par Liepājas jauniešu dziedāšanu.

Kā klājas jūsu mazmeitai, kura spēlē klavieres?

– Noemi ir Londonā, pabeidza studiju pirmo posmu un iet tālāk. Spēlē un strādā, pasniedz stundas. Ziķeris! Elizabete pabeigs universitāti dizaina jomā. Mazdēls Nikolajs jau metru 90 garš, tenisu spēlē. Romi dzīvo Salvadorā, viņas meitiņai ir divi gadi.

Meita Liene pilnīgi iekšā sportā, skrien un spēlē tenisu trīs četras stundas dienā, dabūja sevi tādā kondīcijā kā jaunībā.

Vizītkarte

Jēkabs Ozoliņš

 • Dzimis Liepājā 1945. gada 4. decembrī.
 • Mācījies Grobiņas pamatskolā, absolvējis Liepājas Mūzikas vidusskolu un Ļeņingradas Valsts konservatorijā beidzis Nikolaja Romanovska diriģēšanas klasi.
 • Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku virsdiriģents un Goda virsdiriģents.
 • Strādājis ar Liepājas Simfonisko orķestri, bijis Liepājas Mūzikas vidusskolas pasniedzējs, vairāk nekā 40 gadus vadījis korus, simforoka koncertu aizsācējs Liepājā. Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas kora, kora “Līva” un Nīcas vīru kora vadītājs.
 • Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris.
 • Valsts kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts.
 • Dēls Ļevs, meita Liene, četri mazbērni.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz