Trešdiena, 8. maijs Staņislava, Staņislavs, Stefānija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Viņi var visu!”. Ansamblis “Amber Strings” gūst panākumus Holivudā

Tikai Losandželosā izkāpjot no lidmašīnas, jaunieši no stīgu instrumentu ansambļa ”Amber Strings” spējuši noticēt, ka tas patiešām notiek – viņi ir nonākuši Amerikā un startēs Pasaules izpildītāju mākslas čempionātā (”World Championships of Performing Arts”), par ko bija sapņots jau divus gadus, un pēdējos mēnešus strādāts vēl intensīvāk, slīpējot priekšnesumus. To, ka kļūs par zelta medaļniekiem, iedomāties nespēja neviens.

“Viņi var visu!”. Ansamblis “Amber Strings” gūst panākumus Holivudā
Stīgu instrumentu ansamblis “Amber Strings” kopā ar vadītāju Beatu Zariņu-Blaščinsku. Pagaidām viņi vēl nenojauš, cik ļoti lielus panākumus beigu beigās gūs. (Foto: Foto no “Amber Strings” arhīva)
24.08.2022 00:01

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Četri zelti, viens sudrabs

Ceļazīmi uz čempionātu liepājnieki izcīnīja 2020. gadā, uzvarot XI starptautiskajā konkursā ”Uzlecošās zvaigznes” Rīgā. Tā bija balva par gūto panākumu. Taču kovida pandēmijas dēļ nedz pērn, nedz aizpērn čempionāts nenotika, tāpēc aizbraukt ļauts tikai tagad.

Sagatavoties lielajam notikumam ”Amber Strings” palīdzēja deju skolotāja Aina Apene, savukārt tērpus dalībniekiem radījušas šuvēja Lāsma Ķeire un Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) skolotāja Marita Viļumsone.

Pasaules izpildītāju mākslas čempionāts bieži tiek minēts kā oficiālā Talantu olimpiāde topošajiem dažādu žanru skatuves māksliniekiem, un tas jau 25 gadus nemainīgi tiek rīkots Holivudā.

Kad čempionāts tikko sākās, tajā piedalījās tikai 16 valstis, tagad jau 73, un liepājniekiem nācās pacīnīties milzu konkurencē, jo dalībnieku bijis vairāk par tūkstoti – ne tikai instrumentālisti, bet arī dziedātāji, dejotāji, aktieri, modeļi utt. ”Viss notika 17 stāvu viesnīcā, un viesnīca bija cilvēku pilna,” atminas viena no dalībniecēm, čelliste Anete Pupila.

”Grandiozs pasākums!” vērtē ansambļa vadītāja Beata Zariņa-Blaščinska,

”daudz valstu, daudz dalībnieku. Komandas bija no ASV, Kanādas, daudzām Eiropas valstīm, Filipīnām, Dienvidāfrikas… Bija ļoti interesanti, jaunieši iepazina citu valstu pārstāvjus, kultūru.”

Tā kā čempionāts ir veidots līdzīgi olimpiskajām spēlēm, līdz finālam nācās pārvarēt vairākas kārtas. Pirmā kārta notika visilgāk – divas dienas no rīta līdz vakaram piecās zālēs ar atšķirīgām žūrijas komisijām katrai kategorijai. Turklāt šajā kārtā katram dalībniekam bija vairāki uznācieni – piedalīšanās vairākās nominācijās.

Arī liepājnieki bija sagatavojuši trīs priekšnesumus dažādos mūzikas stilos: klasika, mūsdienu (contemporary) un brīvās izvēles – kantri mūzika. Atvēlētais laiks uz skatuves katram no tiem – tikai viena minūte.

Liepājnieki novērojuši – ja kāds no šova dalībniekiem noteikto laika limitu pārsniedzis, izpildījumu pārtrauca, un tas tālāk uz nākamo kārtu, šķiet, netika. ”Vajadzēja īsi, konkrēti un ļoti spilgti,” teic B. Zariņa-Blaščinska, priecājoties, ka viņas vadītajam ansamblim viss izdevies. Tas bijis būtiski, jo par noteikumu neievērošanu ņemti nost punkti.

Mirklis no uzstāšanās. Spēlēt un reizē kustēties neesot bijis nemaz tik viegli. Foto: no ”Amber Strings” arhīva

”Mūsu mērķis bija iekļūt finālā, bet to, ka mēs varētu iegūt zelta medaļas visās nominācijās, kurās gatavojāmies, tas mums neienāca prātā,” prieku par gūtajiem panākumiem neslēpj ansambļa ”Amber Strings” vadītāja.

Vijolniece, ansambļa koncertmeistare Terēze Dārta Balode uzsver, ka uz Ameriku braukuši apņēmības pilni. ”Mēs ļoti koncentrējāmies uz savu darbu. Lai viss būtu kārtībā, lai pašiem pēc tam būtu gandarījums,” viņa saka, un ikviens centies izdarīt labāko, ko tajā mirklī spējis.

Rezultātā mājās visi pārbrauca ar piecām medaļām ap kaklu: četrām zelta un vienu sudraba. Otrā vieta iegūta komandu konkursā jeb ”Team Competition”.

Šis konkurss bija ”World Championships of Performing Arts” inovācija, izziņots tikai jūlija sākumā. ”Team Competition” būtība – uz skatuves ne mazāk kā 10 dalībnieki. Daudzas valstis šajā konkursā piedalījās ar ļoti lielu dalībnieku skaitu un veidoja ļoti plašus šovus, iekļaujot visdažādāko specialitāšu pārstāvjus: dejotājus un akrobātus, vokālistus, instrumentālistus un pat burvju māksliniekus.

”Amber Strings” veiksmes stāsts šajā konkursā – spēja pārsteigt žūriju ne tikai ar profesionāli izstrādātu akadēmiskās mūzikas priekšnesumu, bet ar elegantu sveicienu no savas valsts Latvijas.

Zelta medaļas saņemtas par katru nomināciju un kā uzvara finālā. Vēl papildus iegūtas trīs zelta medaļas – kopējas visam ansamblim kā uzvarētājiem savā vecuma grupā instrumentālistu kategorijā katrā no nominācijām.

Spēlē un dejo

”Olimpiāde ir olimpiāde, mums prieks par to, ka žūrijas komisija ļoti labi izprata un novērtēja klasisko mūziku. Acīmredzot mēs spējām ar kaut ko aizraut, un tas ir ļoti daudz,” secina B. Zariņa-Blaščinska.

Savukārt A. Pupila teic, ka citus konkursantus esot bijis grūti uztvert par konkurentiem draudzīgās izturēšanās dēļ. Arī Māra Vēliņa to sajutusi: ”Sāncensības sajūtas nebija. Izteica komplimentus par to, cik labi nospēlējām, atbalstīja, vēlēja veiksmi.

Mūs arī atcerējās, jo esam liels sastāvs, tieši instrumentālisti, nevis, piemēram, dejotāji. Ar to palikām atmiņā, arī tādēļ, ka mūsu stīgas tik labi skanēja.”

Pēc aktīvās saziņas ar citu valstu pārstāvjiem nodibināti draudzīgi kontakti.

Tiem, kuri iepriekš baudījuši ”Amber Strings” uzstāšanos, skatot videomateriālus no Amerikas, būs interesanti vērot notiekošo, jo dalībnieki ne tikai spēlē savus instrumentus, bet arī dejo. ”Bija pagrūti,” smaidot atzīst M. Vēliņa, ”jo, kad māca spēlēt instrumentu, liela uzmanība tiek pievērsta pareizai stājai, kura ir tomēr diezgan statiska. Kad bija jāsāk aktīvi kustēties, nācās izkāpt no savas komforta zonas.”

B. Zariņa-Blaščinska uzskata – tagad jaunieši jutīsies brīvāk, spēlējot savu instrumentu, un tas ir ieguvums no dalības čempionātā. ”Viņi ir jau pietiekami profesionāli, lai savā priekšnesumā mēs varētu apvienot nevainojamu profesionālu izpildījumu ar horeogrāfiju. Domāju, ka ar jaunākiem audzēkņiem tas nebūtu iespējams, jo viņu uzmanība pārsvarā tiek veltīta sava instrumenta pārvaldīšanai un nošu teksta kontrolei. Tikai pie jau zināmas profesionalitātes var panākt to, ka cilvēks it kā saaug ar savu instrumentu, un beigās ir viens vesels.”

Runājot vēl par ieguvumiem, ”Amber Strings” vadītāja cer, ka jaunieši guvuši pārliecību par savu varēšanu. ”Tam šajā vecumā ir liela nozīme,” zina teikt B. Zariņa-Blaščinska,

”viņi ir vidusskolēni un drīz būs pieauguši cilvēki. Šī bija iespēja saprast, ka viņi var visu, ja tikai grib. Šī pieredze būs atvērtas durvis uz tālāko.”

Visiem brauciena dalībniekiem ir liels prieks par viešanos Amerikā, jo pirmo reizi būts aiz okeāna. Izdevies ne tikai startēt čempionātā, bet arī nedaudz iepazīt šo svešo zemi.

Ar koncertu viesojušies Dienvidkalifornijas latviešu biedrībā un iepazinuši vietējos latviešus. Tāpat pabijuši slavenajā Disnejlendā. ”Mēs uz ļoti daudzām atrakcijām gan negājām, jo uz katru rindā nācās stāvēt divas stundas. Tomēr daži aizrautīgākie no mums pavadīja Disnejlendā visu dienu. Varam pieskaitīt, ka šajā vietā esam bijuši,” saka A. Pupila.

Jāatzīmē, ka latvieši ”World Championships of Performing Arts” arī citus gadus sevi ir labi parādījuši, tiekot līdz finālam.

Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas stīgu instrumentu ansamblī ”Amber Strings” patlaban muzicē 12 audzēkņi. Divi dalībnieki skolu absolvēja šogad, nākamgad – vēl vairāki, līdz ar to nākotnē kolektīvu gaida pārmaiņas.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz