Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nākamais gads Liepājā iecerēts Maksa Paula Berči zīmē

Nākamais gads Liepājā iecerēts Maksa Paula Berči zīmē
21.10.2009 11:00

Liepājas 385. dzimšanas dienas gads reizē ir arī izcilā arhitekta Maksa Paula Berči 170. jubilejas gads, un jau šogad dažādu nozaru amatpersonas un speciālisti nākuši kopā, lai spriestu, kā iespējams šo jubileju pārvērst sarīkojumu ciklā, kas būtu pamanāms ne vien Liepājā, bet arī visā Latvijā un ārzemēs.

Kultūras pārvaldes speciāliste Krista Kalnarāja norāda, ka darba grupa rēķinājusies, ka finansējuma šim ciklam būs ļoti maz un to nāksies meklēt gan fondos, gan pie mecenātiem, tomēr daudzas no idejām nemaz neprasa lielus ieguldījumus.

Top tūrisma maršruts

Vispirms jau nozīmīgs ir pats fakts, ka apspriest M. P. Berči gada sarīkojumu ciklu pulcējās ne tikai Kultūras pārvaldes pakļauto iestāžu pārstāvji, bet arī dažādu nozaru pārstāvji – Liepājas Mākslas vidusskolas, Liepājas muzeja, Liepājas reģionālā Tūrisma informācijas biroja, Liepājas Būvvaldes, tāpat domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas speciālisti, Liepājas galvenā māksliniece Agita Ansule, vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš un Kultūras pārvaldes darbinieki. “Katram ir savs skatījums un idejas, tāpēc cilvēki ir jāsaved kopā un jāuzklausa, viņiem jāļauj diskutēt un jāveicina sajūtu, ka viņi ir iesaistīti kādas labas ieceres realizēšanā visas pilsētas labā,” norāda K. Kalnarāja. Viņa uzsver, ka M. P. Berči jubileja ir labs iemesls, lai dažādas iestādes un institūcijas varētu realizēt labas idejas, tāpēc pārvalde uzņēmusies veidot starpnozaru darba grupu, kas jau sākusi darbu un ir gatava prezentēt dažas no idejām, kas radušās projektā “Maksim Paulam Berči – 170”. Jau pirmajā tikšanās reizē tika secināts, ka lielu daļu no iecerēm varēs realizēt bez ievērojamiem finanšu līdzekļiem, savukārt nepieciešamo izmaksu segšanai tiks rakstīti projekti un meklēti sponsori.

Darba grupa vienojās, ka Liepājas reģionālais Tūrisma informācijas birojs sāks darbu pie projekta atpazīstamības zīmes izstrādes, kas palīdzēs veidot vienotu Liepājas atpazīstamību 2010. gadā. Tā būs kā sava veida pozicionēšanās uz vienu tematiku, kas palīdzēs gan tūrismā strādājošajiem, gan citu nozaru pārstāvjiem uzlikt pareizos uzsvarus. Tāpat ir iecere piesaistīt pētniekus, kas apkopos informatīvo datu bāzi par M. P. Berči, kas būs ieguvums pilsētai kopumā, jo līdz šim slavenās ģimenes loma pilsētas attīstībā maz pētīta. Ja tiks izdota tradicionālā krāsojamā grāmata bērniem, ar kuru ik gadu līdz šim tika prezentēta pilsēta, tad tās pamattēma būs M. P. Berči arhitektūra. Tūrisma informācijas birojs jau sadarbībā ar Būvvaldi strādā pie īpaša tūrisma maršruta izstrādes, attiecīgi sagatavojot arī informatīvos materiālus, ko paredzēts prezentēt jau ikgadējā gadatirgū “Balttour 2010”. Dabā maršruta prezentācija varētu notikt kopā ar jaunā Autoostas laukuma atklāšanu. “Būvvalde rosinājusi visas M. P. Berči ēkas atzīmēt ar īpašu zīmi, taču to izgatavošana prasīs līdzekļus, ko iespējams nāksies meklēt pie sponsoriem,” pavēsta K. Kalnarāja. Toties zem jubilāra zīmes iecerēts Liepājā rīkot tradicionālās Arhitektūras dienas, un ir ideja arī par īpašu izstādi Latvijas Arhitektūras muzejā, lai popularizētu M. P. Berči veikumu arī ārpus Liepājas, jo viņa projektētie nami atrodami arī citviet Latvijā.

Kaimiņu svētki un vēsturisks albums

Savukārt mākslas zinātnieks Imants Lancmanis jau strādā pie M. P. Berči veltītās grāmatas, kuru izdevniecība “Valters un Rapa” izdos nākamgad. Kultūras pārvalde jau piesaistījusi šim projektam 6000 latu no Valsts kultūrkapitāla fonda un projektu fonda konkursā iesniegusi atkārtoti, lai tiktu pie papildu naudas. Grāmatas izdošanu atbalsta arī M. P. Berči ģimene, un aktīvākā no radiem ir Angelika Berči. Uz iespējamo atbalstu no VKKF gaida arī Liepājas muzejs, kas cer sarīkot vēsturisko materiālu izstādi un īpašu semināru. Lekciju ciklu par M. P. Berči arhitektūru iecerējusi sarīkot arī Liepājas Būvvalde, bet Liepājas Mākslas vidusskolas audzēkņi mācību procesā apspēlēs M. P. Berči tēmu. “Ir interesanta doma, kas saistīta ar M. P. Berči nerealizētajiem projektiem, un iespējams, ka varētu tapt maketi vai datorvizualizācijas, kas palīdzētu iedomāties, kāda varētu izskatīties Liepāja, ja viss iecerētais tiktu uzbūvēts,” saka K. Kalnarāja. Viņa uzsver, ka nākamgad Liepāja varētu būt kā platforma dažāda līmeņa un nozaru pētniekiem, kas varētu veikt pētījumus par M. P. Berči dzīvi un darbu. Šajā procesā paredzēts iesaistīt arī Liepājas skolēnus un pedagogus, rīkojot tā sauktās projektu nedēļas par tēmām, kas saistītas ar M. P. Berči. Viena no dienām ikgadējā Liepājas mākslas plenērā arī varētu būt veltīta jubilāra namiem, tāpat tiks gaidītas iniciatīvas no namu apdzīvotājiem. “Viena no Eiropas Kultūras galvaspilsētas projektu idejām bija “Kaimiņu dienas”, kas paredzēja rīkot aktivitātes mikrorajonos, un šo ieceri var viegli pārnest uz M. P. Berči namiem un to iedzīvotājiem,” uzskata K. Kalnarāja.

M. P. Berči diena

Iespējams, ka sadarbībā ar Liepājas teātri kādu vasaras dienu Liepāja varētu izdzīvot M. P. Berči jūgendstila laiku – Rožu laukumā skanētu romantiska mūzika, brīvdabas kino varētu noskatīties vecas kinofilmas un liepājnieki un pilsētas viesi pastaigātos pa pilsētu senos kostīmos. “Projekcijas ir ļoti dārgas, bet tās šajā reizē arī būtu iederīgas,” saka K. Kalnarāja.

Paredzētas, protams, arī publikācijas par M. P. Berči presē un izdevumā “Katram Liepājniekam”, un vēsturnieks G. Silakaktiņš uzsvēris, ka vērts pievērsties ne vien jubilāra raksturam un dzīves gaitai, bet arī citiem Berči ģimenes locekļiem, kas visi kopā veicinājuši Liepājas izaugsmi, uzņēmējdarbības uzplaukumu un pilsētplānošanas attīstību. Improvizēta izstāde varētu tikt sarīkota arī Liepājas ielās, izmantojot pērn izgatavotos stendus un izgatavojot M. P. Berči ēku lielformāta fotogrāfijas. “Lieliski būtu izgatavot arī plakātus, ko izlikt uz namu fasādēm un brandmūriem, tomēr arī tas prasa papildu izmaksas, tāpēc ir iecere uzrunāt komercsabiedrības, kas saimnieko Berči projektētajās ēkās,” stāsta K. Kalnarāja.

Viņa skaidro, ka daudzas no iecerēm ir saistītas ar cilvēku atsaucību un iniciatīvu, tāpēc darba grupa ir gatava uzklausīt arī citas idejas un piedāvājumus sarīkojumu ciklam gada garumā. “Tagad ir skaidrs, ka noteikti būs atpazīstamības zīme, tūrisma maršruts un grāmata, visu pārējo īstenosim iespēju robežās. Katrā ziņā visas idejas tiks apkopotas vienotā projektā un mēs turpināsim meklēt iespējas piesaistīt tam finansējumu,” saka K. Kalnarāja.

Anda Pūce,

Imanta Lancmaņa foto

Meijera nams Kungu ielā 20.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz