Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas interjera muzejs aicina uz “Pērļošanu Hoijeres istabās”

Sestdien, 29. jūlijā, plkst. 12 Liepājas 17.–19. gadsimta interjera muzejs ”Hoijeres kundzes viesu nams” interesentus aicina uz radošo darbnīcu – ”Pērļošana Hoijeres istabās”. Darbnīcas laikā būs iespēja baudīt senā nama atmosfēru un praktiski darboties, veidojot savu pērļu rokassprādzi rotu mākslinieces Līnas Pelēces vadībā.

Liepājas interjera muzejs aicina uz “Pērļošanu Hoijeres istabās”
Foto: Publicitātes
25.07.2023 11:39

Apmaksāta informācija

Muzejam jau iepriekš izveidojusies veiksmīga sadarbība ar mākslinieci Līnu Pelēci. Viņas pērļu rotas, kas gatavotas īpaši ”Hoijeres kundzes viesu nama” suvenīru veikalam, muzeja apmeklētāji ir ļoti iecienījuši. Tās kļuvušas jau par pieprasītu Hoijeres nama suvenīru.

Pērle atzīstama kā pasaulē senākais dārgakmens. Nav precīza datējuma, kad tā piesaistījusi cilvēka uzmanību un izmantota kā rotāšanās elements pirmoreiz, bet tiek uzskatīts, ka tā atklāta nejauši – cilvēkiem meklējot pārtiku piejūras zemēs un pamanot gliemenē ieslēpto dārgakmeni. Pērle tiek dēvēta par ”visu dārgakmeņu karalieni” un cauri laikiem tā visbiežāk simbolizējusi turīgumu, greznību, bieži vien caurvijoties arī daudzu kultūru mītos un leģendās.

Senākā zināmā pērļu rota datējama ar 420.g.p.m.ē., pateicoties persiešu princeses sarkofāgā atrastam pērļu juvelierizstrādājuma fragmentam, kas šobrīd izstādīts Luvras muzejā, Parīzē.

Senajā Romā pērļu rotas simbolizēja statusu sabiedrībā. Pērles tika uzskatītas par tik vērtīgiem dārgakmeņiem, ka Jūlijs Cēzars izdeva likumu, kas ierobežoja pērļu valkāšanu tikai valdošajām sabiedrības šķirām. Senajā Ķīnā pērļu rotaslietas simbolizēja cilvēka tīrību un šķīsto dabu. Kristīgajā tradīcijā pērles atspoguļoja ticību un tika izmantotas kā Kristus un Jaunavas Marijas atribūti.

Viduslaikos bruņinieki kaujas laukā bieži valkāja pērles, ticēdami, ka tās viņus pasargās no neveiksmēm.

Mūsdienās atpazīstamā holandiešu 17. gs. gleznotāja Jana Vermēra daiļradē pērles parādās 18 no 36 darbiem. Nīderlandes Republika 17. gs. veicināja plaukstošo pērļu tirdzniecību, pārvadājot tās no Āzijas uz Amsterdamu kopā ar citām luksusa precēm.

Mannāras līcis, kas atrodas starp Dienvidindiju un Šrilanku, bija viens no pērļu niršanas karstajiem punktiem 17. gadsimtā. Nirēji izmantoja smagus akmeņus, lai ātri nolaistos dzelmē un savāktu austeres. Dažkārt, pirms tika ievākta viena, pievilcīga pērle, viņiem nācās ievākt vairāk nekā 1000 austeres. Līdz ar to, gleznās atspoguļotās pērļu kaklarotas, kura veidotas vismaz no 30 pērlēm, 17.– 18. gs. būtu izmaksājušas ievērojamu bagātību.

Taču, jāatzīmē, ka Vermēra gleznās atspoguļotās pērles bieži vien ir ļoti lielas, kas ir ļoti reti sastopamas un tiem laikiem nelietderīgi dārgas. Tāpēc, visticamāk, ka sievietes valkājušas imitācijas pērles, kuras tika darinātas Venēcijā jau kopš 16. gs. Šīs pērļu imitācijas bija izgatavotas no metāla vai stikla, kas bija noklātas ar pērļainu, matētu apdari. Taču tikpat iespējams – mākslinieks, gleznojot portretus, ļāva vaļu iztēlei un pērļu rotas darbos ietvēra izmantojot savu izdomu.

Ieejas maksa darbnīcā ir 20 EUR no personas. Dalībai nepieciešams pieteikties, zvanot pa tālr. 29570855 vai rakstot uz [email protected]. Vietu skaits – ierobežots.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli var tikt izmantoti pasākuma publicitātes nolūkos, Liepājas interjera muzeja un Liepājas muzeja mājas lapas un sociālo tīklu kontos.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz