Piektdiena, 14. augusts Zelma, Zemgus, Virma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pilsētas un cilvēku fotogrāfs

Pilsētas un cilvēku fotogrāfs
Foto: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš
04.08.2019 13:27

Inguna Spuleniece, "3K"

Šomēnes Kuldīgas novada muzejā bija skatāma kuldīdznieku, tēva un dēla Aivara un Indara Vētrāju, fotoizstāde, kurā viņi rādīja savu dzimto pilsētu. Aivars, ilggadējs “Kurzemnieka” fotogrāfs, sagaidīja izstādes atklāšanu, bet dažas dienas pēc tam aizgāja mūžībā pēc smagas slimības. Indars saka, ka izstāde bijusi tā, kas pēdējā laikā tēti turējusi pie dzīvības.

Krāsas novērš no galvenā

Tagad Kuldīgas noskaņas Indars ķer viens pats. Parasti melnbaltajā fotogrāfijā. “Krāsas novērš uzmanību no galvenā. Tas nenozīmē, ka dzīvi redzu melnbaltu. Esmu padomju laika produkts. Visi žurnāli, kas mums mājās bija, bija melnbalti, arī tēta laboratorijā attīstītās bildes. Tētim patika četros no rīta celties un braukt meklēt lauku skatus labākā gaismā, bet man patīk fotografēt cilvēkus un pilsētu. Pēdējā laikā vairāk pievēršos mākoņiem. Mākoņu gleznas var bildēt bezgalīgi. Reiz Kuldīgai virsū nāca milzīgs negaiss. Braucu meklēt, no kuras vietas tas vislabāk izskatīsies. Pie Kabiles apļa kāda tante ganīja aitas, bet aiz muguras – milzīgs negaiss. Manās bildēs ir viss par un ap cilvēku,” atzīst Indars. Jautāts, vai fotografē arī suņus, kaķus, zirgus, Indars aizdomājas: “Zirgi mūsdienās kļūst aizvien ekskluzīvāki. Kuldīgā vienā un tajā pašā vietā un laikā sastopu kādu cilvēku, kurš uz pļavu dodas ar bērnu ratiņiem, izkapti un zirgu. Uz to vienmēr noskatos, bet nekad neesmu apstādinājis mašīnu.”

No tēva

Par sevi Indars smejas, ka nevar saprast – vai ir profesionāls amatieris vai otrādi. Ar fotografēšanu sev maizi nopelnīt vēl nevarot. Iespējams, ka tuvākajos gados tas mainīsies, bet esot grūti pārkāpt barjeru starp bildēšanu pēc brīvas izvēles un pasūtījuma darbiem, par kuriem jāmāk paprasīt naudu, turklāt jābūt par sevi pārliecinātam, ka arī pasūtītājam patiks rezultāts. “Jāaudzē fotogrāfa ego,” Indars nosaka.

Fotomākslu Indars mācījies tikai no tēva un pašmācības ceļā. Pēc vidusskolas nolēmis mācīties Rīgas tūrisma skolā, jo gribējis strādāt Tūrisma informācijas centrā. Pēc tam iestājies Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā. “Tur tiku uzreiz otrajā kursā, bet, jo vairāk mācījos, jo vairāk sapratu, ka mani tas neinteresē. Tolaik jau Rīgā nedaudz bildēju ar filmiņām. Inta Ķergalvja (grupas “Oranžās brīvdienas” solists, kuldīdznieks – I. S.) brāļa sieva Inta stājās žurnālistos. Iestājeksāmenā viņus palaida pa Rīgu un bija jāuztaisa materiāls. Todien bija gāzes sprādziens Centrāltirgū. Viņa palūdza man fotografēt reportāžu. Vairāk tolaik es ar fotografēšanu neko nedarīju.”

Sarunas laikā Indars vairākkārt noņem brilles un saberzē acis. Gluži kā to darīja tēvs. Pārsteigts par kādu jautājumu, paceļ vienu uzaci atkal tik pazīstamā Aivara grimasē. “Vienmēr esmu mācījies no tēva, skatījies, kā bildē vecmeistari – Gunārs Binde, tēta kolēģis Modris Rubenis. Lai varētu izstāstīt fotomodeļiem, ko no viņiem gribu, vienu laiku pats mācījos modeļu skolā. Tā bija laba pieredze būt otrajā pusē kamerai.”

Visur meklē kadru

Indars teic, ka Rīgā divas reizes strādājis Nacionālajā teātrī, tad – kinoteātrī “Forum Cinemas”, bet no tā aizgājis uz Latvijas Televīziju, kur nostrādājis teju 10 gadu. “Teātrī sākumā biju šveicars, bet pēc tam – gaismotāja palīgs. Tas bija visinteresantākais, kad saproti, kā tas notiek. Kinoteātrī biju parasts biļešu kontrolieris, bet tur bija iespēja redzēt ļoti daudzas filmas, vērot operatora darbu, kadra uzbūvi. Ir tāda filma “Domino”, uzņemta videoklipu stilā – nervoza kamera, ļoti liels grauds. Diezgan nogurdinoši to skatīties divas stundas, bet atmiņā paliek.”

Televīzijā Indars bijis atbildīgs par filmu saņemšanu, tulkošanu, rediģēšanu, ierunāšanu, satelīta ierakstiem: “Garlaicīgi nebija. Kad sāku strādāt, filmas no ārzemēm tika sūtītas kasetēs. Viss bija jāizplāno, jāparedz neparedzamais. Kļuvu arī par Filmu sagādes un adaptācijas nodaļas vadītāju. Bet… Darot jebkuru darbu, pēc laika iestājas apnikums un nogurums. Nogurums bija arī no Rīgas, gribējās kaut ko savu. Ar ģimeni izlēmām, ka jāmaina viss, ko var dzīvē mainīt. Atnācām uz Kuldīgu. Šeit atrast darbu ir izaicinājums, bet ne neiespējami. Sākumā cerēju, ka ar manu Rīgas pieredzi būs vienkāršāk. Kuldīgā, ja tu beidzot esi dabūjis labu darbu, tu pie tā turies. Kādu laiku pastrādāju ar poligrāfiju saistītā firmā Ventspilī. Tagad vēl nesaku hop!, bet šķiet, ka esmu darbu Kuldīgā atradis.”

Audzināt nākamās paaudzes

“Skatoties filmas, esmu sapratis, ka cilvēks kadrā, arī fotogrāfijā, var būt gan novirzīts, gan centrā. Var būt tikai acis, puse sejas. Ļoti svarīgi, lai avīze vai žurnāls ļauj izpausties fotogrāfam, nevis turas pie klasiskajām vērtībām. Uzskatu, ka jebkuram medijam, ne tikai drukātajam, jābūt flagmanim, kas izglīto lasītāju. Tas ir tāpat kā ar skolas diskotēkām. Ja tās nerīkos, jaunieši izauguši uz ballēm kultūras namā neies. Ar bildēšanu ir līdzīgi – jābūt kvalitātei, lai piesaistītu un audzinātu nākamo paaudzi. Pēc tam, ja taisi izstādes, cilvēki saprot un māk vērtēt,” prāto Indars.

Viņš ir Kuldīgas fotokluba “Divas upes” biedrs. Viņš priecīgs par iespēju piedalīties kluba rīkotajos plenēros, kas katru gadu notiek citā pagastā, redzot vietas, kurās ikdienā pat nenokļūtu. Klubā ir arī iespēja piedalīties izstādēs.

Konstruktīvā kritikā ieklausās

Indars atzīst: “Kādu laiku tikai fotografēju, bet ar bildēm neko nedarīju. Tad sapratu, ka gribu viedokli. Rakstīt dzejoļus un nevienam nerādīt nav jēgas. Ar bildēm ir tas pats. Vienu laiku liku fotoblogā, kas ļāva uzzināt viedokli par manām bildēm – ko redz citi. Gan amatieri, gan profesionāļi. Fotoblogs ir anonīms, neviens nezina, kas bildes ielicis, arī komentāri ir anonīmi, tādēļ diezgan indīgi. No komentāriem es nebaidos. Vēl viens mans mērķis bija uzaudzēt biezāku ādu pret kritiku.”

Jautāts, vai tēva kritika bija svarīga, Indars brīdi aizdomājas: “2016. gadā piedalījos Delfi.lv fotokonkursā. Tiku starp 20 labākajiem, kuru darbus izstādīja Nacionālajā bibliotēkā. Tad man piezvanīja tētis un pateica vienu vārdu: “Labi!” No tā bija jāsaprot, ka varu sev uzsist uz pleca. Pirms mūsu izstādes gājām cauri katrai bildei. Viņš man teica: “Te man patīk perspektīva, te man nepatīk izdegušais pleķis, kompozīcija, gaisma. Nebaidos no kritikas, ja tā ir konstruktīva. Tētis daudz nekritizēja, bet, ja pateica, tad bija skaidrs. Bet, ja kāds mani kritizē par to, ka manas fotogrāfijas ir melnbaltas, tas nav nopietni. Man nedaudz pietrūkst, ka “Divās upēs” bildes tiek analizētas reti. Atceros iepriekšējo fotoklubu, kur Modris Rubenis bija, tētis arī. Tur visi nesa izdrukātas bildes, katra tika izanalizēta, meklēta doma.”

Mūsdienās vai katrs, kuram ir telefons vai kamera, uzskata sevi par fotomākslinieku. “Bet darbs dara darītāju. Ja tu katru dienu bildē dālijas, tad drīz būs pilns telefons un tev apniks. Bet, ja ieinteresēsies, tad izskatīsi nobildēto, sāksi vērtēt, meklēt citu rakursu, attīstīsies. Vismaz manā gadījumā tā ir,” uzskata Indars.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz