Sestdiena, 11. jūlijs Svens, Leonora
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Priedeskoka gadskārtu viļņos

Priedeskoka gadskārtu viļņos
Foto: Egons Zīverts
04.03.2016 13:31

Nora Driķe

Sestajā apciemojumā topošajā mākslas galerijā Ludviķa ielā 3/5 nolaižam acis uz leju. Tagad gleznotāja Aivara Kleina uzmanība ir koncentrēta uz grīdu. To sakopt un atjaunot ir pēdējais lielais šajā telpā darāmais darbs.

Rokas kā mērkaķim

Grīda ir neticami pārvērtusies jau tagad, jo vecie krāsojumi pirmo reizi ir noslīpēti ar lielo slīpmašīnu. Nepatīkams, grūts, skaļš un ārkārtīgi netīrs darbs. “Rokas tā kā mērkaķim. Smags, liels aparāts. Pa malām, pa stūriem man vēl ir ko cīnīties. Tur ar rokām,” saka mākslinieks. Arī putekļsūcējam ir slodzīte. Bet pēc slīpēšanas un putekļu savākšanas nākamais darbs – aiztepēt grīdas dēļu spraugas. Lai arī tas darāms, tupot uz ceļiem, tomēr ir patīkams un vismaz kluss process: “Gleznotājam Jānim Pauļukam arī bija tāds arsenāls – celtnieku plate ar špakteļlāpstiņām, viņš kā krāsotājs tur ņēmās. Šis ir tas meditatīvais darbs. Vistrakākie ir trokšņi un drausmīgie putekļi. Ar šķirbām grīdā nedzīvoja arī vecos laikos – te var redzēt, viss ar pakulām aizdzīts un nodarvots,” mākslinieks rāda. “Bet es tomēr tik autentiski nevaru. Tagad ir vienkāršāk. Tepe jeb špaktele, nosacījumi – jābūt labai adhēzijai un viegli slīpējamai. Adhēzija nozīmē, ka tepe iesūcoties labi saķeras.” 

Darvas zīmējumi

Notīrītie vecie, platie priedes dēļi ir abstrakti gleznaini. Pēc slīpēšanas uz tiem palikušas tādas kā akvarelī pludinātas figūras ar samtaini melnām malām, vidū – citu, jaunāku grīdas krāsu toņu atlikumi. Melnais nāk no paša pirmā grīdas krāsojuma – pareizāk sakot, no darvojuma. Kad Aivars slīpējis, vējojusi smarža kā no darvotiem kuģiem. Bet darvaino kārtu slīpēt grūti, “ķepē”. “Kas tad viņiem,” ar vārdu “viņiem” Aivars domā mājas pirmos iedzīvotājus apmēram pirms 200 gadiem, “staigāja ar lieliem zābakiem. Nemaz jau tik skaista dzīve nebija tajos senajos laikos. Kā Versaļā – pils jau bija skaista, bet sadzīves higiēna…”

Vecie dēļi vēstures gaitā malās ir uzliekušies uz augšu, līdz ar to grīda ir nedaudz nelīdzena. Tāda tā arī paliks, Aivars nolēmis: “Es tomēr izlēmu saglabāt, lai ir gleznieciski. Te atkal parādīsies tas, ka kaut kur varēs redzēt to laikmetu uzslāņojumu – mākslinieks jau vienmēr ir tas, kas defektu uztaisa par efektu.”        

Citā vietā palikušas sīku nagliņu pēdas, kur uz grīdas bijis uzsists bleķītis pie izlietnes. “Smuki, nu!” Šur tur var redzēt arī ķirmja grauztus caurumiņus. Lai ir. “Ķirmis jau tur vairs nav. Mainoties mikroklimatam, viņš apstājas. Te, pie loga, bija rasas punkts, veidojās kondensāts, mitrais gaiss saskārās ar auksto gaisu.” Pie loga, kur bijis mitrs, ķirmis darbojies vairāk, jo: “Ķirmis jau neiet padzerties, viņš padzeras no tā ūdens, kas ir kokā. Un, ja arī ķirmis tur ir, tur neko nevar izdarīt. Ja nemainās mikroklimats, tad ar ķirmi ir kā ar sēni. Šis, mēbeļu ķirmis, ir ievācies no dienvidiem. Ja viņš ir mēbelē, tad ar viņu var tikt galā, ja mēbeli pa ziemu patur laukā mīnus 20 grādos – tad viņš izsalst.” Taču par ķirmjiem Aivars galvu nelauza.

Grīdas sakopšana prasīs vēl apmēram mēnesi. Kad spraugas būs aizdarītas, Aivars dēļus pārslīpēs. Tad eļļos ar kādu no modernajām eļļām, kas žūst ātrāk par lineļļu. Piesūcinās ar patumšu toni, beigās vairākas reizes pārklās ar pusmatētu laku – tā būs jādara, viņš saka, lakota grīda būs vienkāršāk kopjama: “Es ilgi domāju pie katra šī lēmuma. Tas ir kā politikā, kur nav izvēles starp labu un ļaunu. Tur vienmēr būs izvēle starp sliktu un mazāk sliktu. Bet tad, kad lēmums ir pieņemts, ir jāiet līdz galam – bet jābūt argumentam, kāpēc tas lēmums ir tāds.” Un augstas grīdlīstes jāliek, tajās viņš plāno arī likt elektrības rozetes, lai sienas nebūtu jābojā: “Tomēr, zini, izstāžu telpa.”

“Es jau esmu noguris”

Vēl pa šo laiku, kopš mūsu iepriekšējās tikšanās janvāra sākumā, telpas malā ierīkota sirdsmājiņa. Arī tās durvis ir vienas no Liepājas senajām, tikai atjaunotas, tīrītas “ar jēliem nagiem”, fēnotas, mazgātas ar kaustisko sodu. Lodziņš ieķitēts no jauna, durvis mazliet pārveidotas izmērā – piestiķēts gals klāt, lai būtu augstākas: “Tādas nevar pasūtīt nekur!” Un durvīs ir sens Liepājas driķeris, un arī eņģes piemeklētas no senajām. “Pa vienkāršo. Klasika, angļu stils, bez nekā.” Vecu durvju atlikums noderējis arī par tualetes sienas paneli.

Bet uz jautājumu, kad tad būs gatavs, Aivars vēl skaidru atbildi nedod. “Tas ir slidīgi. Es jau esmu noguris. Es nevaru atļauties te kaut ko baigu, es varu rēķināties, ka man tas pasākums jādotē.” Viņa darbnīcā tiek atjaunotas mājas ārdurvis – ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu: “Paldies!” Būs arī jāatsvaidzina kāpņu telpa, kurai cauri būs jānāk galerijas apmeklētājiem. Vēl nav arī skaidrs, kāda veidosies nama fasāde, kuras izpētei pašvaldība ir devusi līdzfinansējumu mājas apsaimniekotājam “LNA”. Ēkas gala ārsiena sakopjama, lai ūdens netecētu virsū un skats būtu kārtīgs. Aivars ir bažīgs – kā to darīs, kas un kad?

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz