Pirmdiena, 20. maijs Venta, Salvis, Selva
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Radošuma svētki mazākajā Latvijas pilsētā

Radošuma svētki mazākajā Latvijas pilsētā
20.10.2011 10:45

Atslēgvārdi

Neseksīgs, nepārdevies komercijai un bez radio stacijās dzirdamajiem populārajiem mūziķiem, bet ar augstvērtīgu muzikālo izpildījumu, ar slavinājumu vietējai ražai un pats galvenais – ar mīlestību veidots!

Tieši tāds būs pirmais, mazliet pārdrošais, bet līdz ar to ļoti vilinošais festivāls “Zemlika” Latvijas mazākajā pilsētā Durbē jau oktobra beigās.

Kā atzīstas galvenais festivāla organizētājs Miks Magone, tad ideja par festivāla organizēšanu radās vairāku nozīmīgu pārliecību rezultātā. Pirmkārt, patriotisms, jo Miks un vēl daži festivāla organizēšanā iesaistītie ir durbenieki. Otrkārt, pārliecība, ka ne visam obligāti jānotiek galvaspilsētā Rīgā un kvalitatīvs pasākums ar augstas klases mākslinieku uzstāšanos var notikt arī Latvijas perifērijā. Bet, treškārt, vēlme celt kultūras līmeņa latiņu, izglītojot cilvēkus muzikālajā un mākslas daudzveidībā un spējā izvērtēt, kas ir kvalitatīva mūzika un māksla.

Izvērtējot dažādu festivālu norisi Latvijā un tuvējās kaimiņvalstīs, festivāla “Zemlika” radošā komanda savu ideju realizēšanai izvēlējusies tieši rudeni. Vēl konkrētāk – festivāls notiks starp Miķeļiem un Mārtiņiem, ko senie latvieši saukuši par Zemliku. Dažādi avoti liecina par dažādām latviešu tautas tradīcijām, kas saistītas ar šo laiku, bet festivāla organizētājiem tas palīdz mūsdienu festivālu pasniegt ar savdabīgu un interesantu saturisko piepildījumu.  

Tas būs mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls. Divu dienu garumā Durbē notiks ārvalstu un pašmāju mūziķu koncerti, piedāvājot plašu žanru dažādību – no ģitārmūzikas līdz mūsdienu akadēmiskajai mūzikai, no tautas jeb folkmūzikas līdz elektroniskajai deju mūzikai.

Iecerētas arī mākslas un mūzikas radošās darbnīcas, īpaši izvēlēta kino programma, teātra priekšnesumi, atvērtas paneļdiskusijas par neatkarīgo mūziku, tās radīšanu, izdošanu, par tās pārstāvniecību un popularizēšanu.

Īpaša loma tiks atvēlēta Durbes novada, kā arī tuvējo kaimiņu saimniecībās izaudzētajam, darbnīcās un ražotnēs paveiktajam, jo festivāla laikā Ata Kronvalda Durbes vidusskolas sporta zālē notiks zemnieku, amatnieku un videi draudzīgu pārstrādātāju ražojumu tirgus. Tirgotājus aicina pieteikties pie Maijas Lankupas, zvanot pa tālruņa numuriem 63484987 vai 26263682, vai rakstot uz e-pastu: [email protected].

Pasākuma laikā darbosies oficiālais festivāla restorāns, kura ēdienkarte tiks veidota, izmantojot tikai Durbes novadā izaudzēto, izslaukto, sasieto un citādi saražoto.

Mūzika baznīcā, Kultūras namā un vēsturiskajā skolas ēkā

Kā sola organizētāji, muzikālā programma rezonēs no un ap žanriem, kas sevī ietver tautas un pasaules mūziku, mūsdienu akadēmisko un ambiento mūziku, kā arī elektroniskās un ģitārmūzikas dažādas izpausmes. Uz trim skatuvēm divu dienu laikā muzicēs gandrīz divdesmit vietējo un ārvalstu mūziķu un viņu kolektīvi.

Noteikti ir jāizceļ mūzikas projekts, kas tiks atskaņots Durbes luterāņu baznīcā, piedaloties “Sinfonietta Rīga” stīgu kvartetam (Kristiāna Šīrante Agnese Kanniņa-Liepiņa, Artūrs Gailis un Kārlis Klotiņš), mūziķu kolektīvam “The Burning Kulba” un kanādiešu komponistam, mūziķim, dzejniekam Eidenam Beikeram (Aidan Baker). Tas būs šī komponista radītais apjomīgākais skaņdarbs “Liminoid”, kas šādā sastāvā tiks atskaņots pirmo un, iespējams, vienīgo reizi.

Pats Miks Magone perfekti pārzina ikvienu no muzikālajiem kolektīviem, kurus ir aicinājis uz festivālu. Mājaslapā www.zemlika.lv pieejami kodolīgi un krāšņi raksturojumi par katru no māksliniekiem, kas viesosies tikai pārdesmit kilometru no Liepājas esošajā Durbē.

Tā, piemēram, Aleksandrs Takers (Alexander Tucker) no Lielbritānijas  ir pieredzējis folk mūzikas pārstāvis, kas muzicējot izmanto atskaņotas ģitāras, čellu, mandolīnu, kasešu lenšu cilpas, minidisku atskaņotājus un efektu pedāļus.

Festivāls būs arī Maksima Šenteļeva un Jēkaba Nīmaņa ambientā mūzika un vides skaņu projekts “Bērnu rīts”.

Uzstāsies arī pēdējo gadu vienas no interesantākajām pašmāju neatkarīgās popmūzikas apvienībām – septiņu “dūdiņu” kolektīvs “Sus Dungo”, kā arī “Stūrī Zēvele”, kas Liepājā viesojās jau festivāla “Zemlika” ieskaņas sarīkojumā.

Būs dzirdami arī tādi mākslinieki, kā Library Tapes (Zviedrija), Buvette (Šveice), “Iļģi(Latvija), “Pastacas (Igaunija), Kaspars un Jēkabs Dimiteri (Latvija), Jefre Cantu-Ledesma (ASV), Dunian (Latvija), Faarao Pirttikangas (Somija), Barn Owl (ASV), Aluk Todolo (Francija), Prinspóló (Īslande).

Un kā īpašu “saldo ēdienu” festivāls “Zemlika” apmeklētājiem pasniegs mākslinieka Nilsa Frāma (Nils Frahm) uzstāšanos. Ar Gētes institūta Rīgā atbalstu Durbē savu pirmo un vienīgo koncertu Latvijā sniegs jaunais un talantīgais pianists Nilss Frāms (Nils Frahm). Par spīti vecumam (Nilss dzimis 1982. gadā), mūziķis jau paspējis savu vārdu ierakstīt līdzās ievērojamākajiem mūsdienu klasiskās mūzikas autoriem un improvizatoriem.

Gandrīz divus gadus pēc sava pēdējā studijas albuma “Bells” izdošanas Nilss pašlaik gatavo jaunu albumu ar nosaukumu “FELT”. Tas dienasgaismu ieraudzīs oktobra sākumā.

Diskusijas

29. oktobrī pulksten 12 Durbes Kultūras namā uz diskusiju ir aicināti vietējie un ārvalstu pārstāvji, kas darbojas mūzikas industrijā. Diskusija tiek organizēta ar mērķi veicināt pieredzes apmaiņu par savu ideju realizēšanu, dibinot platformu regulārai informācijas apritei caur personīgu pazīšanos, kā arī attīstot mūziķu, neatkarīgo izdevniecību un koncertu rīkotāju sadarbību aiz savas valsts robežām.

Pasākumā aicināti piedalīties:

Baldvins Ezra Einarsons (Baldvin Esra Einarsson) – viens no šobrīd lielākajām Īslandes neatkarīgās mūzikas izdevniecībām “Kimi Records” dibinātājs un vadītājs;

Svavars Pēturs Eijsteinsons (Svavar Pétur Eysteinsson) – īslandiešu mūziķis, pazīstams ar skatuves vārdu Prinspóló;

Janno Zobins (Janno Zõbin) – nevalstiskās organizācijas “Maailmahari” loceklis, ilggadējs pasaules tautu mūzikas koncertu rīkotājs Igaunijā un igauņu mūziķu turneju organizators;

Ramo Teders (Ramo Teder) – igauņu mūziķis, pazīstams ar skatuves vārdu Pastacas;

Dāvids Vengrēns (David Wenngren) – zviedru mūziķis, ierakstu izdevniecības “Auetic” vienpersonisks vadītājs, “dari pats” jeb DIY filozofijas piekritējs;

Jānis Daugavietis – ilggadējs biedrības “Tornis” vadītājs, atjaunotās Latvijas vietējās neatkarīgās mūzikas krusttēvs;

Madars Štramdieris – radio “NABA” un “NABAKLAB” viens no dibinātājiem un vadītājiem, festivāla “Laba daba” kurators;

Miks Magone – neatkarīgās mūzikas izdevniecības/ koncertu rīkotāju – biedrības “SKYR” – pārstāvis.

Diskusijas laikā plānots pārrunāt šādu jautājumu loku un problemātiku:

“Koncertaģentūras, turneju rīkotāji, menedžmenta kompānijas, publicisti un citas trešās puses – kāpēc nepieciešamas, ja mūziķis pats par sevi var parūpēties?”;

“Fiziskie mūzikas nesēji digitālās bezmaksas un nelegālas lejuplādes laikmetā – šodienas un nākotnes izaicinājumi. Vai izaicinājumi?”;

“Mūzikas radīšana “no A līdz Z” (t.s. “in-house production” – no angļu val.) – Kimi Records un citi piemēri.”;

“Turnejas ārvalstīs – praktiskas īpatnības, šķēršļi, iespējas.”;

“Autortiesības un saistošā likumdošana – Latvijas piemērs no neatkarīgas ierakstu izdevniecību un koncertu rīkotāju pozīcijām.”.

Tematikas loks var tikt paplašināts diskusijas laikā.

Kā rosina festivāla organizētāji, tad atvērtajā diskusijā piedalīties aicināts ir arī ikviens interesents, īpaši vietējo mūziķu kolektīvu, mediju, klubu un sarīkojumu organizatoru pārstāvji, mūzikas ierakstu tirgotāji, jo tikšanās ar diskusijas dalībniekiem var rezultēties ne vien virtuālā domu, pieredzes un kontaktu apmaiņā, bet arī praktiski, piemēram, risinot jautājumus par iespējām ārvalstu nelielo un neatkarīgo izdevniecību mūzikas ierakstus par saprātīgu cenu izplatīt arī Latvijā.

Interesenti savu dalību 29. oktobra diskusijā plkst. 12 aicināti iepriekš pieteikt, rakstot uz [email protected].

Dalība pasākumā ir bezmaksas. Diskusijas notiek, pateicoties Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Kultūra” finansiālam atbalstam.

Biļešu var pietrūkt

Festivāla organizētāji ir pateicīgi ikvienam, kas iesaistās festivāla tapšanā, jo īpašs paldies pienākoties Durbes novada pašvaldībai, kas ir atsaucīga jau no dienas, kad Miks Magone devies ar savas idejas piedāvājumu pie domes priekšsēdētāja.

Par finansiālo atbalstu organizētāji saka paldies Valsts kultūrkapitāla fondam, dažādu valstu vēstniecībām un citiem starptautiskiem finanšu resursiem, kas atbalsta kultūru.

Tomēr ar šiem līdzekļiem noteikti nav iespējams nosegt visus ar tik nopietna festivāla norisi saistītus izdevumus, tāpēc arī tiek tirgotas ieejas biļetes, kuras var iegādāties “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās visā Latvijā vai internetā. Jāpievērš uzmanība arī faktam, ka uz šo festivālu biļešu skaits ir  ierobežots, ko nosaka festivāla norises vieta.

Krista Kalnarāja,

Festivālā “Zemlika” piedalīsies kanādiešu komponists, mūziķis un dzejnieks Eidens Beikers.

Bet mākslinieka Nilsa Frāma uzstāšanās būs īsts “saldēdiens” improvizācijas cienītājiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz