Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Spēlēt teātri ir stilīgi!”

“Spēlēt teātri ir stilīgi!”
Foto: Egons Zīverts
30.07.2013 06:57

Inita Gūtmane, "Kultūras Pulss"

Atslēgvārdi

Tā drošā balsī apgalvo Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Metalurgu tautas teātra dalībnieks Mārcis Ļaksa. Piedalījies vien divās šā kolektīva izrādēs, bet jau iemantojis publikas interesi un izpelnījies atzinību par savu veikumu. 
 
Teātris arvien atgriežas dzīvē
Mārcis uz interviju ierodas dažas dienas pirms došanās uz Dziesmu un deju svētkiem. Jaunietī jūtams neliels nemiers. Viņš pamato, ka sākotnēji bija paredzēts, ka šajos svētkos piedalīsies tikai kā teātra dalībnieks, bet pēdējā brīdī lūgts pievienoties vēl Liepājas Universitātes tautas deju kolektīva “Banga” komandai. Jo dažiem no stiprā dzimuma pārstāvjiem gadījušās ķibeles ar veselību, kā dēļ radušies robi dejotāju rindās. “Protams, es nekādā gadījumā neteikšu “nē”,” apgalvo Mārcis.

“Bangā” sācis dejot pagājušajā gadā, kad pārcēlies uz Liepāju, lai studētu Liepājas Universitātē. “Sāku dejot, jo likās, ka vajag darīt kaut ko interesantu. Tautas dejas biju jau iepriekš dejojis, bet toreiz līdz galam tās īsti neieinteresēja. Domāju: pamēģināšu vēlreiz. Tā arī nodejoju līdz šā gada martam “Bangā”, bet tad pārstāju to darīt, jo nebiju vairs spējīgs visu apvienot,” stāsta Mārcis, bijušais Dobeles novada puika.

Liepājas Universitātē sācis studēt vēstures un sociālās zinības, bet sapratis, ka šī programma nav īsti viņam piemērota, kaut gan pagātnes notikumu izzināšana ir viena no viņa lielākajām interesēm. Septembrī jaunais vīrietis pāries uz citu programmu – skolosies par sporta un deju skolotāju. 

Pateicoties studijām universitātē, Mārcis iepazinis daudzus tikpat aktīvus vienaudžus kā viņš. Viena no viņām ir Elita Medne, kura vienreiz ieminējusies, ka Metalurgu tautas teātris, kurā pati darbojas, meklē Didža lomas atveidotāju labi zināmajai izrādei “Pūt, vējiņi!”. Mārcis smej, ka nedabūjis pat aptvert, ka jau bija ierauts tajā visā iekšā: saruna ar režisori Dainu Kandevicu, iedalīta loma, apgūstamā tekstu mape rokā, mēģinājumi un tad jau pirmizrādes, un pat filmēšanās televīzijā.

Tāpat kā ar dejošanu, arī ar teātra spēlēšanu Mārcis bija nodarbojies pirms nokļūšanas Liepājā. Mācīdamies Rīgas Franču licejā, mācību nolūkā spēlējis etīdes un par to izpelnījies skolotājas uzslavas. Gadus trīs darbojies režisores Velgas Līces Dobeles amatierteātrī “Pitons” un piedalījies vairākās izrādēs, spēlējis arī galveno lomu iestudējumā “Godīga meitene”.

Cik jaunietim zināms, aktieru viņa dzimtā nav bijis. Tas, ka pievērsies teātra spēlēšanai, bijusi vairāk nejaušība. Skolas laikā cītīgi nodarbojies ar dažādiem sporta veidiem, bet tas sācis traucēt mācībām. Bet lielā enerģija taču nekur nepaliek! Tāpēc sācis spēlēt teātri, kuru kādu brīdi gan pametis, jo šķita, ka pēc stundām daudz aizraujošāk ir izklaidēties kopā ar draugiem. Bet, kā izrādījās, teātris viņa dzīvē atkal un atkal atgriežas. Turklāt Mārcim ne tikai pašam patīk darboties uz skatuves, bet viņš labprāt arī apmeklē teātra izrādes. “Tas man sniedz baudījumu,” viņš piezīmē. 

Priekšstats izrādījās mānīgs
Pirmā izrāde, kurā Mārcis piedalījās kā pilntiesīgs Liepājas Metalurgu tautas teātra dalībnieks, bija Raiņa “Pūt, vējiņi!”, kur viņš atveido galvenā vīriešu kārtas varoņa Ulda draugu Didzi. Šo izrādi, kas izpelnījusies profesionāļu atzinību, liepājnieki nospēlējuši jau reizes divdesmit.

Apliecinot savu varēšanu Dziesmu un deju svētku skatē, liepājnieki darbu rādīja Dailes teātra kamerzālē. Tas kolektīvam bija nozīmīgs notikums. “Protams, teātrim ir sava aura. Spēlējot leļļu teātrī vai kādā kultūras namā, kad atnāk cilvēki septiņi, ir pavisam citādākas izjūtas. Un bieži vien šie ļaudis ierodas paskatīties izrādi tikai tāpēc, lai būtu ķeksītis, ka kaut kur bijuši. Dailes teātrī, kur bijām pagājušo gadu, varēja just, ka tur ieradušies ļaudis, kuri mīl teātrī. Kamerzāle bija pilna, uz grīdas pat cilvēki sēdēja. Kad izrāde beidzās, daudzi raudāja,” atmosfēru skates laikā atminas Mārcis. Viņš atzīst, ka nezina, kā jutīsies, kad Dziesmu un deju svētku laikā būs jāuzstājas uz Dailes teātra Mazās skatuves, bet pieļauj, ka uztraukums būs liels. Vēl jo īpaši tāpēc, ka izrādi tiešraidē varēs skatīties ikviens interesents.

Jāsaka, ka neliels ģenerālmēģinājums galvenajam uznācienam Metalurgu tautas teātrim jau bija – tas piedalījās Latvijas Televīzijas raidījumā “Lai top!” un rādīja izrādes fragmentu. Mūsējiem pievienojās un mātes lomu atveidoja bijusī liepājniece, izdevniecības “Žurnāls Santa” līdzīpašniece Santa Anča. “Sākumā nešķita, ka būs tik viegli. Tā bija interesanta avantūra,” atzīst Mārcis. “Biju lasījis un dzirdējis, ka Santa Anča ir ļoti skarba, bet patiesībā viņa ir jauka un forša dāma. Reti sakarīga sieviete. Mums bija pārsteidzoši viegli ar viņu sadarboties.”

Skatoties raidījumu, Mārcis izvērtējis savas kļūdas: vajadzējis būs aktīvākam, spēlēt izjustāk un runāt skaļāk. No redzētā mācījies, lai kļūdas neatkārtotu Dziesmu un deju svētku laikā, kad jāuzstājas vēl lielākai auditorijai.

Taču jāsaka, ka Didža loma Mārcim nebūt nav lielākā līdz šim spēlētā. Metalurgu tautas teātra jaunākajā iestudējumā “Pazudušais dēls” viņam uzticēts atveidot Krustiņu. Kad gatavojis šo lomu, vajadzējis iziet cauri lielai emociju gammai, izlaist caur sevi dažādus pārdzīvojumus, lai saprastu, ko jūt Krustiņš, lai skatītājiem tēls, viņa rīcība šķistu pamatota, ticama. “Kad ir nospēlēta izrāde, ir jāiet uzpīpēt,” saka tautas teātra aktieris, tādējādi apliecinot, cik daudz no sevis jāizliek, lai atveidotu šo personāžu. Tomēr Mārcis atzīstas, ka šo tēlu līdz galam nav vēl izpratis, viņš joprojām meklē veidus, kā to vislabāk parādīt.

Kas Mārcim ir kopīgs un atšķirīgs no Krustiņa? Jaunietis skaidro, ka nereti visas likstas sākas no tā, ka cilvēki neprot izrunāties, neprot cits citu uzklausīt un sadzirdēt. Ar to saistīta arī traģēdija Krustiņa ģimenē. “Ir bijis tā, ka arī es neesmu spējis izrunāties ar vecākiem. Domāju, ka tam visi gājuši cauri,” pieļauj tagadējais liepājnieks. Vēl kopīgs abiem tas, ka arī Mārcis diezgan daudz dzīvojies pa laukiem. “Uz māti nekad neesmu kliedzis, tas mums ir atšķirīgs,” uzsver jaunais vīrietis. Bet vai arī viņš ir tāds pats meitu mīlulis kā Krustiņš? “Ir bijis visādi,” klusi nosaka mans sarunu biedrs. “Bet es esmu uzticīgs un šobrīd aizņemts čalis.” 

Mārcim ir ieteikts sākt studēt aktieros un kļūt par profesionālu šīs profesijas pārstāvi. Jā, viņš ir apsvēris šo ideju, bet tomēr noraidījis. Jo esot ģimenisks cilvēks. Bet, ja esi aktieris, jārēķinās ar strādāšanu vakaros, brīvdienās un vēl neatņemama sastāvdaļa lielajos teātros ir bohēma. Turklāt diezin vai tad atliktu laika sportošanai, kas ieņem Mārča dzīvē būtisku lomu. Jautājot, vai no amatierteātra pēc kāda laika varētu atvadīties, jauneklis pirms atbildes sniegšanas mirkli apdomā. Vismaz nākamajā sezonā viņu redzēsim uz skatuves. Jo iecerēts uzvest interesantu lugu, kurā Mārcim iedalīta viena no galvenajām lomām.

Lai nu kā būs nākotnē, Mārcis jau tagad ir daudz guvis no spēlēšanas amatierteātrī: “Darbošanās teātrī attīsta runas spējas, dikciju, nav bailes publiski uzstāties, ja būtu jāprezentē studijas darbs, jāvada pasākums vai kā skolotājam jāiet klases priekšā. Cilvēks kļūst par kompānijas dvēseli, jo var sākt runāt un veidot dialogu ar jebkuru.” Talantīgais puisis spriež, ka nekad nav saskāries ar negācijām, kas izrietētu no tā, ka spēlē teātrī. “Mans labākais draugs, kas 12 gadus trenējas cīņas sporta veidos, nāk un skatās, kā mēģinām, un novērtē to, ko dod teātris cilvēka attīstībai,” saka Mārcis. 

Vai viņam arī ir sapnis, kas saistīts teātri? Ir!  “Gribētu kādā komēdiju spēlēt,” bez liekas apdomāšanās atbild puisis.

Vizītkarte
Mārcis Ļaksa

* Dzimis 1992. gada 18. jūnijā.
* Mācījies Rīgas Franču licejā, studē Liepājas Universitātē.
* Darbojas Liepājas Metalurgu tautas teātrī, strādā par apsargu.
* Hobiji: sports, grāmatas, filmas un aktivitātes, kas rada adrenalīnu.
* Pēdējā izlasītā grāmata: Kurta Vonnegūta “Lopkautuve Nn. 5”
* Aktieri kā paraugs: Ainars Krūms un Žans Klods van Damme.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz