Pirmdiena, 20. maijs Venta, Salvis, Selva
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sulīguma un vēstures tīkotāji

Sulīguma un vēstures tīkotāji
24.11.2011 13:53

Atslēgvārdi

Nenoliedzami, rudens ir īstais laiks, kad ar tējas tasi pie rokas iekārtoties dīvānā un lēnā, nesteidzīgā garā nodotos grāmatu lasīšanai. Labs, sulīgs, vēsturisks romāns vai grāmatas par psiholoģiju ir tās, kas saista vairākus pilsētas ielās sastaptos liepājniekus.

Neaizmirsti un novērtēti ir arī iepriekšējo gadu bestselleri, piemēram, Dena Brauna “Da Vinči kods” un citi.  

Lai nebūtu jāblenž televizorā

“Šobrīd lasu dažādas psiholoģijas grāmatas, piemēram, Ādolfa Ādlera lekcijas pedagogiem. Tas ir studijām,” ar šā brīža aizraušanos literatūras jomā iepazīstina Liepājas Simfoniskā orķestra flautiste Liene Denisjuka. Studiju dēļ tiek lasītas arī anatomijas grāmatas. Pēdējā citas jomas lasītā grāmata bijusi Valda Vikmaņa biogrāfija “Sava mūža diriģents”. Kāpēc tieši šī? “Tāpēc, ka es šo cilvēku pazīstu un man bija ļoti interesanti par viņu palasīt,” atbild liepājniece. Romānus gan viņa nelasot laika trūkuma dēļ. “Nav arī gadījies izlasīt tādu labu, sulīgu romānu, kas radītu vēlmi vēl kaut ko lasīt un meklēt,” atzīst L. Denisjuka. Lai grāmata spētu ieintriģēt, tajā esot jābūt aprakstiem par cilvēka rakstura šķautnēm un to, kāpēc viņš rīkojies tieši tā un ne citādāk. “Ar kādu psiholoģisku ievirzi,” piebilst liepājniece. No bestselleriem iecienītākā esot Dena Brauna “Da Vinči kods”.

Šī grāmata cieņā esot arī Anetei Lipiņai. Viņai patikusi arī Faleti Džordžo grāmata “Es nogalinu”, Mihaila Bulgakova “Meistars un Margarita”. “Vienkārši skaista literatūra. Nav arī viegli lasāma. Sižets patīk,” iemeslus, kāpēc izvēlēta tieši šī lasāmviela, atklāj liepājniece. Pēc šīm grāmatām tapušas arī filmas, tāpēc esot interesanti salīdzināt. Arī Džoannas Ketlīnas Roulingas “Harijs Poters” sērijas grāmatas lasītas. Lasāmvielu viņa izvēloties pēc garastāvokļa. Parasti ar lasīšanu liepājniece nodarbojoties brīvajos brīžos. Iemesls? “Man patīk. Lai nebūtu stulbi jāblenž televizorā,” ar smaidu teic jaunā sieviete.

Laba fantāzija palīdz

Televīzijas skatīšanās vietā grāmatu labprātāk izvēlas arī pārdevēja Anželika Kleinberga. “Manai gaumei labāk piestāv grāmatas. Pie tam, man ir laba fantāzija, es vienmēr iedomājos, kā tas būtu dzīvē,” viņa smaidot stāsta. Iecienītākie esot tieši vēsturiskie romāni, jo tajos atspoguļots pagājušais laiks. Romāni esot ne vien romantiski, bet arī interesanti. Parasti grāmatas netiekot pirktas, jo šis prieks esot pārāk dārgs. Taču jaunās sievietes mājās esot pietiekami daudz grāmatu, kas nākušas pūrā no vecākiem. Parasti, ko lasīt, jaunā sieviete izvēloties pēc citu ieteikumiem, nosaukuma vai grāmatas anotācijas. Viena grāmata parasti tiekot lasīta ar pārtraukumiem diezgan ilgu laiku. Pēdējā izlasīta esot viena no Karlosa Kastaņedas sacerējumiem. Parasti tiekot izvēlēti tieši ārzemju autoru darbi, jo latviešu rakstnieki sevišķi nesaistot. “Nav sanācis palasīt. Droši vien, ja būtu kaut kāda pieredze ar latviešu autoru darbiem, tad būtu citādāk,” spriež A. Kleinberga.

No lasīšanas nāk miegs

Ļoti daudz un dažādas grāmatas lasa arī strādājošā liepājniece Līva Otaņķe. Patlaban tiek lasīta Mišela Elbeka “Platforma”. Sevišķā cieņā esot biogrāfijas. “Tās tādas reālas lietas, kas tiešām notikušas. Var daudz ko mācīties un gūt no tām,” iemeslu izklāsta liepājniece. To, kāpēc grāmatu lasīšana ir tik tīkama nodarbe, esot grūti komentēt. “Tas ir no bērnības. Man vecāki vienmēr lasīja priekšā. Tā ir arī audzināšana, man tā liekas,” prāto L. Otaņķe. Grāmatu lasīšanu viņa neuztverot par pienākumu, bet gan kā tīkamu nodarbi gada tumšajā laikā. “Rudens ir lasīšanas sezona, kad tā mierīgi var sēdēt mājās, lasīt grāmatas un dzert tēju. Vasarā tik daudz ne,” smaida jaunā sieviete.

Par lielu grāmatu cienītāju sevi neuzskata pensionārs Valdis Šnēders. “Nesaku, ka grāmatas nesaista, bet, kā es iesāku lasīt, tā man nāk miegs. Liels lasītājs neesmu,” viņš ar smaidu atzīst. No grāmatām patlaban viņš neko nelasot. Lielākā daļa vajadzīgās informācijas tiekot gūta no televīzijas. Tīkami esot arī žurnāli, piemēram, “Ievas virtuve”. Līdzīgi kā gatavot, sirmajam kungam patīkot arī palasīt jaunākās ziņas par sportu un citiem notikumiem.

Karlosa Kastaņedas grāmatu sērijas stāstījums sākas ar to, ka, ceļojot pa Meksiku, autors veica antropoloģiskos pētījumus un ieinteresējās par kaktusu pejotlu, kura augļus indiāņi izmanto kā narkotisku vielu. / Avots: www.sapnupardeveji.blogspot.com/

Dana France,

Egona Zīverta foto

Sastapto liepājnieku iecienītākās grāmatas ir gan par vēsturi, gan pazīstamu cilvēku biogrāfijas.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz