Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vēlas būt pati it visā, ko dara

Vēlas būt pati it visā, ko dara
Foto: Andris Gertsons
18.09.2013 12:22

Inita Gūtmane, "Kultūras Pulss"

Atslēgvārdi

Tērpusies melnā, piegulošā apģērbā un augstpapēžu kurpēs. Gaišie garie mati plīvo, viņai spēlējot ātrākus skaņdarbus. Tādu es pirmo reizi ieraudzīju simpātisko čellisti Martu Rozentāli viesnīcas “Promenade Hotel” restorānā “Piano”.

Ierosina veidot čella klasi
Paņēmis mazo māšeli līdzi, Martas brālis kopā ar mammu devās iestāties Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā, lai apgūtu mežraga spēli. Kā jau tas bērniem raksturīgi – ja ir vienam, vajag arī otram. Arī mazajai sagribējās spēlēt mežragu, bet, kā sacīja skolotāji, sievietēm nepiestāvot spēlēt šādu instrumentu. Vismaz agrāk tā uzskatīja. Varbūt viņa labāk vēlas spēlēt vijoli? Varbūt klavieres? Nē šie instrumenti meitēnu neuzrunāja. Un tad gadus sešus veco Martu aizveda pie skolotājas Ditas Baronas, kura mācīja čella spēli. “Viņa ir ļoti forša skolotāja – smaidīga, omulīga, jauka,” liepājniece atzīst, ka apgūt čella spēli viņa izvēlējās lielā mērā skolotājas dēļ. “Man ļoti patika to spēlēt, pati arī nesu instrumentu.” Protams, pirmais instruments bija mazāka izmēra, nekā tas ir tagad, bet vienalga gana smags un apjomīgs bērnam.

Kā jau daudziem, arī Martai pēc trīs, četru gadu pavadīšanas mūzikas skolā pienāca lūzums, un viņa sāka kurnēt, ka vēlas pārtraukt nodarbības. No mūzikas skolas meitene pārgāja uz parasto vidusskolu, tomēr saprata, ka skola ar mūzikas novirzienu ir tuvāka, ka bez sava čella nevar, un atgriezās iepriekšējā skolā, kurai pēc tam sekoja mācības Latvijas Mūzikas akadēmijā Rīgā.

Tā kā Liepājā bija palikusi ģimene, arī meitiņa, Marta bez domāšanas pēc studijām atgriezās dzimtajā Liepājā. “Nav viegli,” tāda ir atbilde uz jautājumu, vai tikko augstskolu beigušai čellistei mūsu pilsētā viegli atrast darbu. Kā ārštata mūziķe viņa ik pa laikam pievienojas Liepājas Simfoniskajam orķestrim koncertos. Liepājas Mūzikas vidusskolā strādā par orķestra mūziķi. Un šis būs otrais gads, kad māca čellu Karostas Mūzikas skolā. Jaunā sieviete slavē šo mācību iestādi, norādot, ka tur ir ļoti draudzīgs kolektīvs, atbalstoši vadītāji un valda patīkama atmosfēra.

Dibināt čella klasi Karostas Mūzikas skolā bija Martas ierosinājums, uz ko skolas direktore Aiga Tiltiņa labprāt atsaucās. Šobrīd jaunajai skolotājai ir trīs skolēni, kurus viņa sākusi mācīt no pašiem pamatiem. Marta apzinās, ka čella klasē vismaz tuvākajā nākotnē nemācīsies tik daudz skolēnu, cik ģitāras vai klavieru klasē. Jo šis instruments ir dārgs (maksā vairākus tūkstošus latu) un daudzi vecāki to nevar atļauties iegādāties.

“Vislabāk man patīk, kad jūtu, ka skolēns attīstās, ka mācībās iet uz priekšu. Tikko bērns vēl neko nemācēja, bet pēc laika jau var kaut ko nospēlēt,” secina Marta. Savukārt prieku skolotājas sejā nomaina nopietnība, kad audzēkņi cenšas apmānīt pedagoģi, izfantazējot dažādus iemeslus, kāpēc nav varējuši izmācīties, un kad stundās bērni sāk par daudz pļāpāt, lai tikai nebūtu jāspēlē un jāmācās.
“Es ceru, ka šos bērniņus varēšu mācīt līdz devītajai klasei. Kas notiks tālākā nākotnē, to redzēsim,” kādi ir plāni saistībā ar skolotājas profesiju, aizdomājas Marta.

Vēlas savu grupu
Marta stāsta, ka darbs orķestrī prasa precizitāti un lielu paklausību. Tāpēc viņai labāk patīk spēlēt mazos sastāvos, kad pati var iesaistīties, pati izdomāt, kā skanēt attiecīgajam skaņdarbam. Simpātisko mūziķi spēlējam divatā ar ģitāristi Daci Milzeri var ieraudzīt nedēļu nogalēs viesnīcas “Promenade Hotel” restorānā. “Jā, ir interesanti tur spēlēt,” smaidot saka Marta. “Ir ko pavērot.” Marta salīdzina, ka, spēlējot orķestra koncertos, lielākoties nekā interesanta neieraudzīs – visi rātni sēž, un vienīgās skaņas, kas nāk no zāles, ir klepus, un pa retam ieskanas mobilais telefons, ko atkal kāds aizmirsis izslēgt. Bet restorānā cilvēki uzvedas brīvāk. Var redzēt, kurš ir ieradies paēst, kurš paralēli vēl paklausīties mūziku, kāds atkal augstprātīgi palūkojas uz māksliniecēm un ignorē spēlētājas, neizrādot nekādas emocijas. Gadās arī pa kuriozam, piemēram, laikā, kad “Kultūras Pulss” viesojās dueta muzicēšanas reizē, bērni mūziķu tējas tasītes piepildīja pilnas ar cukura kubiciņiem un pēc tam kā smalkas dāmas meitenītes tās izdzēra, neliekoties zinis par apkārtējo iebildumiem.

Viesnīcas restorānā Marta muzicē teju gadu. Viņai radušies novērojumi, piemēram, ka vīriešiem attiecībā uz skaņdarbiem ir līdzīga gaume, stipro dzimumu uzrunā, piemēram, filmas “Krusttēvs” titulskaņdarbs. Bet dāmām katrai patīk kaut kas cits: “Daļai gados vecāku sieviešu patīk plūstošākas, sapņainākas melodijas. Bet jaunietēm – ātrāki darbi.”

Ko spēlēt apmeklētājiem, tas esot atkarīgs no Martas un viņas kolēģes noskaņojuma. Skaņdarbi repertuāram pie viņām atnāk pa dažādiem ceļiem: “Ir darbi, kurus speciāli sameklējam, pamēģinām vienreiz, otrreiz, ja iepatīkas, iekļaujam repertuārā. Ir skaistas melodijas, kuras kaut kur izdzirdam, piemēram, filmās, un arī tās pievienojam,” stāsta gados jaunā mūziķe.

Marta uzskata, ka cilvēkam nekad nevajag apstāties, vai nu tas būtu saistībā ar izglītošanos, vai mērķiem. “Es gribētu izveidot savu kolektīvu, grupu ar dažiem mūziķiem sastāvā,” iecerē dalās Marta. “Sākumā spēlētu klasiskā stilā, bet ar laiku gribētu izpildīt kaut ko roķīgāku.” Pēc liepājnieces teiktā, atrast piemērotus cilvēkus, ar kuriem saskan muzicēšanas stils, domas un ieceres, ir pagrūti. Taču daži mūziķi jau padomā esot, tā ka, visticamāk, iecere nepaliks neīstenota.

Dažs aplaudē, dažs raud
Bez mācīšanas un muzicēšanas Martai ir vēl kāds sirdsdarbs – viņa ir Karostas Mūzikas skolā ierīkotās rotaļu istabas vadītāja. Tur viņas uzraudzībā ik dienu pavada aptuveni desmit mazuļu vecumā no diviem līdz sešiem gadiem. Šī rotaļu istaba ir ar mūzikas ievirzi, tā veidota cerībā, ka mazuļu gaitas tālāk vedīs uz mūzikas skolu. Līdz ar to Marta bērnus ne tikai pieskata un iet ar viņiem rotaļās, bet arī uzspēlē klavieres un čellu un visi kopā dzied dziesmiņas. Mūziķe sirsnīgi smaida, ka, ieraugot un izdzirdot čellu, katram bērniņam ir citāda reakcija – cits cītīgi klausās, kāds nepārtraukti aplaudē, bet kādam baiļu dēļ uznāk lielais brēciens. Rotaļu istabas vadītāja priecājas, ka arī te valda laba atmosfēra, ka draudzīgi sadzīvo krievu un latviešu bērni un ka vecāki ir atsaucīgi un pretimnākoši.

“Brīvā laika man ir maz,” saka Marta, kad aizrunājamies par hobijiem un veidu, kā viņa atgūst enerģiju pēc skolas un muzicēšanas. Vēl jo mazāk brīvu brīžu viņai ir tagad, kad ir sākusi mācīties Liepājas Mākslas vidusskolā, lai apgūtu gleznošanas un zīmēšanas prasmes. Pēc brīža Marta min, ka atpūtu sniedz miegs un jūra. Viņa priecājas, ka dzīvo netālu no jūras, jo, kad ir brīva stundiņa, var doties skriet pa pludmales smiltīm vai ziemā pa Jūrmalas parka celiņiem. “Kad skrienu, aizmirstu visu, esmu kā citā pasaulē, pasaulē, kur nav problēmu,” atklāj talantīgā mūziķe.

Vizītkarte
Marta Rozentāle

* dzimusi 1983. gada 25. novembrī;
* pēc horoskopa – strēlnieks;
* mācījusies Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolā, Latvijas Mūzikas akadēmijā, pašlaik mācās Liepājas Mākslas vidusskolā;
* strādā Karostas Mūzikas skolā un Liepājas Mūzikas vidusskolā;
* kad gribas sevi palutināt, tad pabraukā ar riteni, dodas uz pirtiņu vai spa centu;
* vēlētos kādreiz nokļūt kādā sapņu pasaulē, kur viss būtu skaists, tīrs, gaumīgs un būtu laiks to visu izbaudīt.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz