Pirmdiena, 17. februāris Konstance, Donats

Apkure Priekulē ir, bet jāmaksā būs dārgāk

Apkure Priekulē ir, bet jāmaksā būs dārgāk
Foto: Ieva Lūka/LETA
27.11.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Priekules novada pašvaldībai izdevies nodrošināt apkuri Liepājas ielas mikrorajona iedzīvotājiem, kā arī citām ēkām un iestādēm, kurām siltumu līdz šī gada vasarai ar SIA “Priekules siltumtīkli” starpniecību nodrošināja SIA “Priekules BioEnerģija”. Secinājusi, ka abu uzņēmumu konflikts, kā arī citas problēmas draud atstāt cilvēkus bez apkures, novada dome uzdeva par risinājumiem parūpēties SIA “Priekules nami”.

Ar domes lēmumu 29. augustā dzīvojamām mājām Liepājas ielas mikrorajonā noteikts apkures tarifs 2019./2020. gada apkures sezonai – 64,02 EUR/MWh bez PVN. Iepriekšējā cena bija 43,72 eiro.

Pašvaldības izpilddirektors Andris Razma stāsta, ka apkure Priekulē tiekot simtprocentīgi nodrošināta: “Tā, kā pirms septiņiem gadiem, kad vēl nebija izbūvēta “Priekules BioEnerģijas” trase – no Priekules vidusskolas katlumājas apkurinām skolu un sporta halli. No pilsētas katlumājas Saules ielā 1 pa jauno siltumtrasi, kuru izbūvēja aizvadītajā vasarā, apkurina Sociālā atbalsta centru, pašvaldības ēku Ķieģeļu ielā 2 un Priekules kultūras namu.”

Apkuri nodrošina ar malku, ir noslēgtas vienošanās ar piegādātāju. “Vakar atnāca pēdējā malkas krava. Pēdējā brīža iepirkumam malka ir apmierinoša, nav zaļa. Vienojāmies, ka ved pavasarī cirstu malku, kas, protams, nav ideāli izžuvusi,” pastāsta A. Razma.

Pašvaldības katlumāja bijusi tehniskā kārtībā, arī skolas katlumājā ir samērā jauni apkures katli, kas gan vairākus gadus nebija lietoti.

“Pašvaldības katlumājā salabots jumts un uzlikts jaudīgāks sūknis. Ja iznāks kurināt arī nākamgad, tad jādomā, kā nomainīt logus pilsētas katlumājai. Priekules slimnīca kurina pati, kā arī nodrošina ar siltumu citas ēkas – Priekules luterāņu draudzi un dzīvojamo ēku – tā saukto dakteru māju,” norāda A. Razma.

Priekules novada pašvaldība esot gatava arī turpmāk tikt galā ar apkures nodrošināšanu pilsētā. Vienīgais – iedzīvotājiem apkures tarifs ir paaugstināts.

Priekules novada domes priekšsēdētāja Vija Jablonska atzīst, ka nu jau esot drošāka sajūta.

“Taču sirds sāp par to, ka iedzīvotājiem ir jāmaksā lielāks apkures tarifs. Arī par to, ka kompānijas savā starpā cīnās, taču pašvaldībai nav nekādas informācijas, jo biznesmeņiem likums aizliedzot to stāstīt trešajām personām.

Te tomēr ir citādi – ja ir divi tūkstoši iedzīvotāju, pašvaldībai ir jāzina, kas notiks,” uzsver pašvaldības vadītāja.

Priekules siltumapgādes infrastruktūra nonākusi vēl trešās firmas – “SGC” – rokās, par šo firmu vispār īsti nekas neesot zināms, saka V. Jablonska. Visu vasaru Priekules novada dome esot barota ar solījumiem, ka apkure būs un viss būs kārtībā.

“Kad biogāzes uzņēmumu pavasarī pārņēma “Meridian Trade Bank”, bija atbraukusi vesela kompānija un teica, ka mums ne par ko nevajag uztraukties. Līdz septembrim cerējām un gaidījām, bet tad gan pirkām to slapjo malku. Cik valstī ir šādas biogāzes stacijas? Kā varēja būt tāda bezkontrole no ministriju puses? Jābūt taču kontrolei, lai viņi nevarētu kaut kādas rebes taisīt,” saka V. Jablonska.

Viņasprāt, biogāzes uzņēmums Priekulei ir ļoti svarīgs. Lai arī apkure nodrošināta, esot jūtama atšķirība no vienmērīgas kurināšanas.

“Pirmdien man hallē nāca klāt cilvēki un sūdzējās. Svētdienā tur nekurina, jo skola nedarbojas. Acīmredzot pirmdienā vajag agrāk sākt kurināt un dot lielāku jaudu,” spriež domes priekšsēdētāja.

Šī gada aprīlī LTV raidījums “De facto” noskaidroja, ka uzņēmumiem “Priekules siltumtīkli” un “Priekules BioEnerģija” vairāku gadu periodā bijusi iespēja tikt pie izdevīgiem kredītiem astoņu miljonu eiro apmērā.

Banku uzraugs – FKTK – “Meridian Trade Bank” par to sodīja ar 890 tūkstošu eiro naudas sodu. FKTK konstatēja, ka abas dāsni kreditētās kompānijas saistītas ar “Meridian Trade Bank” akcionāri Svetlanu Dzeni, kura vairāk nekā 20 gadus bija bankas prezidente, un viņas vīru Andri Dzeni, kurš bija bankas padomes loceklis un “Priekules BioEnerģijas” valdes priekšsēdētājs.

Aprīlī Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē tika sākti trīs kriminālprocesi par “Meridian Trade Bank” bijušās padomes un valdes locekļu iespējamo pilnvaru pārkāpšanu un izmantošanu ļaunprātīgā nolūkā, kā arī par krāpšanu lielā apmērā.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli