Ceturtdiena, 29. oktobris Laimis, Laimonis, Elva, Elvijs, Elvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ar pozitīvām emocijām noslēdz teju 1386 kilometru garo ceļojumu

Ar pozitīvām emocijām noslēdz teju 1386 kilometru garo ceļojumu
Zirgs jau nav tikai aristokrātiem, tas mums ir bijis draugs, palīgs darbā, transportlīdzeklis," saka Līga Vilne (no labās). Tīna Runce uzsver, ka Prīma ir vienīgais zirgs pasaulē, kas apgājis apkārt Latvijai. (Foto: Ģirts Gertsons)
08.09.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

“Gribējās smieties un raudāt. Lēkāt uz vienas kājas un samīļot visu pasauli. Izdevās! Paldies visiem, kuri bija, ir un būs mums tuvi draugi un atbalstītāji. Mēs visi gājām pa robežu zirga mugurā,” ar šādām emocijām 4. septembrī Tīnai Runcei un Līgai Vilnei, arī zirgiem Prīmai un Kastanim beidzās teju 1386 kilometru un vienu mēnesi garais ceļojums apkārt Latvijas sauszemes robežai no Ainažiem līdz Nidai. 

Ceļi tikai transportam

Pērn pieveikušas 620 kilometrus par jūras robežu, “Dūjas jātnieku skolas” uzņēmīgās sievietes turpināja trenēt zirgus vēl pamatīgākam izturības maršrutam. Nu gar maliņu apceļota visa Latvija. “Kurzemes Vārds” ar Tīnu un Līgu tikās dienas attālumā no finiša – Bārtā, kur bagātīgu pusdienu pauzi gan cilvēkiem, gan zirgiem bija sagatavojuši “Mātaru” viesmīlīgie saimnieki Ināra un Inārs Sīļi. 

Pateicoties brīnišķīgajiem cilvēkiem Latvijas pierobežā, ceļotājas savos pieturpunktos jutušās kā mājās. “Sanāk vēl labāk, nekā plānots. Pilnīgi sveši cilvēki uzņem, klāj galdu, lutina,” priecājās Tīna. Siltā uzņemšana radot visforšāko sajūtu, kad pēc garo kilometru slodzes reizēm uznāk nogurums. “Mēs bijām iztēlojušās, ka ceļi būs mierīgāki, tāpat kā piejūrā,” atklāja L. Vilne. “Taču īpaši Latgalē ceļi ir domāti lielajam transportam, reti kur ir mazie meža celiņi. Tas ir “fui” “Latvijas Valsts mežiem”, es uzskatu, ka viņiem vajadzēja izdzīt takas kājāmgājējiem, riteņbraucējiem un ģimenēm, kas iet pastaigāties un baudīt skaisto dabu. Tiek reklamēts skaistais 1836 kilometru soļojums apkārt Latvijai, bet es nevienam neieteiktu. Ir jāiet pa šķembu ceļu, tas sakropļo visu skaisto sajūtu, tu negribi atgriezties vēlreiz iet pa putekļu mākoni, kur fūres brauc garām.” Līga cer, ka viņas teiktajam atradīsies dzirdīgas ausis, to sadzirdēs un būs arī uzņēmēji, kuri sapratīs iespējas pierobežai atdzīvoties. Arī Tīna piebilst, ka nekad dzīvē negribētu ne iet ar kājām, ne braukt ar riteni simtiem kilometru pa grants ceļiem, lai nokļūtu šajās skaistajās vietās. 

Pīrāgi kā pie mammas

Pārvarot smagos ceļus, jātnieces vienmēr uzmundrinājušas sevi ar domu, ka galā sagaidīs kolosāli cilvēki. “Tik bieži mums bija pīrāgi, kā pie manas mammas, mēs runājāmies tā, it kā būtu seni draugi. Viņi vēra vaļā ne tikai savas durvis, bet, Tīna kā vāciete māk smalki pateikt, – savas sirdis. Lai projektam būtu jēga, lai nebūtu tā, kā mums daži cilvēki pateikuši, ka tā ir divu meiteņu izklaide, mēs esam nolēmušas, ka šos stāstus nesīsim tālāk. Jau tagad ejam nākamajā pagalmā un stāstām – cik jums ir brīnišķīgi kaimiņi 20 un 40 kilometrus atpakaļ,” teica Līga. “Šis nav tikai ceļojums, bet misija.”

Iecerēts personīgi uzrunāt visus, kas uzņēma ceļotājas. Kempingiem un viesu mājām tā būs reklāma, taču ir arī daudz māju, kur cilvēki uzņem visus kā savus bērnus, domā Līga. Tīna piebilst, ka ceļojumā piedzīvotais būtu skaista reklāma mazām apdzīvotām vietām, kur ir ko redzēt un ir fantastiski cilvēki: “Daudzu pagastu vadītāji ir tādi, kā vāciski saka, fifīgi cilvēki. Mēs atjājam ar zirgiem, un tur uzreiz ir pasākums. Izliktas afišas, iekurts ugunskurs, atnācis vesels bars cilvēku ar burkāniem un āboliem. Kādā vietā tā arī teica – parasti jau te nekā nav, paldies, ka apstājāties tieši pie mums!”

Diemžēl bijušas arī tādas vietas, kur paziņots, kā dabūt atslēgu un tikt internātskolā vai tautas namā pārgulēt. Kādā mazpilsētā nebijis ne solītā ūdens zirgiem, ne labierīcību, gājušas krūmos publiskā vietā. Arī pašu Salacgrīvas novads diemžēl atteicis solīto finansējumu.

L. Vilne uzskata, ka ļoti daudz šādos gadījumos atkarīgs no vietējā līdera. “Pierobežā cilvēki nesēž feisbukos, viņi ir pašpietiekami, viņiem nevajag ārējos kairinājumus. Cilvēki iet un dara savus darbus. Viņu dzīves kvalitāti šāds projekts noteikti uzlabos. Kad mēs bērniņus sēdinājām zirga mugurā, varu likt roku uz sirds, ka daudziem tā būs laimīgākā šī gada diena. Kāda sieviete ganīja govis un atskrēja paskatīties, kas šie par zirgiem. Ar asarām acīs bija tik ļoti laimīga, kad atkal varēja sajust to, ko jutusi bērnībā,” viņa teica. 

Kāpēc “Mātaru” saimnieki izlēmuši uzņemt jātnieces? Inārai Sīlei par šo iespēju pateikusi meita. “Kādas problēmas? Lauki ir, laiks ir, laipni lūdzu,” viņa pastāstīja. Bērnībā pati jājusi ar zirgiem, tēvs ar tiem strādājis kolhozā. “Tāds karalisks lopiņš! Un nav jāslauc kā govs,” nosmējās Ināra. Pašiem savu zirgu gan vairs nevajagot, ir govis, cūkas, truši un vistas. “Pienu nododam, bet, kad saimniece aizies pensijā, paliks tikai sīki lopi,” noteica Ināra.

Taps grāmata

Ceļotājas pierobežā satikušas daudzus zirgu cilvēkus, kuriem stāstījušas par izturības disciplīnām, kas zirgiem ilgtermiņā nāk par labu dzīvildzei un veselībai. “Ir sētas, kur pēc mūsu piestāšanas simtprocentīgi būs zirgs. Ja bija tik ļoti labi laikā, kad bija zirgs, kam jānotiek, lai būtu tik šausmīgi slikti, ka zirga nav?” teica Līga.

Pārbaudījums jātniecēm bija Tīnas zirga savainotā kāja. “Kad Dempsija bija jāsūta uz mājām, es biju asarās. Nejāt ar savu zirdziņu ir ļoti grūti, kad divus gadus esi gatavojies. Kastani vajadzēja likt savā vietā, lai saprot, ko drīkst un ko ne. Pirmajā laikā bija jāsakož zobi, bet tagad esam labi draugi,” stāstīja T. Runce. Dempsijai mājās Salacgrīvas novadā klājoties labi, bērni jau ar viņu jāj.

Pirmajā ceļojumā Tīna seglos rakstīja telefonā, lai daudzie sekotāji sociālajos tīklos zinātu, kur viņas ir. Šogad komandā strādā Ingrīda Runde, kura paņēmusi mēnesi brīvu, lai dotos ceļā un par piedzīvoto ziņotu Facebook. Stāstus par abos pārgājienos satiktajiem cilvēkiem nolemts izdot grāmatā, tā būšot arī digitālā formātā, un Tīna to iztulkos, lai būtu pieejama arī ārzemniekiem. 

Par piedzīvoto noteikti taps ceļojošā fotoizstāde, jātnieces iespēju robežās brauks tikties ar cilvēkiem. Izturības jāšanā “Dūjas jātnieku klubs” turpinās iesaistīt bērnus. “Sastādīsim maršrutus, iesim 2–3 dienas, katrā 20 kilometrus, nevis 45, kas mums jau ir ikdiena,” teica L. Vilne. Abām padomā esot vēl kāds apjomīgs projekts, kuru pagaidām neatklāj, jo tam nepieciešama investoru piesaiste. 

Bārtā, “Mātaros”, Prīma un Kastanis tika pie leknām ganībām, kamēr Tīna, Līga un visa komanda pusdienās baudīja gardu boršču. (Foto: Ģirts Gertsons)
Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz