Svētdiena, 25. oktobris Beāte, Beatrise
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bankomāts pašvaldībā veicina attīstību

Bankomāts pašvaldībā veicina attīstību
24.05.2007 20:05

0

Atslēgvārdi

Sestdien Pāvilostas pilsētas svētku laikā atklās Latvijas Krājbankas minibanku. Turpat netālu atrodas arī “DnB Nord” bankomāts. Taču Liepājas rajonā vēl aizvien ir daudz pašvaldību, kur iedzīvotājiem un tūristiem tikt pie skaidras naudas nav iespējams. Latvijas Krājbankas minibanka Pāvilostā testa režīmā sāka strādāt pagājušajā nedēļā, stāsta Sakas Novada domes kancelejas vadītāja Aija Ozoliņa. Minibanka atrodas blakus Tūrisma informācijas centram. “Tā ir ērta vieta – pilsētas centrs, autoosta, mašīnu var atstāt,” novērtē A.Ozoliņa. Turpat, Tūrisma informācijas centrā, jau darbojas “DnB Nord” bankomāts.

Var izvēlēties tīkamāko

“Krājbanka dokumentus iesniedza pirmā. Viņiem bija organizatoriskas problēmas, vilcinājās ar lēmuma pieņemšanu un bankas uzstādīšanu,” atklāj A.Ozoliņa. Pa to laiku tirgū ienākusi “DnB Nord” banka. Līgums ar Latvijas Krājbanku noslēgts 9.martā. Pēc tam minibankas uzstādīšana noritējusi operatīvi. “Iedzīvotājiem tagad ir izvēle,” priecājas domes pārstāve. Viņa piebilst, ka bankomātu uzstādīšana jau sen bija nepieciešama, jo pilsētā bieži uzturas tūristi.

Norēķināties ar maksājumu karti Pāvilostā varot visos veikalos, kafejnīcā un arī aptiekā. “Bet bez skaidras naudas neiztikt,” A.Ozoliņa ir pārliecināta.

Darbalaiku vēl precizēs

Minibanka piedāvā tādas iespējas kā noguldījuma, krājkonta atvēršana, uzkrājumu veidošana, maksājumu kartes pasūtīšana, apdrošināšana un “Western Union” naudas pārskaitījumu saņemšana. “Klientiem pieejami Krājbankas pakalpojumi līdz pat dalībai ieguldījuma fondos,” apgalvo Produktu attīstības un mārketinga pārvaldes vadītājs Imants Frederiks Ozols. Iedzīvotāji var pieteikties arī patēriņa kredītam līdz pieciem tūkstošiem latu un hipotekārajam kredītam. “Naudas piešķiršanas process pats par sevi notiks lielākā bankā, bet cilvēkam uz vietas iespējams nokārtot visus nepieciešamos dokumentus,” skaidro I.F.Ozols.

Tā sauktajā stikla paviljonā strādā viens cilvēks. Minibankas darbalaiks esot atkarīgs no konkrētās vietas specifikas, ņemot vērā iedzīvotāju dienaskārtību. Pāvilostā tas vēl tikšot precizēts. Bankomāts savukārt darbojas visu diennakti. Kā caurlaide iekļūšanai stikla paviljonā kalpos bankas karte. “Tur būs īpaša norāde, kur karte jāievieto,” mierina I.F.Ozols.

Tūristi nav mērķauditorija

Kaut arī Nīcas pagasts koncentrējas uz tūrisma attīstību, bankomāta tur nav. “Bet vajag. Vasaras sezonā katrs otrais tūrists prasa, kur var izņemt naudu,” novērojusi pagasta Tūrisma informācijas centra vadītāja Dace Vecbaštika. Viņa teic, ka pašvaldība par iespēju izvietot bankomātu ir interesējusies.

Kad Sakas novads iepriekš mēģinājis atvilināt uz pašvaldību kādu banku, arī tam atteikts. Vajagot noteiktu klientu skaitu, un tūristu plūsma to nespēšot nodrošināt. Arī Latvijas Krājbanka uz ceļotājiem neorientējas. “Minibanka ir paredzēta galvenokārt vietējo iedzīvotāju vajadzībām. Tūristi raksturīgi sezonā, viņiem aktuālāki ir bankomāti,” uzskata I.F.Ozols.

Tomēr, ierīkojot Pāvilostā minibanku, iedzīvotāju skaits neesot bijis noteicošais. Uzņēmums raugoties, vai vietai ir potenciāls attīstīties. “Bankas paradīšanās nozīmē, ka vide kļūst aktīvāka. Cilvēkiem līdz tam vajadzēja braukt uz Liepāju, ja nav transporta – meklēt mašīnu. Nu sarunā ar kaimiņu, brauc kopā. Katrs izdara, kas pilsētā jāizdara, un brauc mājās. Bet tam visam nepieciešama vesela diena,” saprot I.F.Ozols.

Bunkas pagasta iedzīvotāja Ausma Klaka uzskata, ka brauciens uz Liepāju dod iespēju pie reizes apmeklēt kādu izstādi un bērnus, mazbērnus samīļot. “Gribas pilsētas gaisu arī paostīt,” saka A.Klaka. Tomēr viņa uzskata, ka bankomātu vajadzētu arī pagastā. Viņai pašai, piemēram, ir Latvijas Krājbankas un “SEB Unibankas” karte. Tikpat kā visiem skolotājiem algu pārskaitot uz kartes. To izmantot gan varot vietējā veikalā. “Esmu redzējusi, ka medicīnas darbinieki, viens otrs zemnieks tur ar karti norēķinās,” stāsta A.Klaka.

Rosina ņemt kredītu

Bankas ienākšana pašvaldībā nozīmē, ka mazie uzņēmēji nepieciešamās naudas operācijas var izdarīt uz vietas. “Tas ļauj ekonomēt, izmantot kādu iespēju,” uzsver Latvijas Krājbankas pārstāvis. Tālāk ķēdīte novedot pie lēmuma ņemt kredītus. “Vienam tā ir iespēja aizbraukt paskatīties, kā radinieks Īrijā dzīvo, otrs var izremontēt dzīvokli, vēl kāds paņem kredītu un izlemj studēt augstskolā. Palielinās arī vēlme lietot internetu, jo cilvēki grib lietot internetbanku. Banka maina domāšanu, informācijas apriti, stimulē iespēju saskatīt citas perspektīvas,” speciālists ir pārliecināts.

Pirmais vilnis parasti esot komunālo maksājumu veikšana bankā, otrais vilnis – kredītu ņemšana un noguldījumu uzkrāšana. Bet trešā viļņa laikā notiekot lietas, kas maina vietējo ekonomiku – kredītus jau sāk ņemt mazo uzņēmumu attīstībai, izvēlas arī hipotekāros kredītus. “Un tad ir redzams, kā vieta attīstās,” apgalvo I.F.Ozols.

Latvijas Krājbanka Liepājā un rajonā plānojot uzstādīt vēl vairākas minibakas. Par to izvietojumu bankas pārstāvis gan pagaidām nerunā. Šobrīd Latvijā ir 19 minibanku.

Ņem vērā ne tikai cilvēku skaitu

Pirms dažiem gadiem nereti bija dzirdams, ka rajona iedzīvotājiem algu pārskaita uz karti, bet skaidru naudu iegūt viņi nevar. Pēdējo gadu laikā kopējā situācija rajonā nedaudz uzlabojusies. Priekulē pie slimnīcas atrodas Latvijas Krājbankas Klientu apkalpošanas centrs un bankomāts. Veikalā “Tev” Grobiņā un Durbē pie veikala “Lindale” uzstādīts bankas “DnB Nord” bankomāts. Aizputē naudu var izņemt no “SEB Unibankas” bankomāta, kas atrodas pie veikala “Top!”.

“Galvenie kritēriji, lai banka lemtu par bankomāta uzstādīšanu, ir kopējais palielinātais bankomātu skaits noteiktā reģionā, draudzīgo bankomātu tīkla attīstība, kā arī aizvien lielākais debetkaršu un kredītkaršu skaits reģionā,” “SEB Unibankas” nostāju skaidro uzņēmuma Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Agnese Gribuste. Būtiska esot arī cilvēku plūsma – vai ir lielveikali, stratēģiskās vietas, piemēram, stacija, biznesa centrs, pārtikas veikals, pašvaldības ēkas, tūrisma objekti. Lai noskaidrotu izdevīgākās bankomātu uzstādīšanas vietas, tiekot pieaicināti “SEB Unibankas” reģionu un filiāļu pārvaldnieki un ņemtas vērā korporatīvo klientu intereses.

Pagaidām neviena bankomāta Liepājas rajonā nav “Hansabankai”, kas ir viena no klientiem bagātākajām. Uzņēmuma bankomātu tīkla vadītājs Artis Vaļuks apgalvo, ka bankas plānos šis reģions ir iezīmēts. “Taču bankomātu uzstādīšana lielākoties ir atkarīga no tā, kā Kurzemes reģiona direktors sastrādājas ar pašvaldībām. Mēs nedarām tā, ka uzliekam un gaidām, kad cilvēki nāks un darbosies.” Iniciatīvai esot jānāk no pašvaldības vadītāju puses. Amatpersonai ar savu priekšlikumu jādodas pie “Hansabankas” Kurzemes reģiona direktora.

Tomēr uzņēmumam ir savi nosacījumi – nepieciešams vismaz 150 tūkstoš latu apgrozījums mēnesī. “Ja pagastā ir trīssimt, piecsimt iedzīvotāju, bankomāta nebūs, domāsim citus variantus. Skatāmies, vai nav kāds draudzīgā tīkla bankomāts. Tad jau tas ir izdevīgāk,” A.Vaļuks komentē.

Baidās no komisijas maksas

Par draudzīgā tīkla bankomātiem iedzīvotājiem trūkst informācijas. Piemēram, kāda durbeniece pie vietējā veikala uzstādīto bankas “DnB Nord” bankomātu nav izmantojusi, jo baidās, ka būs liela komisijas maksa. Ar savu “Hansabankas” karti reiz izņēmusi naudu no kādas citas bankas automāta, par ko atskaitīti aptuveni trīs lati. “Hansabankas” klienti no “DnB Nord” bankomātiem naudu var izņemt bez komisijas maksas, jo arī tie ietilpst draudzīgo bankomātu tīklā, “Kurzemes Vārdam” apstiprināja “DnB Nord” bankas Sabiedrisko attiecību nodaļā. Tajā ietilpst “DnB Nord”, “Hansabanka”, “SEB Unibanka” un Latvijas Krājbanka.

Ilze Lanka,
“Kurzemes Vārds”

Daigas Jēkabsones foto

Latvijas Krājbanka ir pārliecināta, ka nule atvērtā minibanka ar “DnB Nord” bankomātu nekonkurēs, jo atšķiras funkcijas. Novērojumi apliecina, ka līdz šim bankomāts izmantots ļoti aktīvi.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz