Ceturtdiena, 20. februāris Smuidra, Vitauts, Smuidris

Baudot zelta rudeni, dabā jāizturas ar izpratni un cieņu

Baudot zelta rudeni, dabā jāizturas ar izpratni un cieņu
Foto: Egons Zīverts
10.10.2019 07:06

"Kurzemes Vārds"

Zelta rudens daudzus cilvēkus vilina baudīt dabas jaukumus. Nedēļas nogalē no debesīm varētu sagaidīt arī kādu saules staru. Priecājoties par rudens lapu krāsām, dzērvju kāšiem un sēnēm pēc lietus, aktīvās atpūtas mīļotāji mēdz piemirst, ka dabas parkos, takās un aizsargājamās teritorijās jāievēro noteikumi. “Dabā ir jādodas ar izpratni un cieņu,” uzsver Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra “Meža māja” vadītāja Agnese Balandiņa.

Bernātu dabas parks ir iemīļota atpūtas vieta visos gadalaikos. Tieši tur bijis visvairāk nesaprašanos par auto novietošanu – līdz pat sašutumam par sodu “viena riteņa zālienā” dēļ.

Nīcas novada domes Komunālās pārvaldes vadītājs Aigars Veiss stāsta, ka nākamajā sezonā dabas parkā izvietošot papildu informāciju, kur drīkst braukt un ko atļauts darīt. Pie šāda slēdziena nonākusi pašvaldībā izveidotā darba grupa.

“Visur ir zīmes, kas jāievēro, – ozollapiņas, pieturvietas un citas ceļa zīmes. Gatavojam skaidrojumu, ko nozīmē ozollapa, ar kuru apzīmē aizsargājamu teritoriju, tas būs latviešu un angļu valodā. Laikam trešā valoda būs lietuviešu, lai mūsu viesiem būtu mazāk jautājumu,” saka A. Veiss.

Viņš atzīst, ka cilvēki kļūstot izglītotāki, smeļoties informāciju sociālajos tīklos. Situācija pagājušajā sezonā bijusi daudz labāka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem.

Papes dabas parkā pārkāpumu esot ļoti daudz, lielākoties vasaras periodā, atklāj Rucavas novada Pašvaldības policijas priekšnieks Rolands Klāsēns. Visvairāk pārkāpumu fiksēti par iebraukšanu lieguma zonās – kāpās, mežā.

“Visur, kur vien ir iespējams, cenšamies izvietot ceļa zīmes un informatīvās zīmes. Informācijas stendi ir Nidā un Papē, latviešu un angļu valodā. Mums ir iecere mežu masīvos, kur ceļa tālāk praktiski vairs nav, izvietot lielus banerus dažādās valodās,” pastāsta R. Klāsēns.

Pāvilostas novadā atrodas dabas liegumi “Pāvilostas pelēkā kāpa” un “Ziemupe”. “Ja cilvēks atbrauc un novieto automašīnu tur, kur tai ir paredzēta vieta, tad viņš informāciju saņem. Ja brauc zem zīmēm, skaidrs, ka katrā ceļmalā apraksta un planšetes nav,” norāda Pāvilostas novada pašvaldības izpilddirektors Alfrēds Magone.

Automašīnu stāvlaukumā pie pelēkās kāpas atrodas stends. “Tur ir apraksts par pelēko kāpu un viss ir pateikts. Ziemupē ir tieši tāpat. Taču mēs nevaram izkontrolēt, kā cilvēki noteikumus ievēro. Pašvaldības policija nevar būt visur. Ja ir kāds signāls, tad reaģē,” saka izpilddirektors.

Jāņem vērā, ka īpaši aizsargājamo dabas teritoriju statuss ir pamatots, taču tās aizņem vien 12 procentus Latvijas teritorijas.

“Protams, ikvienā vietā pret dabu jāizturas saudzīgi un ar cieņu, bet īpaši aizsargājamā teritorijā parasti atrodamas vērtīgākās dabas bagātības,” uzsver A. Balandiņa.

Joprojām lielas problēmas esot ar atpūtnieku atstātajiem atkritumiem un dabas vērtību izmīdīšanu. Tāpēc, pieaugot dabas tūrisma popularitātei, DAP aicina aktivitāšu cienītājus sazināties ar pārvaldi pirms to rīkošanas.

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 10.oktobra numurā.

#kvards-20191010-06#

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli