Pirmdiena, 3. oktobris Ilizana, Elza
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Bernātos iekritušo siržu sardzē – skudrulauva

Šonedēļ Bernātu centrā, trijstūrī, kur ceļi sadalās un ved cauri apdzīvotajai vietai un uz dabas parku un jūru, biedrība ”Mēs Bernātiem” uzstādīja mākslinieka Jāņa Žīmanta radīto koka skulptūru ”Skudrulauva”. No ozolkoka bluķa zāģētais, grieztais un grebtais mākslas darbs turpmāk sveicināsies un arī atsveicināsies no Bernātu apmeklētājiem.

Bernātos iekritušo siržu sardzē – skudrulauva
Lai skulptūru nesabojātu, uzstādītu pareizi un tā stāvētu taisni un stabili, īpaši rūpīgi šajā etapā pieslēdzas pats darba autors Jānis Žīmants. (Foto: Egons Zīverts)
Lai skulptūru nesabojātu, uzstādītu pareizi un tā stāvētu taisni un stabili, īpaši rūpīgi šajā etapā pieslēdzas pats darba autors Jānis Žīmants. (Foto: Egons Zīverts)
23.09.2022 06:00

liepajniekiem.lv

Zinot skudrulauvas kukaiņa dabu, – tas rok piltuvveida bedrītes un gaida, kad tajās iekritīs medījums, – tā arī šis tēls nomedīs Bernātu apmeklētāju sirdis, lai viņi te atgrieztos atkal un atkal, saka bernātnieki – biedrības ”Mēs Bernātiem” vadītāja Diāna Ansule un mākslas cienītājs Visvaldis Vecvagars.

Nepavisam līdzīgs kā dabā

”Zinu, kāds izskatās īstais skudrulauva dabā, bet šis nepavisam nav līdzīgs!” sirsnīgi smaidot un smejoties saka Rucavā dzīvojošais mākslinieks Jānis Žīmants, kurš sava darba augļiem ir klāt no sākuma līdz beigām – no koka bluķa sameklēšanas līdz pat gatavās skulptūras uzstādīšanai. ”Koks jau vietējais – dabūju to Ģeistautos (apdzīvota vieta Rucavas pagastā – aut.),” teic mākslinieks.

Kad tīrītas elektrolīnijas, viens no izzāģētajiem kokiem bijis arī šis ozols. Darbā meistars izmantojis gan senās kokamatniecības un mākslas metodes, darbojoties ar rokas instrumentiem zāģi un kaltu, gan arī pielietojis elektriskos instrumentus, kas darbu ar koku padara ērtāku un ātrāku. ”Kāds mēnesis pagāja, līdz tapa,” saka mākslinieks.

Skudrulauva pilnībā bijusi mākslinieka interpretācija, balstoties uz to, kādas asociācijas raisa žiperīgā un gudrā kukaiņa nosaukums. Tādēļ koktēlniecības mākslas darbā redzams tēls ar lauvas galvu, četrām kājām, bet ar skudras ķermeni. ”Kāds gan skudrulauva varētu izskatīties?” piebilst mākslinieks.

Skulptūras izgatavošana ir viena nozīmīgā daļa no mākslas darba gatavības pakāpes. Lielākās rūpes ir par tās tehnisko izvietošanu un drošību: jāizrok bedre, tajā jāieliek betona pamatne ar stieni. Arņa Ansuļa darbības ar traktoru skulptūras vietas sagatavošanā koriģē Andris Maisiņš (no kreisās) un Raivis Plāciņš. Foto: Egons Zīverts

J. Žīmanta darbu pazinēji piebilst, ka darbā redzama arī līdz šim tapušo darbu tematika, vaibsti un mākslinieciskās izpausmes.

”To, kā skulptūra izskatās, ir pilnīgs mākslinieka domu lidojums! Viņš izdalījis kukaiņa nosaukumu divās daļās – skudra un lauva,” uzsver. D. Ansule.

”Mēs izvēlējāmies tādu tēlu, kas rosinātu uzdot jautājumus un raisītu interesi,” saka bernātnieks V. Vecvagars. ”Izcili, Jāni!” ieraugot skulptūru, viņš izsaucas.

Vides aktīvists Andris Maisiņš, kurš darbojas biedrībā ”Mēs Bernātiem” un agrāk šeit dzīvojis, un Bernātus turpina popularizēt kā vides gids, piebilst, ka tūristiem bieži uzdod jautājumu: ”Vai pie mums Latvijā mīt lauvas?” Visbiežāk atbilde būs ”nē”, cits padomās un aizdomāsies, ka tomēr ir ko dzirdējis, taču daudziem skudrulauva ir jaunatklāts fakts par Latvijas dabu.

A. Maisiņš ieradies palīdzēt vietējiem vīriem – Arnim Ansulim un Raivim Plāciņam – ar skulptūras uzstādīšanu.

”Mēs izvēlējāmies skudrulauvu, jo skudras ir visur, arī pie mums Bernātos,” sāk stāstīt D. Ansule. Bernātos atpazīstamību guvis skudras simbols, kurš ir ciešā saiknē ar kafejnīcu ”Bernātu dzintariņš”, kurai skudriņa ir iekļauta tās logo.

”Kāds gan citādi varētu izskatīties skudrulauva?” Mākslinieks atzīst, ka skudrulauvas veidošanā ļāvies brīvam domu lidojumam, un, lai skulptūrā cilvēki ieraudzītu to, ar ko tiem tiešām raisās asociācijas. Foto: Egons Zīverts

”Skudrulauvas Latvijā ir retāk sastopamas, bet tās mīl tieši Bernātu dabu! Veidojam stāstu par interesantu kukainīti, kurš izrok piltuvveida bedrītes smiltīs. Kad pastaigā par smilšainām vietām, var saskatīt it kā sapilējušas pilītes. Bet tas ir šis īpašais kukainis, kurš ierokas smiltīs un gaida savu medījumu. Maziņš, pat varētu teikt, necils kukainis, kas kļūst cēls, kad pārtop par spāri!

Bernāti ir tik īpaša vieta, ka līdzīgi kā skudrulauva – tie ievelk pie sevis. Kas reiz šeit ir atbraucis, to iemīl pa īstam un līdz kaulam, tādēļ nolemj noenkuroties vai atgriežas atkal un atkal,” stāsta D. Ansule.

”Tā kā par skudrulauvām joprojām ir maz dzirdēts un tas ir dzīvē neieraudzīts radījums, biedrībā izlēmām, ka skudrulauva radīs intrigu, lai uz šejieni brauktu!” vēl vienu iemeslu izvēlei pamato D. Ansule.

Arī lāpsta tūristu bedres rakšanai

Skulptūra ir vairāk nekā 500 kilogramu smaga, vērtē J. Žīmants un D. Ansule, kura piebilst, ka četriem vīriem nav bijis pa spēkam ar rokām to iecelt piekabē, nācies izmantot sviras mehānismu.

Lai skulptūra Bernātu centrā stāvētu stabila un negāztos apkārt, kā arī skudrulauvam pēkšņi neizskaidrojamā veidā nepieaugtu kājas, izgatavota stabila betona pamatne ar stingru metāla stieni, uz kura skulptūru ar traktora pacēlāja palīdzību uzlikt virsū.

Beigās D. Ansule no automašīnas izceļ vēl vienu skulptūras svarīgu detaļu – koka lāpstu.

”Tā ir tā, ar ko skudrulauva raks to bedri tūristiem!” teic V. Vecvagars un jokojot uzsver, ka šis fakts turpmāk būs svarīga Bernātu leģendas daļa.

Skulptūra, kas ir Bernātu vizuāli informatīvais stends, tapusi, piesaistot līdzekļus no projekta ”Ceļā uz viedumu piekrastē”.

”Tā ir aktivitāte, kas norisinās sešās Latvijas vietās. Šī projekta laikā top arī Bernātu mājaslapa. Palika pāri līdzekļi, izlēmām uztaisīt savai dzīvesvietai vēl kaut ko noderīgu un foršu,” skaidro biedrības ”Mēs Bernātiem” vadītāja.

Kad skulptūra vietā, biedrības ”Mēs Bernātiem” vadītāja Diāna Ansule atnes koka lāpstu, ar ko skudrulauva nu varēs izrakt bedri Bernātu tūristiem. Drīzumā skulptūrai vēl gaidāmi papildinājumi – koka klucīši, kas vēstīs, ka šeit ir Bernāti. Foto: Egons Zīverts

Biedrībā darbojas 20 aktīvie dalībnieki, no kuriem lielais vairums strādā tūrisma uzņēmējdarbībā.

”Šim tēlam būs loma mājaslapas reklāmā. Būs vēl izkārtne, uz kuras redzama informācija par Bernātiem, un kvadrātkods (QR), kuru noskenējot ar viedierīci, tas aizvedīs uz mājaslapu,” stāsta D. Ansule.

D. Ansule un J. Žīmants arī pastāsta, ka vēl taps papildinājums šim darbam – slīpumā izzāģēti koka klucīši, kas simbolizēs piltuvveida veidojumus dabā, kad kukainis rok bedri. Uz tiem būs pa burtam, veidojot uzrakstu ”Bernāti”. ”Būs tāds mazs stounhendžs,” saka mākslinieks.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz