Sestdiena, 18. janvāris Antis, Antons, Antonijs

Brīdina lauksaimniekus uzmanīties no krāpniekiem

Brīdina lauksaimniekus uzmanīties no krāpniekiem
Foto: Publicitātes
02.10.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

Valsts policija (VP) vasaras un rudens periodā no zemniekiem saņēmusi iesniegumus par lauksaimniecības produkcijas izkrāpšanu. Blēži lauksaimniekiem Latvijā izkrāpuši saražoto produkciju vairāk nekā 100 000 eiro vērtībā. VP Galvenā kriminālpolicijas pārvalde atklājusi organizētu grupu, kas nodarbojas ar naudas izkrāpšanu, tomēr brīdina zemniekus, ka līdzīgas shēmas ļaundari varētu izmantot arī turpmāk.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Liepājas konsultāciju biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs stāsta “Kurzemes Vārdam”, ka Liepājas pusē par šādiem krāpšanas gadījumiem viņam neesot zināms. “Varbūt ir gadījumi, kad zaudējumi nav tik lieli, lai par tiem ziņotu,” viņš pieļauj. Katrā ziņā lauksaimnieki tiekot informēti ar mediju starpniecību.

VP Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Madara Šeršņova pastāsta, ka Liepājas pusē iesniegumu par krāpniecību no zemniekiem neesot bijis. Viņa atzīst, ka cilvēki šādās reizēs varētu gaidīt samaksu līdz pēdējam brīdim un neziņot policijai par iespējamajiem krāpniekiem.

Aptaujājot zemniekus, policija noskaidrojusi, ka saimniecībās ierodas persona, kura stādās priekšā kā uzpirkšanas uzņēmuma pārstāvis un piedāvā iegādāties saražoto produkciju, piedāvājot samaksu, kas ir augstāka par tirgus cenu.

Saņemot piekrišanu, uzpircējs lūdz produkcijas paraugus ar mērķi noteikt tās kvalitāti. Pēc neilga laika uzpircējs atkal sazinās ar zemnieku saimniecību un piedāvā pirkt produkciju. Tā kā visos gadījumos piedāvājumā izteiktā cena bija augstāka par produkcijas tirgus vērtību, zemnieki bez ierunām ir piekrituši darījumam.

Uzpircējs pat uzrādījis personu apliecinošus dokumentus un uzņēmuma pilnvaru, kā arī iesniedzis pirkuma līgumu un pavaddokumentus. Līgums ar zemnieku saimniecību sastādīts šķietami ticamā veidā, taču izmeklēšanas laikā ir noskaidrots, ka tas nav spēkā esošs, jo gan pilnvara, gan zīmogs ir viltoti, lai gan uzņēmums, kuru it kā persona pārstāv, ir eksistējošs.

Kad līgumā norādītajā termiņā uzpircējs neveic apmaksu, tas zemniekam telefona sarunās sacer dažādus aizbildinājumus. Tā kā lauksaimnieks ir pārliecināts, ka uzpircējs ir reāli pastāvošs uzņēmējs, viņš uzreiz nevēršas ar iesniegumu policijā.

Tikai pēc sazināšanās ar uzņēmumu, kura vārdā darbojās krāpnieks, kļūst skaidrs, ka darījums nemaz nav noticis.

Policija brīdina lauksaimniekus par to, ka pirms vienošanās par saražotās produkcijas pārdošanu zemniekam ir jāpārliecinās, vai tiešām pastāv šāds uzņēmums un vai konkrētā persona tur strādā un ir tiesīga slēgt šādus darījumus.

Gadījumos, kad pircējs par lauksaimniecības produkciju piedāvā samaksu virs tirgus vērtības, ieteicams pievērst pastiprinātu uzmanību, jo šāds fakts var norādīt uz iespējamo krāpšanu.

Kriminālprocesa ietvaros ir atklāta organizēta krāpnieku grupa, kuras dalībniekiem ir piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis. Taču nav izslēgts, ka līdzīgu krāpniecisku shēmu kāds neizmantos nākotnē.

Ja zemnieku saimniecība konstatē šādus lauksaimniecības produkcijas krāpšanas gadījumus, lūgums nekavējoties vērsties ar iesniegumu Valsts policijā.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)