Svētdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis

Domā, kā nosargāt piensaimniekus

Domā, kā nosargāt piensaimniekus
Foto: Egons Zīverts
16.12.2016 07:12

"Kurzemes Vārds"

Eiropas līmenī tiek plānots padarīt redzamu piena cenas veidošanas politiku veikalos – otrdien Strasbūrā, tiekoties ar reģionālo mediju pārstāvjiem, sacīja Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. Tas paredzams kā viens no mehānismiem, lai turpmāk pasargātu piensaimniekus no būtiskām iepirkuma cenu svārstībām.

“Kurzemes Vārds” jau rakstījis, ka vairāk nekā divus gadus ilga krīze piensaimniecībā. Cenas nokritās par trešdaļu, nozare ieslīga pesimismā, un vairāki zemnieki nolēma savas saimniecības likvidēt. Taču šajā rudenī iepirkuma cena pēkšņi uzšāvās teju debesīs – no 17 līdz 33 centiem par litru. Par Latvijas pienu interesi izrādīja ne tikai Lietuvas, bet arī Polijas pārstrādātāji. Viens no skaidrojumiem tam bija pieaugošais pieprasījums pēc sviesta, jo konditorejas izstrādājumu ražotāji atgriezušies pie pamatvērtībām. Taču Latvijas piena pārstrādātāji to nosauca par mākslīgi veidotu burbuli, kas agrāk vai vēlāk plīsīs, un skaidroja, ka poļi Latvijas pienu iepērk par augstāku cenu, lai iznīcinātu šejienes pārstrādātājus. Viņi bez cenu paaugstināšanas tirgotājiem tādu nespējot maksāt.

Uz “Kurzemes Vārda” lūgumu komentēt situāciju Eiropas piena tirgū, S. Kalniete, kura darbojas EP Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejā, uzsvēra, ka tā nav vis Eiropas, bet Latvijas problēma. “Polija var atļauties maksāt augstākas cenas, un viņiem, visticamāk, ir tālejoši mērķi,” viņa sacīja. “Bet, ja mēs paskatāmies pagātnē, ir bijuši periodi, kad Latvijas ražotāji pārmetuši lēta Lietuvas (patiesībā Polijas) piena ienākšanu vietējā tirgū, līdz ar to pazeminot mūsu zemnieku iespējas. Tagad pārmest zemniekiem, ka viņi pārdod savu pienu par augstāku cenu, nav pareizi. Arī zemnieki, tāpat kā ražotāji, vēlas iegūt maksimālu peļņu par savu ļoti sūro darbu.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 16.decembra numurā.

#kvards-20161216-06#

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)