Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Durbē piepildās sapnis padarīt ābeļdārzu par cilvēku pulcēšanās vietu

Durbē jaunai sezonai atvērti vārti Sīmaņa Klēvera dārzā. Tā īpašnieks Agris Pulkstens gatavs uzņemt vietējās skolas bērnus, kas grib atpūsties. Dārzā durbenieki svinēs Lieldienas, un pēc tam notikumi sekos cits citam. Patiesībā gan dārzam vārtu nemaz nav un tas augu gadu pieejams ikvienam.

Durbē piepildās sapnis padarīt ābeļdārzu par cilvēku pulcēšanās vietu
Agris Pulkstens ar dēlu Tomu gatavojas Klēvera namā likt jaunas sijas. Parasti Agris strādā viens, jo būvdarbus labi prot. Acīmredzot arī dēls kļūs par šīs jomas meistaru. (Foto: Ģirts Gertsons)
Agris Pulkstens ar dēlu Tomu gatavojas Klēvera namā likt jaunas sijas. Parasti Agris strādā viens, jo būvdarbus labi prot. Acīmredzot arī dēls kļūs par šīs jomas meistaru. (Foto: Ģirts Gertsons)
27.03.2024 00:15

liepajniekiem.lv

Ābeles sakoptas, galdi nolikti

Nu jau ābeļdārzā būs trešā pilsētas kultūras sezona. Sācies arī trešais gads, kopš Agris Pulkstens iegādājās Durbes dārznieka, sabiedriskā darbinieka un pilsētas galvas Sīmaņa Klēvera (1834–1922) māju un zemi tai blakus.

Saimnieks labpatikā vēro, kā piepildās viņa sapnis padarīt ābeļdārzu par cilvēku pulcēšanās vietu, bet arī smagi strādā, lai to panāktu. 

Ārda, lai atjaunotu. Arhitektūras vērtības pārbūves laikā nav uzietas. Foto: Ģirts Gertsons

Būtu pērn izdevies uzvarēt projektu konkursā “Dari savu pilsētu labāku!” un iegūt finansējumu trīs slēgtām lapenēm ar grilu, iespējams, atpūtnieki būtu dārzā arī ziemā.

Agris ar atbalstītājiem sīvā cīņā šoreiz soli atpalika no uzvarētāja, bet viņš nebēdā. Projektu pieteikšot arī šogad, un balsos par to atkal. Neesot jau cilvēks, kurš atstāj ieceri nepiepildītu.

Tāpat Agris ir pārliecināts, ka izdosies paplašināt dārzā uzbūvēto skatuvi un apjumt to ar kupolu. Šim mērķim viņš Sīmaņa Klēvera fonda-biedrības “SenDurbe” vārdā raksta projekta pieteikumu “Liepājas rajona partnerībai”.

“Kupolam vajag pavisam 20 000 eiro, bet 6000 eiro no tiem jābūt pašu finansējumam, un tas mums kaut kur jādabū,”

saimnieks atklāj.

Dārzs Durbes sirdī kļūst arvien pievilcīgāks. Foto: Ģirts Gertsons

Ļoti daudz jau līdz šim līdzējuši privāti ziedotāji – pārsvarā pazīstami cilvēki, kas tic saimnieka idejai.

Piedaloties Dienvidkurzemes novada pašvaldības iedzīvotāju iniciatīvu konkursā, “SenDurbe” saņēma 1000 eiro finansējumu diviem dārza galdiem. Lai pasākumos ir, kur cilvēkiem apsēsties.

Pirmais būs jau drīz vien – pieteikušies skolēni, nāks dārzā zupu vārīt un cept desiņas.

Iecerēts, ka pavisam dārzā būs seši lieli galdi ar soliem, tikpat – ugunskura un atpūtas vietu.

Dārzam izstrādāts arī skaists projekts – ar apstādījumiem un, protams, arī vecajām ābelēm. Tās nupat safrizētas, lai veidotu zemus vainagus.

Māja atdzimst

Agris Pulkstens stāsta, ka māju pilnībā pārbūvē, sākot ar jaunu pamatu ieliešanu. Nomainītas satrupējušās ārsienas, iekšā vairākas noārdītas, tāpat krāsnis, izplēsta vecā grīda, jāliek jaunas sijas.

“Šobrīd galvenais akcents ir uz māju, jo, kamēr esmu bezdarbnieks, man jāizmanto laiks. Kad atradīšu darbu, nevarēšu tik daudz šeit vairs pats strādāt,”

saimnieks skaidro.

Lielākoties darot pats, jo būvniecībā ir lietpratējs, taču viņam ir arī palīgi. Dažkārt sarīkojot talku.

Daudz atsaucīgu cilvēku palīdzējuši ar tehniku apkārtnes sakārtošanā. Visus darbus Agris fiksē un uzrāda Sīmaņa Klēvera fonda feisbuka profilā, turpat min palīgus.

Esam klāt arī brīdī, kad divi cilvēki ārdīja veco kūti. Agris ļāva viņiem aizvest dēļus kurināšanai. Tā – dots pret dotu, un darbi iet uz priekšu, taču pirmie palīgi ir tuvākie cilvēki.

“Visa ģimene – tētis, mamma, abas manas māsas, māsas draugs. Visi te strādājuši,”

mums pastāsta Agra dēls, devītklasnieks Toms. Tā kā bija pavasara brīvlaiks, viņš strādāja kopā ar tēti, lika sijas.

Agris teic, ka smagākie darbi esot aiz muguras. Tie bija sākumā apkārtnes kopšanā, kad malu malās krūmi, pagalma asfalts apaudzis ar zemes kārtu. To kultūras slāni lēnām nokasīja.

Saimniecības ēka bijusi pilna ar drazu.

Pagalma pusē satrupējusī ārsiena nomainīta. Nojaukta veranda, bet to atjaunos. Šeit bija dzīvokļi, kurus iemītnieki pameta 2013. gadā. Foto: Ģirts Gertsons

Tāpat kā dārzs, arī nams kalpos sabiedrībai, Agris nolēmis. “Vienā daļā būs liela interaktīvā medību istaba, kurā mācīt jaunos medniekus. Meita apgūst kosmetoloģiju, viņai te varētu būt darba kabinets.

Vēl būs senlietu ekspozīcija, esmu jau savācis daudz vecu priekšmetu.

Lielākos izlikšu apskatei saimniecības ēkā, mazākos mājā,” Klēvera nama saimnieks ved iedomātā ekskursijā pa ēkām.

Uz jautājumu, kam viņam to visu vajag, A. Pulkstens saka: “Pamatā daru idejas vārdā. Lai sakoptu vietu, varētu vest šurp bērnus. Daudzi cilvēki nesaprot, kāpēc es te plēšos, bet ir tādi, kuri saka: “Agri, tikai tā turpini!” – un nāk palīgā.

Citi domā, ka es te dzīvošu, taču to neplānoju. Šī vieta tiek veidota cilvēkiem.”

Jā, nepieciešams daudz naudas. “5000 eiro līdzfinansējumu mājas remontam biedrībai piešķīra pašvaldība projektā kultūras pieminekļu saglabāšanai novadā. Taču mums pašiem ēkas atjaunošanā jāiegulda 14 707 eiro. Tā ka jādabū 19 000 eiro, lai varētu atgūt piecus tūkstošus. Taču labi, ka ēkai veikta vēsturiskā izpēte, izstrādāts projekts, pēc kura to arī atjaunosim kādreizējā izskatā.”

Agris neslēpj, ka namā iegulda visu savu bezdarbnieka pabalstu. Protams, arī ziedojumus. “Saņēmu 600 eiro un varēju nopirkt kokmateriālus,” viņš atklāj, kam noder atbalsts.

“Tagad tuvākie darbi ir pabeigt pamatus un sienas, nomainīt visas sijas. Pēc tam vajadzēs uzlikt jaunu dakstiņu jumtu,” apņēmīgi saka A. Pulkstens.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz