Svētdiena, 17. oktobris Karīna, Gaits, Gaitis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzirnavas Kazdangā kustībā notur kafejnīca

Rīdzinieki Elīna un Ernests Medeņi uz dzīvi Kazdangā pārcēlās pirms dažiem gadiem. Nu jau viņi šeit iejutušies un cenšas ar savām idejām veidot un attīstīt vietējo kultūras un atpūtas dzīvi, lai abu dzīvesvieta būtu iemīļota un atpazīstama ne tikai kazdandzniekiem, bet arī tūristiem. Šīs vasaras vidū durvis vēra ģimenes izveidotā vasaras kafejnīca “Kazbārs”, atdzīvinot daļu no kultūrvēsturiskajā pils kompleksā ietilpstošās dzirnavu ēkas.

Dzirnavas Kazdangā kustībā notur kafejnīca
Pašā Kazdangas sirdī, veco dzirnavu pagalmā, kur vēl nesen bija mazdārziņš, Medeņu ģimene ierīkojusi kafejnīcu "Kazbārs", cenšoties radīt un nostiprināt ciema nosaukumam raksturīgu un piesaistošu simbolu. Kazas galvas skulptūru radījis mākslinieks Gatis Selderiņš. (Foto: Ģirts Gertsons)
Pašā Kazdangas sirdī, veco dzirnavu pagalmā, kur vēl nesen bija mazdārziņš, Medeņu ģimene ierīkojusi kafejnīcu "Kazbārs", cenšoties radīt un nostiprināt ciema nosaukumam raksturīgu un piesaistošu simbolu. Kazas galvas skulptūru radījis mākslinieks Gatis Selderiņš. (Foto: Ģirts Gertsons)
08.09.2021 06:00

#SIF_MAF2021

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Pašā plūsmas krustpunktā

Kuram radās ideja, ka pašā Kazdangas sirdī jābūt kafejnīcai? “Mums abiem,” saka Ernests un tomēr pārjautā sievai. “Iegādājāmies daļu veco dzirnavu,” stāstījumu sāk “Kazbāra” saimniece. Vispār jau tā bijusi nejaušība. “Viss sākās ar dzīvokli. Atbraucu no Kopenhāgenas un uzdāvināju Elīnai dzirnavās dzīvokli. Vēlāk sieva parūpējās, lai lielākā daļa dzirnavu nonāk mūsu īpašumā,” pastāsta saimnieks.

“Sēdējām šeit, tādā mazdārziņā, kur aug sparģeļi un visādi citi augi. Te, kur tagad ir kafejnīcas namiņš, stāvēja tāda maza dārza mājiņa, kur glabājās puķupodi, grābekļi, lāpstas un citi darbarīki. Domājām, cik interesanti, ka šāds mazdārziņš atrodas pašā Kazdangas vēsturiskajā centrā. Tas nozīmē vien to, ka šeit ir jābūt tādai centrālai vietai, jo te visi iet garām. Te ir tāds žāklis, kur plūsma sadalās, līdzīgi kā Aizputes centrā tā saucamais šekums – ar to man šī vieta asociējas,” stāsta Elīna. “Šeit ir krustpunkts – cilvēki brauc uz parku, uz Valātas pilskalnu, uz uzņēmumu “Elpa”, tepat ir Kazdangas pils. Ļaužu plūsma šajā vietā izsenis bijusi,” skaidro Elīna.

“Grēks būtu te tāpat vien dzīvot, un mēs arī nevarētu tā mierīgi padzert kafiju pēc pastaigas pa parku. Tādēļ likumsakarīgi dzima ideja par ēdināšanas uzņēmumu. Kafejnīca atrada mūs, un dzirnavas izvēlējās par šādu vietu būt,” teic saimniece.

“Dzirnavas, kas maļ un griežas, simboliski rāda, ka šai vietai jābūt kustībā. Tā nedrīkst būt statiska,” viņa uzsver. “Mēs arī nekad neplānojām šeit dzīvot, jo šī ir sabiedriska vieta. Paši par sevi esam intraverti cilvēki, mums patīk noslēpties. Dzīvošanai mums ir sava viensēta.”

Bērni nāk pēc saldējuma

“Jūlija beigās atvērām, septembra beigās vērsim ciet,” par “Kazbāra” pirmo sezonu saka Elīna. “Priecīgi esam, ka cilvēki nāca un brauca pie mums,” viņa turpina.

Kafejnīca ir viens no ģimenes kopīgajiem projektiem. Ernests strādā aviācijā, bet Elīna ir bērna kopšanas atvaļinājumā – lielākā daļa viņas laika un rūpju tiek meitiņai Mūnai un dēlam Aido. “Jāteic, ka kafejnīca ir smalka un diezgan sarežģīta padarīšana. Pēdējie pieci procenti, kas bija jāpadara, prasīja visvairāk laika un kavēja to atvērt ātrāk,” neslēpj Ernests.

Vietējie kafejnīcas saimniekiem stāstījuši, kā bērnībā te ložņājuši pa apkārtni un dauzījušies. “Nespēj noticēt, ka ir vieta, kur atnākt un pasēdēt,” piebilst Elīna.

Kazdangas centrā ir ēdnīca, taču āra kafejnīca nav bijusi. “Jauši vai nejauši esam aptvēruši plašu auditoriju. Nedēļu nogalēs pie mums nāk tūristi, ģimenes ar bērniem, cilvēki, kas apmeklē parku un apkārtni, vakarā šī ir atpūtas vieta vietējiem, pa dienu bērni nāk pēc mūsu īpašā saldējuma,” savus apmeklētājus raksturo Elīna.

Ernests Medenis gatavo kafiju līdzņemšanai un pirms pasniegšanas uz trauka uzspiežot zīmodziņu ar kafejnīcas nosaukumu. Foto: Ģirts Gertsons

Viņa vēl piebilst, ka pati pirmā dzima ideja tieši par saldējumu, pēc tam radās viss pārējais.

“Kazbārā” nedaudz vairāk kā mēneša laikā viesojušies ciemiņi gan no tuvākas apkārtnes, gan tālākām vietām. “Mums kā iedzimtiem rīdziniekiem šķiet, ka vairāk laika vajag, lai šķērsotu Rīgu, nekā no Liepājas vai Pāvilostas atbrauktu uz Kazdangu,” atklāj “Kazbāra” siamniece.

Atļauts, ejošs un topā

Kāpēc “Kazbārs”? Izrādās, skaidrojums jāmeklē asociācijās. “Jaunās vietas nosaukuma saknē vēlējāmies ielikt daļu no Kazdanga vārda. Sākotnēji Kazdangas nosaukumam nav bijusi saistība ar kazām, tas cēlies no vārda “kacēt” jeb grūti aizkacējama vieta. Tikai vēlāk radies stāsts par meiteni – kazu gani. Pasaules kultūrā kaza ir auglības simbols. Un Kazdanga ir diezgan auglīga vieta. Kazdangai ir vajadzīgs piesaistošs simbols, šis ir atbilstošs,” pauž saimniece.

“Pamatīgu ēdināšanu mēs nevaram piedāvāt, jo namiņš ir pārāk mazs, taču mums ir kafija, citi dzērieni, saldējums un veģetārās zupas,” sortimentu raksturo Elīna.

Siltā laikā labi gājis saldējums un aukstie dzērieni, tostarp Mārtiņa Kazradža darinātais alus, vēsākā laikā palielinājies pieprasījums pēc zupām. “Mūsu filosofija ir piedāvāt gan bioloģiskus produktus, gan vietējos ražojumus, tāpēc arī zupas. Tāpat pie mums atradīsiet aizputnieku zīmola “Mazliet elegances” ekoloģiskos saldumus, vīndara Mārtiņa Santa vīnus, “Curonia” svaigi grauzdēto kafiju no Kuldīgas,” pastāsta saimniece.

Cilvēki bieži prasot arī frī, bet tas ir plāns tālākai nākotnei. “Mēs dodam to, kas mūsu situācijā ir atļauts, ejošs un topā,” Elīna saka. Medeņi iesākumā kafejnīcā darbojušies divatā, liels palīgs esot dēls Aido, kurš pelna naudiņu batutam, tomēr, klientu interesei augot, dabūjuši piesaistīt papildspēkus. “Negaidījām, ka būs tik liela atsaucība,” atzīst Elīna.

Aktīvās atpūtas cienītāji turpat Dzirnavu dīķī var izmēģināt SUP dēļus, bet nākamajā sezonā iecerēts ierīkot arī bērnu stūrīti un šūpoles. “Mūsu plāns ir ar laiku šeit atvērt viesnīcu. Uz Kazdangas parku un apkārtni bieži brauc vācu tūristi, kuri meklē savu baltvācu augstdzimušo radu saknes. Šķiet, ka naktsmītnes ir tieši tas, kā pietrūkst tāda episka un diža parka un maģiskas, vēsturiskas vietas centrā. Ceram, ka šis sapnis piepildīsies!” savas tālākās ieceres atklāj Medeņi.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz