Trešdiena, 8. maijs Staņislava, Staņislavs, Stefānija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ekspedīcija pētīs zāļu tēju lasīšanu

Ekspedīcija pētīs zāļu tēju lasīšanu
21.06.2010 07:03

Atslēgvārdi

Visu šo nedēļu un vēl pēc Jāņiem starpnozaru mākslas grupa “Serde” Aizputē un Alsungā organizē starptautisku ekspedīciju, lai vāktu informāciju par dažādu savvaļas augu sagatavošanu un lietošanu. Bet jau rīt Alsungas pils pagalmā tiks rīkota kopīga zāļu lasīšana.

Rīt pulksten 12 visi interesenti gaidīti Alsungā, pils pagalmā, lai kopīgi dotos uz pļavu lasīt jāņuzāles vainagiem, vītnēm un arī pirtslotām. Par to vēsta Signe Pucena no starpnozaru mākslas grupas “Serde”. Pēc tam turpat pils pagalmā notiks vainagu pīšanas darbnīcas, nezāļu zupas vārīšana, jāņudziesmu un rotaļu apgūšana Alsungas “Suitu sievu” un folkloras kopas “Suitiņi” pavadībā.

Bet starptautiskā ekspedīcija Aizputē un Alsungā turpināsies līdz 30. jūnijam. Tās dalībnieki aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem, kad viņi dosies veikt aptaujas. “Herbaloģija” ir starptautisks vairāku pasākumu komplekss, kas vērsts uz to, lai izpētītu vienu no Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma jomām – savvaļas ārstniecības un ēdamo augu vākšanas un sagatavošanas prasmes. Ekspedīcijas dalībnieki ir no Latvijas, Lietuvas, Polijas, Spānijas, Zviedrijas, Somijas, Beļģijas.

Savvaļas ārstniecības un ēdamo augu ievākšana un sagatavošana mājās mūsdienās notiek aizvien retāk, tas lielā mērā saistīts ar plašo zāļu tēju, augu tinktūru un citu ārstniecības līdzekļu piedāvājumu tirdzniecības vietās, kā arī zināšanu un prasmju trūkumu, skaidro S. Pucena.

“Aizvien mazāk cilvēku mūsdienās zina, kā izskatās asinzāle, raspodiņš vai kumelīte, kā arī nav pārliecināti, ka pļavā plūkts augs tiešām var noderēt tējai. Tādēļ, kamēr vēl laukos daudzās ģimenēs ir saglabājusies tradīcija pašiem savām vajadzībām ievākt ārstniecības augus, ir būtiski dokumentēt šo tradīciju kultūrvēsturiskā aspektā, lai veidotu tradīcijas nepārtrauktību,” viņa uzsver.

Starpnozaru mākslas grupa “Serde”, kas darbojas Aizputē, cītīgi pētījusi arī citus Latvijas nemateriālās kultūras aspektus, cenšoties ar tiem iepazīstināt arī sabiedrību. Par tradīciju jau kļuvušas alus darīšanas meistardarbnīcas Aizputē, “Serdē” pētītas arī kandžas dzīšanas un ziepju vārīšanas tradīcijas. Mākslas grupas izdevušas vairākas tradīciju burtnīcas, kur savāktais materiāls apkopots, jaunākā no tām ir “Suitu stāsti”. Pirms tam publicēta “Brandava gatavošana Viduskurzemē”, “Aizputnieku stāsti par ebrejiem” un “Alus gatavošana”.

Uzziņai
Vairāk informācijas, zvanot Signei Pucenai pa tālruni 29817180.

Dina Belta,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz