Svētdiena, 26. septembris Kurts, Knuts, Gundars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Izdzīvošanas skola Pāvilostā – vieta, kur notikt labām lietām

Šeit viesiem ir atļauts rakstīt atsauksmes uz sienām, jo tās agrāk vai vēlāk piedzīvos remontu. Taču ne jau uzpucēšanu laiska kūrorta stilā, jo tāds Izdzīvošanas skolas mērķos neiederas. Ilgus gadus pamestajā ēkā Meža ielā 7 Pāvilostā skan bērnu klaigas un nopietni vīri beidzot uzdrīkstas runāt par attiecībām ģimenē. “Galvenie darbības virzieni – rekreācijas, aktīvās atpūtas un nometņu centrs bērniem, jauniešiem un ģimenēm,” saka biedrības “Izdzīvošanas skola” vadītājs Oskars Špickopfs.

Izdzīvošanas skola Pāvilostā – vieta, kur notikt labām lietām
"Nojaušu, ka šī iekārta bija šodienas mobilais telefons – sakaru centrāle," saka Oskars Špickopfs. Vēsturiskos elementus visā ēkā saglabā, lai viesi varētu redzēt, kā agrāk bijis. (Foto: Dainis Ģelzis)
"Nojaušu, ka šī iekārta bija šodienas mobilais telefons – sakaru centrāle," saka Oskars Špickopfs. Vēsturiskos elementus visā ēkā saglabā, lai viesi varētu redzēt, kā agrāk bijis. (Foto: Dainis Ģelzis)
05.08.2021 06:00

#SIF_MAF2021

"Kurzemes Vārds"

Kopienas darbs

Ideja viņam radusies jau pirms gadiem septiņiem vai astoņiem kādā mācību seminārā, kur likts domāt par sapņiem. “Atnāca vīzija, ka tieši šai vietai, kur biju bijis pirms daudziem gadiem, jākļūst par bāzi, drošu vidi, kur notiek labas lietas, kur atjaunojas attiecības, mainās domāšana. Izej ārā un esi gatavs dzīvot citādi,” pastāsta Oskars.

Ēka iznomāta no bijušās Pāvilostas novada domes. “Deputāti nobalsoja par šo ideju ar domu, ka te jānotiek kaut kam interesantam un citādam,” apzinās nomnieks, un viesi, nometņu un dažādu programmu dalībnieki, priecājoties, ka šeit tiešām vairākas dienas ir ko darīt, kā arī ir droša vide bērniem un daudz iespēju interesantai laika pavadīšanai.

Uz ķieģeļa nama ārsienā iegravēts gadskaitlis “1963”. “PSRS laikos šeit bija robežsargi. Mežā vēl bija divas militārās vienības – sakarnieki un “zeme-gaiss” raķešnieki, viss, kas saistīts ar PSRS ārējās robežas aizsardzību,” pastāsta O. Špickopfs.

Viņš uzaudzis Pāvilostā un atceras, kā šī vieta izskatījusies bērnībā. Mājas priekšā – karavīru stāšanās laukums, arī nojumīte, kur viņi gājuši smēķēt.

Pirmais darbs apsaimniekotājam bijis kopā ar tēvu uztaisīt jaunus vārtus. “Vecos atstājām blakus par piemiņu, lai redz, kādi tie bija, kad bija kontrolpunkts un tornis blakus vārtiem. Karoga masts ir šķībs. Jūlijā bija pirmā nometne vīriem. Viens uzņēmējs teica, ka gribot apmaksāt mastu un karogu, jo tiem te ir jābūt,” pastāsta Oskars.

Biedrība secinājusi, ka Izdzīvošanas skolas turpinājums šeit lielā mērā ir kopienas veidošana. “Te daudz kas notiek uz brīvprātīgā darba pamata, pateicoties atbalstītājiem. Man te darbojas draugi un radi, instruktoru ģimenes locekļi, tā ir kopiena, kas palīdz visu veidot. Ja tas viss būtu jāsamaksā, nebūtu iespējams,” atzīst O. Špickopfs.

Kāzinieku numurs! Tāda ir pirmā doma, redzot romantiskāku noskaņu. Šī ir istaba ģimenei, kurā “NATO gultiņas” var ienest tik, cik bērnu atbrauks. Foto: Dainis Ģelzis

Kirziņu stāsts uz grīdas

Apkārtējo ainavu iecerēts veidot tā, lai būtu skaisti un patīkami. Oskara sieva ar meitu jau parūpējušās par puķēm militārajā vidē. Plašajā nožogotajā teritorijā iespējams veidot telšu pilsētiņu. “Vieta ir multifunkcionāla: ja vajag, novācam vienu, iekārtojam kaut ko citu. Arī ēku gribam taisīt multifunkcionālu, saglabājot vēsturisko auru, jo šādi objekti daudz vairs nav palikuši,” saka biedrības vadītājs.

Bijusī karavīru ēdamzāle ir maltīšu vieta, skaisti iekārtota. “Virtuves zonā mēs nākotnē gribētu ielaist kādu vasaras ēdinātāju, lai arī Pāvilostas viesiem būtu vieta, kur uzēst kārtīgu soļanku,” plāno O. Špickopfs.

“Sākšu ar trakāko vietu un vedīšu uz skaistākām,” viņš saka, izvadājot pa ēku. Tā ilgus gadus bijusi tukša, pamestība atstājusi savas pēdas. Vada seržanta kabinets, ieroču istaba, kas pārsteigusi ar pavisam parastām plānām durvīm, taču tajā gan vienmēr bijis dežurants. Mācību klase, karavīru istabas – visas telpas pamazām tiek pielāgotas jauniem mērķiem.

Otrajā stāvā, kur atrodas viesu istabas, no jauna pārvilkta elektroinstalācija, lai būtu droši. Istabas askētiskas, vienkāršas saliekamās gultiņas pārklātas ar pelēkām sedziņām. Pie tām skapīši, vairāk nekādu mēbeļu.

“Gribējām saglabāt autentiskumu, nekrāsojām grīdas, lai paliek tas kirziņu stāsts, tikai nolakojām,” rāda Oskars.

Izmazgāt no tām gadiem krātās zābaku pēdas gan bijis sviedrains darbs, nesti laukā neskaitāmi spaiņi ar melnu ūdeni. Istabās novietoti puķu podi, ziedu kompozīcijas, taču sienām atstāts to vēsturiskais izskats, nepārkrāsojot pilnībā. Tā var redzēt pāreju no mūsdienām uz vēsturi.

Loka šaušana ir viens no daudzajiem aktīvo nodarbību veidiem, kas pieejami Izdzīvošanas skolā. Foto: Dainis Ģelzis

Cits stāsts Pāvilostai

Šis pagaidām ir vasaras – rudens apmešanās variants, jo ziemā viss izsalst. Apkures nav nekādas, jādomā arī par logiem, bet tie esot ļoti liela ilgtermiņa jautājumi, rēķinās O. Špickopfs. “Cauru gadu šeit darboties būtu ļoti forši. Kovids pierādīja cilvēkiem, ka Latvijas dabā ir ko darīt augu gadu,” viņš saka.

Te labprāt nakšņojot takotāji un velotūristi, kuriem nav lielu prasību, galvenais – izgulēties, nomazgāties, uzvārīt putru un braukt tālāk. Viesiem gan ir visas ērtības.

“Pilsētas viesu māju īpašnieki ir bijuši pie mums, viņus aicinām pastāstīt saviem viesiem par šeit pieejamām aktīvās atpūtas iespējām. Vīru nometnes laikā Pāvilostai bija pozitīvais šoks. Iedomājieties, četrdesmit džeki skrien ierindā, sievietes pie krustojuma apstājas un brīnās. Mēs ienesam Pāvilostā pavisam citu stāstu,” uzsver O. Špickopfs.

“Viesi mums saka: “Forši, mēs tagad zinām, ka te ir, ko darīt.” Viņi ir ar mieru palikt te ilgāku laiku ar bērniem.”

Izdzīvošanas skola sadarbojas ar citiem tūrisma uzņēmējiem, piedāvājot aktīvo atpūtu, piemēram, laivu braucienus.

Šeit iespējams ne tikai atpūsties, bet arī apgūt dzīvei nepieciešamās iemaņas. “Redzam gan nometnēs, gan ģimenēm atbraucot, ka bērni vairs nemāk tādas pamatlietas kā iztīrīt istabu,” atzīst O. Špickopfs. “Kad no rīta ir jāsaklāj gulta un jāiztīra istaba, tad divpadsmit gados kaut ko slauka valsī pa riņķi, nezina, ka ir jāsāk no malas, jāsavāc gruži.”

Vīru lietas esot Oskara īstais aicinājums. Ļoti populāras ir nometnes tēviem un dēliem, tēviem un meitām. “Tēvi vēlas būt kopā ar saviem bērniem un darboties, runāt par to, par ko ikdienā nerunā. Un bērniem tas paliek atmiņā. Stāstos pie ugunskura vīrietis atklāj, ka viņa tēvs aizgājis no ģimenes, kad viņam bija kādi trīs četri gadiņi. Tomēr viņš savos četrdesmit atceras, ko piedzīvojis kopā ar tēti. Tam, kā pavadām laiku kopā ar saviem bērniem, ir nenormāli liela ietekme. Redzot tēvu pasākumus, sievietes sakot, ka viņas arī tā grib. Kas zina, varbūt…” nosmaida Izdzīvošanas skolas vadītājs.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz